TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Град Скопје набавува 33 нови еко автобуси

AKO - 25.09.2019

Tриесет и три нови еколошки автобуси со погон на гас ќе бидат дел од возниот парк на ЈСП. ,, Наша заложба е креирање јавен транспорт кој е економски ефикасен и не го загадува воздухот. Набавуваме 21 нископоден автобус со поединечен капацитет од 85 ...

За седум месеци Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси

Канал5 - 25.09.2019

Минатата година се возеа пробно, а догодина ќе станат дел од градскиот јавен транспорт. Старите „дизелки“ ќе бидат заменети со автобуси на гас. Градските власти конечно го потпишаа договорот со реномираниот производител МАН за набавка на 33 ...

Од 1 ноември повторно хартиен билет за едно возење во скопскиот јавен превоз

Мета - 25.09.2019

Граѓаните од 1 ноември повторно ќе можат да купат хартиен билет за едно возење во автобусите од скопскиот јавен превоз. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денес посочи дека реализацијата на тендерот за оваа намена е при крај.

Еко-автобусите кои требаше да стигнат зимава, скопјани сепак ќе ги добијат догодина напролет

Радио МОФ - 25.09.2019

Официјално започна постапката за набавка на нови 33 екоавтобуси на гас од германската компанијата „МАН“, кои, според Град Скопје, од идната пролет ќе почнат да сообраќаат по улиците на главниот град.

33 еко автобуси на гас ќе добие ЈСП најдоцна до април 2020 година

Мета - 25.09.2019

Граѓаните на Скопје најдоцна до април 2020 година ќе се возат во новите еколошки автобуси набавени од германскиот производител „МАН“. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска го потпиша договорот за набавка на 21 единечен и 12 зглобни автобуси ...

„Bus of the year 2015“ ќе се возат по скопските улици најдоцна за седум месеци

Вечер Прес - 25.09.2019

Новите автобуси се целосно еколошки и ќе работат на гас. Споредено со потрошувачката на старите дизел автобуси овие автобуси трошат речиси двојно помалку гориво што дополнително ќе ги намали трошоците на работењето на ЈСП „Скопје“.

Енергетски поефикасни еко автобуси за седум месеци ќе сообраќаат низ скопските улици

ММС - 25.09.2019

За седум месеци на скопските улици ќе сообраќаат 33 нови еколошки автобуси со погон на гас. 21 нископоден автобус со поединечен капацитет од 85 патници и 12 зглобни нископодни автобуси со капацитет од 149 патници.

За седум месеци Скопје ќе добие нови еколошки автобуси

Сител - 25.09.2019

Градот Скопје потпиша договор за 33 градски автобуси MAN Lion's City CNG со погон на метан. Новите автобуси треба да пристигнат најдоцна за седум месеци и сите ќе бидат заменети со најоштетените досегашни автобуси.

33 автобуси на гас од германски „МАН“ напролет ќе бидат дел од јавниот превоз во Скопје

Сакам да кажам - 25.09.2019

Догодина во мај во Скопје ќе стигнат 33 автобуси на гас од германскиот производител МАН. Градоначалникот Петре Шилегов и директорот на ЈСП „Скопје“ Кристијан Чушков, денеска потпишаа договор со хрватската компанија „Ауто Хрватска“ генерален ...

Нови еколошки автобуси на улиците во Скопје од април 2020, цената на билетот останува иста

Слободен Печат - 25.09.2019

Ваков тип на екоавтобуси веќе се дел од јавниот превоз на Норвешка, Унгарија, Шпанија и Полска, а според директорот на МАН Марио Фабек, набавката на новите автобуси ќе придонесе за зголемување на квалитетот на живот во Скопје За најмногу седум ...

Шилегов: Нови 33 екоавтобуси на гас низ скопските улици

Press24 - 25.09.2019

Градоначалникот Шилегов денеска го потпиша Договорот за набавка на нови 33 екоавтобуси на гас од компанијата MAN. Со потпишувањето на овој договор и официјално почнува постапката за набавка на овие автобуси коишто идната пролет ќе сообраќаат по ...

Од први ноември стартува билетот за едно возење во автобусите на градскиот превоз

Вечер Прес - 25.09.2019

Денеска скопскиот градоначалник, Петре Шилегов најави дека билетот за едно возење ќе почне да се применува од први ноември. – Сега тече тест периодот и на утрешната седница на Советот на Град Скопје, советнмиците ќе одлучуваат за цената на тој ...

Град Скопје набавува 33 автобуси на гас

Алсат-М - 25.09.2019

Градот Скопје потпиша договор за набавка на 33 нови автобуси кои работат на гас. Според градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, новите автобуси се далеку поповолни за животната средина, но и поекономични од постарите автобуси.

