TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието ја избра новата Влада

Р.С.Европа - 31.08.2020

Со 62 гласа „за“, 51 „против“ и без воздржани Собранието вечерва ја избра новата Влада, по два дена дебата која започна со експозето на мандатарот и лидер на СДСМ Зоран Заев во кое ја презентираше новата владина програма.

Избрана новата Влада по два дена собраниска дебата

Р.С.Европа - 31.08.2020

Со 62 гласа „за“, 51 „против“ и без воздржани Собранието вечерва ја избра новата Влада. По гласањето пратениците на опозицијата ја напуштија собраниската сала и не присуствуваа на давањето заклетва на министрите и на потпишувањето на свечените ...

(Во живо) Изјава на премиерот Зоран Заев по изгласувањето на Владата

Независен - 31.08.2020

Фото: Б. Грданоски Изјава на Зоран Заев по изборот на нова влада Posted by MИА.mk on Недела, 30 август ...

Прва заедничка фотографија на новата Влада

ТВ21 - 30.08.2020

Само неколку моменти откако беше избрана новата Влада, министрите заеднички се фотографираа во Собранието. Ова е традиционален чин по изборот на нова Влада во нашата земја. Собранието со 62 гласа ЗА, и 51 против, без воздржани ја изгласа новата ...

Со 62 гласа „ЗА“, Собранието ја избра новата влада на премиерот Зоран Заев

Мета - 31.08.2020

Со 62 пратенички гласа „ЗА“, Собранието на РСМ вечерва ја избра новата влада предводена од Зоран Заев. На седницата присуствуваа 115 пратеници, од кои 113 пратеници се одлучија да го дадат својот глас.

Заев: Ќе служиме чесно и одговорно во интерес на граѓаните

Канал5 - 30.08.2020

Со 62 гласа за и 51 против Собранието го избра новиот состав на владата. Пред гласањето се обрати новиот премиер , Зоран Заев. Старо- новиот премиер Заев во своето обраќање пред гласањето рече дека новата Влада ќе служи чесно и одговорно во интерес ...

Со 62 гласа „ЗА“ избрана новата Влада

OhridNews - 30.08.2020

Со 62 гласа „За“, 51 против, македонското Собрание вечерва ја изгласа новата Влада, на чие чело ќе биде лидерот на СДСМ Зоран Заев. Тој во своето обраќање непосредно пред гласањето најави дека фокусот на новата влада во наредниот четиригодишен ...

Заев: Добивме нова, мала, ефикасна и одговорна Влада, подготвена да работи и да сработи

Република - 31.08.2020

По изгласувањето на новата влада, премиерот Зоран Заев, порача дека Македонија добила помала влада, но влада која ќе биде ефикасна и подготвена да работи посветено согласно интересот на граѓаните и државата.

Заев: Ќе служиме чесно и одговорно и ќе бидеме сервис за сите граѓани

24 Вести - 30.08.2020

На крајот на собраниската седница пред самото гласање, пред пратениците се обрати и мандатарот Зоран Заев кој истакна дека ќе работат транспарентно и ќе воведат и модерно образование. - Ќе работиме за посилно здравство кое ќе води целосна грижа за ...

Заев: Се обврзуваме чесно и одговорно да служиме!

Фокус - 30.08.2020

Мандатарот Зоран Заев, вечерва еден час пред полноќ, непосредно пред гласањето за новата Влада, се обрати од собраниската говорница. -Се обврзуваме чесно и одговорно да служиме, за да имаме подобра перспектива за нашите деца.

Македонија доби нова влада: Премиерот Заев вети европска и економски стабилна Северна Македонија

Слободен Печат - 30.08.2020

Со 62 гласови „за“, 51„против’ и без „воздржани“ пратениците во Собранието вечерва ја изгласаа новата влада која ќе ја предводи премиерот Зоран Заев. – Се обврзуваме чесно и одговорно да работиме, да имате подобар стандард и подобра перспектива за ...

(ВО ЖИВО) Изјава на Зоран Заев по изборот на нова влада

iPortal - 31.08.2020

(ВО ЖИВО) Изјава на Зоран Заев по изборот на нова ...

