TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ за четврток најави одлука за испраќање српска војска на Косово

Канал5 - 12.12.2022

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ најави дека српската влада во четврток ќе донесе одлука за испраќање барање до КФОР за обезбедување присуство на српските сили на северот на Косово.

Северот на Косово и натаму е блокиран

Канал5

Северот на Косово и натаму блокиран: Премините Јариње и Брњак се уште се затворени

Алфа

Северно Косово: „Веќе не сум сигурен зошто сум овде“

Deutsche Welle

Вучиќ за в четврток најави одлука за испраќање на српска војска во Косово

CivilMedia

Косово повика на интервенција на НАТО по викендот насилства во услови на зголемени етнички тензии

Во Центар

Нападите на северoт на Косово се интензивираат, Белград бара НАТО да испрати војска

Во Центар

Нова ТВ Р.С.Европа Во Центар Локално Телма Сакам да кажам Нетпрес Телма

Вучиќ: Владата во четврток ќе донесе одлука да испрати барање до КФОР за српски сили на Косово

А1 On - 12.12.2022

Претседателот Александар Вучиќ најави дека Владата на Србија во четврток ќе донесе одлука да испрати барање до КФОР за обезбедување присуство на српските сили на северот на Косово. „Владината седница е во четврток и, како што стојат работите, ...

Вучиќ во четврток ќе донесе одлука да испрати барање до КФОР за да обезбеди присуство на српски војници на северот на Косово

Локално

Вучиќ: Србија ќе поднесе барање до КФОР за распоредување свои сили на Косово, објави на земји што го повлекле признавањето

Бизнис Вести

Вучиќ: Србија ќе поднесе барање до КФОР за распоредување свои сили на Косово, објави на земји што го повлекле признавањето

MakPress

Вучиќ: Не сум толку глупав како што на некои им изгледам, нема признавање на Косово

Слободен Печат

Вучиќ најави поднесување барање до КФОР за распоредување српски сили на Косово

Либертас

Србија ќе поднесе барање до КФОР за распоредување свои сили на Косово

Независен

Република Курир Кајгана ММС Опсервер Фокус Нетпрес Press24

ВИДЕО | Андоновиќ: Вучиќ вети заштита на Србите на Косово, но не кажа како

Слободен Печат - 12.12.2022

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ги повика Србите и Албанците да го зачуваат мирот и да ја смират ситуацијата. Тој во видеото објавено на неговиот Инстаграм профил наведува дека „немаме индикации дека имало каков било напад врз ЕУЛЕКС, ...

Белград: Спремни сме да испратиме војска на Косово

МКД

Српскиот претседател ги повика Србите во Косово да ги почитуваат силите на НАТО и ЕУ

Во Центар

Вучиќ: Србите да му веруваат на Кфор, немa показатели за напад на ЕУЛЕКС

А1 On

КОСОВСКАTA ПОЛИЦИЈА НЕМА ШТО ДА ПРАВИ НА СЕВЕРОТ Вучиќ не сака Курти да се меша во работата на КФОР, Борел повика на смиреност

+инфо

Петковиќ: Србите во Косово мора да ги почитуваат КФОР и ЕУЛЕКС, не смееме да наседнуваме на провокациите на Курти

360 степени

Вучиќ по Советот за безбедност: Никогаш, откога не постои ЈНА, не сме имале ваков одѕив кај луѓето да ѝ се стават на располагање на татковината

360 степени

Р.С.Европа А1 On Канал5 Вечер Прес Фактор Денар Н.Македонија Во Центар

Москва со став за тензиите на Косово, повика на смирување на ситуацијата меѓу Белград и Приштина

Слободен Печат - 12.12.2022

Кремљ денеска повика на надминување на тензиите меѓу Белград и Приштина со „дипломатски средства” и побара „гарантирани права” за Србите во Косово. Тензиите се зголемија минатиот викенд на северот на Косово, кога дојде до размена на оган меѓу ...

Кремљ повика на смирување на тензиите меѓу Белград и Приштина по дипломатски пат

Независен

Русија повика на смирување на тензиите на Косово

Република

Кремљ повика на смирување на тензиите меѓу Белград и Приштина по дипломатски пат

MakPress

Москва повика на смирување на тензиите меѓу Белград и Приштина по дипломатски пат

Вечер Прес

Кремљ повика на смирување на тензиите меѓу Белград и Приштина по дипломатски пат

Опсервер

Кремљ повика на смирување на тензиите меѓу Белград и Приштина по дипломатски пат

Во Центар

Вучиќ: Нека ни кажат кој меѓународен договор мислат да го почитуваат

Бизнис Вести - 12.12.2022

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ги праша властите во Приштина и „оние кои и помагаат“, кој меѓународен договор мислат да го почитуваат во односите со Белград и што всушност сакаат од Србија.

Вучиќ: Нека ни кажат кој меѓународен договор мислат да го почитуваат

Опсервер

Вучиќ: Нека ни кажат кој меѓународен договор мислат да го почитуваат

Сител

Вучиќ: Нека ни кажат кој меѓународен договор сакаат да го почитуваат

Независен

Вучиќ: Нека ни кажат кој меѓународен договор мислат да го почитуваат

Курир

Нека ни кажат кој меѓународен договор мислат да го почитуваат, праша Вучиќ

Н.Македонија

Вучиќ: Нека ни кажат кој меѓународен договор мислат да го почитуваат

Република

Lider MakPress +инфо 24Инфо Во Центар Вечер Прес Нетпрес Телма

Костиќ: Србија да побара помош од Русија, Вучиќ и Дачиќ да не ги бранат интересите на албанската страна

А1 On - 12.12.2022

Потпретседателот на движењето Двери, Иван Костиќ, изјави дека Србија, во согласност со дипломатскиот договор потпишан со Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, треба официјално да побара помош и вклучување на Русија во заштитата ...

