TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Епископот Јаков Стобиски и преку видеообраќање повика на протестот на МПЦ-ОА против спорните предлог-закони

360 степени - 28.06.2023

„Имаме должност да ја разобличиме лагата, силно и јасно да ја изговориме и исповедаме вистината, но и да ги заштитме децата и семејството и да ја обраниме слободата којашто не ни е дадена тукутака, но за неа не некој друг туку Христос има платено ...

Стобиски и денеска на телевизија, иако Антидискриминациска „му забрани“ да се појавува: Ова е диктатура, се подготвува индоктринација

Фактор

(ВИДЕО) МПЦ-ОА: Спорните предлог-закони им овозможуваат права на одредени лица, но ќе ги загрозат на 99 отсто други

360 степени

Јаков Стобиски: Законите се чудовишен конструкт, отвораат можност секој ден да излегуваат разноразни родови, а невладините се платеници

Телма

Пред протестот в четврток, тешки зборови на епископот Јаков кон невладините организации

Мета

Црквата ги нарече „чудовиште“ предлог-законите за родова еднаквост и за матична евиденција и смета дека ќе се отвори Пандорината кутија

Локално

Епископoт Јаков Стобиски одбива да се извини: Подготвен сум да бидам изведен пред суд оти ја говорам вистината

360 степени

Скопје инфо Фактор Либертас Слободен Печат Фактор Скопје инфо Локално Expres

Реакција на Платформата за родова еднаквост и Мрежата за заштита од дискриминација за протестот на МПЦ-ОА

Бизнис Вести - 28.06.2023

Платформата за родова еднаквост и Мрежата за заштита од дискриминација остро го осудуваат повикот за протест на Македонската православна црква (МПЦ-ОА), закажан за 29 јуни со единствена цел да се направи јавен притисок кон повлекување на ...

Реакција на Платформата за родова еднаквост и Мрежата за заштита од дискриминација за протестот на МПЦ-ОА

Frontline

Реакција на Платформата за родова еднаквост и Мрежата за заштита од дискриминација за протестот на МПЦ-ОА

24Инфо

Платформа за родова еднаквост и Мрежа за заштита од дискриминација: „СТОП за омразата и насилството кон жените и различноста“

Локално

Реакција на Платформата за родова еднаквост и Мрежата за заштита од дискриминација за протестот на МПЦ-ОА

Опсервер

Видео обраќање на Епископот Стобиски г. Јаков

Zoom - 28.06.2023

Видео обраќање на Епископот Стобиски г. Јаков пред утрешниот Сенароден собир пред Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во ...

Г. Јаков: Имаме должност да ги заштитме децата и семејството и да ја одбраниме слободата (ВИДЕО)

Локално

(ФОТО) Со флаери по сандачиња црквата се мобилизира за сенароден собир во четврток

Lider

МПЦ-ОА повикува на сенароден собир против Законот за родова еднаквост и матична евиденција

Канал5

Досега незапаметено – МПЦ со повик за сенароден протест по теркот на активистите, додека со невладините ги судираат ставовите

Телма

Поглаварот на МПЦ г. г. Стефан повикува на сенароден собир: Имаме света должност

24 Вести

Г. г. Стефан: Имаме света должност она што сме го примиле и наследиле од предците да го продолжиме

Кајгана

Lider Expres Република А1 On Скопје инфо

Заклучоците на ИО на СДСМ за спорните закони не ја премислуваат МПЦ-ОА од протестот: За црквата тоа е партиска одлука

360 степени - 27.06.2023

Во врска со предлог-законот за матична евиденција, од СДСМ посочуваат дека Владата го повлекла од собраниска процедура во март 2022 година за да се направи дополнителна консултација заради исполнување на очекувањата на целото општество.

Црквата протестира, власта вели само се дебатира – Што е спорно во законите за „род“?

Р.С.Европа

Црквата не се откажува од протест, власта продолжува со јавна расправа

Сител

МПЦ во четвтрток организира протести проив законот за матична евиденција

Алсат-М

Црквата повика на масовност во четврток: Не сме против ничии права, туку против закони кои го редифинираат општеството

Алфа

МПЦ повика на протест во четврток против законите за родова еднаквост и за матична евиденција

Радио МОФ

МПЦ-ОА : Законите за родова еднаквост и за матична евиденција ќе ги загрозат правата на 99 отсто од граѓаните

МКД

Слободен Печат Телма Локално Либертас Макфакс Пулс24 Сител Press24

Епископот Јаков: Црквата е мета на прогон и линч, агресорот сака да се прогласи за жртва

Deutsche Welle - 27.06.2023

Епископот на МПЦ-ОА вели дека не постои антагонизам меѓу црквата и ЛГБТИ заедницата, туку напротив, верските заедници во земјата се најтолерантни кон оваа група. Црквата е мета на прогон и линч, а со промена на тези агресорот сака да се прогласи за ...

МПЦ: Протестот е против предлог законите, со кои се загрозува правото на вероисповест

Фокус

ТОА ШТО НИ ГО ПРАВАТ СО ПРЕДЛОГ-ЗАКОНИТЕ Е ДИКТАТУРА Епископ Јаков удри по невладините организации

+инфо

САС на МПЦ: Не поддржуваме никаков говор на омраза, повикуваме на мирни протести против двата спорни закона

Опсервер

МПЦ: Собирот в четврток не е против никого, туку против содржината на двата закона

Р.С.Европа

МПЦ: Собирот в четврток не е против никого, туку против содржината на двата закона

Алсат-М

САС на МПЦ: Повикуваме на мирни протести против двата спорни закона

Курир

ТВ21 4NEWS ММС Канал5 Скопје инфо 24Инфо Zoom Сител

Парадите на гордоста се злоупотребуваат за пораки со говор на омраза кон верските заедници, вели Викарниот епископ ...

