TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Синодот утре ќе одржи седница на која треба да одлучи за обединување на МПЦ-ОА и ПОА, потврди митрополитот Петар

Опсервер - 24.04.2023

Митрополитот преспанско-пелагониски Петар потврди дека за утре е закажана седница на Светиот архиерејски синод на која треба да се донесе одлука за обединување на МПЦ-ОА и ПОА, со што треба да се финализира договорот меѓу МПЦ-ОА и СПЦ, со кој беше ...

Синодот утре ќе одржи седница на која треба да одлучи за обединување на МПЦ-ОА и ПОА, потврди митрополитот Петар

Курир

Синодот утре ќе одржи седница на која треба да одлучи за обединување на МПЦ-ОА и ПОА, потврди митрополитот Петар

Либертас

Синодот утре ќе одржи седница на која треба да одлучи за обединување на МПЦ-ОА и ПОА

Канал5

Синодот утре ќе одржи седница на која треба да одлучи за обединување на МПЦ-ОА и ПОА, потврди митрополитот Петар

Во Центар

МПЦ-ОА и ПОА ќе се обединат, Вранишковски и неговите владици ќе добијат дел од епархиите

MakPress

МПЦ-ОА утре ќе се обедини со Вранишковски, неговите владици ќе добијат дел од епархиите

Lider - 24.04.2023

Синодот на МПЦ-ОА, утре во полн состав, треба да донесе историска одлука за обединување на МПЦ-ОА и ПОА, со што треба да се финализира договорот меѓу МПЦ-ОА и СПЦ со кој беше обезбедена согласноста на Српската црква за автокефалност на МПЦ-ОА, ...

Утре одлука за обединување на МПЦ-ОА и ПОА

Р.С.Европа

Утре МПЦ-ОА ќе се обединува со ПОА, четири нови епархии

МКД - 24.04.2023

Светиот синод на МПЦ-ОА се очекува на утрешната седница да донесе одлука за обединување со ПОА на довчерашниот расколник Јован Вранишковски. На утрешната седница се поканети сите епархиските архиереи , објави Религија.мк .

МПЦ-ОА утре ќе се обедини со ПОА на Вранишковски

Денешен

МПЦ-ОА утре  ќе се обедини со ПОА на Вранишковски , неговите владици ќе добијат дел од епархиите

Телма - 24.04.2023

Утре ќе се одржи синодска седница на МПЦ –ОА на која се поканети епархиските архиереи на која треба да се донесе историска одлука за обединување на МПЦ-ОА со ПОА на Вранишковски –објави сајтот религија .мк Извори од Синодот за Телма потврдуваат дека ...

МПЦ-ОА утре ќе се обедини со Вранишковски

Фактор

„Религија.мк“: МПЦ-ОА на утрешната седница на Синодот ќе се обедини со ПОА на Вранишковски

360 степени

СИНОДОТ НА МПЦ-ОА УТРЕ ЌЕ ОДЛУЧУВА ЗА ИНТЕГРАЦИЈАТА СО ПОА Што ќе добијат владиците Јован, Марко, Јоаким и Давид?

+инфо

Утре се обединуваат МПЦ-ОА и ПОА на Вранишковски, ќе заседава Синодот

Слободен Печат - 24.04.2023

Синодот на МПЦ-ОА утре, во полн состав, треба да донесе историска одлука за обединување на МПЦ-ОА и Православната Охридска архиепископија (ПОА), основана од некогашниот владика на МПЦ, Јован Вранишковски , објави порталот „ Религија.мк “.

ПОА на Вранишковски утре ќе се обедини со МПЦ-ОА

Фокус

ПОА на Вранишковски утре ќе се обедини со МПЦ-ОА

Либертас

Синодот ќе одлучува за обединување на МПЦ-ОА и ПОА

Н.Македонија - 24.04.2023

Синодот на МПЦ-ОА, утре во полн состав, треба да донесе одлука за обединување на МПЦ-ОА и ПОА, со што треба да се финализира договорот меѓу МПЦ-ОА и СПЦ со кој беше обезбедена согласноста на Српската црква за автокефалност на МПЦ-ОА, објави порталот ...

Синодот утре ќе одржи седница на која треба да одлучи за обединување на МПЦ-ОА и ПОА

Локално

Синодот утре ќе одржи седница на која треба да одлучи за обединување на МПЦ-ОА и ПОА

ТВ21

Синодот утре одлучува за обединување на МПЦ со ПОА на Вранишковски

А1 On

Синодот утре ќе одржи седница на која треба да одлучи за обединување на МПЦ-ОА и ПОА

Опсервер

Синодот утре ќе одлучи дали МПЦ-ОА и ПОА ќе се обединат

МКД

Синодот утре ќе одржи седница на која треба да одлучи за обединување на МПЦ-ОА и ПОА

Курир

4NEWS 24Инфо 365 Нетпрес Press24 Во Центар Вечер Прес еМагазин