TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адвокатот на Јанева ќе ја обжали мерката притвор

Алсат-М - 22.08.2019

Рано утринава Катица Јанева со полициска придружба од притворското одделение во Шутка се упати на погребот на нејзината 83-годишна мајка во Гевгелија. По пристигнувањето, полицајците ја спровеле до капелата на градските гробишта преку задниот влез.

Катица за сѐ, Катици за ништо.

Deutsche Welle - 22.08.2019

Заминувањето на Катица во Шутка е засега доволно да се засити поетската правда. Но ни приближно доволно да се исполни потребата за политичка промена во начинот како се третира законодавната и извршната правда во земјата Живеј, за да доживееш.

Со полициска придружба Јанева замина на гробиштата во Гевгелија

Алсат-М - 22.08.2019

Со полициска придружба притворената јавна обвинителка, Катица Јанева, денеска замина на гробиштата во Гевгелија кадешто ќе биде погребана нејзината мајка, пренесе сител . Барањето за присуство на погребот, вчера до судијата на претходна постапка го ...

На Јанева и се слошило во капелата, се враќа во притвор во Шутка

Либертас - 22.08.2019

Специјалната јавна обвинителка во оставка Катица Јанева повторно се враќа во притвор. Таа утрово беше однесена со полициска придружба во Гевгелија за погребот на мајка си, но, како што известуваат медиумите, на Јанева повторно и се слошило, сега во ...

На Катица Јанева и се слошило во капела

Press24 - 22.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, утринава со полициска придружба од затворот Шутка беше однесена во Гевгелија на погребот на својата мајка. Денеска повторно ѝ се слошило на специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, па не се ...

На Јанева ѝ се слошило во капелата, се враќа во притвор

+инфо - 22.08.2019

Денеска повторно ѝ се слошило на специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, која од притвор со полициска придружба беше донесена на погребот на нејзината мајка во Гевгелија. Како што објавуваат медиуми, на Јанева ѝ се слошило во капелата на ...

Ивановски: Да се откријат „влекачите“ на Јанева

Слободен Печат - 22.08.2019

Поранешниот претседател на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, вели дека за разлика од минатото, народот сега очекува борбата против криминалот и корупцијата да биде сериозно сфатена и одработена.

Стасаа до шахтите, сега само да се удават во нив

Нетпрес - 22.08.2019

Станува очигледно дека вистински симбол на пред три-четири години изведената „шарена револуција“, насилната промена на власта и тригодишното владеење на оваа нелегитимна и неуставно инсталирана власт, заедно со неуставната институција СЈО, ...

Додева за Јанева: Почна со – Не е тешко да си Јанева ако ги имаш Ленче и Фатиме покрај себе, заврши со – Кој се изгорел ...

Фокус - 22.08.2019

Пред две години, јубилејното дваесетто издание на забавната манифестација ,,Златна Бубамара на популарноста’’ остана запаметено по настапот на Биба Додева, како специјалната обвинителка Катица Јанева, и Тина Трпкова како Фатиме Фетаи, а Нина Деан ...

Катица Јанева се прости со починатата мајка

Expres - 22.08.2019

Во капелата на градските гробишта во Гевгелија, Катица Јанева денеска се прости од мајка ѝ, која почина вчера изутрина,. само неколку часови пред таа да биде уапсена. Јанева не присуствуваше на погребот бидејќи ѝ се слошило, пошто веднаш, од ...

Катица Јанева се прости од мајка и, но не дочека да ја спуштат во гробот

24Инфо - 22.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, утринава со полициска придружба од КПУ Затвор – Скопје замина во Гевгелија на погреб на нејзината мајка. На Јанева и било дозволено накратко да се прости од својата мајка во капелата, пишува Слободен ...

Атанасоски: Македонскиот „Фалконе“ пред обвинител, неизвесна иднината на СЈО

Фактор - 22.08.2019

Катица Јанева на начинот на кој дојде да го предводи СЈО како исклучително важна институција за расчистување со криминалните последици од бомбите на претходната власт имаше речиси гарантирано место во македонските учебници, но и се заканува сосема ...

