TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи: Советот на ЕУ го усвои писмото со кое сме поканети да ги подготвиме Патоказите за отворање на Кластер 1

360 степени - 09.11.2023

Усвојувањето на писмото за што информира Османи, доаѓа истовремено со Извештајот на Европската комисија за напредокот на С Македонија за 2023 година. Во него Комисијата нотира бројни забелешки токму во делот на владеењето на правото, конкретно во ...

Никола Димитров: Царот е гол!

Deutsche Welle

СПМ: Наодите од Извештајот на ЕК ја потврдуваат неспособноста на власта

Сител

Европската комисија незадоволна од реформите во Македонија

Н.Македонија

Извештајот на ЕК е добар, ќе беше уште подобар ако имавме и подобра опозиција

Frontline

Маричиќ: Извештајот на ЕК е рефлексија за нашата секојдневна борба за унапредување на општеството

CivilMedia

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста!

24 Вести

Телма Р.С.Европа 360 степени Телма Канал5 МКД Независен Слободен Печат

Да ги донесеме уставните измени, па во текот на преговорите со ЕУ ќе ги решаваме проблемите со судството и корупцијата, ...

Сакам да кажам - 09.11.2023

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ вели дека во моментов најважно е да се донесат уставните измени во Собранието за да може земјата да ги продолжи преговорите за членство во ЕУ, а во текот на преговорите ќе се решаваат проблемите со ...

Маричиќ: Продолжувањето на преговорите не зависи од Извештајот, туку од уставните измени

Алсат-М

Маричиќ: Продолжувањето на преговорите не е врзано со Извештајот, туку со уставните измени

Локално

Маричиќ за Извештајот на ЕК: Не гледам назадување, продолжувањето на преговорите зависи од уставните измени

Макфакс

Маричиќ за Извештајот на ЕК: Не гледам назадување, продолжувањето на преговорите зависи од уставните измени

Опсервер

Маричиќ за Извештајот на ЕК: Не гледам назадување, продолжувањето на преговорите зависи од уставните измени

MTM

Маричиќ за Извештајот на ЕК: Не гледам назадување, продолжувањето на преговорите зависи од уставните измени

Press24

Точка

„Европски Сојуз за Промени“: Овој е најнегативниот извештај од Европската Комисија за Северна Македонија

ТВ21 - 09.11.2023

Од Коалицијата „Европски Сојуз за Промени“ велат дека вчерашниот извештај на Европската комисија за Северна Македонија е најнегативниот извештај. „Вчера јавноста имаше можност да го види последниот извештај на Европската Комисија за Северна ...

Коалиција „Европски Сојуз за Промени“: Овој е најнегативниот извештај од ЕК за Македонија, оваа влада мисли само за власт а не и за државата!

4NEWS

Европски сојуз за промени: Виновникот за лошата состојба во судството и борбата против корупцијата не е анонимен

Локално

Седи кец – Дескоска со објава на Фејсбук по извештајот на ЕК за напредок на Македонија и реформите во судството

Телма - 09.11.2023

Професорката по уставно право и политички систем Рената Дескоска со свое видување и став за последниот извештај на ЕК за напредокот на Македонија. Таа во коментар на Фејсбук ваквиот извештај го споредува со „свидетелство“ со оценки за работата и ...

Рената Дескоска: За прв пат нема напредок, оставете ги суетите на страна

Фактор

Дескоска: Нема напредок во судството, треба да се вклучи алармот во Министерството за правда и Судскиот совет

Локално

Рената Дескоска за извештајот на ЕУ за напредокот на Македонија: Седи кец!

Фокус

Рената Дескоска: За прв пат нема напредок, оставете ги суетите на страна

Lider

ОСТАВЕТЕ ГИ СУЕТИТЕ НА СТРАНА И НАЈДЕТЕ ИЗЛЕЗ ОД ОВАА СИТУАЦИЈА Дескоска удри по Министерството за правда и по Судскиот совет

+инфо

Седи кец: За прв пат нема напредок, оставете ги суетите на страна, повикува Дескоска

Република

Бизнис Вести Нетпрес Zoom МКД Вечер Прес Слободен Печат А1 On Канал5

Маричиќ гледа позитивно на извештајот од ЕК: Имаме напредок во 80 отсто од поглавјата, не е нотирано назадување

А1 On - 09.11.2023

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ не гледа дека извештајот на Европската комисија е негативен за Македонија. Според него, има напредок во 80 отсто од поглавјата. „Комисијата дава објективен пресек на напредокот но и на слабостите.

