TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поради интензивни врнежи од снег, забрана за камиони на патот Крива Паланка – Деве Баир

А1 On - 16.12.2018

Поради интензивни врнежни од снег, на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир, воведена е забрана за движење на тешки товарни возила, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

Преку ден променливо, на периоди сончево, навечер студено и минусни температури

OhridNews - 16.12.2018

Времето во Охрид во текот на идната седмица ќе биде променливо облачно, на периоди сончево. Врнежи од дожд се очекуваат во вторник и петок. Дневната температура ќе биде од 3 до 6 степени, а минималната ќе се движи помеѓу третиот степен под нулата до ...

Поради силни врнежи од снег забрана за движење на камиони по патот Крива Паланка-Деве Баир

Макфакс - 16.12.2018

Поради интензивни врнежни од снег, на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир воведена е забрана за движење на тешки товарни возила, информираат утрово до Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ).

Снег низ цела Македонија - на овие места вее во моментов

Press24 - 16.12.2018

Ова се температурите низ Македонија во моментов. Вее снег, дува силен северен ветер и се очекува да паднат температурите ...

Вееше два дена без прекин: На Балканот пристигна зимата, температури до 3 степени

Сител - 16.12.2018

Во Србија, се очекува да престанат врнежите од снег, но ќе има студено и ветровито време, соопштуваат од Републичкиот хидрометеоролошки институт (РХМЗ). Ветрот ќе биде слаб и умерен, северозападен, а во вечерните часови, ќе се движи во југоисточниот ...

(Фото) Снежна зимска идила на Попова Шапка

еМагазин - 16.12.2018

Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), висината на снежната покривка на Попова Шапка денеска изнесува 19 сантиметри. А како изгледа денеска нашата зимска убавица погледнете во галеријата: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (ВИДЕО) Скопје побеле: Падна ...

„Македонија пат“: Врнежи од снег надоаѓаат од север, да се вози внимателно

Скопје инфо - 16.12.2018

Поради интензивните врнежи од снег кој надоаѓа од север им се препорачува на учесниците во сообраќајот прилагодување на брзината спрема условите на патиштата во зимски услови особенено внимателно управување на планинските премини.

Денеска снег, утре постудено

МКД - 16.12.2018

Времето денеска ќе биде променливо облачно со умерен дo засилен северозападен ветер. Во северозападните и западните делови на земјава ќе има врнежи од снег. Се очекува да се формира снежна покривка.

„Македонија пат“: Врнежи од снег надоаѓаат од север, да се вози внимателно

Курир - 16.12.2018

Поради интензивните врнежи од снег кој надоаѓа од север на учесниците во сообраќајот им се препорачува прилагодување на брзината кон условите на патиштата во зимски услови, апелира во утринскиот извештај ЈП „Македонија пат“.

УХМР: Снег, засилен ветер и постудено

24Инфо - 16.12.2018

УХМР: Снег, засилен ветер и постудено Претежно облачно време со повремени врнежи кои поради спуштање на студен воздух од север речиси насекаде ќе преминуваат во снег, освен на југоистокот најавува Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

(ВИДЕО) Скопје побеле: Падна првиот снег

еМагазин - 16.12.2018

Скопје утринава се разбуди со снег. Ова е првиот снег сезонава во главниот ...

Славчо Попоски со најава – Скопје и скопјани како и поголем дел од државава пред снежна покривка

1tv - 16.12.2018

Денот недела ни носи продор на студен воздух од север и спуштање на снежната граница па така врнежи од снег веќе може да се очекуваат и понекаде на пониските места во државава и тоа особено на север, запад, североисток како и истокот од државава, ...

Славчо Попоски – Циклонот НЕВЕН уште овој викенд ни носи врнежи од снег, студ и значителна снежна покривка

1tv - 15.12.2018

Уште од оваа ноќ циклонот НЕВЕН кај нас ќе услови поинтензивни врнежи од дожд додека на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег со што ќе дојде до позначително зголемување на снежната покривка.

ШТО ВЕЛИ ПРОГНОЗАТА: Ќе врне ли снег на Нова година?

Фактор - 15.12.2018

Точно 15 дена не делат од најлудата ноќ. Ќе ја испратиме старата 2018та и ќе ја дочекаме Новата 2019 година. Многумина се прашуваат каде ќе ја дочекаат а во дилема ги става и временската прогноза.

ФОТО: Снег ја завеа цела Србија

Press24 - 15.12.2018

Снег натрупа во Србија. изминативе 24 час ане престана да паѓа, ова се дел од фотографиите на социјалните ...

ВИДЕО: Пола метар снег натрупа во Босна - доаѓа и кон Македонија

Press24 - 15.12.2018

Изминативе 24 часа без престан паѓа снег во Србија и Босна. Во Босна падна пола метар снег. Од недела се најавува снег и кај ...

