TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Летало се урна во Загреб - нејасна мисијата на украинскиот дрон над Хрватска

24 Вести - 11.03.2022

Силна експлозија одекна oколу 23 часот во близина на студентскиот дом во Загреб. Според првичните информации се работи за беслиплотно летало дрон од украинско потекло кое започнало да паѓа од небото и со помош на два падобрани паднал во загребската ...

НАТО ИМА ПРОБЛЕМ Две членки не го забележаа дронот што падна во Загреб

+инфо

Украина реагира: Не е наше леталото што се урна во Загреб!

Нова ТВ

Киев демантира дека дронот кој падна врз Загреб е украински

Слободен Печат

Залутано од завојувана Украина? Беспилотно летало се урна во Загреб

Deutsche Welle

Вонредна прес конференција по падот на дронот – „Инцидентот е сериозен, се чека сериозна и интензивна истрага“

ТВ21

Украина: Леталото не е наше

Канал5

4NEWS 360 степени Нова ТВ Centar Курир Слободен Печат Нова ТВ 360 степени

НАТО има проблем – две членки не го забележале дронот што падна во Загреб

МКД - 11.03.2022

Падот на дронот во Загреб откри голем безбедносен проблем на НАТО пактот. Според досегашните податоци дронот ТУ141 прелетал низ воздушниот простор на две членки на НАТО, без воопшто да биде забележан, и без да реагираат безбедносните системи.

Зошто не бил детектиран дронот што се урна во Загреб?

Кајгана

НАТО ИМА ПРОБЛЕМ: Две членки не го забележале леталото што се урна во Загреб

Вечер Прес

„Не можевме да го откриеме леталото бидејќи немаше транспондер“, велат Хрватските служби за воздушна навигација

4NEWS

Хрватските медиуми тврдат: Во авионот се гледаат црвени петокраки и кирилични букви а на неколку метри од експлозијата е забележан и подобран! (видео)

Во Центар

Украински дрон паднал во Загреб, ист таков паднал и во Украина пред неколку дена

24Инфо

Во Загреб се урнало летало од советската ера Ту-141, веруваат експертите

Н.Македонија

Мак. Весник Република 4NEWS 4NEWS Денар Фактор Centar Кумановски м.

МИЛАНОВИЌ: Ова е сериозен инцидент, како никој не забележал и не известил дека дрон од 6 тони лета на небото над ...

Денешен - 11.03.2022

– Ова е сериозен инцидент. Треба да се утврди како е можно безпилотно летало од шест тони со големина на авион да помине повеќе од еден час над членка на НАТО, а никој да не го забележи. Како што стојат работите, полетало од Украина и паднало над ...

Милановиќ за леталото што се урна во Загреб: Случајот го разгледуваме како сериозен инцидент

Алсат-М

Вонреден прес на Милановиќ: Дронот бил следен од влез во Хрватска до падот кај Загреб

Нова ТВ

(ВИДЕО) Милановиќ: Беспилотното летало дојде од Украина. Ова е сериозен инцидент

Телма

Милановиќ: Како е можно летало да помине повеќе од еден час над членка на НАТО, а никој да не забележи (ВИДЕО)

Локално

Милановиќ: Ова е сериозно, треба да се утврди како летало од 6 тони паднало во Загреб

Gostivarpress.mk

Милановиќ: Како е можно дрон од шест тони еден час да лета над членка на НАТО?

Фокус

Сител Опсервер Независен А1 On OhridNews 360 степени Курир Н.Македонија

ОТКРИЕНО ОД КАДЕ „ДОЛЕТАЛ“ ПО ГРЕШКА ДРОНОТ – хрватскиот премиер го стресе регионот со изјавата чие производство е ...

Курир - 11.03.2022

Хрватската Влада објави соопштение денеска откако во Загреб ноќеска се урна беспилотно летало. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кој престојува во Париз на состанокот на лидерите на ЕУ за ситуацијата во Украина, денеска и се обрати на јавноста, ...

Воен дрон се урна во Загреб, не се знае дали е руски или украински

Сакам да кажам

Пленковиќ: Не знаеме дали авионот бил во сопственост на руската или украинската армија

Макфакс

Дронот до Загреб патувал на релација Украина-Романија- Унгарија-Хрватска

Република

Пленковиќ: Леталото е руско, ама не знаеме кој управувал со него

Press24

Бесплиотното летало што се урна во Хрватска е од руско потекло, влегло преку Унгарија

Кумановски м.

Пленковиќ: Не знаеме дали авионот бил во сопственост на руската или украинската армија

24Инфо

Точка А1 On Фокус PressingTV Денешен Н.Македонија Либертас Сител

Градоначалникот на Загреб за мистериозното летало: Вакво нешто досега не сме виделе

Press24 - 11.03.2022

Никој не настрада во рушењето на мистериозно летало во текот на минатата ноќ во Загреб, а тоа го потврди градоначаникот Томислав Томашевиќ. Томашевиќ заедно со премиерот Андреј Пленковиќ разговараше за мистериозното летало, кое падна во градот и ...

Полицијата со детали за леталото кое ги вознемири луѓето во Загреб: Пронајдени се два падобрани

Press24

Експлозија ги вознемири жителите на Загреб: Паднало мистериозно летало (ВИДЕО)

Press24

(Видео) Мистериозен летечки објект падна во Загреб – Дрон или авион од Украина?

Макфакс

Пад на непознат предмет од небо предизвика експлозија во Загреб, најдени кратер и два падобрани (ВИДЕО)

МКД

(Видео) Мистериозен летечки објект падна во Загреб

Точка

Мистериозен летечки објект падна во Загреб – Дрон или авион од Украина?

Centar

Сител Република Lider

Видео: Во Загреб падна дрон, пронајдени два падобрани?!

Канал5 - 11.03.2022

Силен тресок синоќа нешто по 23 часот се слушнал во Загреб, на терен веднаш излегле пожарникарите и полицијата . На земја остана голема дупка, а се чини дека се работи за уривање на засега неидентификуван летечки објект.

Силна епксплозија во Загреб: Паднало летало, падобраните ги има, падобранците ги нема

Република

Летало се урна во Загреб, пронајдени два падобрани (ВИДЕО)

Локално

ВИДЕО: Некакво летало се урнало во Загреб, оставајќи кратер зад себе

Слободен Печат

(ВИДЕО) Мистериозна експлозија во Загреб: Падна летало или експлодира плин – голема дупка на патот, претходел силен тресок и има необична смрдеа

Centar

Летало, најверојатно дрон, се урна во Загреб

MakPress

(ВИДЕО) Први снимки од Загреб каде што пред неполн час се случила експлозија, неофицијално најдени биле делови од авион..

Порта

4NEWS Курир Независен А1 On Фокус 360 степени Опсервер +инфо