TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фијаско во разговорите меѓу историските комисии на Македонија и Бугарија

24 Вести - 04.12.2020

Голема кавга во Комисијата за историски прашања - главниот проблем е придавката македонски. Дводневната средба на македонско бугарските историчари во која сите се крстеа на решение, заврши како тотално фијаско со префрлувања и одрекувања за време на ...

Придавката „македонски“ проблем за бугарските историчари во Комисијата

Глас на Америка - 04.12.2020

Фијаско на последната средба на историчарите - „македонски“ нема во записниците од средбите кои македонскиот тим не ги потпишува. Историчарите со дијаметрално спротивни ставови и за државата на цар Самоил.

Нула напредок на историчарите: Бугарија ја забранува придавката македонски, историчарите спротивставени и за Цар Самоил

Сител - 04.12.2020

Нула напредок во работата на мешовитата историска комисија. Пречките од техничка и од суштествена природа. Бугарските историчари не дозволуваат придавката “македонски” да се користи во ниту еден записник од работата на Комисијата, а нема напредок ...

Бугарските историчари во Комисијата инсистираат да не се споменува ништо „македонско“

Deutsche Welle - 04.12.2020

Се чини дека двете страни се уште подалеку од постигнување на компромисни решенија, а на површина испливуваат низа проблеми и недоразбирања, коишто го продлабочуваат јазот и водат до нула напредок во разговорите.

Бугарските историчари ја оспоруваат придавката “македонски” – преговорите на комисијата пред фијаско

Телма - 04.12.2020

Јазот во историската комисија се подлабок. 11-тата средба, очекувано, заврши без никаков напредок, но на површина испливаа нови несогласувања и проблеми внатре во Комисијата. Гоце Делчев сега е во втор план.

Фијаско на состанокот на Комисијата за историја за отворените прашања меѓу Софија и Скопје

Алсат-М - 04.12.2020

Нула резултат од напнатиот, дводневен состанок на Заедничката комисија на историчари на Македонија и Бугарија. Со постојани судири за време на заедничката прес конференција, претставниците на двете страни ги потврдија големите разлики не само за ...

На бугарските историчари им пречи придавката „македонска“ за култура, традиција, историја, јазик…

PressingTV - 04.12.2020

За жал, се потврдија пишувањата на бугарските медиуми дека на дводневната средба на македонско-бугарските историчари не е постигнат никаков напредок. Членовите на комисијата посочуваат дека заглавиле на, како што велат, една техничка пречка и една ...

Бугарските историчари ја спорат употребата на придавката „македонски“, неуспешна Средбата на мешовитата историска ...

Сакам да кажам - 04.12.2020

Прашањата кои треба да ги решат членовите на Македонско-бугарската комисија за историски прашања се само една точка од Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија и многу важни задачи од тој ...

Мешовитата комисија закочи на употребата на придавката „македонски“: Македонските експерти не ги потпишуваат ...

360 степени - 04.12.2020

Копретседателите на Комисијата Ѓоргиев и Димитров по дводневниот состанок објавија нула напредок поради една техничка и една суштинска точка Не се постигнати нови заклучоци по дводневното заседавање на заедничката Комисија за историски и образовни ...

Македонско-бугарска комисија: Напредокот е еднаков на нула

Канал5 - 04.12.2020

Стравувањата дека средбата на историчарите е осудена на неуспех, уште пред да почне, се остварија. Првите луѓе на мешовитата комисија, Драги Ѓоргиев и Ангел Димитров попладнево на онлајн прес-конференцијата се согласија за само едно – дека ...

Македонско - бугарската комисија со нула резултат

Р.С.Европа - 04.12.2020

Историчарите од заедничката македонско бугарска комисија на дводневната онлајн средба запнале за две прашања- придавката македонски во записниците, која ја спори бугарската страна и Цар Самиул.

Бугарски историчари кои учествуваат во преговорите: Или комисијата го лаже Зоран Заев, или Зоран Заев ги лаже сите!

Во Центар - 04.12.2020

Нема никаков напредок во споровите со Република Македонија. Ниту вториот ден, од работата на зедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања, воспоставена за спроведувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и ...

Без резултати 11. средба на македонско-бугарската комисија, проблем употребата на придавката македонски

Кајгана - 04.12.2020

Без резултати заврши дводневната 11 средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања, информиара на денешната онлајн прес-конференција копретседавачите на Комисијата, македонскиот Драги Ѓоргиев и бугарскиот Ангел ...

Македонските историчари покажаа храброст и кренаа рачна: Засега нема договор со Бугарија

Алфа - 04.12.2020

Македонските историчари, за разлика од власта, покажаа храброст им кажаа не на бугарските колеги. Барем засега не се прифатени уцените и условувањата од Бугарија. Додека реториката на премиерот Заев ги задоволува сите бугарски барања, оние на кои ...

