TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Избрана новата Влада на Република Македонија

Алсат-М - 31.05.2017

Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри. Пред гласањето Заев истакна дека тој и неговата влада ќе работат на ...

Бидна нова Влада

Вест - 01.06.2017

Со 62 гласа ЗА, 44 ПРОТИВ и 5 ВОЗДРЖАНИ беше избраната новата Влада на Република Македонија која ќе ја предводи Зоран Заев. Владата брои 25 членови. Од СДСМ во владата влегуваат Радмила Шекеринска за министер за одбрана, Оливер Спасовски – за ...

Изгласана владата на Заев

Сакам да кажам - 31.05.2017

Со 62 гласа „за, 5 воздржани и 44 „против“ во Собранието беше изгласана новата влада, предводена од лидерот на СДСМ Зоран Заев, пет и пол месеци по предвремените парламентарни избори на 11 декември, констатираше претседателот на Собранието Талат ...

МАКЕДОНИЈА ДОБИ НОВА ВЛАДА: Собранието гласаше, Заев ќе седне на премиерската фотелја (ВИДЕО)

Телеграф - 01.06.2017

Последното обраќање пред пратениците го имаше мандатарот Зоран Заев, кој истакна дека ќе работат на економски напредок на државата, и истакна дека ќе се трудат да развијат конструктивна соработка со опозицијата Со 62 гласа „за“ и 44 гласа „против“, ...

Со 62 гласа ЗА избрана новата Влада

Вест - 01.06.2017

Со 62 гласа ЗА 62, 44 ПРОТИВ и 5 ВОЗДРЖАНИ беше избрана новата Влада на Република Македонија. За претседател на новата Влада е избран Зоран Заев. Од СДСМ во Владата влгуваат: Радмила Шекеринска – министер за одбрана Оливер Спасовски – внатрешни ...

Македонија со нова Влада

Вечер Прес - 01.06.2017

Најтешка задача ќе има професорот на економски, Драган Тевдовски. Го презема најжешкиот сектор и најсилно критикуваниот ресор- министерството за финансии, кој последните неколку години беше постојано на удар на економските експерти.

Една третина од министрите без ресор – Кадриу: Ова е непотребно, се оптоварува буџетот

ТВ21 - 31.05.2017

Во предлогот за состав на владата на мандатарот Зоран Заев фигурираат десет имиња за министерски места без ресор, од кои за три е најавено дека ќе бидат на вицепремиерски позиции. За седуммина од нив не е утврдено што ќе работат.

Зоран Заев е новиот премиер на Република Македонија...

Н.Македонија - 31.05.2017

Зоран Заев е новиот премиер Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри.

Изгласана новата реформска влада предводена од СДСМ

Кајгана - 01.06.2017

Со 62 гласа „за“ и 44 „против“ и 5 „воздржани“, Собранието на Република Македонија ја изгласа новата реформска Влада предводена од СДСМ. Против гласаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, а воздржани се пратениците од БЕСА.

Биографија на новите министри на Владата на Република Македонија

Канал 77 - 30.05.2017

За претседател и членови на Владата се предложени : За претседател на Владата на Република Македонија – г. Зоран Заев За министер кој ќе раководи со Министерството за одбрана – м-р Радмила Шекеринска Јанковска За министер кој ќе раководи со ...

Избрана новата Влада на Република Македонија - Зоран Заев е новиот премиер

Канал5 - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри. Пред гласањето Заев истакна дека тој и неговата влада ќе работат на ...

Избрана новата Влада на Македонија

Тера - 01.06.2017

Со 62 гласа „за, 5 воздржани и 44 „против“ во Собранието беше изгласана новата влада, предводена од лидерот на СДСМ Зоран Заев, пет и пол месеци по предвремените парламентарни избори на 11 декември, констатираше претседателот на Собранието Талат ...

(ВИДЕО) Изгласана новата Влада предводена од СДСМ

А1 On - 01.06.2017

Со 62 гласа „За“, 44 „Против“ и 5 „Воздржани“, Собранието на Република Македонија ја изгласа новата реформска Влада предводена од СДСМ. Против гласаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, а воздржани беа пратениците од БЕСА.