Изјава на премиерот Зоран Заев по изборот на новата Влада (во живо)

Опсервер - 31.08.2020

Скопје, 30 август 2020 () – Изјава на премиерот Зоран Заев откако во Собранието со 62 гласа „за„ и 51 глас „против“ беше избрана новата Влада на Република Северна Македонија. Изјава на Зоран Заев по изборот на нова влада Posted by MИА.mk on Недела, ...

Изјава на премиерот Зоран Заев по изборот на новата Влада (во живо)

Локално - 31.08.2020

Изјава на премиерот Зоран Заев откако во Собранието со 62 гласа „за„ и 51 глас „против“ беше избрана новата Влада на Република Северна ...

Заедничка фотографија на министрите од новата Влада

AKO - 31.08.2020

,,Можеме уште повеќе и уште подобро! Ред, правда и дисциплина!“-порачуваат министрите во новата Влада предводена од премиерот Зоран ...

Собранието ја изгласа новата Влада

Тера - 30.08.2020

Со 62 гласа вечерва Собранието ја изгласа новата Влада. Против предложениот состав на владата беа 51 пратеник, а воздржани немаше. Вкупно 113 пратеници учестуваат во гласањето. Пред гласањето се обрати мандатарот Зоран Заев кој ги повика пратениците ...

Со 62 за и 51 против избрана новата влада на Република Северна Македонија

Либертас - 30.08.2020

Собранието вечерва ја избра новата влада. Со 62 гласа ЗА и 51 против пратениците го изгласаа новиот владин кабинет предложен од мандатарот Зоран Заев. На гласањето му претходеше 2 дневна расправа на која опозицијата со низа дебати се обидувше да ...

Зоран Заев премиер!

Centar - 30.08.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и официјално е премиер на Македонија. Пратениците предмалку ја избраа новата Влада предводена од СДСМ и ...

Зоран Заев избран за претседател на Владата

Бриф - 30.08.2020

Вечерва Собранието ја изгласа новата влада чиј претседател ќе биде Зоран Заев. Во моментот се констатираат министрите на новата влада, по што ќе следи свечена изјава. Опозицијата го напушти ...

Во Собранието по вечерната пауза, гласање за избор на нова влада

24 Вести - 30.08.2020

Во вечерниот дел на собраниската расправа за избор на нова влада продолжија препукувањата меѓу пратениците од власта и опозицијата за тоа што направила досегашната власт и беа изнесени критики кон програмата предложена од мандатарот Зоран Заев, кој ...

Изгласана новата Влада предводена од Зоран Заев

AKO - 30.08.2020

Со 62 гласа е изгласана новата Влада што наредните 4 години ќе ја предводи Зоран Заев. Против гласаа 51 ...

Изjава на Заев по гласањето за нова влада во Собранието

Опсервер - 30.08.2020

Скопје, 30 август 2020 () – Мандатарот Зоран Заев по гласањето за новата влада во Собранието ќе има изјава за медиумите, најавуваат од владината служба за информирање. За новата Влада треба да се гласа пред полноќ.

Седница за избор на Влада - опозицијата ја спори владината програма

Р.С.Европа - 30.08.2020

И натаму трае дебатата на собраниската седница за избор на нова Влада. Пратениците кои се дел од парламентарното мнозинство даваат поддршка за предлог-програмата на Владата, додека опозициските пратеници обвинија дека во програмата нема јасни цели ...

Стојаноска: Денес имаме предлог за влада од два пати аболиран мандатар

Курир - 30.08.2020

Дафина Стојаноска, пратеничка од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница потсети дека предлогот за нова влада доаѓа од два пати аболициран мандатар кој минатиот мандат ништо не реализирал, како и тоа дека кризата дошла со Заев и со ...

Заев ветува мед и млеко, ВМРО-ДПМНЕ масовни демонстрации од есен

Вечер Прес - 30.08.2020

Со седум министри помалку, и со амбиција за полн мандат, старо-новиот премиер пред пратениците вети дека оваа влада ќе затвори 80 проценти од поглавјата од преговорите со ЕУ, ќе обезбеди економски раст од 4 проценти, и ќе спроведе темелни реформи во ...

Почна собраниската расправа за избор на нова влада

24 Вести - 30.08.2020

Новото парламентарно мнозинство денеска во Собранието на Република Северна Македонија ја продолжи собраниската дебата за формирање нова Влада, чии приоритети вчера на првиот ден од седницата ги образложи нејзиниот мандатар Зоран Заев.

