TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти: одлуката на Уставниот суд е неприфатлива

Р.С.Европа - 29.05.2020

Лидерот на движењето Самоопределување и вршител на должноста премиер Албин Курти денеска ја оцени како нефер и неприфатлива одлуката на Уставниот суд на Косово со која се дозволува со претседателски декрет да се назначи нов премиер кој ќе го замени ...

Апостолова: Почитувањето на одлуката на Уставен, клучен принцип на почитување на законот

А1 On - 29.05.2020

Шефицата на Канцеларијата на Европската Унија во Косово, Наталија Апостолова ги повика сите политички актери во земјата да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд на Косово во врска со декретот на претседателот на државата Хашим Тачи за доделување ...

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи

А1 On - 29.05.2020

Косовскиот премиер во оставка Албин Курти ја оцени како неприфатлива одлуката на Уставниот суд на Косово, со која му се призна правото на претседателот на државата да го додели премиерскиот мандат на друга партија освен на онаа која победила на ...

Мустафа најави собраниска седница за избор на новата влада на Косово, не очекува отпор од Самоопределување

Опсервер - 29.05.2020

Приштина, 29 мај 2020 () – Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа најави дека гласањето во Собранието на Косово за составот на новата влада што ќе го предложи кандидатот за премиер од неговата партија, Авдулах Хоти, може да се ...

Андоновиќ: Уставниот суд го отвара патот за решавање на политичката криза на Косово – Се чека исходот од изборите во ...

Слободен Печат - 29.05.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави одлуката на Уставниот суд со која се потврдува дека има право да го наименува Авдулах Хоти за премиер на Косово. Со оваа одлука полека се надзира крајот на полтичката криза на Косово кое повеќе од два ...

Тачи ја поздрави одлуката на Уставниот суд

Р.С.Европа - 29.05.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави одлуката на Уставниот суд со која се потврдува дека има право да го наименува Авдулах Хоти за премиер на Косово. „Ја поздравувам одлуката на Уставниот суд во врска со уставното разгледување на мојот указ ...

Амбасадата на САД во Приштина ги повика сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

24Инфо - 29.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии да ја почитуваат синоќешната одлука на Уставниот суд, со која му се даде право на претседателот на државата Хашим Тачи да му го додели мандатот на кандидатот за премиер на ...

ХАШИМ ТАЧИ: Косово никогаш немало послаб премиер во својата историја од Албин Курти!

Магазин - 29.05.2020

Дури и ако ме замолат да си дадам оставка, тоа не е крај на светот – рече Тачи на приштинската телевизија Дукаѓин и додаде дека указот за мандаторот на премиерот Авдулах Хоти е вистинската одлука, јавува косовскиот онлајн портал.

Тачи ја поздрави одлуката на косовскиот Уставен суд за доделување на премиерскиот мандат на Хоти

Опсервер - 29.05.2020

Приштина, 29 мај 2020 () – Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави синоќешната одлука на Уставниот суд на Косово, со која му се призна правото да го додели премиерскиот мандат на друга партија, доколку партијата што победила на изборите не ...

Демократскиот сојуз на Косово очекува пред понеделник да се формира новата влада

Опсервер - 29.05.2020

Приштина, 29 мај 2020 () – Шефот на пратеничката група на Демократскит сојуз на Косово (ЛДК) Арбен Гаши изјави дека одлуката на Уставниот суд со која се прогласи за уставен указот на претседателот на државата Хашим Тачи за доделување на мандатот за ...

Уставниот суд на Косово го призна правото на второрангираната партија на избори да формира влада

Опсервер - 29.05.2020

Приштина, 29 мај 2020 () – Уставниот суд на Косово синоќа донесе одлука со која му го призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање нова влада на второрангираната партија на парламентарните избори, откако ...

Од Албин не бива Сали

Deutsche Welle - 28.05.2020

Независно од образложенијата на засегнатите, засилената теле-конференција на линија Скопје–Приштина не може а да не се доведе во корелација со претстојните изборни недоумици во двете земји. Пишува Арсим Зеколи.

Партијата на премиерот Курти одржа „проба за протест“ во центарот на Приштина

Опсервер - 28.05.2020

Приштина, 28 мај 2020 () – Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста ...

Самоопределување со нова „проба за протест“ во Приштина

Р.С.Европа - 28.05.2020

Движењето Самоопределување најави дека денеска ќе одржи нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која се очекува да учествуваат околу пет илјади нејзини активисти и следбеници.

Амбасада на САД во Косово: Сите да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд во врска со новата влада

MakPress - 28.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии и институции во земјата да ја испочитуваат одлуката што до задутре, 29 мај, треба да ја донесе Уставниот суд во врска со декретот на претседателот на државата Хашим Тачи за ...