Шилегов: „Скопска“ за единечно возење од 1 ноември

MTM - 25.09.2019

Согласно договорот што го имаме со Македонски телеком на 1 ноември 2019 треба да стартува употребата на картичката „Скопска“ за единечно возење. Сега се работи тест период кој ќе изнесува 30 дена.

За седум месеци Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси

Независен - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Потпишан договорот: „Bus of the year 2015“ ќе вози по скопските улици најдоцна за седум месеци

Вечер Прес - 25.09.2019

Денеска во Град Скопје беше потпишан договор за набавка на 33 нови еко-автобуси на гас од хрватската компанија „Ауто Хрватска“. Договорот го потпишаа скопскиот градоначалник Петре Шилегов, директорот на компанијата „Ауто Хрватска“, Марио Фебек и ...

Од први ноември картичка за едно возење ќе се купува во автобус

Слободен Печат - 25.09.2019

Цената на билетот за едно возење ќе чини 50 денари Граѓаните кои ретко користат јавен превоз или не се од Скопје и немаат ниту персонализирана ниту неперсонализирана картичка скопска, досега се соочуваа со потешкотии при плаќање на возењето.

Ќе чини 50 денари: Kартичка за едно возење во ЈСП ќе се купува и во автобус

PressingTV - 25.09.2019

Од први ноевмри карта за едно возење ќе може да се купи во автобусите на ЈСП и кај приватните превозници. Ова е добра вест за граѓаните од внатрешноста кои доаѓаат во Скопје поради посета на лекар или на гости како и за странците.

Зглобните автобуси се враќаат на скопските улици

Независен - 25.09.2019

Дванаесет зглобни и 21 единечни автобуси ќе набави Градот скопје за потребите на ЈСП Скопје со договорот што во моментот го потпишува градоначалникот со производителот МАН. Најдоцна за седум месеци ускопјани ќе се возат во нови, нископодни автобси ...

Скопјани ќе се возат во еко автобуси кои ќе штедат 25 000 евра годишно и нема да загадуваат

Фактор - 25.09.2019

Шилегов ќе ги менува кинеските автобуси на дизел со нови еколошки. Ова денеска беше соопштено од градоначалникот а според најавите автобусите треба да пристигнат во земјава за седум месеци.

Утре се потпишува договор со МАН за набавка на 33 автобуси на гас за ЈСП

Независен - 24.09.2019

ЈСП „Скопје“ набавува 33 еколошки автобуси, кои ќе се движат на гас, од производителот МАН, кои треба да придонесат за почист воздух во главниот град. Како што најави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, утре треба да потпишат договор со ...

Утре ќе се потпише договорот за набавка на 33 автобуси МАН за потребите на ЈСП

Вечер Прес - 24.09.2019

Триесет и три единечни и зглобни автобуси ќе добие Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје во првата половина од наредната година. Автобусите ќе бидат од германскиот производител МАН, а ќе бидат увезени од хрватската компанија “Ауто Хрватска“ со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Билет за едно возење во ЈСП уште едно неисполнето ветување на Шилегов

24Инфо - 24.09.2019

Иако беше најавено дека од овој месец во автобусите на јавниот градски превоз на патници се враќа хартиениот билет за едно возење, тој сè уште не е воведен. Оваа најава е уште од април годинава, но билетите ги нема.

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Билет за едно возење во ЈСП уште едно неисполнето ветување на Шилегов

А1 On - 24.09.2019

„Иако беше најавено дека од овој месец во автобусите на јавниот градски превоз на патници се враќа хартиениот билет за едно возење, тој сè уште не е воведен. Оваа најава е уште од април годинава, но билетите ги нема.

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Билет за едно возење во ЈСП уште едно неисполнето ветување на Шилегов

Курир - 24.09.2019

Иако беше најавено дека од овој месец во автобусите на јавниот градски превоз на патници се враќа хартиениот билет за едно возење, тој сè уште не е воведен. Оваа најава е уште од април годинава, но билетите ги нема.

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Билет за едно возење во ЈСП уште едно неисполнето ветување на Шилегов

Опсервер - 24.09.2019

Иако беше најавено дека од овој месец во автобусите на јавниот градски превоз на патници се враќа хартиениот билет за едно возење, тој сè уште не е воведен. Оваа најава е уште од април годинава, но билетите ги нема.

Билет за едно возење во ЈСП уште едно неисполнето ветување на Шилегов

Нетпрес - 24.09.2019

Иако беше најавено дека од овој месец во автобусите на јавниот градски превоз на патници се враќа хартиениот билет за едно возење, тој сè уште не е воведен. Оваа најава е уште од април годинава, но билетите ги нема.