Андоновски: Извештајот на ЕК е најлош извештај кој досега го имала Македонија, од владините претставници нема ни трага ни глас

4NEWS

Каква оцена ѝ даде ЕК на македонската економија

Независен

Извештај на ЕК: И покрај предизвиците, Северна Македонија постигна напредок во развојот на функционална пазарна економија

Бриф

Европската комисија го критикува намалувањето на буџетот за образование и Култура

Антропол

АНДОНОВСКИ: Извештајот од ЕК за напредокот е извештај за стагнацијата оти нема напредок во ниедна област важна за граѓаните

Денешен

Андоновски: Извештајот на ЕК е најлош извештај кој досега го имала Македонија, од владините претставници нема ни трага ни глас

Lider

Нетпрес Фокус Нетпрес

ВМРО ДПМНЕ: Извештајот на ЕК за Македонија констатира неспособност на власта на секое поле.

Вечер Прес - 09.11.2023

Извештајот на Европската комисија јасно покажува дека со СДС и ДУИ, Македонија е заглавена во мочуриште од криминал и корупција, велат во ВМРО ДПМНЕ за извештајот што вчера беше презентиран во Брисел.

Извештајот на ЕК покажува дека со СДС и ДУИ Македонија е заглавена во мочуриште од криминал и корупција

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на ЕК покажува дека со СДС и ДУИ, Македонија е заглавена во мочуриште од криминал и корупција

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на ЕК за Македонија констатира неуспеси и неспособност на власта на секое поле

Бизнис Вести

„Извештајот на ЕК покажува дека Македонија со СДС и ДУИ е заглавена во мочуриште од криминал и корупција“, вели ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс

„ИЗВЕШТАЈОТ НА ЕК ЈА КОНСТАТИРА НЕСПОСОБНОСТА НА ОВАА ВЛАСТ“ Македонија е заглавена во мочуриште од криминал и корупција, вели ВМРО-ДПМНЕ

+инфо

„Извештајот на ЕК покажува дека со СДС и ДУИ, Македонија е заглавена во мочуриште од криминал и корупција“, вели ВМРО-ДПМНЕ

Опсервер

Фокус MTM Канал5 Алфа Скопје инфо

СДСМ: Извештајот на ЕК потврди дека ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се пречките за европскиот пат на државата

Во Центар - 09.11.2023

ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски и „Левица“ се пречките на европскиот пат. Ова го потврдува и извештајот на Европската комисија, во кој главен проблем и забелешки се блокирањето на Собранието од страна на опозицијата, обвинуваат од СДСМ.

Извештајот на ЕК потврди: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски кочничари на напредокот на државата на патот кон ЕУ

Frontline

СДСМ: Извештајот на ЕК потврди дека ДПМНЕ и Мицкоски се кочничари на европскиот пат

Бизнис Вести

Извештајот на ЕК потврди: ДПМНЕ и Мицкоски се кочничари на напредокот

А1 On

Кузеска: Извештајот на ЕК потврди: ДПМНЕ и Мицкоски се кочничари на напредокот

Centar

Кузеска: Извештајот на ЕК потврди: ДПМНЕ и Мицкоски се кочничари на напредокот

Вести плус

Кузеска: ДПМНЕ, Мицкоски и Левица се кочничари на напредокот кон ЕУ

Канал5

МКД 360 степени Бриф Centar Рацин Република Centar Вести плус

Советот на ЕУ ја покани земјава да ги подготви Патоказите за отворање на преговорите по Кластерот 1 – „Фундаментални ...

CivilMedia - 09.11.2023

Советот на постојани претставници на ЕУ го усвои Писмото со кое се упатува покана до земјава да ги подготви Патоказите за владеење на правото и за реформа на јавната администрација за отворање преговорите по Кластерот 1- „Фундаментални вредности“.

Советот на ЕУ ја покани С.Македонија да ги подготви Патоказите за отворање на преговорите по Кластерот 1 – „Фундаментални вредности“

24Инфо

Советот на ЕУ ја покани земјава да ги подготви Патоказите за отворање на преговорите по Кластерот 1 – „Фундаментални вредности“

Алсат-М

Советот на ЕУ ја покани Македонија да ги подготви патоказите за отворање на преговорите по кластерот 1

Н.Македонија

Македонија доби покана од ЕУ да ги подготви Патоказите за отворање на преговорите за фундаменталните вредности

МКД

ЕУ побара од Македонија да ги подготви Патоказите за владеење на правото

Независен

Какви се оценките за Македонија во новиот Извештај на ЕК: „Најважно е што нема назадување, но нема простор за големо ...

Локално - 09.11.2023

Нема напредок во судскиот систем на Северна Македонија, ниту во превенцијата и борбата против корупцијата, се вели во годишниот извештај на Европската комисија (ЕК) објавен денеска за земјите кандидати за членство во ЕУ.