Партијата на премиерот Курти одржа „проба за протест” во центарот на Приштина

24Инфо - 28.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест” во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

Владејачката партија во Косово побара избори преку перформанс со 2.000 луѓе

А1 On - 28.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

„Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

Слободен Печат - 28.05.2020

ВВ тврди дека нова влада не може да се формира од постоечкиот парламентарен состав, туку треба да се организираат нови избори. Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест” во центарот на ...

Партијата на премиерот Курти одржа „проба за протест“ во центарот на Приштина

Фокус - 28.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

Партијата на премиерот Курти одржа „проба за протест“ во центарот на Приштина

Либертас - 28.05.2020

– Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

По скандалот со дрога, Курти се спрема за протест во Приштина

Република - 28.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

Партијата на Курти одржа „проба за протест“

Независен - 28.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ), одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

Партијата на премиерот Курти одржа „проба за протест“ во центарот на Приштина

MakPress - 29.05.2020

Владејачката партија Движење Самоопределување (ВВ) одржа попладнево нова, втора по ред, „проба за протест“ во центарот на главниот град на Косово, на која активисти и следбеници на партијата на вршителот на должноста премиер побараа одржување ...

Уставниот суд на Косово го призна правото на второрангираната партија на избори да формира влада

Слободен Печат - 29.05.2020

Уставниот суд на Косово синоќа донесе одлука со која му го призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање нова влада на второрангираната партија на парламентарните избори, откако на владата предводена од ...

Уставниот суд на Косово го призна правото на Абдулах Хоти да формира влада

А1 On - 29.05.2020

Уставниот суд на Косово синоќа донесе одлука со која му го призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање нова влада на второрангираната партија на парламентарните избори, откако на владата предводена од ...

Тачи ја поздрави одлуката на косовскиот Уставен суд за доделување на премиерскиот мандат на Хоти

ТВ21 - 29.05.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави синоќешната одлука на Уставниот суд на Косово, со која му се призна правото да го додели премиерскиот мандат на друга партија, доколку партијата што победила на изборите не може да го обезбеди потребното ...

Тачи ја поздрави одлуката на Уставниот суд за доделување на премиерскиот мандат на Хоти

Слободен Печат - 29.05.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави синоќешната одлука на Уставниот суд на Косово, со која му се призна правото да го додели премиерскиот мандат на друга партија, доколку партијата што победила на изборите не може да го обезбеди потребното ...

Демократскиот сојуз на Косово очекува пред понеделник да се формира новата влада

Курир - 29.05.2020

Шефот на пратеничката група на Демократскит сојуз на Косово (ЛДК) Арбен Гаши изјави дека одлуката на Уставниот суд со која се прогласи за уставен указот на претседателот на државата Хашим Тачи за доделување на мандатот за премиер на кандидатот на ...

Тачи ја поздрави одлуката на косовскиот Уставен суд за доделување на премиерскиот мандат на Хоти

24Инфо - 29.05.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави синоќешната одлука на Уставниот суд на Косово, со која му се призна правото да го додели премиерскиот мандат на друга партија, доколку партијата што победила на изборите не може да го обезбеди потребното ...

Уставниот суд на Косово го призна правото на второрангираната партија на избори да формира влада

Сител - 29.05.2020

Уставниот суд на Косово синоќа донесе одлука со која му го призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање нова влада на второрангираната партија на парламентарните избори, откако на владата предводена од ...

Демократскиот сојуз на Косово очекува пред понеделник да се формира новата влада

А1 On - 29.05.2020

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Арбен Гаши изјави дека одлуката на Уставниот суд со која се прогласи за уставен указот на претседателот на државата Хашим Тачи за доделување на мандатот за премиер на кандидатот на ...

Тачи ја поздрави одлуката на косовскиот Уставен суд за доделување на премиерскиот мандат на Хоти

А1 On - 29.05.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави синоќешната одлука на Уставниот суд на Косово, со која му се призна правото да го додели премиерскиот мандат на друга партија, доколку партијата што победила на изборите не може да го обезбеди потребното ...

САД ги повика политичките лидери на Косово да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

+инфо - 29.05.2020

Во синоќешното соопштението на Амабсадата се бара од сите косовски лидери да работат заеднички „за редовна транзиција во интерес на мирот, стабилноста и просперитетот на сите граѓани на Косово“.

Амбасадата на САД во Приштина ги повика сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

Опсервер - 29.05.2020

Приштина, 29 мај 2020 () – Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии да ја почитуваат синоќешната одлука на Уставниот суд, со која му се даде право на претседателот на државата Хашим Тачи да му го додели мандатот ...

Амбасадата на САД во Приштина ги повика сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

Либертас - 29.05.2020

Во синоќешното соопштението на Амабсадата се бара од сите косовски лидери да работат заеднички „за редовна транзиција во интерес на мирот, стабилноста и просперитетот на сите граѓани на Косово“.

