TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лавров: Има впечатлива разлика меѓу тоа што Македонците го чувствуваат за Русија и она што го прават нивните политичари

Во Центар - 23.07.2022

ЕУ и НАТО се обидуваат да ги претворат Северна Македонија и Црна Гора во „инструменти“ на антируската игра, исто како што се обидоа тоа да го сторат со Украина и со голем број други источноевропски земји, изјави рускиот министер за надворешни работи ...

Лавров: Има впечатлива разлика меѓу тоа што Македонците го чувствуваат за Русија и она што го прават нивните политичари

24 Вести

Лавров: Maкедонија го промени името за да влезе во ЕУ, но не беше примена и нема да биде примена во скоро време

Република

Лавров: Maкедонија го промени името за да влезе во ЕУ, но не беше примена и нема да биде примена во скоро време

PressingTV

Лавров: Има впечатлива разлика меѓу тоа што Македонците го чувствуваат за Русија и она што го прават нивните политичари

Gostivarpress.mk

МНР: Постојано се бориме против сите злонамерни влијанија од трети држави

А1 On - 23.07.2022

Во врска со интервјуто на министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров во кое се споменува Република Северна Македонија во неприфатлив контекст, реагираше попладневно македонското МНР кое преку соопштение нагласи: „Од ...

МНР за Лавров: Се бориме против сите злонамерни влијанија од трети држави за мешање во внатрешните работи

Макфакс

Лавров: Разумна одлуката на патријархот Порфириј за евхаристичко единство на СПЦ со МПЦ-ОА

Канал5 - 23.07.2022

– Ова (обновување на евхаристиското единство меѓу СПЦ и МПЦ-ОА) го оценувам само позитивно. Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров позитивно ја оцени одлуката на Архиерејскиот собор на Српската Православна Црква (СПЦ) и Патријархот ...

Лавров: Разумна одлуката на патријархот Порфириј за евхаристичко единство на СПЦ со МПЦ-ОА

Скопје инфо

Лавров: Разумна e одлуката на патријархот Порфириј за евхаристичко единство со МПЦ-ОА

Фокус

Лавров: Разумна одлуката на патријархот Порфириј за евхаристичко единство на СПЦ со МПЦ-ОА

Press24

МУДРА ОДЛУКА НА СПЦ ЗА ЕВХАРИСТИЧКО ЕДИНСТВО СО МПЦ-ОА За Лавров тоа овозможува повторно воспоставување на единство со Руската православна црква

+инфо

Лавров: Разумна одлуката на патријархот Порфириј за евхаристичко единство на СПЦ со МПЦ-ОА

А1 On

Лавров: Разумна одлуката на патријархот Порфириј за евхаристичко единство на СПЦ со МПЦ-ОА

Опсервер

Слободен Печат MakPress 360 степени 24Инфо Телма Н.Македонија ТВ21 Либертас

Лавров: Западот од Македонија и Црна Гора прави „алатки“ во антируската игра, исто како Украина

Мета - 23.07.2022

Постои впечатлива разлика помеѓу тоа што Црногорците и Македонците го чувствуваат кон Русија и она што Брисел, ЕУ и НАТО ги принудуваат нивните политичари да го прават, вели р ускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров во видео интервју за ...

МНР за интервјуто на Лавров: Постојано се бориме против сите злонамерни влијанија од трети држави

Локално

Реакција на МНР на интервјуто на Лавров: Одлуките за членство во меѓународни сојузи Северна Македонија ги носи водена исклучиво од сопствените интереси

24 Вести

МНР со реакција до Лавров: Се бориме против сите злонамерни влијанија од трети земји

Фокус

МНР: Лавров манипулира со религиозните чувства на православните верници

Мета

Македонското МНР реагира на злонамерното мешање на Лавров

Независен

Лавров: Западот ја претвора Македонија во „алатка“ во анти-руската игра

Локално - 23.07.2022

Западот се обидува да ги претвори Црна Гора и Северна Македонија во „алатка“ во анти-руската игра, изјавил рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју објавено на веб-страницата на руското Министерство за надворешни работи, ...

Лавров: Има разлика меѓу тоа што чувствуваат Македонците за Русија и што прават нивните политичари

Нова ТВ

Лавров не спомена и нас: Има разлика меѓу тоа што чувствуваат Македонците за Русија и што прават нивните политичари

Република

МНР му одговори на Лавров: Македонија „се споменува во неприфатлив контекст“

МКД - 23.07.2022

Во интервјуто на Сергеј Лавров „Република Северна Македонија се споменува во неприфатлив контекст“, реагира македонското Министерство за надворешни работи на зборовите на рускиот министер за надворешни, кој кажа дека „Западот се обидува да ја ...

Реакција на МНР за коментарите на Лавров: Успехот за автокефалноста да не го присвојуваат тие што ја спречуваа

Нова ТВ

МНР реагира на изјавите на Лавров

24Инфо