Извештај на ЕК: Македонија не постигна напредок во клучните области

24 Вести

Македонија падна на судството и корупцијата

Сител

Никаквиот напредок во судството и борбата со корупцијата во Македонија – рак рана за Европската комисија

Телма

„Измените на Кривичниот законик предизвикуваат сериозна загриженост“ – борбата со корупцијата на тапет во новиот ЕУ извештај за С. Македонија

Радио МОФ

ЕК бара реформи - остануваат слабостите во судството и борбата против корупцијата

Deutsche Welle

Извештај за (не)напредокот на Македонија кон ЕУ – „Нема напредок во судството и борбата против корупцијата“

ТВ21

Алфа Глас на Америка Алсат-М Сакам да кажам еМагазин Телма Макфакс Р.С.Европа

ЕУ потсетува: „Скопје презеде обврска да го смени Уставот“

Алсат-М - 08.11.2023

Европската Комисија порачува парламентарните партии да соработуваат за преговарачкиот процес со Унијата и да го забрзаат спроведувањето на реформите. Во Извештајот се наведува дека процесот се води во согласност со ревидираната методологија за ...

Извештај на ЕК: Парламентот и Владата се обврзаа на уставни измени, преговорите за членство бараат широк консензус

Макфакс

Извештај на ЕК: Парламентот и Владата се обврзаа на уставни измени, преговорите за членство бараат широк консензус од политичките партии

Опсервер

Извештај на ЕК: Парламентот и Владата се обврзаа на уставни измени, преговорите за членство бараат широк консензус

Точка

Извештај на ЕК: Парламентот и Владата се обврзаа на уставни измени, преговорите за членство бараат широк консензус

Centar

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на ЕК е одраз на тажната реалност

Сител - 08.11.2023

Извештајот на Европската комисија е доказ за лажните изјави на СДСМ и ДУИ дека се фокусирани на европската агенда. Тој е одраз на тажната реалност во Македонија каде е нотирана стагнација, а некаде и уназадување.

Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста, со власт полна со криминал и корупција Македонија е се подалеку од ЕУ

Бизнис Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на ЕК е одраз на тажната реалност во Македонија

Денешен

ЕК: Потребни дополнителни напори за промовирање атмосфера на дијалог и меѓусебно почитување со Софија

365 - 08.11.2023

Во однос на регионалната соработка, земјава одржува добри односи со другите земји од проширувањето и продолжила да се ангажира во регионалните иницијативи, оценува Европската комисија. При тоа се додава дека постојните билатерални договори треба да ...

Извештај на ЕК: Северна Македонија е доверлив партнер, постигна целосна усогласеност со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ

Frontline

Еврокомисијата ќе ги објави извештаите за напредокот на кандидатите за членство во ЕУ

24 Вести

ЕК денес ќе го објави извештајот за напредокот на С. Македонија за членство во ЕУ

Локално

ЕК ќе ги објави извештаите за напредокот на кандидатите за членство во ЕУ- Македонија очекува признание за постигнатото, но и критика за слабостите

Телма

Еврокомисијата ќе ги објави извештаите за напредокот на кандидатите за членство во ЕУ

Zoom

ЕК во извештајот не ветува дека Бугарија нема да има нови услови, бара атмосфера на дијалог

Република

Либертас Денешен еМагазин

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на ЕК потврди дека наместо да работи на реформи, власта е насочена кон погрешни цели

360 степени - 08.11.2023

„Власта на СДС и ДУИ е разобличена, проблемот зошто Македонија не почнува преговори не се штетните договори или, пак, промената на Уставот под нечиј диктат туку затоа што државата не е средена, не е вистински реформирана и затоа што наместо право и ...

Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста, со власт полна со криминал и корупција Македонија е се подалеку од ЕУ

4NEWS

(ВИДЕО) Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста!

Фокус

Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста, со власт полна со криминал и корупција Македонија е сѐ подалеку од ЕУ

Нетпрес

(ВИДЕО) Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста

А1 On

Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста, со власт полна со криминал и корупција Македонија е се подалеку од ЕУ

Lider

Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста, Македонија се подалеку од ЕУ

Локално

Сител Press24 Макфакс Република Канал5 Скопје инфо МКД MakPress

Скринингот оди „глатко“, оцени ЕК

Независен - 08.11.2023

Во извештајот на Европската комисија се наведува дека „Северна Македонија продолжи целосно да се усогласува со Заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ (ЗНБП). Земјата, исто така, постигна одреден напредок во областа на правдата, ...

