TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Градот доцни со декорирање - дали Скопје ќе се украсува за Нова година и дали ќе има програма?

Сител - 15.12.2021

На две недели пред стартот на Новата година градот се уште не е украсен за да се почувствува новогодишна атмосфера. На почеток на месецов градоначалничката Арсовска најави дека украсувањето ќе почне на 10ти декември, а на прашање на Сител зошто ...

ПОРАДИ ОВА НЕ ИЗГЛЕДА ГЛАМУРOЗНО И УБАВО: Најголемите грешки при украсувањето на новогодишната елка!

4NEWS - 15.12.2021

Времето кога почнуваме да го украсуваме домот за празниците е омилено на многумина оваа година. Носи среќа и радост при самата помисла на светилки и разни украси. Сепак, понекогаш се случува да добиеме резултат од преголем ентузијазам, од кој не сме ...

Дали Скопје ќе се украсува за Нова година и дали ќе има програма?

Press24 - 15.12.2021

На две недели пред стартот на Новата година градот се уште не е украсен за да се почувствува новогодишна атмосфера, објавува Сител. На почеток на месецов градоначалничката Арсовска најави дека украсувањето ќе почне на 10ти декември, а на прашање на ...

Елегантно и оригинално: Како сами да направите уникатни новогодишни украси?

Хаштаг - 15.12.2021

ТикТокерка ги инспирира своите следбеници со разни идеи... ТикТокерката Татјана од Гермија, се занимава со изработка на разни креативни украси, но еден особено привлече големо внимание. Елегантниот, розов украс со бисер, дефинитивно ќе ѝ се допадне ...

Општина Битола ќе организира дочек на Нова година пред Офицерски дом со домашни пејачи

Сакам да кажам - 15.12.2021

Општина Битола ќе организира еднонеделана новогодишна програма и дочек на Нова година на платото пред Офицерски дом. Повикот за учесници е во тек, а планирано е тоа да бидат претежно битолчани. Нема да се бараат гости од странство.

На крушевчани и туристите ќе им „светне“

Фокус - 15.12.2021

Дел од градовите во Македонија ќе бидат украсени, дел ќе бидат поекономични и украсувањето ќе биде симболично, со цел да се заштедат пари од општинскиот буџет. Крушево оваа година ќе биде скромно украсен, без поголеми финансиски трошења за оваа ...

УКРАСУВАЊЕТО НА СКОПЈЕ СЀ УШТЕ ДОЦНИ Другите општини ќе шедат и ќе прославуваат скромно

+инфо - 15.12.2021

Поради економската, енергетската и здравствената криза во земјава, повеќето општини оваа година се одлучија да ги пренаменат средствата за украсување за добротворни цели, додека некои да заштедат, но имаше и такви кои ќе одвојат одредена сума сепак ...

Скопје ќе се украсува денеска?

Слободен Печат - 15.12.2021

На само две недели до Нова година, во Скопје нема никаква празнична атмосфера, а на градскиот плоштад единствено можат да се забележат дрвените куќички кои навестуваат дека можеби во празничните денови таму сепак нешто ќе се случува.

ДЕСЕТТЕ НАЈИНТЕРЕСНО НАКИТЕНИ ГРАДОВИ ЗА НОВА ГОДИНА Њујорк има најголема елка, а во Мелбурн летаат ирваси (ФОТО)

+инфо - 15.12.2021

Многу од градовите китат веќе на крајот на ноември, а раскитуваат првата недела по Нова година, бидејќи кај нив Божиќ доаѓа порано. Од паради на бродови до анимирани светла, еве како се забавуваат луѓето во овие места.

Скопје сѐ уште без новогодишно Украсување, од градот велат на 31 декември ќе има дочек и огномет на плоштад

Сакам да кажам - 15.12.2021

Плоштадот Македонија во Скопје сè уште е без новогодишна елка, а не е поставена ниту една светилка и лампион кои ги симболизираат и најавуваат новогодишните и божиќните празници. Иако градоначалничката Данела Арсовска преку видео обраќање најави ...

ЕЛКАТА НЕ ТРЕБА ДА СТОИ НА ОВИЕ МЕСТА ВО КУЌАТА: Еве зошто!

ТВ21 - 15.12.2021

Кога ќе кажеме идилична празнична сцена, веројатно ќе замислиме прекрасна елка покрај каминот со запален оган. Во реалноста, да се стави новогодишна елка покрај силен извор на топлина и оган не е паметна идеја.

Делчево новогодишно се украсува со реквизити од претходната година

Lider - 15.12.2021

Делчево новогодишно ќе се украсува со новогодишни украси и реквизити од претходната година. Годинава како што информираа од општината, во Буџетот не се предвидени средства за нови украси, поради што за реализирање на украсувањето ќе се користат ...

Како да ја заштитите елката од домашните миленици: Урнебесни фотографии можат да ви понудат одговор

Точка - 15.12.2021

Сите оние кои имаат домашни миленичиња, а особено мачки, знаат дека елката за време на празниците треба да се чува во посебен агол. Урнебесните фотографии покажуваат како сопствениците ги зачувале своите елки со доста креативни решенија.

Требаше од 10 декември: Се уште не е започнато новогодишното украсување на Скопје

Фактор - 15.12.2021

Новогодишното украсување на Скопје се уште не е започнато, иако според претходните најави, тоа требаше да започне од 10 декември. Тоа го најави и градоначалничката Данела Арсовска преку видео обраќање, а засега нема конкретен одговор зошто се доцни ...

Делчево новогодишно се украсува со реквизити од претходната година

MakPress - 15.12.2021

Делчево новогодишно ќе се украсува со новогодишни украси и реквизити од претходната година. Годинава како што информираа од општината, во Буџетот не се предвидени средства за нови украси, поради што за реализирање на украсувањето ќе се користат ...

Нема абер од најавеното украсување за метрополата од градоначалничката Арсовска

24Инфо - 15.12.2021

Нема абер под најавеното новогодишно украсување на Скопје од старана на градоначалничакта Данела Арсовска која најпрво го раскина договорот со компанијата која требаше да го изведува празничното разубавување на метрополата, па скучи нов според кој ...

Плоштади со најубавите новогодишни елки во светот: Милиони светилки, украси и симболи!

Кумановски м. - 15.12.2021

Украсувањето на елката на начинот на кој го правиме денес е родено во Германија, кога во средниот век католичката елка била украсена со црвени јаболка, а на запад од денешна Германија со колачиња во различни форми и свеќи кои го симболизирале ...

Префинето и со вкус: Ѕирнете во новогодишниот амбиент во домот на Мелита (фото)

Вистина.мк - 15.12.2021

Речиси не постои дом каде во овој предновогодишен период не е украсена новогодишната елка. Ниту познатите не ги одминува овој момент со покажување на новогодишното дрво во домот, па некои од нив се пофалија колку се потрудиле да го украси домот во ...

(ВИДЕО) ЌЕ ВИ ЗАШТЕДИ ВРЕМЕ И НЕРВИ: Трик за безо и лесно поставување светилки на елката

Еспресо - 14.12.2021

Новогодишните и божиќните празници се ближат, а со нив доаѓа и возбудата за украсување на домот. Иако кај многумина буди чувство на радост и возбуда, има и такви кои секоја година мака мачат со украсувањето на елката.

Дел од градоначалниците со општински средства ќе ги украсат општините, дел пак ќе чекаат донации

24 Вести - 14.12.2021

Од општината велат дека нема да украсуваат поради енергетската криза па решиле да штедат. За разлика од Аеродром, општина Охрид веќе блесна во полн новогодишен сјај, градоначалникот Кирил Пецаков вели подготвена е и новогодишна програма.

РЕКОРД ВО НАЈМНОГУ УКРАСЕНИ ЕЛКИ: Во 100 квадратни метри германски пар живее со 444 божиќни елки

Еспресо - 14.12.2021

Мотото „секој ден е забава“ можеби и не е толку лошо за справување со животот на повесел начин. Но, овој германски пар навистина ги сакаат божиќните декорации, а особено елките. Толку многу ги сакаат што таа љубов ги надминува сите граници.

[Видео] Германец постави нов рекорд – во домот накитил 444 божиќни елки

Радио МОФ - 14.12.2021

Маж од Германија го собори светскиот рекорд за најмногу божиќни елки во неговиот дом, јавува германската новинска агенција „ ДПА “. Со 444 елки кои го преполнија неговиот стан во северниот германски град Тинтелн, Томас Џеромин постави и украси ...

Видео: Цел живот погрешно ги ставаме сијаличките на елката - не се местеле кружно, туку...

Точка - 14.12.2021

Ја украсивте ли вашата новогодишна елка? Застанете! Прочитајте го текстот и креирајте ја најсветкавата новогодишна елка во животот. Сите имаме некои свои новогодишни и божиќни традиции, особено кога станува збор за украсување елка и поставување на ...

Направете убави украси за елката од корпи за мафини: Вакво нешто уште не сте виделе!

4NEWS - 14.12.2021

Проектите „Направи сам“ се совршен начин да се опуштите малку, да направите нешто креативно со свои раце во кое ќе уживате вие ​​и вашето семејство. Минимализмот навлезе во сите пори на нашето општество и можете да го примените слоганот ПОМАЛКУ Е ...