Продолжи седницата за избор на Влада

Р.С.Европа - 30.08.2020

Пратениците денеска напладне ја продолжија седницата за избор на нова Влада, а за предложените министри за новиот владин состав тие треба да гласаат најдоцна до полноќ. Дебатата во Собранието започна вчера со експозето на мандатарот и лидер на СДСМ ...

Продолжува собраниската расправа, Северна Македонија денеска добива нова Влада

Алсат-М - 30.08.2020

Во Собранието на Северна Македонија денеска продолжува собраниската расправа за избор на новата влада, предложена од мандатарот Зоран Заев. Вчера во своето експозе пред пратениците, Заев се осврна на приоритетите на новата влада, со акцент на ...

Втор ден собраниска расправа, најдоцна до полноќ ќе добиеме нова влада

Мета - 30.08.2020

Десетина минути по 12 часот, денеска продолжи собраниската расправа на која се расправа за избор на новата македонска влада. Денешната расправа започна со излагањето на пратеникот од владејачката коалиција „Можеме“, Павле Трајанов.

Северна Македонија на полноќ ќе добие нова Влада, со „стар“ премиер

360 степени - 30.08.2020

Наспроти плановите на старо-новиот премиер, чиј втор кабинет засега стартува со поддршка од само 62 пратеници, опозицијата, заканувајќи се со масовни демонстрации, од самиот почеток, ѝ предвидува кус рок на траење на обновената коалициска Влада на ...

Денеска до полноќ треба да се изгласа новата влада

Тера - 30.08.2020

Пратениците денеска ќе ја продолжат дебатата за изборотот на новата Влада. Напладене продолжува седницата во Собранието, а за составот на новата Влада треба да се гласа најдоцна до полноќ.

Продолжува собраниската расправа за избор на нова Влада

OhridNews - 30.08.2020

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за избор на нова влада, што ја предложи мандатарот Зоран Заев. Според законот гласањето треба да заврши најдоцна до полноќ. За избор на Владата потребно е просто мнозинство од 61 глас.

Продолжува собраниската расправа, Македонија денеска добива нова Влада

еМагазин - 30.08.2020

Во Собранието денеска продолжува собраниската расправа за избор на новата влада, предложена од мандатарот Зоран Заев . Расправата и гласањето за новата Влада треба да заврши вечерва до полноќ.

До полноќ Македонија треба да добие нова Влада

Република - 30.08.2020

Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи седницата за избор на новата Влада. Откако вчера мандатарот Зоран Заев ја образложи владината ­програма, предлог ­составот на новата Влада и нејзината програма е единствена точка на ...

Интересите на граѓаните и државата да бидат на прво место, им порача Заев на кандидатите за министри

Сител - 29.08.2020

Ќе нема компромис за министрите ако некој го прекрши законот, најавува мандатарот Зоран Заев, а ако се прекршат етичките норми очекува оставка или ќе има разрешување. Во експозето за предложениот нов состав на Влада денеска пред Собранието Заев им ...

Интересите на граѓаните и државата да бидат на прво место, им порача Заев на кандидатите за министри

Опсервер - 29.08.2020

Скопје, 29 август 2020 () – Ќе нема компромис за министрите ако некој го прекрши законот, најавува мандатарот Зоран Заев, а ако се прекршат етичките норми очекува оставка или ќе има разрешување.

Интересите на граѓаните и државата да бидат на прво место, им порача Заев на кандидатите за министри

Слободен Печат - 29.08.2020

Ќе нема компромис за министрите ако некој го прекрши законот, најавува мандатарот Зоран Заев, а ако се прекршат етичките норми очекува оставка или ќе има разрешување. Во експозето за предложениот нов состав на Влада денеска пред Собранието Заев им ...

Интересите на граѓаните и државата да бидат на прво место, им порача Заев на кандидатите за министри

24Инфо - 29.08.2020

Ќе нема компромис за министрите ако некој го прекрши законот, најавува мандатарот Зоран Заев, а ако се прекршат етичките норми очекува оставка или ќе има разрешување. Во експозето за предложениот нов состав на Влада денеска пред Собранието Заев им ...

Интересите на граѓаните и државата да бидат на прво место, им порача Заев на кандидатите за министри

Либертас - 29.08.2020

Ќе нема компромис за министрите ако некој го прекрши законот, најавува мандатарот Зоран Заев, а ако се прекршат етичките норми очекува оставка или ќе има разрешување. Во експозето за предложениот нов состав на Влада денеска пред Собранието Заев им ...