Фијаско на македонско-бугарската комисија – кочница придавката „македонски“ и Цар Самоил

Фокус - 04.12.2020

Нема никаков напредок на денешната средба на македонско-бугарската комисија за историско и образовни прашања меѓу двете земји. Копретседавачот на бугарската комисија, Ангел Димитров рече дека на денешниот состанок имало нула напредок.

„Нула“ напредок по најновата средба на Заедничката комисија, проблем придавката „македонски“ и Самоиловата држава

ТВ21 - 04.12.2020

Нема напредок по денешната средба на Заедничката комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија. Како што кажа Ангел Димитров, копретседавачот на бугарската комисија, рече дека после денешниот состанок има „нула“ напредок.

(ВИДЕО) Историската комисија со нула резултат, се сопнале на „македонски“ и Цар Самоил

Независен - 04.12.2020

По дводневни дискусии, македонско-бугарската Комисија за историски прашања завршила со „нула резултат“, при што според изнесеното на прес конференцијата се сопнале главно на употребата на придавката македонски во записниците и на потеклото на Цар ...

Нема договор меѓу македонските и бугарските историчари

Сител - 04.12.2020

Нема никаков напредок по историските прашања и по 11-та средба на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања. Копрестедателите од двете страни по завршувањето на средбата на онлајн конференција ги посочија сериозните разлики со кои се ...

Македонија не попушта за Цар Самуил и за јазикот, заглавија преговорите на историската комисија

А1 On - 04.12.2020

Мешовитата историска комисија на 11-тата средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите на средбата се обиделе да ги надминат разликите околу изучувањето на ликот и делото на средновековниот Цар Самуил во учебниците по историја во ...

ИЛИЈА: ИДЕНТИТЕТОТ Е ВО ПРАШАЊЕ, прва потврда дека Бугарија сака свој Преспански договор

Вечер - 04.12.2020

Идентитетот е во прашање, имаме прво признание дека Преспанскиот договор има улога во развојот на спорот со Бугарија , вели Илија Димовски на Фејсбук и додава дека Бугарија сака свој Преспански договор, го сака член 7, со кој се дефинира употребата ...

Историската комисија ја заврши средбата со резултат „нула“, главен проблем придавката „македонски“

МКД - 04.12.2020

Единаесеттата средба на Мешовитата македонско-бугарска историска комисија заврши неуспешно, потврдија двајцата копретседатели на Комисијата, Ангел Димитров од бугарска страна и Драги Ѓоргиев од македонска страна по дводневниот онлајн состанок.

Жолт картон за Заев од комисијата наречена “Топовско месо” – пишува Горан Момироски

Expres - 04.12.2020

По “војната” што им ја објавија граѓаните, науката, црквата, академијата, универзитетот и опозицијата владините првенци се соочуваат со конфликт и со луѓето кои Илинденска ги избра да преговараат во рамки на Историската комисија со Бугарија.

Ангел Димитров: Напредокот од последниот состанок на заедничката комисија на Бугарија и Македонија е нула

Во Центар - 04.12.2020

Треба да констатираме дека напредокот од 11-от по ред состанок на заедничката мешовита комисија со Македонија е нула. Ова го рече копретседавачот на заедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања меѓу Бугарија и ...

ИЛИЈА ВО 12 ТОЧКИ ОБЈАСНУВА ШТО МОРА ВЕДНАШ ДА СЕ СТОРИ: “Имаме прво признание дека ПРЕСПАНСКИОТ има улога во развојот ...

Вечер - 04.12.2020

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ кој неколкупати тврдеше дека врз основа на точка 7 од Преспанскиот договор со Грција, Бугарија ќе бара откажување од македонскиот идентитет и јазик, вечерва доби потврда од копретседателот на македонско-бугарската ...

Нема напредок на комисијата: Проблеми околу Цар Самоил и придавката „македонски“

Точка - 04.12.2020

Копретседавачот на заедничката мешовита експертска комисија за историски прашања помеѓу Македонија и Бугарија, професор Ангел Димитров изјави дека напредокот на 11-тиот состанок поминал со „нула“ напредок.

Заев негиран – идентитетот сепак на маса за преговори?!

Република - 04.12.2020

Дали денешниот состанок на заедничката мешовита комисија со Македонија потврди дека премиерот Зоран Заев преговара за идентитетот, иако тоа упорно го негира. Драги Ѓоргиев, копретседавачот со македонската комисија, потврди дека нема напредок во ...

Нула напредок на Комисијата за историски прашања: Бугарите ни ја спорат и придавката ,,македонски”

Акцент - 04.12.2020

По вториот ден од 11тиот состанок на македонско-бугарската комисија за утврдување на историските факти на прес конфернција излегоа копреседавачите од двете страни, Ангел Димитров и Драги Ѓорѓиев Ангел Димитров, бугарскиот копреседавач истакна дека ...

