TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зафировски: Метлата на Заев беше предупредување до директорите да ги натераат вработените да гласаат во вториот круг

Курир - 15.05.2019

Најавената метла беше предупредување до директорите по институциите, владини и државни да ги стиснат своите вработени и да ги изнесат на вториот круг на претседателските избори за да гласаат, затоа што ако не го сторат тоа ќе ги снајде метлата, ...

Реконструкција на владата, но И во партијата на почетокот од јуни

24 Вести - 15.05.2019

Слободните денови премиерот Заев ги искористил со другарите, во странство, но и за концепирање на идните одлуки поврзани со реконструкцијата . Тој веќе има план за измените во владата, но и денес не ги кажа имињата на функционерите кои ќе бидат ...

,,Метлата‘‘ ќе почне од министрите и нивните заменици веќе на почетокот од јуни

Сител - 15.05.2019

Метлата на Заев ќе почне да игра од почетокот на идниот месец. Премиерот денеска потврди дека први на удар ќе бидат министрите во неговиот кабинет и нивните заменици. Кој ќе си оди а кој ќе остане премиерот не сакаше да коментира.

Реконструкција на Владата во јуни

Телма - 15.05.2019

Поради неисполнети ветувања, ароганција или непотизам, премиерот Заев ќе предложи разрешување на неколку министри, заменици министри и директори на државни институции. Предлогот за реконструкција на Владата ќе биде готов до јуни, а до крајот на тој ...

Во почетокот на јуни ќе се знаат промените најавени со „метлата“ на Заев

Канал5 - 15.05.2019

Планот за реконструкција на Владата и смени во раководните позиции начелно готово, вели премиерот Заев. Најавува негова реализација до крајот на месецов по финални консултации со најблиските соработници и коалиционите партнери, очекува деновиве да ...

Метлата на премиерот најавена во април, ќе мете во јуни

Р.С.Европа - 15.05.2019

Ароганцијата, неисполнувањето на очекувањата, неагилниот однос на одредени носители на високи функции, непотизмот се дел од критериумите кои премиерот Зоран Заев ги најави како клучни при ценењето за промените во владините структурите.

Заев ја одложи „метлата“, ќе „расчистува“ од јуни

Нетпрес - 15.05.2019

Неколку министри, заменици министри и директори се наоѓаат на првичниот список за заминување што го подготви премиерот Зоран Заев во пресрет на најавената владина реконструкција и смени на високи раководни позиции во државните и јавни претпријатија.

“Метлата” на Заев ќе мете цел месец и во владата и во општините и во партијата

1tv - 15.05.2019

“Метлата” на Заев ќе проработи на почетокот на јуни и ќе мете цел месец. Тогаш ќе се знае и кои министри и заменици министри ќе летаат од Владата. Во овој период таа ќе зафати и дел од раководните структури во државните институции но и по вертикала ...

За две недели ќе се знае кои министри и директори ќе бидат сменети, вели Заев

Сакам да кажам - 15.05.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека на почетокот на јуни ќе се знае кои функционери на централно ниво ќе бидат заменети, а во текот на летото и на локално ниво. Одговарајќи на новинарско прашање, тој кажа дека искористил продолжен викенд за да одмори и ...

Стартува метлата: Премиерот Зоран Заев откри детали

Centar - 15.05.2019

Ароганцијата, неисполнувањето на очекувањата, неагилниот однос на одредени носители на високи функции, непотизмот се дел од критериумите кои премиерот Зоран Заев ги најави како клучни при ценењето за промените во владините структурите.

Заев за две недели ќе ги смени министрите што биле арогантни и неисполнителни

А1 On - 15.05.2019

Во наредните две недели ќе се знае кои министри и директори треба да си заминат од функциите и да бидат заменети со други, најави премиерот Зоран Заев. Тој денес се врати од неколкудневниот одмор за кој вели дека му бил неопходен и за да изгради ...

Заев за „метлата“: На почетокот на јуни промени на министерско ниво, и потоа во државната администрација

ТВ21 - 15.05.2019

За најавената „метла“ уште од април, премиерот Зоран Заев денеска истакна дека ќе почне да се применува кон почетокот на јуни, најпрво со промени во министерско ниво, а потоа и во државната администрација, па спуштање надоле по општините.

Познати се дел од имињата на оние кои ќе ги фати „метлата“ на Заев

Република - 15.05.2019

Познати се дел од имињата на оние кои ќе ги фати „метлата“ на претседателот на Владата Зоран Заев. изјави Заев. Тој „метлата“ ја најави уште пред три недели и се очекуваше по завршување на претседателските избори да се соопштат имињата на ...

