TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гаревски: Не очекуваат многу афтершокови, ама граѓаните во Македонија се безбедни

Фокус - 26.11.2019

Сите објекти во земјава кои се изградени после 1963 година, а посебно после 70-тите години се доста сигурни, затоа македонските граѓани да не паничат, по ваков силен земјотрес во Драч се очекуваат и голем број афтершокови, но македонските граѓани се ...

Најмалку 15 загинати и над 600 повредени во катастрофалниот земјотрес во Драч

Канал5 - 26.11.2019

Серија силни земјотреси ја погодија Албанија, Драч и Туман се најпогодени. Урнати згради, затрупани цели семејства е потресната слика по најсилниот од потресите со јачина од 6,4 степени според Рихтер. Во Драч е екипа на Канал 5 телевизија.

„Се сруши таванот, не знам како избегавме“ - исповед на жителите од Албанија после земјотресот

Press24 - 26.11.2019

Албанија беше погодена од најсилниот земјотрес во последните 30 години, во кој загинаа најмалку 15 лица, а повредени се стотици луѓе, додека некои станари се заробени под срушените згради.

Погледнете како животните ја претчувствуваат опасноста: Само секунда пред да стресе, кучето побегна од пред зградата

Сител - 26.11.2019

Албанија денеска во 3.54 часот наутро ја погоди силен земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтер, што е еден од најсилните потреси во последните 30 години во оваа земја. Меѓу бројните снимки една посебно се издвојува зошто потврдува колку ...

ВИДЕО: Снимка на која најдобро се гледа силата на земјотресот во Албанија - сите намирници од полиците паднале на земја

Press24 - 26.11.2019

Неодамна објавена видео-снимка на интернет покажува момент кога првиот од четирите земјотреси утринава ја погоди Албанија. На него се гледа како полиците со намирници во маркет се тресат и сите производи паѓаат на ...

Експертите предупредуваат: Овој град веќе утре ќе биде на удар на земјотрес! Ќе има уште потреси на Балканот

Точка - 26.11.2019

По земјотресите кои ја потресоа Албанија, од Сеизмолошкиот завод на Хрватска предупредуваат дека Албанија е прилично сеизмички активно подрачје, а дека Дубровник е продолжение на тоа подрачје.

И попладнево силен потрес во Албанија

Тера - 26.11.2019

Во 14:05 минути е регистриран нов земјотрес во Албанија со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил на 42 километри северо-западно од Тирана, кај Драч на брегот на Јадранското море.

Најмалку 15 мртви, 11 исчезнати и над 600 повредени во земјотресот во Албанија

Нетпрес - 26.11.2019

Единаесет лица се водат како исчезнаи во крајбрежниот град Драч во земојтресот кој во мугрите во вторникот ја погоди Албанија, пренесува порталот Albanian Daily News, според кој бројот на жртвите рано попладнето се искачил на 15 лица.

Општина Чаир ќе додели 12.000 евра помош за Албанија

Слободен Печат - 26.11.2019

Освен оваа финансиска помош, денеска собираме и потребни материјали кои во текот на денот ќе бидат испратени во Драч и неговата околина. Општина Чаир ќе додели 720.000 денари (12.000 евра) финансиска помош за погодениот регион од земјотрес во ...

Повторно силен земјотрес со епицентар во Албанија, почувствуван и во Скопје

Алсат-М - 26.11.2019

Тлото кај Албанија никако да се смири. Пред десетина минути сеизмолошките станици регистрираа уште еден силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер. Епицентарот на потресот бил во Јадранското море, а ефектите се почувствуваа и во Скопје.

Косовската влада издвои 500 илјади евра помош за Албанија

А1 On - 26.11.2019

Владата на Косово издвои 500 илјади евра помош за Албанија, која утрово ја погодија силни земјотреси кои предизвикаа жртви и уривања, јави дописникот на МИА од Приштина. Одлуката е донесена на денешната вонредна седница на владата во оставка, ...

Општина Чаир ќе додели 12.000 евра помош за Албанија

Макфакс - 26.11.2019

Општина Чаир ќе додели 12.000 евра помош за погодените од земјотресот што утринава ја погоди Албанија. Ваквата одлука била донесена едногласно на вонредна седница на Општината. „На вонредната седница на Советот на Општина Чаир, која ја свика ...

АНКЕТА Граѓаните за земјотресот: Страшно беше!