Интересите на граѓаните и државата да бидат на прво место, им порача Заев на кандидатите за министри

Вечер Прес - 29.08.2020

Ќе нема компромис за министрите ако некој го прекрши законот, најавува мандатарот Зоран Заев, а ако се прекршат етичките норми очекува оставка или ќе има разрешување. Во експозето за предложениот нов состав на Влада денеска пред Собранието Заев им ...

Интересите на граѓаните и државата да бидат на прво место, им порача Заев на кандидатите за министри

4NEWS - 29.08.2020

Ќе нема компромис за министрите ако некој го прекрши законот, најавува мандатарот Зоран Заев, а ако се прекршат етичките норми очекува оставка или ќе има разрешување. Во експозето за предложениот нов состав на Влада денеска пред Собранието Заев им ...

Собраниската расправа за избор на нова влада продолжува по едночасовна пауза

Опсервер - 29.08.2020

Скопје, 29 август 2020 () – Собраниската расправа за избор на нова влада, предложена од мандатарот Зоран Заев ќе продолжи по едночасовна пауза. Во претпладневниот дел од расправата, во експозето за предложениот нов состав на Влада Заев, барајќи ја ...

Собраниската расправа за избор на нова влада продолжува по едночасовна пауза

Слободен Печат - 29.08.2020

Собраниската расправа за избор на нова влада, предложена од мандатарот Зоран Заев ќе продолжи по едночасовна пауза. Во претпладневниот дел од расправата, во експозето за предложениот нов состав на Влада Заев, барајќи ја поддршката од пратенците за ...

Собраниската расправа за избор на нова влада продолжува по едночасовна пауза

24 Вести - 29.08.2020

Собраниската расправа за избор на нова влада, предложена од мандатарот Зоран Заев ќе продолжи по едночасовна пауза. Во претпладневниот дел од расправата, во експозето за предложениот нов состав на Влада Заев, барајќи ја поддршката од пратенците за ...

Жестока дебата за новиот владин кабинет на Заев

4NEWS - 29.08.2020

33 милиони евра за оделенијата за интензивна нега во македонските болници за справување со корона вирусот. 20.000 минимална плата до крајот на мандатот, разрешени судии кои предметите ги доведувалле до застарени, отчетни министри и проверен капитал ...

Собраниската расправа за избор на нова влада продолжува по едночасовна пауза

Либертас - 29.08.2020

– Собраниската расправа за избор на нова влада, предложена од мандатарот Зоран Заев ќе продолжи по едночасовна пауза. Во претпладневниот дел од расправата, во експозето за предложениот нов состав на Влада Заев, барајќи ја поддршката од пратенците за ...

Собраниската расправа за избор на нова влада продолжува по едночасовна пауза

ММС - 29.08.2020

Собраниската расправа за избор на нова влада, предложена од мандатарот Зоран Заев ќе продолжи по едночасовна пауза. Во претпладневниот дел од расправата, во експозето за предложениот нов состав на Влада Заев, барајќи ја поддршката од пратенците за ...

Интересите на граѓаните и државата да бидат на прво место, им порача Заев на кандидатите за министри

Денешен - 29.08.2020

Ќе нема компромис за министрите ако некој го прекрши законот, најавува мандатарот Зоран Заев, а ако се прекршат етичките норми очекува оставка или ќе има разрешување. Во експозето за предложениот нов состав на Влада денеска пред Собранието Заев им ...

Заев: Покажавме дека работиме чесно и одговорно, тоа го ќе го барам и од идните министри

MakPress - 29.08.2020

Ќе нема компромис за министрите ако некој го прекрши законот, најавува мандатарот Зоран Заев, а ако се прекршат етичките норми очекува оставка или ќе има разрешување. Во експозето за предложениот нов состав на Влада денеска пред Собранието Заев им ...

Заев кон идните министри: Интересите на граѓаните да ги ставите на прво место, нема толеранција за прекршување на ...

Локално - 29.08.2020

Мандатарот за состав на новата Влада, Зоран Заев, во своето експозе се обрати и кон министрите во следната Влада порачувајќи им дека од нив очекува одговорност, очекува работа единствено во интерес на граѓаните и државата.