Денешните разговори меѓу историските комисии на Македонија и Бугарија поминаа безуспешно

Либертас - 04.12.2020

Фијаско на историските комисии Македонија и Бугарија кои констатираа нула напредок. Предмалку заврши прес-конференцијата на претседателите на комисиите Ѓорѓиев и Димитров. Не се потпишани ниту записниците од минатите средби, затоа што бугарската ...

Историчарите потврдија дека Заев преговара за идентитетот!

Курир - 04.12.2020

Неуспешно заврши состанокот на заедничката комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија. Како што беше наведено, македонскиот дел од комисијата не се согласува да ги потпише записниците доколку јаизкот не е македонски, а ...

Димитров: Нема никакви навреди од бугарските политичари кон Македонија

Локално - 04.12.2020

„На оваа средба не беше потпишан записникот и тоа ја става под сомнеж работата на Комисијата и покажува дека нема желба да се дојде до согласност. Позицијата на македонските историчари е дел од една политика која почнала од минатата година“, изјавил ...

Мешовитата комисија без напредок по средбата: Нема согласност за Цар Самуил и придавката „македонски“

Локално - 04.12.2020

Драги Ѓоргиев, копретседавачот на Мешовитата за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, на прес-конференција изјави дека средбата поминал а навистина во академска атмосфера со плодна, слојна дискусија која за жал не донела.

ЗА ДИМИТРОВ СРЕДБАТА БИЛА НУЛА: Ѓоргиев вели нема согласност за Цар Самоил

Фактор - 04.12.2020

Драги Ѓоргиев од Комисијата за историски прашања денеска изјави дека имале многуслојна дискусија, но тоа не донело резултати. „Од оваа средба всушност нема резултати, но кога нема, и тоа покажува нешто“, изјави Ѓоргиев.

Историчарите потврдија дека ЗАЕВ НА МАСА ГО СТАВИ ИДЕНТИЕТОТ

Вечер - 04.12.2020

Историчарите потврдија дека премиерот Зоран Заев разговара за идентитет. Одеднаш придавката македонски стана проблем за Бугарија, што беше потврдено и на денешниот состанок на заедничката комисија за историски и образовни прашања.

Македонската комисија НЕ ПОПУШТА ЗА ЈАЗИКОТ И ЦАР САМОИЛ - ДЕТАЛИ ОД СОСТАНОКОТ

Вечер - 04.12.2020

Неуспешно заврши состанокот на заедничката комисија за историски и образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија. Како што беше наведено македонскиот дел од комисијата не се соогласува да ги потпише записниците доколку јаизкот не е македонски, а ...

Бугарскиот тим во историската Комисија барал во записниците да не стои „македонски“!?

Expres - 04.12.2020

Македонските историчари членови на заедничката Комисија за историја со Бугарија одбиле да ги потпишат записниците опо денешната средба бидејќи од бугарската страна барале никаде да не стои придавката македонски бидејќи бугарската се повикувала на ...

Историчарите заглавиле кај Цар Самоил: Или комисијата го лаже Зоран Заев или тој ги лаже сите

PressingTV - 04.12.2020

Нема напредок во решавање на спорот со Република Северна Македонија. Втор ден работатата на мешовитата мултудисциплинарна комисија за историски и образовни прашања, создадена за исполнување на Договорот за добрососедство и пријателство и соработка ...

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

Слободен Печат - 03.12.2020

Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави денска ...

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

А1 On - 03.12.2020

Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави денска ...

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

Либертас - 03.12.2020

Kомисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави денска ...

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

Опсервер - 03.12.2020

Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави денска ...

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

Канал5 - 03.12.2020

Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави денска ...

Заев: Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности

Press24 - 03.12.2020

Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави денска ...

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

iPortal - 03.12.2020

Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави денска ...

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

Кајгана - 03.12.2020

Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави денеска ...

Заев: Подготвени сме да објавиме записници за 5 историски личности за кои има договор на заедничката историска комисија

+инфо - 03.12.2020

Премиерот изјави и дека веднаш по тоа започнува импелемнатција на учебниците за 2021-22 година и од бугарска и од македонска страна, за сето она што е поврзано со Цар Самоил, Кирил и Методиј, Климент и Наум Охридски.

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности, најави Заев

Вечер Прес - 03.12.2020

Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави денска ...

Заев: Подготвени сме да објавиме записници за 5 историски личности за кои има договор

Република - 03.12.2020

Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави денска ...

Заев: Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности

Скопје1 - 03.12.2020

Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави денска ...

Владата е подготвена да ги објави записниците за петте историски личности

Фокус - 03.12.2020

Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави премиерот ...

Спремни сме да ги објавиме записниците со кои најдовме заеднички јазик за петте историски личности со Софија, вели Заев

MakPress - 03.12.2020

Комисијата за историски прашања од 14 записници имаше решено три, денеска имаат аспирација да ги решат останатите 11 записници. Работата оди во една пријателска атмосфера и за мене е сигнал дека сите се трудат да прават напредок, изјави денска ...