Слободен Печат - 26.11.2019

Утринава во нашата земја значително се почувствуваа земјотресите кои беа со епицентар во Драч, Албанија, при што беше предизвикана вознемиреност кај граѓаните. „Слободен печат“ направи анкета меѓу жителите на Град Скопје и ги запраша како тие ...

ТРАГЕДИЈА: Бил неправедно осуден, и откако се спаси од затвор загина во земјотресот

Фактор - 26.11.2019

Aлбанец излегол од затвор откако бил неправедно осуден, по што загина во земјотресот кој ја погоди земјата. Новинарката која работи на емисијата „Бум“, Аријана Лоче, идентитетот на жртвата го објави на социјалните мрежи.

Регистриран уште еден земјотрес во Албанија- потресот почувствуван и во Скопје

Press24 - 26.11.2019

По силните потреси рано утинава попладнево во 14 часот и 05 минути е регистриран уште еден посилен земјотрес од 5.0 степени по Рихтер на длабочина од 2 километри со епицентар на 38 километри северозападно од Тирана.

Уште еден потрес во Албанија: Земјотрес во јачина од 4 степени регистриран во Јадранското Море

Слободен Печат - 26.11.2019

Епицентарот на земјотресот бил на 32 километри северозападно од Тирана. Тлото во Албанија никако да се стабилизира. Пред еден час во Јадранското Море беше регистриран уште еден, нов земјотрес, со силина од 4 степени на Рихтеровата скала.

ТВ студиото се затресе во програма во живо: Водителот гледаше во таванот преплашен да не се сруши

Сител - 26.11.2019

Албанија рано утрово ја погоди силен земјотес со јачина од 6,4 степени, најсилен во последните три децении, во кој загинаа најмалку 13 лица, а над 300 се повредени и причинета е голема материјална штета, а се почувстува и ширум регионот.

11 мртви, 600 повредени во Албанија, соседите солидарни (ВИДЕО)

МКД - 26.11.2019

Според најновите информации, најмалку 11 лица загинаа, а 600 лица се повредени откако силниот земјотрес ја погоди Албанија денеска во раните утрински часови, предизвикувајќи штета по јадранското крајбрежје на земјата и во главниот град Тирана.

Браќа од Косово заробени под урнатините на хотел во Драч: Повикале помош, потоа не се јавувале на телефонот

Сител - 26.11.2019

По двата силни земјотреси кои ја погодија Албанија, спасувачите ги пребаруваат урнатините во надеж дека ќе најдат преживеани. Во Драч се урна и еден хотел, а се сомнева дека внатре се заробени браќа од Косово.

Се тресе сè, плафонот паѓа, а тој спие како „топ“: Оваа снимка од Албанија стана хит на интернет

Точка - 26.11.2019

Колку силен беше земјотресот кој утринава ја потресе Албанија покажуваат снимките кои се објавуваат на социјалните мрежи. На една снимка направена со безбедносна камера, може да се види како еден човек спие додека околу него наеднаш започнува сè да ...

Пораст на црниот биланс во Албанија, бројот на загинати достигна 15

Алсат-М - 26.11.2019

Бројот на загинати од катастрофалниот земјотрес што изутринава ја погоди Албанија достигна 15 лица. Најсилниот потрес се случи изутрината во 04:00 часот, а по него следуваа уште неколку послаби.

Земјотресот во Албанија се почувствуа во цела Македонија

Телма - 26.11.2019

Сеизмолошката опсерваторија во Скопје од 4 часот ноќеска ги регистрираше сите потреси на земјиштето во Албанија и во регионот. Раководителката на опсерваторијата Драгана Черних алармира граѓаните да останат смирени.

Снимка од дрон го покажува ужасот по земјотресите во Албанија: Некои згради се срамнети со земја

А1 On - 26.11.2019

Албанија и понатаму ги брои мртвите по силните земјотреси кои утрово ја погодија земјата. Драч, Астири,Тумани и Тирана се градовите каде серијата на земјотреси, оставија пустош, а на многумина кои живеат во тие места судбината не им е позната.

Шкендија и Шкупи се солидаризираат со настраданите во земјотресот во Албанија!

SportSport - 26.11.2019

Земјотресот утринава кој го осети цел Балкан, а најмногу настрада Албанија и посебно Драч, беше знак, покрај државните власти, многу спортски клубови од Македонија да испратат официјално сочуство до настраданите.