Скринингот оди „глатко“, оцени ЕК

Рацин

Скринингот оди „глатко“, оцени ЕК

Бриф

Скринингот оди „глатко“, оцени ЕК

Нова ТВ

Извештај на ЕК за напредокот на С.Македонија: Измените во Кривичниот законик ја загрижуваат ЕК

Либертас - 08.11.2023

-Во Северна Македонија, властите постојано изјавуваат дека пристапот во ЕУ останува нивна стратешка цел. Како земја која преговара, Северна Македонија треба да го спроведе спроведувањето на реформите поврзани со ЕУ, вклучително и во областите на ...

Извештај на ЕК: Северна Македонија треба да ги спроведе реформите поврзани со членство во ЕУ

Бизнис Вести

Извештај на ЕК: Македонија треба да ги спроведе реформите поврзани со членство во ЕУ

Канал5

ЕВЕ КАКВИ КРИТИКИ ИМА ЕУ ЗА МАКЕДОНИЈА: На што се фокусира извештајот?

Фактор

МНОГУ СТЕ ЛАБАВИ СО КОРУПЦИЈАТА! Извештајот на ЕУ ја потсетува Македонија што ветила а не остварила

+инфо

Извештај на ЕК: Северна Македонија треба да ги спроведе реформите поврзани со членство во ЕУ

CivilMedia

ИЗВЕШТАЈ НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА – “Северна Македонија треба да ги спроведе реформите поврзани со членство во ЕУ“

Во Центар

Рацин А1 On Frontline Н.Македонија Press24 Lider 24 Вести MakPress

Нема напредок во делот на судството, оценува ЕК во Извештајот за 2023

Бизнис Вести - 08.11.2023

– Европската комисија во Извештајот за напредокот на земјава за 2023 година оценува дека нема напредок во делот на судството во текот на извештајниот период и дека судскиот систем на Северна Македонија е помеѓу одредено и умерено ниво на ...

Најлош досега: Нема никаков напредок е најчестата реченица во извештајот на ЕК

PressingTV

Нема напредок во делот на судството, оценува ЕК во Извештајот за 2023

А1 On

Нема напредок во делот на судството, оценува ЕК во Извештајот за 2023

ТВ21

Нема напредок во делот на судството, оценува ЕК во Извештајот за 2023

Zoom

Македонија нема напредок во делот на судството, корупцијата е загрижувачка, оценува ЕК во извештајот за 2023

Република

ЕК оцени: Македонија нема напредок во судството

Press24

Фактор Н.Македонија 365 MakPress

Извештај на ЕК: Потребно е посистематско спроведување на законодавството за заштита на основните права

Бизнис Вести - 08.11.2023

– Северна Македонија продолжува да ги исполнува своите општи обврски за основните права, но законодавството треба да се спроведува на посистематски начин, се посочува во Извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава во делот на ...

Потребно е посистематско спроведување на законодавството за заштита на основните права, стои во Извештајот на ЕК

Н.Македонија

Извештај на ЕК: Македонија да продолжи да ги почитува и имплементира Договорите со Грција и Бугарија

MakPress

Димитров: Извештајот го потврдува тоа што македонските граѓани добро го знаат – царот е гол, колку и да се пeрчи!

Република - 09.11.2023

Да не беше ваков геополитичкиот контекст, се стекнува впечаток дека Европската комисија ќе нотираше и назадување во клучните области, но како и да е, Извештајот го потврдува тоа што македонските граѓани добро го знаат – царот е гол, колку и да се ...

„ИЗВЕШТАЈОТ ПОКАЖА ДЕКА ЦАРОТ Е ГОЛ, ИАКО СЕ ПЕРЧИ“ Никола Димитров смета дека ЕК можела да констатира и назадување

+инфо

Димитров за извештајот: Царот е гол, колку и да се пeрчи

Нетпрес

Нотирани постигнувања, но и критички забелешки – ЕК го објави извештајот за напредокот на европскиот пат

24Инфо - 09.11.2023

Извештајот на Европската комисија за напредокот на земјава на европскиот пат е рефлексија на нашата секојдневна борба за унапредување на општеството, беше заклучено при вчерашното врачување на копиите од Пакетот за проширување за 2023 година и од ...

Нотирани постигнувања, но и критички забелешки – ЕК го објави извештајот за напредокот на европскиот пат

Бриф

ЕК го објави извештајот за напредокот на европскиот пат

Сител

ИЗВЕШТАЈ НА ЕК: Нема напредок за Бугарите во Уставот, но Македонија нема напредок ни во судството, ни во борбата против корупцијата…

Денешен

„Корупцијата останува распространета во многу области“ – Што содржи извештајот на ЕК за напредокот на европскиот пат

ММС

Нотирани постигнувања, но и критички забелешки – ЕК го објави извештајот за напредокот на европскиот пат

Пулс24