МКД: Обвинителите за „Рекет“ најмногу информации добиле од Стефанова и Кичеец

еМагазин - 22.08.2019

Порталот МКД објави дека обвинителите од Јавното обвинителство (ОЈО) најмногу информации за случајот “Рекет“ добиле од сведочењата на обвинителката од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Лиле Стефанова и осомничениот во случајот, Зоран Милески – ...

Јанева пристигна во Гевгелија

Сител - 22.08.2019

Со полициска придружба пристигна специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на погребот на својата мајка. Во капелата на градските гробишта, полициските службеници ја спроведоа преку задниот влез.

Јанева не присуствуваше на погребот на мајка и, поради влошена здравствената состојба од капела вратена во Шутка

Скопје1 - 22.08.2019

Специјалната јавна обвинителка во оставка Катица Јанева, која од синоќа се наоѓа во триеседневен притвор во затворот во Шутка, утринава со полициска придружба од КПУ Затвор – Скопје замина во Гевгелија на погреб на нејзината мајка.

СЕМЕЈНАТА КУЌА на Катица Јанева во Гевгелија остана со спуштени ролетни и заклучени порти (ФОТО)

Слободен Печат - 22.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, утринава со полициска придружба од КПУ Затвор – Скопје замина во Гевгелија на погреб на нејзината мајка. Екипата на „Слободен печат“ ја најде семејната куќа на обвинителката Катица Јанева во Гевгелија.

Сашо Димовски за Алфа: Јанева ја очекуваат до 12 години затвор

Алфа - 22.08.2019

За вчерашното апсење на Катица Јанева, гостин во вестите 22 часот вчера на Алфа телевизија беше новинарот Сашо Димовски. Тој во гостувањето говореше за можниот заменик на Катица Јанева, кои се причините што толку време се чекаше таа да биде ...

Катица Јанева не отиде на погреб на мајка и – и се слошило во капела

Вечер Прес - 22.08.2019

Специјалната обвинителка во оставка, Катица Јанева, која од синоќа се наоѓа во триеседневен притвор во затворот во Шутка, денеска, по добиеното одобрение од Кривичниот суд, беше однесена на погребот на нејзината мајка во Гевгелија.

Обвинителска постапка со посебни потреби

Либертас - 22.08.2019

Кулминацијата на аферата Рекет со апсењето на шефицата на СЈО – Јанева не тресна од земја од причини кои се повеќе идеолошки, а и правни. Секако базичните процедурални права на обвинетитот (во случајот Јанева) ќе се применуваат, како и презумпцијата ...

Приведена Катица Јанева

Н.Македонија - 22.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева беше приведена вчера попладне од својот дом во скопската населба Козле, од каде што со полициска придружба беше однесена во просториите на СЈО каде што беше извршен претрес и од каде што ѝ бил одземен ...

На каков мебел спие сега Катица?

Deutsche Welle - 22.08.2019

Каква е таа софа на која може да прилегне со „чиста“ совест, а без да се запраша - за што дадов свечена заклетва: за да го гонам криминалот или да му се придружам? Јанева вчера имаше лош ден. Почина нејзината мајка, а таа заврши во притвор.

Јанушев: Апсењето на Катица Јанева кое е речиси 2 месеца задоцнето отвара уште поголем сомнеж дека Заев е спремен да ...

Курир - 22.08.2019

Тоа што апсењето на Катица Јанева е речиси 2 месеца задоцнето отвара уште поголем сомнеж дека Зоран Заев е спремен да жртвува било кој само да си ја спаси сопствената кожа. Дополнително, што УЈП дури сега најави дека ќе ги проверува спорните ...

Зошто истата обвинителка не дозволи Лазаров да присуствува на погребот на неговата мајка, а сега даде амин за Јанева?

Република - 22.08.2019

Двојните стаднарди во судството се мета на јавната критика веќе три години, а овојпат на социјалните мрежи беше поставено прашањето како истата обвинителка која дозволи денеска Катица Јанева на наш трошок со придружби и сите останати привилегии да ...

(ВИДЕО+ФОТО) Двојничката на Катица Јанева со урнебесен статус: Биба Додева ги насмеа сите

Фактор - 22.08.2019

Пејачката Биба Додева веќе одамна важи за „двојничка“ на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Таа во 2017 година настапи како Катица Јанева на манифестацијата Златна Бубамара на популарноста, на нејзиното 20 издание.

Со кого Катица Јанева ја дели ќелијата во „Шутка“?