НАВИСТИНА Е НАЈДОБРИОТ ПРИЈАТЕЛ НА ЧОВЕКОТ: Куче не сака да оддели од телото на загинатиот сопственик во земјотресот ...

Слободен Печат - 26.11.2019

По бројните вознемирувачки фотографии и снимки кои денес доаѓаат од Албанија, медиумите во оваа земја пренесуваат за уште една трогателна слика. Имено, жител на едно од местата кое беше погодено од силниот земјотрес фотографирал тажен момент, каде ...

ВИДЕО: Се се тресе, таванот паѓа, а тој и понатаму спие - снимка која е хит во Албанија

Press24 - 26.11.2019

Колку бил силен земјотресот во Албанија покажува снимката која се појавила на интернет, а на која се гледа како во еден стан отпаѓа таванот. На снимката направена од безбедносните камери, се гледа како човек спие кога одеднаш се почнува да се тресе.

Како Јапонија се справува со земјотресите?

Независен - 26.11.2019

Токио-Имавме најсилен земјотрес, ни се случи најсилен ураган, ни фали само уште Годзила- е најцитираната реакција на социјалните мрежи по серијата природни несреќи што ја погодија Јапонија во последниот период.

Обновено: Најмалку 22 загинати, 600 повредени во катастрофалниот земјотрес во Албанија

OhridNews - 26.11.2019

Според последнитеинформации, во катастрофалниот земјотрес што се случи утрово во Албанија, во близина на Драч, загинале најмалку 22 луѓе, меѓу кои и две деца. 2Во земјотресот повредени се над 600 лица.

Епицентарот на земјотресот 30 километри северозападно од Тирана, на длабочина од 20 километри

Фокус - 26.11.2019

Силниот земјотрес што се случи денеска во раните утрински часови во Албанија, бил со магнитуда од 6,4 степени, додека епицентарот бил 30 километри северозападно од Тирана на длабочина од 20 километри, соопшти денеска Геолошко-топографскиот институт ...

(Видео) Куче го насети земјотресот во Албанија и побегна пред зградата да почне да се ниша

Макфакс - 26.11.2019

Албанија рано утрово беше погодена од силен земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтер, што е еден од најсилните земјотреси во последните 30 години во таа земја. На социјалните мрежи се појавија многу снимки направени за време на потресот, а меѓу ...

Нов силен земјотрес во Албанија попладнево

Press24 - 26.11.2019

Неколку часа откако земјотрес од 6,4 степени ја погоди соседна Албанија, тлото се уште не мирува. Од утринава следуваанеколку афетшокови, а пред малку во 13 часот и 14 минути имаше уште еден земјотрес со јачина од 4.5 степени по Рихтер со епицентар ...

Снимки од дрон по катастрофалните земјотреси во Албанија

еМагазин - 26.11.2019

Бројот на загинати во серијата земјотреси во Албанија се искачи на најмалку 13 лица, меѓу кои и најмалку две деца. Според албанските медиуми на над 600 лица им била укажана лекарска помош.

Косовската полиција замина за Албанија за да помогнат по земјотресите

Фокус - 26.11.2019

Косовската полиција мобилизира утрово дел од своите припадници и ги испрати во Албанија во подрачјата погодени од силните земјотреси , со цел да им пружат поддршка и помош на тамошните спасувачки екипи, јави дописникот на МИА од Приштина .

Најмалку 13 загинати во земјотресот во Албанија, Над 600 се повредени

Сакам да кажам - 26.11.2019

Во силниот земјотрес од 6,4 степени што ја погоди Албанија утринава загинаа најмалку 13 лица, вклучувајќи две деца и полицаец, објавија албанските медиуми. Конечниот биланс на жртви не е точен сѐ уште, а има и извештаи за исчезнати под урнатините.

Под урнатините на хотел заробени браќа: Барале помош, но сега не одговараат на повиците

Слободен Печат - 26.11.2019

Тие успеале по телефон да повикаат помош под урнатините, но повеќе никој од нив не се јавува на ...

Совети како да останете безбедни во случај на земјотрес

Кајгана - 26.11.2019

Научниците постојано работат на создавање нови софистицирани вештачки модели на земјотреси и ја проучуваат историјата на земјотресите, но сепак никој нема доволно познавање на условите на длабочините каде што почнуваат и растат земјотресите, за да ...