ВИДЕО: Снег го прекри целиот регион, во Србија снег и над половина метар

А1 On - 15.12.2018

Последните 24 часа речиси без престан паѓа снег во Србија, а висината на снежната покривка некаде изнесува и над половина метар. Сообраќајот се одвива отежнато, а многу траси на автобусите се измените поради снежните наноси и сообраќајките на ...

Циклонот ќе ја покаже силата - многу дожд и снег во Македонија

Press24 - 15.12.2018

Под влијание на циклонска активност следува период на доста променливо време со чести врнежи од дожд и снег. Поинтензивни врнежи од дожд како и снег на повисоките места и на планините ќе има во текот на ноќта како и утре претпладне кога услови за ...

Интензивни врнежни од снег: Забрана за камиони на патот Крива Паланка- Деве Баир

Курир - 16.12.2018

Поради интензивни врнежни од снег, на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир, воведена е забрана за движење на тешки товарни возила, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

Облачно со повисоки дневни температури

МКД - 13.12.2019

Денеска времето ќе биде променливо облачно време со слаб локален дожд, а на планините со снег. Пообилни врнежи ќе има од ноќните часови. Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје, Маврово и Крива Паланка 9 Целзиусови степени, Охрид 7, ...

Облачно со врнежи од дожд и снег

Макфакс - 25.03.2020

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со повремени врнежи претежно од снег, а кон крајот на денот поради затоплувањето, на места врнежите ќе преминат во дожд. Максималната температура ќе биде во интервал од 3 до 10 степени.

На Попова Шапка наврнаа 8 сантиметри снег

Макфакс - 15.12.2018

На Попова Шапка го изутринава наврнаа 8 сантиметри снег. Снежна покривка има и во Маврово ( 3 сантиметри) и во Пожаране. Минимални температури се измерени во Тетово, Пожаране, Крушево и Маврово. Времето изутринава е облачно со слаб до умерен ветер.

Облачно со повремени врнежи од дожд и снег

Локално - 15.12.2018

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд и снег со променлив интензитет. Ќе дува слаб до умерен југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до шест, а дневната од четири до 10 степени.

На Попова Шапка и Маврово вее снег, како е на другите места?

Пулс24 - 15.12.2018

Изутринва на Попова Шапка има 8 сантиметри снег, а во Маврово 3 сантиметри. Снежна покривка има и во Пожаране. Минимални температури се измерени во Тетово, Пожаране, Крушево и Маврово. Времето изутринава е облачно со слаб до умерен ветер.

Падна првиот снег во Скопје

Сител - 16.12.2018

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно со умерен дo засилен северозападен ветер. Во северозападните и западните делови на земјава ќе има врнежи од снег. Се очекува да се формира снежна покривка.

„Македонија пат“: Врнежи од снег надоаѓаат од север, да се вози внимателно

Н.Македонија - 16.12.2018

Поради интензивните врнежи од снег кој надоаѓа од север на учесниците во сообраќајот им се препорачува прилагодување на брзината кон условите на патиштата во зимски услови, апелира во утринскиот извештај ЈП „Македонија пат“.

Снег ќе ја покрие скоро цела Македонија, од УХМР најавуваат и ветер и постудено време

еМагазин - 16.12.2018

Претежно облачно време со повремени врнежи кои поради спуштање на студен воздух од север речиси насекаде ќе преминуваат во снег, освен на југоистокот најавува Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Ова се температурите низ Македонија - некаде снег, некаде дожд

Press24 - 14.12.2018

Ова е состојбата вечерва низ Македонија. Ова се температурите низ ...

Снег вечерва во Македонија - на овие места вее во моментов

Press24 - 22.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места во западните делови од државата со остатоци на кашест снег на коловозот. Како што соопшти ЈП „Македонијапат“, врнежи од снег со среден интензитет има на Попова ...

В недела и во вторник обилни врнежи од снег

Макфакс - 14.12.2018

Под влијание на серија влажни бранови до вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи со променлив интензитет, информира УХМР. Пообилни врнежи од снег се очекуваат в недела и во вторник кога ќе се формира нова позначителна ...

Славчо Попоски – циклонот НЕВЕН ќе ја нападне и Македонија, очекувајте поинтензивни дождови и снегови

1tv - 14.12.2018

Поради јужното воздушно струење утре (сабота) ќе има повремени локални врнежи со слаб до умерен интензитет, на пониските места ќе бидат од дожд додека снег ќе врне само на планинските места низ државава.

По снегот дожд - ова се температурите низ Македонија

Press24 - 14.12.2018

Ова се температурите низ Македонија во моментов. По снегот вчера во делови на Македонија, денеска ...

ГАЛЕРИЈА: Погледнете колку снег навеа на Попова Шапка - бела бајка во Македонија

Press24 - 14.12.2018

Снежна идила на Попова Шапка. Фотографиите се објавени на ...

