TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Русите ја концентрираа речиси целата армија, нападот на Украина може да започне во секој момент“

Слободен Печат - 19.01.2022

Украина предупреди дека Русија „речиси завршила“ со концентрацијата на војници во близина на границата. Тие сили би можеле да се искористат за офанзива на Украина, зголемувајќи го стравот дека Москва би можела да започне инвазија во секој момент, ...

Растат тензиите меѓу Украина и Русија

24 Вести

САД обезбедуваат дополнителни 200 милиони долари одбранбена воена помош за Украина

Глас на Америка

Москва: Западот мора да престане да ја вооружува Украина, ова станува критично

А1 On

Русија го предупредува Западот да престане да ја вооружува Украина

Нетпрес

САД одобрија воена помош за Украина од 200 милиони долари поради можна руска инвазија

Сакам да кажам

Рјабков: Москва го повика Западот да престане да ја вооружува Украина

MakPress

Фокус Опсервер Макфакс Centar MTM Скопје1 24Инфо Deutsche Welle

Блинкен: Русија може да ја нападне Украина практично без предупредување

ТВ21 - 19.01.2022

За време на опративно организираната посета на Киев, американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека „Русија може да ја нападне Украина практично без предупредување“. -Се наоѓаме во таа етапа кога Русија може во секој момент да ја ...

Ентони Блинкен: Русија би можела да изврши напад за многу кратко време

Макфакс

Ентони Блинкен: Русија би можела да изврши напад за многу кратко време

MTM

Блинкен: Русија може да ја нападне Украина практично без предупредување

Слободен Печат

Блинкен: Русија може да ја нападне Украина практично без предупредување

А1 On

Блинкен: Русија би можела да изврши напад за многу кратко време

24Инфо

Блинкен: Русија може да ја нападне Украина практично без предупредување

Канал5

Република Вечер Прес MakPress Р.С.Европа Фокус А1 On Сител +инфо

Русија и Белорусија ќе одржат заеднички воени вежби во февруари

МКД - 18.01.2022

Русија и Белорусија ќе одржат заеднички воени вежби во февруари, изјави денес белорускиот лидер Александар Лукашенко, во екот на сè поголеми тензии меѓу Истокот и Западот околу Украина. Русија, најблискиот сојузник на Белорусија, го плаши Западот со ...

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ЛУКАШЕНКО: На границата има повеќе од 30 илјади војници, од Украина се заканува поголема опасност отколку од НАТО

Во Центар

Лукашенко најави воени вежби на Русија и Белорусија во близина на украинската граница

360 степени

Русија и Белорусија ќе симулираат одбивање странска агрeсија

Нетпрес

Русија и Белорусија со воена вежба во услови на зголемени тензии во Украина

Слободен Печат

Русија и Белорусија на заедничка воена вежба од 10 до 20 февруари

Нова ТВ

Заеднички воени вежби на Русија и Белорусија од 10 до 20 февруари

Курир

А1 On Република Канал5 Локално Опсервер Денешен MakPress Lider

Блинкен в четврток во Берлин

Канал5 - 18.01.2022

Според телевизискиот канал, главна тема на разговорите ќе биде ситуацијата околу Украина. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе го посети Берлин в четврток на 20 јануари, каде ќе се сретне со германскиот канцелар Олаф Шолц и со ...

Блинкен в четврток во Берлин

Опсервер

Блинкен в четврток во Берлин

Сител

Блинкен в четврток во Берлин

Курир

Блинкен в четврток во Берлин

А1 On

Блинкен в четврток во Берлин

Нетпрес

Блинкен в четврток во Берлин

Lider