Специјален тим за спасување и потрага – помош од Србија за настраданите во Албанија

CivilMedia - 26.11.2019

Врз основа на договорот меѓу претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама, Секторот за вонредни ситуации при српското Министерство за внатрешни работи ќе испрати 13 припадници на Специјалистички тим за потрага и ...

Кучињата се предвесници на земјотресите: Погледнете што направи ова куче пред да стресе земјотресот во Драч

Градина - 26.11.2019

Кучето спиело покрај една зграда, а неколку секунди пред силниот потрес кучето се буди и започнува да бега. Погледнете: — EMSC (@LastQuake) November 26, ...

Бројот на жртви во земјотресoт во Албанија се искачи на 14

Макфакс - 26.11.2019

Во земјотресот со јачина од 6,4 степени што ја погоди денес Албанија загинаа 14 лица, а околу 600 се повредени. Најновите податоци за жртвите ги објави албанското Министерство за одбрана, откако беа пронајдени телата на уште петмина.

Се наоколу се тресе, плафонот паѓа, а тој и натаму спие: Неверојатно видео од Албанија стана хит на интернет (ВИДЕО)

Локално - 26.11.2019

Колку бил силен земјотресот во Албанија покажува и снимката која се појави на интернет, а на која се гледа како во еден стан отпаѓа плафонот додека се тресе. На снимката која е направена со безбедносна камера, се гледа како еден човек спие кога ...

ТЕШКА СУДБИНА: Полицаец ја бара мајка си под урнатините во Драч

Слободен Печат - 26.11.2019

Околу 1900 полицијаци се ангажирани на терен за да им помогнат на жителите кои се погодени ги чувствуваат последиците од силниот земјотрес во Албанија. Еден од нив пристигнал токму во зградата каде што живее неговата мајка во Тумана.

Сеизмолошката опсерваторија на ПМФ смирува: Не паничете, епицентарот е далеку од нас

Слободен Печат - 26.11.2019

„Земјотрес со ваква јачина нормално е да е проследен со интензивна афтершокова активност, на послаби земјотресеи со магнитуда пониска од главниот земјотрес. Од оваа серија до сега има неколку земјотреси со магнитуда 4 Елизабета ...

Нов земјотрес почувствуван во Македонија, епицентарот е во Јадранското море

Скопје24 - 26.11.2019

Нов земјотрес попладнево, неколку минути по 14 часот се почувствува во земјава. Според првичните информации, епицентарот на земјотресот е во Јадранско море со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала.

ВИДЕО: Се тресеше телевизиското студио во Албанија, земјотрес на сред вести

А1 On - 26.11.2019

Меѓу повеќето снимки од земјотресите во Албанија, објавена е една и од утринските вести на News 24 на која се гледа како телевизиското студио се тресе додека на екраните оди видео прилог за состојбата по силниот земјотрес во 3.55 часот.

ФОТО: Хаос во Улцињ - намирниците во маркетите паднале на под после земјотресот

Press24 - 26.11.2019

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтерова скала ја погоди Албанија и на нозе ја крена и цела Црна Гора. На Твитер е објавена фотографија која покажува штета која земјотресот ја предизвикал во еден маркет во Улцињ.

ЕУ со поддршка за Албанија: Стоиме солидарно со вас

Макфакс - 26.11.2019

Шефицата на ЕУ за дипломатија, Федерика Могерини и комесарот за хуманитарна помош и управување со кризни ситуации, Кристос Стилијанидис, испратија порака за поддршка на Албанија по разорниот земјотрес.

Надзорните камери покажале колку се “тресело“ во Сараево: Одеднаш птиците полетале и сè почнало да се тресе

Точка - 26.11.2019

Граѓаните на улица не го почувствувале потресот, но оние кои се наоѓале во зградите и другите објекти сведочеле за големиот потрес. Снимката на надзорните камери на Скадарлија во Сараево покажуваат колкав бил потресот чиј епицентар бил во Невесиње.

(Видео) Зeмјотресот во Албанија на вести во живо: Водителот постојано гледаше кон таванот

Макфакс - 26.11.2019

Последователниот земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтер, кој утрово ја погоди Албанија околу 7:10 часот, беше забележан и во емисија во живо. Додека репортерот на албанската телевизија „Њуз 24“ имаше известување во живо, камерите ...