Слободен Печат - 22.08.2019

Јанева денеска беше полициски спроведена до гевгелиските гробишта каде ќе биде погребана мајка и, која за жал, вчера почина во нејзината родна Гевгелија. Општата здравствената состојба на Катица Јанева е добра.

Изутрината Јанева ја прегледал лекар по што замина на погреб во Гевгелија

ММС - 22.08.2019

Лекар изутрината ја прегледал специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, по помината ноќ во притвор во затворот во Шутка. Притворената обвинителка не е сместана со останатите притвореници, откако е направена безбедносна проценка.

Јанева во притвор, истрагата за „Рекет“ продолжува

Deutsche Welle - 22.08.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева од синоќа е во притвор во затворот „Шутка“. Обвинителката Русковска вели дека истрагата продолжува во потрага по натамошни докази за скандалот. Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева доби 30 дневен притвор и ...

Случајот „Рекет“ фрла ново светло врз Преспанскиот договор

Н.Македонија - 22.08.2019

Политичкото лето во Македонија потполно ќе биде одбележано со афери кои ја потресуваат законодавната, извршната и судската власт на земјата. На повидок се нови афери кои дури го вклучуваат и Преспанскиот договор.

За синот на Катица Јанева нема доволно докази дека е вмешан во „Рекет“

еМагазин - 22.08.2019

На вчерашната прес-конференција на Јавното обвинителство (ОЈО) по приведувањето на специјалната обвинителка Катица Јанева , обвинителката Вилма Русковска , рече дека за Лазар Јанев , синот на Јанева нема доволно основано сомнение дека е вмешан во ...

Јанева не е во хашкото одделение во затворот Шутка за да не се сретне со Боки 13

+инфо - 22.08.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева не е сместена во хашкото одделение во затворот Шутка за да нема контакт со другите осомничени лица од случајот „Рекет“. Управата на затворот појаснува дека тоа е стандардна процедура и дека Јанв денеска била и ...

(ФОТО) Двојничката на Катица Јанева со урнебесен статус: Биба Додева ги насмеа сите

Женски магазин - 22.08.2019

Пејачката Биба Додева веќе одамна важи за „двојничка“ на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која од вчера е во притвор. Овојпат Биба се пошегува на своја сметка и на својот профил на Фејсбук сподели статус кој ги насмеа сите од ...

Со кого е во ќелија Катица Јанева?

Република - 22.08.2019

Во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, од синоќа во 30 дневен притвор е осомничената специјална јавна обвинителка Катица Јанева. Поради нејзината специјфична улога во општеството, запазен е безбедносниот аспект и е сместена во ќелија со уште ...

Зошто Јанева не заврши во ќелиите на хашкото одделение?

Фактор - 22.08.2019

Обвинителката во која сите гледаа надеж дека правната држава ќе профункционира и во Македонија, не е сместена во хашко одделение во затворот Шутка. Токму во тоа одделение е сместен првоосомничениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски а причините ...

УТРИНСКИ ФОКУС: Притворот за Катица Јанева одекна надалеку

Фактор - 22.08.2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро ... Притворот на специјлната јавна обвинителка Катица Јанева се слушна на сите страни. Цел регион ја пренесе веста а ја дознаа и Кинезите. * Шутка не и избега на Катица Јанева - Задоцнета акција или решителна ...

Јанева не е сместена во хашкото одделение за да не се сретне со Боки13

Press24 - 22.08.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева не е сместена во хашкото одделение во затворот Шутка бидејќи таму се наоѓа Боки13, првоосомничен за Рекет за изнуда на пари. Управата на затворот за А1.он вели тоа е стандардна процедура и додава дека Јанева е ...

Јанева со полициска придружба на погребот на мајка ѝ

+инфо - 22.08.2019

Јанева заминала за Гевгелија со одобрение на судија на претходна постапка, кој синоќа и одреди 30-дневен притвор по барање на Обвинителството за организиран криминал и корупција. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со полициска придружба од ...

А зошто воопшто Катица?

Слободен Печат - 22.08.2019

Како да се соочиме со грдотијата на овој епски, шекспировски пресврт, а да ја сочуваме надежта, здравиот разум, вербата, во правдата, во општеството, во човековата природа вопшто? Ете, и тоа го дочекавме – „падна“ Катица Јанева! Симболот, каков ...