Зоран Заев е новиот Премиер а еве кои се новите министри

Press24 - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри. Пред гласањето Заев истакна дека тој и неговата влада ќе работат на ...

Изгласана новата Влада на Република Македонија

Сител - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри. Пред гласањето Заев истакна дека тој и неговата влада ќе работат на ...

Избрана новата Влада на Република Македонија

МРТ - 01.06.2017

Со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ избрана новата Влада на Република Македонија. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри... Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ...

Македонија доби нова влада (ВИДЕО)

+инфо - 01.06.2017

Пред гласањето Заев истакна дека тој и неговата влада ќе работат на сплотување, а одговораше и на прашања и забелешки од дводневниот претрес. Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа за, 44 против и пет воздржани ја избра новата Влада.

Изгласана новата Влада на Зоран Заев

Телма - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри. Пред гласањето Заев истакна дека тој и неговата влада ќе работат на ...

Избрана е влада, Зоран Заев е нов премиер на Македонија! (Видео)

Слободен Печат - 01.06.2017

Со 62 гласа „за“, 44 „против“ и 5 „воздржани“ на неколку минути пред полноќ пратениците ја избраа новата Влада на Република Македонија. Зоран Заев е нов премиер на Република Македонија. Новиот премиер Заев вети дека владата ќе биде реформска и дека ...

Со 62 гласа „за“ и 44 „против“ избрана нова Влада на Република Македонија

Република - 01.06.2017

Со 62 гласа „за“, пет воздржани и 44 против неколку минути пред полноќ во Собранието е изгласана новата Влада на РМ, предводена од новиот премиер Зоран Заев. Пред гласањето зборуваше Заев кој како мандатар побара помош од новата опозиција за мерките ...

Избрана новата Влада на Република Македонија

Стандард - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“ ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри. Пред гласањето Заев истакна дека тој и неговата влада ќе работат на ...

ФОТО: Новата влада пред Собрание ја поздравија помалку од 100 луѓе од „Шарените“, толку е нивната поддршка

Курир - 01.06.2017

Народот не ја поддржува Владата на Заев. Само помалку од 100 лица од „Шарените“ останаа да го поздрават изборот на новата Влада, која беше избрана вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“.

Прва фотографија на новата влада на Македонија

Бриф - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа за, 44 против и пет воздржани ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри. Радмила Шекеринска-Јанковска е избрана за министер за одбрана, Оливер Спасовски ...

Крај на режимот на Груевски: Македонија има нова влада!

Окно - 01.06.2017

Собранието на Република Македонија вечерва со 62 гласа за, 44 против и пет воздржани ја избра новата Влада. Владиниот кабинет на премиерот Зоран Заев ќе има 25 министри. Пред гласањето Заев истакна дека тој и неговата влада ќе работат на сплотување, ...

Премиерот Заев заедно со коалиционите партнери прослави за новата Влада (ВИДЕО)

Макфакс - 01.06.2017

Со 62 гласа „За“, 44 „Против“ и 5 „Воздржани“, Собранието на Република Македонија ја изгласа новата реформска Влада предводена од СДСМ. Против гласаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, а воздржани беа пратениците од БЕСА.

Македонија доби нова влада

Р.С.Европа - 01.06.2017

Собранието на Македонија синоќа ја избра коалициската влада што лидерот на СДСМ Зоран Заев ја формираше со ДУИ и со Алијансата за албанците. Заев е осмиот премиер кој ќе ја предводи 16 влада на Македонија по нејзиното осамостојување.

Македонија доби нова Влада

еМагазин - 17.01.2022

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани синоќа пред полноќ во Собранието избрана е новата Влада на Република Северна Македонија која ќе ја предводи премиерот . -Легитимитетот на Владата е неспорен и со зголемената поддршка на мнозинството ...

Новата влада пред Собрание ја поздравија помалку од 100 луѓе од „Шарените“

Пулс24 - 01.06.2017

Народот не ја поддржува Владата на Заев. Само помалку од 100 лица од „Шарените“ останаа да го поздрават изборот на новата Влада, која беше избрана вечерва со 62 гласа „за“, 44 „против“ и пет „воздржани“.