TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата го менува законот за прекршоци

Сител - 02.12.2018

Прво опомена, па потоа казна. Владата го менува Законот за прекршоци. Се намалуваат и глобите за 75%. За граѓаните казната за сторен прекршок ќе изнесува од 15 до најмногу 250 евра, наместо 1.000, како што беше досега.

Ова се новите намалени глоби за физичките и правните лица

iPortal - 02.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерката за правда, Рената Дескоска денеска се обратија на заедничка прес конференција на којашто најавија дека во владина постапка влегува Законот за прекршоци во кој се ...

За 75% се намалуваат казните за граѓаните- најмалата ќе биде 15 евра, а најголемата 250

Канал5 - 02.12.2018

Владата драстично ќе ги намалува казните за граѓаните и фирмите. Ова денес го објави премиерот Заев, а целта била граѓаните да се корегираат, но не и заглават во долгови. Овој нов закон за казнена политика е предизборно ветување на СДСМ.

Се намалуваат казните за граѓаните и фирмите

Алсат-М - 02.12.2018

Се намалуваат казните за граѓаните и фирмите. Во Владина процедура влегуваат измените и дополнувањата на Законот за прекршочна постапка. Законското решение предвидува намалување на казните според тежината на прекршокот и големината на фирмата, ...

Казните се намалуваат за 75 отсто, минимална казна 15, а максимална 250 евра

AKO - 02.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерката за правда, Рената Дескоска објавија дека во владина постапка влегува Законот за прекршоци со кој се предвидуваат измени за намалување на висината на казните за ...

Заев: Намалување до 150 проценти на казните за прекршоци

+инфо - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и мнинистерката за правда Рената Тренеска Десковска.

(Видео) Двојно се намалуваат казните за прекршоци, за нерегистриран автомобил од 500 на 250 евра

Макфакс - 02.12.2018

Со измени во Законот за прекршоци, казните за физичките лица и за стопанствениците по различни основи се намалуваат повеќе од двојно, или пак процентуално глобите ќе се намалат и за 75 отсто.

Драстично се намалуваат казните за граѓаните и фирмите

Канал5 - 02.12.2018

Влада драстично ќе ги намалува казните за граѓаните и фирмите Ова пред малку го најави премиерот Зоран Заев на прес конференција во Владата. Најмалата казна за граѓаните ќе биде 15 евра, а најголемата 250.

Владата ќе ги намали глобите за физичките и правните лица кој сториле прекршок

Бизнис Вести - 03.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерката за правда, Рената Дескоска денеска се обратија на заедничка прес конференција на којашто најавија дека во владина постапка влегува Законот за прекршоци во кој се ...

Радувај се Македонијо: Казните и арачите кои ги донесе режимот на Груевски драстично се намалуваат дури до 75 отсто

Centar - 02.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерката за правда, Рената Дескоска денеска се обратија на заедничка прес конференција на којашто најавија дека во владина постапка влегува Законот за прекршоци во кој се ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев и министерката Дескоска: Ги намалуваме казните за правични политики и за сигурност на граѓаните ...

Бриф - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и мнинистерката за правда Рената Тренеска Десковска.

ВИДЕО: Двојно се намалуваат казните со измените на Законот за прекршоци

А1 On - 02.12.2018

Со измени во Законот за прекршоци, казните за физичките лица и за стопанствениците по различни основи се намалуваат повеќе од двојно, или пак процентуално глобите ќе се намалат и за 75 отсто.

Заев најави драстично намалување на казните за граѓаните и фирмите

Press24 - 02.12.2018

Влада драстично ќе ги намалува казните за граѓаните и фирмите. Ова денеска Ова пред малку го најави премиерот Зоран Заев на прес конференција во Владата. Најмалата казна за граѓаните ќе биде 15 евра, а најголемата 250.

Намалени глоби за физичките и правните лица

Пулс24 - 03.12.2018

На вчерашната заедничка прес-конференција премиерот, Заев и министерката за правда, Рената Дескоска најавија дека во владина постапка влегува Законот за прекршоци во кој се предвидуваат измени за намалување на висината на казните за правните и ...

Се намалуваат казните за прекршоци, највисоката глоба ќе биде 250 евра

Сакам да кажам - 02.12.2018

Ќе се намалат казните за прекршоци за физичките и правните лица. Измените на Законот за прекршоци влегуваат во владина процедура и се предвидува за физичките лица казните да се намалат до 75 отсто, додека за правните и до 150 отсто, кажаа денеска на ...

Значително намалување на казните за правните и физичките лица

OhridNews - 02.12.2018

Во владина постапка влегува Законот за прекршоци во кој се предвидуваат измени за намалување на висината на казните за правните и физички лица со што се воведува разумна казнена политика, најавија денеска на прес конференција претседателот на ...

Заев: Намалување до 150 проценти на казните за прекршоци

Н.Македонија - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и мнинистерката за правда Рената Тренеска Десковска.