Фокус - 27.06.2023

Викарниот епископ Стобиски г. Јаков рече дека на потег е Владата да се произнесе околу повлекувањето на Законот за родова еднаквост, за кој извршниот одбор на СДСМ соопшти дека ќе биде повлечен.

„Скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол“ вели викарниот епископ Стобиски г. Јаков

Фокус

„Скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол“ вели викарниот епископ Стобиски г. Јаков

Курир

Скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол – вели викарниот епископ Стобиски г. Јаков

Нетпрес

ЕПИСКОП ЈАКОВ: Тоа е франкештајнски склопен закон – скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол

Денешен

(Видео) „Не“ за менување на објективната реалност – протест организиран од МПЦ: „Скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол...“

Точка

„Скандалозно е маж да станува жена и само со изјава да менува пол“ вели викарниот епископ Стобиски г. Јаков

Пулс24

Либертас

(Видео) За МПЦ, небитна тема и дефокус се прашањата за изградбата на 20-катниците кај „Холидеј ин“

Макфакс - 27.06.2023

Без одговор останаа прашањата до каде се активностите за изградбата на зградите карши „Холидеј Ин“, а чиј сопственик на парцелите е и Македонската православна црква (МПЦ). Епископoт Јаков Стобиски смета дека со вакви прашања се прави дефокус на ...

За МПЦ, небитна тема и дефокус се прашањата за изградбата на 20-катниците кај Холидеј Ин

Кајгана

(Видео) За МПЦ, небитна тема и дефокус се прашањата за изградбата на 20-катниците кај „Холидеј ин“

Точка

Г.г. Стефан: Имаме света должност да го продолжиме она што сме го примиле и наследиле од предците

Н.Македонија - 27.06.2023

Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква-Охридска архиепископија со голема загриженост го следи процесот на носење на Законот за родова еднаквост и Законот за матична евиденција.

Г.г. Стефан: Имаме света должност да го продолжиме она што сме го примиле и наследиле од предците

Курир

Г.г. Стефан: Имаме света должност да го продолжиме она што сме го примиле и наследиле од предците

Lider

Имаме обврска кон бога и кон својот род: Поглаварот г.г. Стефан лично го повикува народот на протест

Република

Г.Г. Стефан: Имаме света должност да го продолжиме она што сме го примиле и наследиле од предците

Нетпрес

Г.г. Стефан: Имаме света должност да го продолжиме она што сме го примиле и наследиле од предците

Пулс24

Црквата се мобилизира, институциите бараат извинување за нападите врз ЛГБТИ заедницата

Deutsche Welle - 26.06.2023

Црквата ги повикува верниците на собир против родовата еднаквост, во исто време кога Комисијата за спречување на дискриминација бара извинување од епископот Јаков за неговите навреди кон трансродовите лица.

Антидискриминациска бара јавно извинување од епископот Јаков Стобиски за навредливите пораки кон ЛГБТИ-популацијата

360 степени

ЕПИСКОПОТ ЈАКОВ ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА НАВРЕДЛИВИТЕ ИЗЈАВИ КОН ЛГБТ-ЛУЃЕТО! Налог од Комисијата за спречување и заштита од дискриминацијата

+инфо

Антидискриминаторска комисија: Епископ Јаков Стобиски да се извини за сторено вознемирување врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет

CivilMedia

Коалиција МАРГИНИ: Епископ Јаков Стобиски треба да се извини за вознемирување врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет врз ЛГБТИ заедницата

Либертас

КСЗД уврди дека епископот Јаков Стобиски има извршено дискриминација и треба да се извини на ЛГБТИ заедницата

Слободен Печат

КСЗД утврди дека отец Стобиски треба да се извини за сторено вознемирување врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет врз ЛГБТИ заедницата

Локално

Zoom 24Инфо Кајгана Мета Радио МОФ Денешен Фокус

Епископот Јаков со одговор до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

А1 On - 26.06.2023

Неодама добив претставка од Квир Центарот во Скопје, порано познат како Субверзивен фронт, обвинувајќи ме дека сум извршил говор на омраза и насилство врз трансродовите лица со тоа што на моето гостување во емисијата Детектор, каде се дебатираше за ...

Одговор на Викарниот Епископ Стобиски г.Јаков на одлуката на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Опсервер

Одговор на Викарниот Епископ Стобиски г.Јаков на одлуката на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Zoom

НЕМА ДА СЕ ИЗВИНАМ И НЕМА ДА ЗАМОЛЧАМ, ПОДГОТВЕН СУМ ЗА СВОИТЕ СТАВОВИ ДА ОДАМ НА СУД! Епископ Јаков ѝ врати на Комисијата за спречување дискриминација

+инфо

Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков одговори на барањето за извинување: Се гледаме на протестот, подготвен сум да бидам суден за вистината!

Денешен

Епископ Јаков до КСЗД:Судете ме и повеќе од тоа, не се извинувам

Либертас

Епископ Јаков до КСЗД: Топол поздрав, не се извинувам, спремен сум и на многу повеќе од судење!

Фокус

Lider Фактор МКД Република 4NEWS MakPress

МПЦ се плаши од Вирџинија Вулф?

Нова ТВ - 26.06.2023

Пишува: АНА ВАСИЛЕВСКА И во име на вековната и традиционална просветителска улога на нашата Црква, убаво би било таа да го искористи влијанието за описменување а не за дезинформирање на своите следбеници.

МПЦ се плаши од Вирџинија Вулф?

Zoom

МПЦ се плаши од Вирџинија Вулф?

Frontline

МПЦ се плаши од Вирџинија Вулф?

Окно