TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Радев се заканува со механизми за заштита на Бугарите

Сител - 24.01.2023

Бугарскиот претседател Румен Радев се заканува со нова блокада за македонските интеграции. Откако повеќе политчки структури од Бугарија бараа повторно вето за Македонија, официјална Софија излегува со истиот став дека мора да се активораат ...

Радев се закани со активирање на европски механизми за ставање крај на антибугарската омраза

Фокус - 24.01.2023

Бугарскиот претседател Румен Радев, по предлогот од вчерашната седница на Советот за безбедност на бугарски државјани да им биде забранет влез во државава, изјави дека ќе се активираат сите европски механизми за да се стави крај, како што истакнува, ...

Радев: Ќе се активираат сите европски механизми за да се стави крај на антибугарската омраза во РСМ

Фактор - 24.01.2023

Претседателот на соседна Бугарија, Румен Радев денеска со нови укажувања за нашата земја поврзани со најавите за забрана за влез во земајва, но без осуда на изјавата на Европратеникот Ангел Џамбаски.

Радев: Ќе ги искористиме сите европски механизми за на антибугарската хистерија во РСМ да ѝ се стави крај

365 - 24.01.2023

Неучеството на „институциите на Република Северна Македонија во антибугарската хистерија веќе не е доволно“, тие ќе треба да докажат и дека активно се борат против истата, порача денеска бугарскиот претседател Румен Радев, коментирајќи ги ...

Џамбаски сам се препозна во повикот на Пендаровски

Алсат-М - 24.01.2023

По предлогот на претседателот Пендаровски да се збарани влез во Македонија за лица кои предизвикуваат штета на државните инетерси, на социјалните мрежи се огласи бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски.

Џамбаски: И да ми забранат влез Македонија била и е бугарска

Сител - 24.01.2023

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски денеска се јави со реакција на вчерашната изјава на претседателот Стево Пендаровски за прогласување на непожелни личности и забрана за влез во Македонија. – Македонија била и е бугарска! С.

Џамбаски: Македонија била и е бугарска, забраната за влез нема да ја избрише вистината

Алсат-М - 24.01.2023

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски преку социјалните мрежи му одговори на претседателот Стево Пендаровски кој вчера предложи забрана за негов влез во земјава и уште неколку бугарски државјани.

Џамбаски: Македонија е бугарска – со забрани за влез нема да ја избришете вистината

Република - 24.01.2023

Македонија била и е бугарска! Македонија е друга работа, пишува на Фејсбук Ангел Џамбаски. се додава во неговата објава на ФБ. ...

Џамбаски пак провоцира: Македонија е бугарска – со забрани за влез нема да ја избришете вистината

PressingTV - 24.01.2023

Македонија била и е бугарска! Македонија е друга работа, пишува на Фејсбук Ангел Џамбаски. Заслугата тука е на Тито. Со забрани за влез во државата нема да ја избришете вистината, се додава во неговата објава на ...

Радев се заканува со механизми за заштита на Бугарите

Centar - 24.01.2023

Бугарскиот претседател Румен Радев се заканува со нова блокада за македонските интеграции. Откако повеќе политчки структури од Бугарија бараа повторно вето за Македонија, официјална Софија излегува со истиот став дека мора да се активораат ...

ЌЕ ГИ АКТИВИРАМЕ СИТЕ ЕВРОПСКИ МЕХАНИЗМИ ПРОТИВ АНТИБУГАРСКАТА ХИСТЕРИЈА Радев одговори на идејата да се забрани влезот ...

+инфо - 24.01.2023

Сега разбирате зошто толку се борев правата на македонските Бугари да бидат заштитени во Уставот на Македонија и тоа да биде задолжителен услов за почеток на преговори, изјави Румен Радев.

Радев: Ќе се активираат сите европски механизми за да се стави крај на антибугарската омраза

Опсервер - 24.01.2023

Бугарскиот претседател Румен Радев, по предлогот од вчерашната седница на Советот за безбедност на бугарски државјани да им биде забранет влез во државава, изјави дека ќе се активираат сите европски механизми за да се стави крај, како што истакнува, ...

Радев: Ќе се активираат сите европски механизми за да се стави крај на антибугарската омраза

Press24 - 24.01.2023

Бугарскиот претседател Румен Радев, по предлогот од вчерашната седница на Советот за безбедност на бугарски државјани да им биде забранет влез во државава, изјави дека ќе се активираат сите европски механизми за да се стави крај, како што истакнува, ...

Радев: Ќе се активираат сите европски механизми за да се стави крај на антибугарската омраза

4NEWS - 24.01.2023

Бугарскиот претседател Румен Радев, по предлогот од вчерашната седница на Советот за безбедност на бугарски државјани да им биде забранет влез во државава, изјави дека ќе се активираат сите европски механизми за да се стави крај, како што истакнува, ...

Џамбаски сам се препозна во повикот на Пендаровски

Zoom - 25.01.2023

По предлогот на претседателот Пендаровски да се збарани влез во Македонија за лица кои предизвикуваат штета на државните инетерси, на социјалните мрежи се огласи бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски.