TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Имаме стадион за „Брегалница“, а публика за „Реал Мадрид“ – „Сонот на Вилијам“ премиерно во Театар за деца и младинци

Факултети - 19.06.2018

Дванаесеттемина актери играат по повеќе улоги во претставата, а режијата и кореографијата се на нивната професорка од ФДУ, Невзати Кренаре-Кери фото: Ања Несторова Театарот за деца и младинци од Скопје е расадник и место кај што се едуцира ...

Кренаре Невзати- Кери го постави Шекспир за деца во Театарот за деца и младинци

Република - 19.06.2018

„Сонот на Вилијам“ е новата премиера во Театарот за деца и младинци (ТДМ) во режија на Кренаре Невзати- Кери, работена според делата на Вилијам Шекспир. Премиерата е закажана за 20 јуни, среда, во 19 часот.

Бојан Кирковски, актер: Имаме стадион за Брегалница, а публиката ни е како за Реал Мадрид

Република - 19.06.2018

Бојан Кирковски е актер кој е вработен во Театарот за деца и младинци и кој игра во скоро сите хит-претстави на омилениот театар на децата. Тој ја толкува улогата на Вилијам во новата претставата на ТДМ „Сонот на Вилијам“, чија премиера е закажана ...

Премиера во Театарот за деца и младинци: “Сонот на Вилијам”- претстава која ќе ги запознае децата со Шекспир

Вечер Прес - 19.06.2018

“Сонот на Вилијам” во адаптација, кореографија и режија на Кренаре Невзати-Кери, а според четири драми на Вилијам Шекспир е најновата премиера на Театарот за деца и младинци која ќе се одигра утревечер (20 јуни), со почеток од 19 часот.

„Сонот на Вилијам“ – премиера на Театарот за деца и младинци

Курир - 19.06.2018

Театарот за деца и младинци утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „Сонот на Вилијам“ во режија на Кренаре Невзати-Кери, работена според делата на Вилијам Шекспир. Режисерката и кореограф е и автор на адаптацијата на драмите на Шекспир, според ...

Премиера во ТДМ: „Сонот на Вилијам“ според преводи на Ѓузел, Михајловски и Сталев

Независен - 18.06.2018

Премиерна изведба на претставата „Сонот на Вилијам“ во режија на Кренаре Невзати - Кери во среда во Театарот за деца и младинци. Текстот е според делата на Вилијам Шекспир, а преведени од Богомил Ѓузел, драги Михајловски и Георги Сталев на делата ...

Акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави на „Битола Шекспир фестивал“

Независен - 18.06.2018

Атрактивен акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави ќе изведат над 500 учесници од Полска, Романија, Казахстан, Италија, Хрватска и од Македонија на годинешниот „Битола Шекспир фестивал“. Од НУ Народен театар-Битола, организатор на 6.

„Сонот на Вилијам“ во Театарот за деца и младинци

CivilMedia - 19.06.2018

Театарот за деца и младинци утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „Сонот на Вилијам“ во режија на Кренаре Невзати-Кери, работена според делата на Вилијам Шекспир. Режисерката и кореограф е и автор на адаптацијата на драмите на Шекспир, според ...

Акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави на „Битола Шекспир фестивал“

МКД - 18.06.2018

Атрактивен акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави ќе изведат над 500 учесници од Полска, Романија, Казахстан, Италија, Хрватска и од Македонија на годинешниот „Битола Шекспир фестивал“.

„Сонот на Вилијам“ – премиера на Театарот за деца и младинци

А1 On - 19.06.2018

Театарот за деца и младинци утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „Сонот на Вилијам“ во режија на Кренаре Невзати-Кери, работена според делата на Вилијам Шекспир. Режисерката и кореограф е и автор на адаптацијата на драмите на Шекспир, според ...

Акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави на „Битола Шекспир фестивал“

Локално - 18.06.2018

Атрактивен акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави ќе изведат над 500 учесници од Полска, Романија, Казахстан, Италија, Хрватска и од Македонија на годинешниот „Битола Шекспир фестивал“. Од НУ Народен театар-Битола, организатор на 6.

Премиерна изведба на „Сонот на Вилијам“

МКД - 19.06.2018

Театарот за деца и младинци утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „Сонот на Вилијам“ во режија на Кренаре Невзати-Кери, работена според делата на Вилијам Шекспир. Режисерката и кореограф е и автор на адаптацијата на драмите на Шекспир, според ...

Акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави на „Битола Шекспир фестивал“

А1 On - 18.06.2018

Атрактивен акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави ќе изведат над 500 учесници од Полска, Романија, Казахстан, Италија, Хрватска и од Македонија на годинешниот „Битола Шекспир фестивал“. Од НУ Народен театар-Битола, организатор на 6.

„Сонот на Вилијам“ – премиера на Театарот за деца и младинци

Н.Македонија - 19.06.2018

Театарот за деца и младинци утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „Сонот на Вилијам“ во режија на Кренаре Невзати-Кери, работена според делата на Вилијам Шекспир. Режисерката и кореограф е и автор на адаптацијата на драмите на Шекспир, според ...

Акапела „Шекспир концерт“ и 11 други претстави на „Битола Шекспир фестивал“

+инфо - 18.06.2018

Атрактивен акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави ќе изведат над 500 учесници од Полска, Романија, Казахстан, Италија, Хрватска и од Македонија на годинешниот „Битола Шекспир фестивал“. Од НУ Народен театар-Битола, организатор на 6.

„Сонот на Вилијам“ - премиера на Театарот за деца и младинци

Сител - 19.06.2018

Театарот за деца и младинци утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „Сонот на Вилијам“ во режија на Кренаре Невзати-Кери, работена според делата на Вилијам Шекспир. Режисерката и кореограф е и автор на адаптацијата на драмите на Шекспир, според ...

Акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави на „Битола Шекспир фестивал“

Канал5 - 18.06.2018

Атрактивен акапела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави ќе изведат над 500 учесници од Полска, Романија, Казахстан, Италија, Хрватска и од Македонија на годинешниот „Битола Шекспир фестивал“. Од НУ Народен театар-Битола, организатор на 6.

„Сонот на Вилијам“ – премиера на Театарот за деца и младинци

Либертас - 19.06.2018

Театарот за деца и младинци утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „Сонот на Вилијам“ во режија на Кренаре Невзати-Кери, работена според делата на Вилијам Шекспир. Режисерката и кореограф е и автор на адаптацијата на драмите на Шекспир, според ...

Концерт на уметници од Полска и 11 претстави на „Битола Шекспир фестивал“

Н.Македонија - 19.06.2018

Атрактивен а капела „Шекспир концерт“ и 11 театарски претстави ќе изведат над 500 учесници од Полска, Романија, Казахстан, Италија, Хрватска и од Македонија на годинешниот „Битола Шекспир фестивал“.