Гаши: Косово до понеделник ќе има нова влада

Денешен - 29.05.2020

Шефот на пратеничката група на Демократскит сојуз на Косово (ЛДК) Арбен Гаши изјави дека одлуката на Уставниот суд со која се прогласи за уставен указот на претседателот на државата Хашим Тачи за доделување на мандатот за премиер на кандидатот на ...

Амбасада на САД во Косово: Сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

Денешен - 29.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии да ја почитуваат синоќешната одлука на Уставниот суд, со која му се даде право на претседателот на државата Хашим Тачи да му го додели мандатот на кандидатот за премиер на ...

Демократскиот сојуз на Косово очекува пред понеделник да се формира новата влада

Либертас - 29.05.2020

Шефот на пратеничката група на Демократскит сојуз на Косово (ЛДК) Арбен Гаши изјави дека одлуката на Уставниот суд со која се прогласи за уставен указот на претседателот на државата Хашим Тачи за доделување на мандатот за премиер на кандидатот на ...

Амбасадата на САД во Приштина ги повика сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

А1 On - 29.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии да ја почитуваат синоќешната одлука на Уставниот суд, со која му се даде право на претседателот на државата Хашим Тачи да му го додели мандатот на кандидатот за премиер на ...

Уставниот суд на Косово го призна правото на второрангираната партија на избори да формира влада

Вечер Прес - 29.05.2020

Уставниот суд на Косово синоќа донесе одлука со која му го призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање нова влада на второрангираната партија на парламентарните избори, откако на владата предводена од ...

Демократскиот сојуз на Косово очекува пред понеделник да се формира новата влада

Вечер Прес - 29.05.2020

Шефот на пратеничката група на Демократскит сојуз на Косово (ЛДК) Арбен Гаши изјави дека одлуката на Уставниот суд со која се прогласи за уставен указот на претседателот на државата Хашим Тачи за доделување на мандатот за премиер на кандидатот на ...

Уставниот суд на Косово го призна правото на второрангираната партија на избори да формира влада

4NEWS - 29.05.2020

Уставниот суд на Косово синоќа донесе одлука со која му го призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање нова влада на второрангираната партија на парламентарните избори, откако на владата предводена од ...

Амбасадата на САД во Приштина ги повика сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

Алсат-М - 29.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии да ја почитуваат синоќешната одлука на Уставниот суд, со која му се даде право на претседателот на државата Хашим Тачи да му го додели мандатот на кандидатот за премиер на ...

Уставниот суд на Косово го призна правото на второрангираната партија на избори да формира влада

MakPress - 29.05.2020

Уставниот суд на Косово синоќа донесе одлука со која му го призна правото на претседателот на државата Хашим Тачи да го додели мандатот за формирање нова влада на второрангираната партија на парламентарните избори, откако на владата предводена од ...

Амбасадата на САД во Приштина ги повика сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

Нетпрес - 29.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии да ја почитуваат синоќешната одлука на Уставниот суд, со која му се даде право на претседателот на државата Хашим Тачи да му го додели мандатот на кандидатот за премиер на ...

Уставниот суд на Косово го призна правото на второрангираната партија да формира влада

Алфа - 29.05.2020

Уставниот суд на Косово му го призна правото на претстедателот на државата Хашим Тачи, мандатот за формирање нова влада, да го додели на второрангираната партија на парламентарните избори, откако на партијата предводена од Албин Курти, Собранието и ...

САД повикаа да се почитува одлуката на косовскиот Уставен суд

Р.С.Европа - 29.05.2020

Американската амбасада во Косово ги повика сите партии да ја почитуваат синоќешната одлука на Уставниот суд, со која му се даде право на претседателот на државата Хашим Тачи да му го додели мандатот на кандидатот за премиер на Демократскиот сојуз на ...

Тачи ја поздрави одлуката на косовскиот Уставен суд за доделување на премиерскиот мандат на Хоти

MakPress - 29.05.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави синоќешната одлука на Уставниот суд на Косово, со која му се призна правото да го додели премиерскиот мандат на друга партија, доколку партијата што победила на изборите не може да го обезбеди потребното ...

Демократскиот сојуз на Косово очекува пред понеделник да се формира новата влада

MakPress - 29.05.2020

Шефот на пратеничката група на Демократскит сојуз на Косово (ЛДК) Арбен Гаши изјави дека одлуката на Уставниот суд со која се прогласи за уставен указот на претседателот на државата Хашим Тачи за доделување на мандатот за премиер на кандидатот на ...

Амбасадата на САД во Приштина ги повика сите партии да ја почитуваат одлуката на Уставниот суд

MakPress - 29.05.2020

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово ги повика сите партии да ја почитуваат синоќешната одлука на Уставниот суд, со која му се даде право на претседателот на државата Хашим Тачи да му го додели мандатот на кандидатот за премиер на ...