Премиерот најави по кои критериуми ќе мете: ДЕЛ ОД ИМИЊАТА ВЕЌЕ ПОЗНАТИ

Слободен Печат - 15.05.2019

Премиерот вели дека на почетокот на јуни ќе бидат познати имињата на министрите кои ќе бидат сменети. Верувам дека на почетокот на јуни ќе излезам со комплетна промена, ќе се сменат неколку министри, неколку заменици и директори, ќе бидат оние за ...

Кој ќе измети најавената „метла“ ќе се знае следниот месец: Заев деновиве на средба со коалициските партнери

ММС - 15.05.2019

На почетокот на следниот месец ќе се знае какви ќе бидат комплетните промени во раководните структури во министерствата, но и во институциите воопшто. Ова денеска го најави премиерот Зоран Заев, кој денеска се врати на работа, а како што рече, ...

Во почетокот на јуни ќе се знаат промените најавени со „метлата“ на Заев

Независен - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции.

Заев за смените на министри: Главен критериум ќе биде ароганцијата и неисполнувањето на очекувањата

PressingTV - 15.05.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека на почетокот на јуни ќе ги објави имињата на министрите кои ќе бидат сменети како дел од најавената „метла“. Тој објаснува дека ќе бидат опфатени оние функционери кои не ги исполниле очекувањата без разлика дали ...

МЕТЛАТА ЌЕ СЕ АКТИВИРА ВО ЈУНИ: Заев за две недели ќе каже кои министри и заменици ќе бидат сменети

Фактор - 15.05.2019

Верувам дека во почетокот на јуни ќе излезам со промени во раководни структури на министерско ниво, раководни структури на државни институции, а при крајот на јуни верувам дека ќе се пуштиме и во општините каде државата е претставена со одредени ...

„Метлата“ ќе „проработи“ на почетокот на јуни

1tv - 15.05.2019

„Метлата“ ќе „проработи“ на почетокот на јуни за сите оние од кои јавноста не била задоволна, вели премиерот Заев. За пораката на министрите од редовите на ДУИ, дека Ахмети е одоговрен за нивното работење и разрешување, за Заев е непотребна, бидејќи ...

Сугарески не го плаши метлата: Искрено не очекувам да бидам сменет

PressingTV - 15.05.2019

Министерот за транспорт и врски не очекува да го зафати метлата,која ја најави премиерот Зоран Заев. „Искрено не очекувам. Меѓутоа ќе ја почитувам секоја одлука на премиерот врз база на неговите анализи што ги прави за мојата работа“, изјави ...

Сите го чекаат Заев за “метлата”

Телма - 14.05.2019

Сите го чекаат премиерот Заев да се врати од одмор и да започнат преговори за првиот бран разрешувања на државни функционери. За ова ќе одлучуваат и највисоките партиски тела на коалициските партнери по што се очекува лидерска средба на Заев и ...

Зафировски: Метлата на Заев беше предупредување до директорите да ги натераат вработените да гласаат во вториот круг

Нетпрес - 15.05.2019

Најавената метла беше предупредување до директорите по институциите, владини и државни да ги стиснат своите вработени и да ги изнесат на вториот круг на претседателските избори за да гласаат, затоа што ако не го сторат тоа ќе ги снајде метлата, ...

ВМРО-ДПМНЕ: метлата да заигра во финансии

24 Вести - 14.05.2019

ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека државата се задолжува, во време кога ниту има капитални инвестиции, ниту пак има економски раст. Опозцијата смета дека економскиот тим е неподготвен за најавената метла поради неуспешни ...

Министрите се спокојни и убедени дека одлично си работат – за кого ќе остане „метлата“ на Заев?

PressingTV - 14.05.2019

Министрите се спокојни и „жешкиот костен“ му го оставаат на првиот човек во Владата. Од „метлата“ на премиерот Зоран Заев не се плашат. Никој не планира да си даде оставка и да понесе одговорност, зашто убедени се дека одлично си ја вршат работата.

ВИДЕО: Министрите и нивните заменици на „удар" на метлата на Заев

Press24 - 15.05.2019

Метлата на Заев ќе почне да игра од почетокот на идниот месец. Премиерот денеска потврди дека први на удар ќе бидат министрите во неговиот кабинет и нивните заменици, јавува Сител. Според Заев на удар ќе бидат арогантните и неодговорни кадри како и ...

Лудаците ја преземаа лудницата

Република - 14.05.2019

Македонија е во дилема: ни беше речено, уште лани, дека сме добиле датум за преговори со Европската унија како наплата за промена на уставното име во Северна. Чекаме еве, и денес и утре… да ги запознаеме инвеститорите што чекаа нетрпеливо на граница ...

Анатомија на една премиерска метла

+инфо - 14.05.2019

Метлата е вид хигиенска алатка која служи за чистење на подот. Составена е од четка изработена од сноп гранки, трски или природни влакна и од дршка. Не постои точен датум кога и каде е измислена метлата, но е забележено дека до почетокот на 19-от ...

