TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопјани од викендов ќе останат без парно греење? БЕГ нема пари да купи гас

Сител - 13.01.2022

Ќе останат ли скопјани викендов без парно греење? БЕГ вели, пари за набавка на гас нема и бара државата времено да го преземе производството. - Ликвидноста на ПТБЕ брзо се истоштува и има средства за набавка на гас до крајот на утрешниот ден.

БЕГ: Повеќе не можеме да обезбедуваме финансирање за грејната сезона без државна помош

Телма

БЕГ има гас до утре, бара Владата да го преземе управувањето до крајот на грејната сезона

Канал5

Од утре може да нема парно низ цело Скопје, БЕГ нема гас

Скопје1

БЕГ: Предложивме Владата да ја превземе во времено управување компанијата почнувајќи од 14 јануари

Фактор

Состојбата со производство на топлинска енергија во топланите управувани од Балкан Енерџи ДООЕЛ Скопје

Опсервер

БЕГ има гас до утре, бара Владата да го преземе управувањето до крајот на грејната сезона

Скопје24

Вечер Прес +инфо МКД Press24 Денешен 24Инфо Zoom Либертас

БЕГ бара Владата да го преземе парното греење

Р.С.Европа - 13.01.2022

БЕГ има пари за набавка на гас до крајот на утрешниот ден, велат од компанијата за производство на топлинска енергија Балкан Енерџи ДООЕЛ Скопје. Компанијата предлага Владата времено да го преземе управувањето со компанијата почнувајќи од 14.01.2022 ...

Викендов нема да има парно во Скопје: Гас за греење има уште за утре!

Lider

Најави ли БЕГ можност викендов да нема парно?!

Република

БЕГ: Имаме гас само за до утре, Владата да го преземе парното греење во Скопје

Слободен Печат

ВИКЕНДОВ БЕЗ ПАРНО: Гас за греење има уште за утре- БЕГ ја повика Владата да ја преземе компанијата до крајот на грејната сезона

Курир

БЕГ: Имаме средства за набавка на гас до утре, Владата да го преземе парното греење

Нова ТВ

БЕГ: Имаме гас само за до утре, Владата да го преземе парно греењето

Н.Македонија

Фактор Р.С.Европа +инфо Канал5 Телма Слободен Печат Вечер Прес Курир

TE-TO AД Скопје ќе работи со загуба

Телма - 13.01.2022

Согласно постоечкиот договор за набавка на природен гас кој ТЕ-ТО АД Скопје го има со важност до 31.01.2022 година, производната цена на електричната енергија од неговата постројка, со вклучен трошок за произведена, но ненаплатена топлинска енергија ...

Бектеши: АД „ТЕ-ТО” ќе работи седум дена во неделата од 05 до 01 часот со полна моќност

Канал5

Владата ќе ги грее скопјани преку ТЕ-ТО

Deutsche Welle

Владата не ја одзеде лиценцата на БЕГ- проблемот со струјата и парното ќе го решава со ТЕ-ТО

Телма

Владата ќе ги грее скопјани преку „ТЕ-ТО“ – ќе го користи решението што им го предложи Мицкоски

Алфа

Владата проблемот со струјата и парното ќе го решава со ТЕ-ТО

Нетпрес

Информација за производната цена на електрична енергија на ТЕ-ТО АД Скопје за Јануари 2022

Опсервер

Канал5 +инфо Независен Денешен Нова ТВ Локално Нетпрес Вечер Прес

Ќе ѝ ја одземeме лиценцата на БЕГ во моментот кога ќе престане да испорачува топлинска енергија, вели Бислимоски од ...

Сакам да кажам - 13.01.2022

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимоски вели дека “Балкан енерџи груп” (БЕГ) ќе остане без лиценца во моментот кога ќе престане да испорачува топлинска енергија во Скопје, а одговорноста за снабдување со топлинска ...

Бислимоски: БЕГ да не очекува друг да им го реши проблемот за во мај да се вратат како принцеви на бели коњи

Скопје1

Бислимоски: Ќе и ја одземеме лиценцата на БЕГ во моментот кога ќе престане да испорачува

Слободен Печат

Бислимоски: БЕГ да не очекува друг да им го реши проблемот за во мај да се вратат како принцеви на бели коњи

24Инфо

Бислимовски: Не може друг да им го решава проблемот на БЕГ, за потоа во мај да се вратат „како принцеви на бели коњи“

Press24

СДК: Бислимовски: кога БЕГ ќе престане да испорачува топлинска енергија ќе и ја одземеме лиценцата

Либертас

Бислимовски: Ако не грее БЕГ ќе ја изгуби лиценцата

Независен

Република

За викендите дополнителна топлина и струја од „ТЕ-ТО“

Алсат-М - 13.01.2022

Владата ѝ наложи на гасната централа ТЕ-ТО во Скопје да произведува струја и топлинска енергија и за време на викенди, а не само од понеделник до петок. Произведената струја ќе треба да ѝ ја продава на државната ЕСМ по цена до 170 евра за мегават ...

Бeктеши: ТЕ-ТО ќе работи по 7 дена во неделата, и тоа со полна моќност

Фактор

Владата обезбеди дополнителни количини електрична и топлинска енергија од АД ТЕ-ТО Скопје

А1 On

Владата обезбеди дополнителни количини електрична и топлинска енергија од АД ТЕ-ТО Скопје

Сител

Владата обезбеди дополнителни количини електрична и топлинска енергија од АД ТЕ-ТО Скопје

ТВ21

Oбезбедени дополнителни количини електрична и топлинска енергија од АД ТЕ-ТО

Frontline

Владата обезбеди дополнителни количини електрична и топлинска енергија од АД ТЕ-ТО Скопје

Бриф

4NEWS MakPress Фактор 24Инфо Локално Канал5 Нова ТВ +инфо

Бектеши на прес конференција за решение на енергетската криза

Канал5 - 13.01.2022

Министерот за економија, Крешник Бектеши рече дека ТЕ-ТО ќе работи непречено за да се обезбедат доволни количества електрична енергија ...

Градот Скопје и општините барем да ги платат сметките за парно греење за месец декември, повика Бектеши

еМагазин

Бектеши со повик до градот Скопје и општините: Да ги платат сметките за парно барем за месец декември

Вечер Прес

Бектеши: Градот Скопје и општините да ги платат сметките за парно барем за декември

Либертас

Бектеши: Градот Скопје и општините да ги платат сметките за парно барем за декември

Република

Бектеши апелира Градот Скопје и општините да ги платат сметките за парно барем за декември

Независен

Бектеши: Градот Скопје и општините да ги платат сметките за парно барем за декември

Скопје инфо

Frontline Фактор