ВМРО-ДПМНЕ: Билет за едно возење во ЈСП уште едно неисполнето ветување на Шилегов

MakPress - 24.09.2019

Иако беше најавено дека од овој месец во автобусите на јавниот градски превоз на патници се враќа хартиениот билет за едно возење, тој сè уште не е воведен. Оваа најава е уште од април годинава, но билетите ги нема.

Утре се потпишува договор со МАН за набавка на 33 еко-автобуси за ЈСП

Локално - 24.09.2019

ЈСП „Скопје“ набавува 33 еколошки автобуси, кои ќе се движат на гас, од производителот МАН, кои треба да придонесат за почист воздух во главниот град. Како што најави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, утре треба да потпишат договор со ...

За седум месеци Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси

Опсервер - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Скопје потпиша договор за 33 еко-автобуси, ќе стасаат за 7 месеци

Р.С.Европа - 25.09.2019

Денеска го потпишуваме договорот со еден од најреномираните светски производители на автобуси „МАН“ за набавка на новите автобуси кои ќе бидат во Скопје најдоцна за седум месеци од денот на потпишувањето на овој договор.

За седум месеци во Скопје пристигнуваат 33 еколошки автобуси

Нова ТВ - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Наскоро нови зглобни автобуси за скопјани

Скопје инфо - 25.09.2019

Дванаесет зглобни и 21 единечни автобуси ќе набави Градот скопје за потребите на ЈСП Скопје со договорот што во моментот го потпишува градоначалникот со производителот МАН. Најдоцна за седум месеци ускопјани ќе се возат во нови, нископодни автобси ...

Скопје за седум месеци ќе добие нови 33 еколошки автобуси, најави градоначалникот Шилегов

МКД - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас од кои 21 се нископодни, а 12 зглобни, исто така нископодни, информираше денеска на прес-конференција скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

До април скопјани ќе се возат во нови 33 еколошки автобуси

+инфо - 25.09.2019

Еден еко автобус заштедува до 25.000 евра годишно само за гориво. Најголемата предност е што емитуваат значително помалку СО2 или речиси воопшто не го загадуваат воздухот, посочи градоначалникот на Скопје.

За седум месеци Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси

24Инфо - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје”. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

За седум месеци Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси од реномираниот производител МАН

еМагазин - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Од први ноември билет за едно возење во автобусите на ЈСП

Независен - 25.09.2019

Фото: Б.Грданоски Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска најави решавање на проблемот со непостоење билет за едно возење во градските автобуси. Имено, од први ноември во употреба ќе биде пуштена картичка „Скопска“ за едно возење, која ...

За седум месеци Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси

Локално - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Ќе чини 50 денари: Од први ноември билет за едно возење ќе се купува во автобус

Република - 25.09.2019

Граѓаните кои ретко користат јавен превоз или не се од Скопје и немаат ниту персонализирана ниту неперсонализирана картичка скопска, досега се соочуваа со потешкотии при плаќање на возењето.

Скопје ќе добие нови 33 еко-автобуси

Фокус - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Од први ноември билет за едно возење во автобусите на ЈСП

Нетпрес - 25.09.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска најави решавање на проблемот со непостоење билет за едно возење во градските автобуси. Имено, од први ноември во употреба ќе биде пуштена картичка „Скопска“ за едно возење, која патниците ќе ...

За седум месеци Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси

MTM - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Нови 33 екоавтобуси на гас ќе возат во Скопје од компанијата MAN

Бизнис Вести - 25.09.2019

Градоначалникот Шилегов денеска го потпиша Договорот за набавка на нови 33 екоавтобуси на гас од компанијата MAN. Со потпишувањето на овој договор и официјално почнува постапката за набавка на овие автобуси коишто идната пролет ќе сообраќаат по ...

ШИЛЕГОВ: Скопје пред 7 години доби 202 лоши двокатни, а по 7 месеци ќе добие одлични 33 автобуси кои ќе штедат по ...

Денешен - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

За седум месеци Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси

24 Вести - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

За седум месеци Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси

Либертас - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Од пролет, нови 33 екоавтобуси низ скопските улици

Макфакс - 25.09.2019

Град Скопје денеска потпиша договор за набавка на нови 33 екоавтобуси на гас со компанијата „Ман“. Станува збор за 21 нископоден автобус со капацитет од 85 патници и 12 зглобни нископодни автобуси со капацитет од 149 патници.

За седум месеци Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси

Денар - 25.09.2019

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. Ова на денешната прес-конференција го соопшти скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Град Скопје набавува 33 еко автобуси

Нетпрес - 25.09.2019

Шилегов ќе ги менува кинеските автобуси на дизел со нови еколошки. Ова денеска беше соопштено од градоначалникот а според најавите автобусите треба да пристигнат во земјава за седум месеци.