Најнова временска анализа: Облачно со врнежи од дожд и снег

4NEWS - 14.12.2018

Времето ќе биде претежно облачно, претпладне и особено во посеверните делови со локални врнежи претежно од снег и на пониските места, а кон југоисток врнежите ќе се од дожд. Попладне врнежите ќе престануваат. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер.

Погледнете што вели прогнозата по градови во Македонија: Ќе врне ли снег на Нова година?

Курир - 15.12.2018

Точно 15 дена не делат од најлудата ноќ. Ќе ја испратиме старата 2018-та и ќе ја дочекаме Новата 2019 година. Многумина се прашуваат каде ќе ја дочекаат, а во дилема ги става и временската прогноза.

Снег го прекри целиот регион, во Србија снег и над половина метар

Сител - 15.12.2018

Последните 24 часа речиси без престан паѓа снег во Србија, а висината на снежната покривка некаде изнесува и над половина метар. Сообраќајот се одвива отежнато, а многу траси на автобусите се измените поради снежните наноси и сообраќајките на ...

Забрана за камиони на патот Крива Паланка – Деве Баир

Локално - 16.12.2018

Поради интензивни врнежни од снег, на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир, воведена е забрана за движење на тешки товарни возила, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

Облачно со слаби врнежи од дожд и снег

Скопје24 - 15.12.2018

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има слаби врнежи од дожд, а на планините од снег. Максималните дневни температури во Скопје ќе бидат 7 Целзиусови ...

Облачно со врнежи од дожд и снег

Точка - 25.03.2020

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со повремени врнежи претежно од снег, а кон крајот на денот поради затоплувањето, на места врнежите ќе преминат во дожд. Максималната температура ќе биде во интервал од 3 до 10 степени.

Снежна покривка во Македонија: На Попова Шапка утрово наврнаа 8 сантиметри снег

Скопје инфо - 15.12.2018

На Попова Шапка изутринава наврнаа 8 сантиметри снег. Снежна покривка има и во Маврово ( 3 сантиметри) и во Пожаране. Минимални температури се измерени во Тетово, Пожаране, Крушево и Маврово. Времето изутринава е облачно со слаб до умерен ветер.

Облачно со повремени врнежи од дожд и снег

Курир - 15.12.2018

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд и снег со променлив интензитет. Ќе дува слаб до умерен југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус еден до шест, а дневната од четири до 10 степени.

Падна првиот снег во Скопје

Макфакс - 16.12.2018

Главниот град утрово осамна со тенка снежна покривка. Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со умерен дo засилен северозападен ветер. Во северозападните и западните делови на земјава ќе има врнежи од снег.

„Македонија пат“: Врнежи од снег надоаѓаат од север, да се вози внимателно

Сител - 16.12.2018

Поради интензивните врнежи од снег кој надоаѓа од север на учесниците во сообраќајот им се препорачува прилагодување на брзината кон условите на патиштата во зимски услови, апелира во утринскиот извештај ЈП „Македонија пат“.

Леден циклон во Македонија: Снег, студ и силен северен ветер

Press24 - 16.12.2018

Претежно облачно време со повремени врнежи кои поради спуштање на студен воздух од север речиси насекаде ќе преминуваат во снег, освен на југоистокот најавува Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

В недела и вторник обилни врнежи од снег

24Инфо - 14.12.2018

Под влијание на серија на влажни бранови до вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи со променлив интензитет, информира УХМР. Пообилни врнежи од снег се очекуваат в недела и вторник кога ќе се формира нова позначителна ...

Циклнон доаѓа кон Македонија - вонредна најава за викендот

Press24 - 14.12.2018

Поради јужното воздушно струење утре (сабота) ќе има повремени локални врнежи со слаб до умерен интензитет, на пониските места ќе бидат од дожд додека снег ќе врне само на планинските места низ државава, јави Славчо Поповски.

Погледнете што вели прогнозата по градови во Македонија: Ќе врне ли снег на Нова година?

Centar - 16.12.2018

Точно 15 дена не делат од најлудата ноќ. Ќе ја испратиме старата 2018-та и ќе ја дочекаме Новата 2019 година. Многумина се прашуваат каде ќе ја дочекаат, а во дилема ги става и временската прогноза.

Забрана за камиони на патот Крива Паланка – Деве Баир

Канал5 - 16.12.2018

Поради интензивни врнежни од снег, на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир, воведена е забрана за движење на тешки товарни возила, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

Облачно со повисоки дневни температури

Денар - 15.12.2018

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има слаби врнежи од дожд, а на планините од снег. Максималните дневни температури во Скопје ќе бидат 7 Целзиусови ...

Облачно со врнежи од дожд и снег

Centar - 25.03.2020

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со повремени врнежи претежно од снег, а кон крајот на денот поради затоплувањето, на места врнежите ќе преминат во дожд. Максималната температура ќе биде во интервал од 3 до 10 степени.