Заев: За две недели ќе се знае кои министри и директори ќе бидат сменети

Скопје инфо - 15.05.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека на почетокот на јуни ќе се знае кои функционери на централно ниво ќе бидат заменети, а во текот на летото и на локално ниво, пишува СДК . Одговарајќи на новинарско прашање, тој кажа дека искористил продолжен викенд за ...

Метлата на премиерот ќе мете во јуни

Тера - 15.05.2019

“Овој период ќе го искористам за конечни консултации, така што верувам дека во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а верувам дека некаде кон крајот на јуни ќе се ...

Во почетокот на јуни ќе се знаат промените најавени со „метлата”

24Инфо - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции.

Премиерот Заев не си остана на зборот- Најавената „Метла“ одложена за наредниот месец

Курир - 15.05.2019

Иако беше најавена владина реконструкција за веднаш по изборите премиерот Зоран Заев ретерира од првичните ставови. Тој денеска најави дека смената на функционерите ќе започне од наредниот месец.

„Метлата“ ќе „проработи“ на почетокот на јуни

Либертас - 15.05.2019

„Метлата“ ќе „проработи“ на почетокот на јуни за сите оние од кои јавноста не била задоволна, вели премиерот Заев. За пораката на министрите од редовите на ДУИ, дека Ахмети е одоговрен за нивното работење и разрешување, за Заев е непотребна, бидејќи ...

Заев: За две недели ќе се знае кои министри и директори ќе бидат сменети

Press24 - 15.05.2019

Премиерот Зоран Заев рече дека на почетокот на јуни ќе се знае кои функционери на централно ниво ќе бидат заменети, а во текот на летото и на локално ниво. Одговарајќи на новинарско прашање, тој кажа дека искористил продолжен викенд за да одмори и ...

Стравува метлата: Премиерот Зоран Заев откри детали

24Инфо - 15.05.2019

Ароганцијата, неисполнувањето на очекувањата, неагилниот однос на одредени носители на високи функции, непотизмот се дел од критериумите кои премиерот Зоран Заев ги најави како клучни при ценењето за промените во владините структурите.

Метлата на Заев ќе зафати министри, заменици и директори, а промени ќе има и во СДСМ

еМагазин - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции.

Заев: На почетокот на јуни ќе се знаат промените во раководните структури на министерско ниво

24 Вести - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции.

Заев ќе ги мете министрите на почетокот на јуни, директорите на крајот

+инфо - 15.05.2019

Верувам дека треба да се случат промени од сите репрезенти во Владата или во државните институции, рече меѓу другото Заев одговарајќи на новинарско прашање како ја оценува пораката од министрите на ДУИ дека одговорен за нивното работење е Ахмети.

Во почетокот на јуни ќе се знаат промените најавени со „метлата“ на Заев

Опсервер - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции.

Во почетокот на јуни ќе се знаат промените најавени со „метлата" на Заев

MTM - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции.

Заев го има концептот за „метлата“, ќе зафати министри, заменици министри, директори...

МКД - 15.05.2019

Премиерот Зоран Заев најави дека на почетокот на јуни ќе излезе комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а на крајот на јуни ќе почне и промена по вертикала во општините каде државата е претставена со ...

(Видео) Заев: на почетокот на јуни ќе се знаат промените во раководните структури на министерско ниво

Бриф - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции, информира ТВ24.

Заев ќе мете таму каде што има најмногу ароганција и непотизам, метлата ќе почне од министри и заменици

Фокус - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции.

Заев ќе ја фати „метлата“ од јуни

Р.С.Европа - 15.05.2019

Премиерот Зоран Заев денеска најави дека на почетокот на јуни ќе излезе комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а кон крајот на истиот месец ќе почне и по вертикала во општините.

Владината „Метла“ ќе зачисти на почетокот на јуни

Сител - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции.

„Метлата“ на Заев ќе почне да чисти во јуни

MakPress - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции.

Заев:  Во јуни ќе има промени на министри, во државните институции, и во општините

Либертас - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции.

Во јуни, промени во министерствата, институциите, општините и во СДСМ

Нова ТВ - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции, најави ...

Во почетокот на јуни ќе се знаат промените најавени со „метлата“ на Заев

Локално - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции.

ЗАЕВ ЗА НАЈАВЕНАТА МЕТЛА НА ИЗБОРИТЕ: Го имам концептот, чистењето ќе почне во јуни

Денешен - 15.05.2019

Во почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции.

„Метлата“ во јуни?

CivilMedia - 15.05.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на новинарски прашања дали ќе проработи најавуваната „метла“, одговори дека веќе на почетокот на јуни ќе има промени. „ Се уште сме во фаза на размислување, го имам концептот.