Јанева не е сместена во хашкото одделение за да не се сретне со Боки 13

А1 On - 22.08.2019

Катица Јанева не е сместена во хашкото одделение на затворот „Скопје“ во Шутка, бидејќи таму повеќе од 30-денови се наоѓа Бојан Јовановски познат како Боки 13 кој е осомничен во истиот случај каде е и Јанева.

Јанева од притвор замина на погреб на својата мајка

OhridNews - 22.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на која судија во претходна постапка и одрфеди мерка притвор од 30 дена во случајот „Рекет“, исто така со одобрение на судија со полициска придружба од затворот во Скопје утрово отпатува во Гевгелија на ...

Како Катица Јанева од симбол за правда и мир, стана симбол за рекет?

Слободен Печат - 22.08.2019

Вмешаноста на Јанева во аферата „Рекет“ каде како првоосомничен е шоуменот Бојан Јовановски, ја наметна дилемата, дали падот на Јанева значи и пад бастионот на Шарената револуција, Специјалното јавно обвинителство.

Гајзер, „Ла верита“: Катица Јанева е осудена да стане „громобран“

МКД - 22.08.2019

Продолжува директна контрола од страна на државниот врв врз активностите околу изнудувањето, напиша денеска италијанскиот новинар Ларис Гајзер во неговиот весник „Ла верита" по вчерашното приведување на првиот човек на Специјалното јавно ...

„Ла верита“: Јанева е громобран за сите инволвирани во скандалот

+инфо - 22.08.2019

Италијанскиот весник „Ла верита“ најави дополнителни докази, кои како што пишува денеска новинарот Ларис Гајсер, потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв активностите околу изнудувањето.

Македонското правосудство доживеа сериозен удар

PressingTV - 22.08.2019

Новинарите во соседството во текот на вчерашниот ден со интерес следеа што се случува во Македонија, како во однос на апсењето на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и добивањето триесетдневен притвор, така и во однос на тоа како сето ова ...

Новата епизода од „Рекет“ во светските медиуми: Притворот на Катица Јанева одекна и во Кина

еМагазин - 22.08.2019

Голем број реномирани странски медиуми ја објавија веста за апсењето и притворот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е третообвинета во случајот „Рекет“. За настанот се зинтересираа дури и медиумите од Кина.

Мебел од 5.000 евра ѝ пресуди на Катица

Независен - 22.08.2019

Иако јавноста очекуваше, сепак, вчера попладне беше помалку изненадена од веста дека по наредба на првиот човек на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, е приведена шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“.

Катица не е OK

Независен - 22.08.2019

ГОРАН АДАМОВСКИ Информацијата на Јавното обвинителство дека од најмалку еден милион евра, колку што според истрагата му зеле Бојан Јовановски и Зоран Милески на Орце Камчев, помалку од 4.500 евра завршиле во мебелот на Катица Јанева, поради што е ...

По притворот на Катица Јанева: Непристоен предлог е „Рекет“ да не се политизира

еМагазин - 22.08.2019

Не стивнуваат реакциите по вчерашната одлука на Јавното обвинителство да одреди притвор на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со образложение дека се обезбедени доволно докази истрагата за случајот „Рекет“ да се прошири и врз неа.

Колкава затворска казна може да добие Јанева, доколку биде осудена за „Рекет“?

еМагазин - 22.08.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева, стана третото лице кое до сега е осомничено за случајот „Рекет“, кој го водат нејзините колеги од Јавното обвинителство (ОЈО). Таа е осомничена за злоупотреба на службената положба и овластувања заради ...

Пандов: Кате, Заев и СДС ти се тебе џелатите, сѐ би направиле да те замолчат и повеќе да не видиш бел ден

Република - 22.08.2019

Александар Пандов со статус на Фејсбук ѝ се обраќа на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која денеска по погребот на мајка си во Гевгелија, ќе биде вратена во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари.

(ВИДЕО) Јанева однесена во затворот во Шуто оризари со полициско комбе

еМагазин - 22.08.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева , која синоќа доби притвор од 30 дена, во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто оризари, беше спроведена со полициско комбе, објави А1он. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Колкава затворска казна може да добие Јанева, доколку биде ...