Големо намалување на казните за граѓаните и фирмите, најавија Заев и Дескоска

Р.С.Европа - 02.12.2018

Казните за физичките лица и за стопанствениците по различни основи се намалуваат повеќе од двојно, или пак процентуално глобите ќе се намалат и за 75 отсто, најавија премиерот Зоран Заев и министерката за правда, Рената Дескоска, на денешната ...

Измени во Законот за прекршоци, се намалуваат казните

МКД - 02.12.2018

Со предложените измени во Законот за прекршоци ќе се намалат казните за прекршоци за физичките лица и за компаниите. Казните за физичките лица ќе се намалат за 75 отсто, а за правните тоа намалување ќе биде и до 150 отсто.

(ВИДЕО) Дескоска: Казната за нерегистрирано возило се намалува од 500 на 250 евра

Независен - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и министерката за правда Рената Треневска-Дескоска.

Двојно се намалуваат казните за прекршоци

Нетпрес - 02.12.2018

Со измени во Законот за прекршоци, казните за физичките лица и за стопанствениците по различни основи се намалуваат повеќе од двојно, или пак процентуално глобите ќе се намалат и за 75 отсто.

Казните се намалуваат за 75 отсто, минимална казна 15, а максимална 250 евра

Скопје24 - 02.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерката за правда, Рената Дескоска објавија дека во владина постапка влегува Законот за прекршоци со кој се предвидуваат измени за намалување на висината на казните за ...

Казните за прекршоци се намалуват и до 75 отсто (ВИДЕО)

Слободен Печат - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и министерката за правда Рената Тренеска Десковска.

Се намалуваат казните за прекршоци, највисоката глоба ќе биде 250 евра

Скопје инфо - 02.12.2018

Со измени во Законот за прекршоци, казните за физичките лица и за стопанствениците по различни основи се намалуваат повеќе од двојно, или пак процентуално глобите ќе се намалат и за 75 отсто.

Казните за граѓаните и фирмите ќе се намалат до 75 отсто

Мета - 03.12.2018

Во владина постапка влегува Законот за прекршоци во кој се предвидуваат измени за намалување на висината на казните за правните и физички лица, со што, како што велат од Владата се воведува разумна казнена политика.

Нелогичности: Владата ги намалува казните, а предвидува повеќе пари во буџетот од глоби

еМагазин - 03.12.2018

Владата најави дека со измени на Законот за прекршоците кој влегува во владина постапка ќе има измени за намалување на висината на казните за правните и физички лица со што се воведува разумна казнена политика, а истовремено во предлог буџетот за ...

Казните за прекршоци се намалуваат до 150 проценти

МКД - 02.12.2018

Намалување на казните од 75 до 150 проценти предвидува новиот закон за прекршоци кој влегува во владина процедура, најавија премиерот Зоран заев и министерката за правда Рената Тренеска Десковска на денешната прес-конференција.

Новите казни ќе бидат драматично пониски: Колку ќе се плаќа за овие прекршоци?

Centar - 03.12.2018

Со измени во Законот за прекршоци, казните за физичките лица и за стопанствениците по различни основи се намалуваат повеќе од двојно, или пак процентуално глобите ќе се намалат и за 75 отсто.

Заев: Намалување до 150 проценти на казните за прекршоци

Локално - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и мнинистерката за правда Рената Тренеска Десковска.

Заев: Намалување до 150 проценти на казните за прекршоци

24Инфо - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и мнинистерката за правда Рената Тренеска Десковска.

Заев: Намалување до 150 проценти на казните за прекршоци

MTM - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и мнинистерката за правда Рената Тренеска Десковска.

Заев: Намалување до 150 проценти на казните за прекршоци

Нова ТВ - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и министерката за правда Рената Тренеска Десковска.

Максималната казна за прекршок на граѓаните се намалува од 1.000 на 250 евра, за нерегистрирано возило од 500 на 250 ...

еМагазин - 02.12.2018

Во владина процедура влегува Законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и мнинистерката за правда Рената Тренеска Десковска.

Владата ги намалува казните за прекршоци од 75 до 150 проценти

Фокус - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска премиерот Зоран Заев и мнинистерката за правда Рената Тренеска Десковска.

Заев: Намалување до 150 проценти на казните за прекршоци

Вечер Прес - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и мнинистерката за правда Рената Тренеска Десковска.

Заев: Намалување до 150 проценти на казните за прекршоци

iPortal - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и мнинистерката за правда Рената Тренеска Десковска.

Заев: Намалување до 150 проценти на казните за прекршоци

24 Вести - 02.12.2018

Во владина процедура влегува законот за прекршоци кој предвидува намалување на казните од 75 до 150 проценти, најавија денеска на прес-конференција премиерот Зоран Заев и мнинистерката за правда Рената Тренеска Десковска.