Дачиќ: Земјите кои не ја признале независноста на Косово да ја оспорат кандидатура на Приштина за членство во ЕУ

Локално

За Брнабиќ изјавата на Бербок за Косово е „вџашувачко ниво на апсурд“

Нетпрес

Вучиќ по Советот за безбедност: Мислевме дека само Курти е луд, но не бил сам

Фокус

Примитивна експлозија на бесот на Вучиќ

Frontline

Дачиќ: Курти постојано подметнува пожари, Србите на северот на КиМ нема да останат без поддршката од својата земја

Макфакс

Дачиќ: Црвените линии се да нема нови преговори за Бриселскиот договор и ЗСО и да нема признавање на Косово

Бизнис Вести

Скопје1 А1 On MTM Centar Либертас Слободен Печат MakPress Република

Вучиќ за Ројтерс: Косовската полиција нема што да бара на северот на Косово

Макфакс - 12.12.2022

Србија бара ослободување на сите уапсени Срби од северот на Косово, а во исто време бара начини за намалување на тензиите во таа област, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за Ројтерс.

Северот на Косово и натаму е блокиран, Бербок бара смирување на тензиите и дијалог

Deutsche Welle

Вучиќ за Ројтерс: Бараме ослободување на Србите и начин за смирување на тензиите

Вечер Прес

Тензиите на северот на Косово продолжуваат: Специјалци упаднале во објект кај езерото Газиводе

Слободен Печат

Вучиќ за Ројтерс: Бараме ослободување на Србите и начин за смирување на тензиите

Либертас

Вучиќ за Ројтерс: Бараме ослободување на Србите и начин за смирување на тензиите

Сител

Вучиќ: Србија бара ослободување на сите уапсени Срби и начини за смирување на тензиите на северот на Косово

360 степени

Република Денар MTM Кумановски м. Република МКД Press24 Lider

Северот на Косово се уште блокиран, училиштата не работат

Макфакс - 12.12.2022

Северот на Косово е блокиран од косовската полиција, а преминувањето на премините Брњак и Јариње не е можно ниту пеш. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги повика Србите на северот на Косово да останат мирни и да не наседнуваат на провокации.

Северот на Косово се уште блокиран, училиштата не работат

MTM

Северот на Косово се уште блокиран, училиштата не работат

24Инфо

Северот на Косово сè уште блокиран, училиштата не работат

Точка

Северот на Косово се уште блокиран, училиштата не работат

Centar

РАФАЛИ КАЈ ЗВЕЧАНИ И ДЕТОНАЦИИ ВО КОСОВСКА МИТРОВИЦА: Тензиите на Косово растат

Вечер Прес - 11.12.2022

Расте тензијата на северот на Косово и Метохија, бидејќи наводно се слушаат пукотници кај Звечани, како и детонации во Косовска Митровица. Ситуацијата на Косово и Метохија се интензивира, тензијата расте од час во час.

Вечерва рафали кај Звечани и детонации во Косовска Митровица – граѓаните се собираат на барикадите

Вечер Прес

НАПНАТОСТА НА КОСОВО ПАК РАСТЕ Српските медиуми јавуваат за рафали кај Звечани и за детонации во Косовска Митровица!

+инфо

Косовската полиција со демант: Не ја окупиравме браната на Газивода и не малтретиравме никого

Вечер Прес

Косовската полиција со демант за настанот кај Газивода

Р.С.Европа

Косовската полиција тврди дека не ја окупиралa браната на Газивода

А1 On

Косовската полиција излезе со став за инцидентот на Газивода

Фактор

Канал5 А1 On Фактор 24Инфо Zoom 24 Вести

ФРАНЦУСКО – ГЕРМАНСКИ ПРЕДЛОГ ЗА КОСОВО: Во документот не се споменува признавање со Србија и членство на Приштина во ...

Денешен - 11.12.2022

Еднакви права за Србија и Косово, почитување на територијалниот интегритет и неповредливост на границите, признавање на државните симболи и посебен аранжман за српската заедница на Косово се клучните елементи на предлогот што е на маса во Белград и ...

Увид на РСЕ во француско-германскиот предлог: Не се споменува признавање и членство во ОН

Р.С.Европа

НИ МЕЃУСЕБНО ПРИЗНАВАЊЕ СО СРБИЈА НИ ЧЛЕНСТВО НА КОСОВО ВО ООН Што содржи француско-германскиот предлог?

+инфо

Увид на РСЕ во француско-германскиот предлог: Не се споменува признавање и членство во ОН

Опсервер

Почитување на територијалниот интегритет и неповредливост на границите, еве ги деталите на француско германскиот предлог

Фактор

Во француско-германскиот предлог не се споменува признавање и членство на Косово во ОН

МКД

Не се споменува признавање и членство во ОН: Што содржи првата верзија на француско-германскиот предлог

Независен

MakPress Вечер Прес 360 степени Република Н.Македонија Во Центар Слободен Печат Press24

Петковиќ откри што направиле косовските специјалци кај Газивода

Фактор - 11.12.2022

Косовските специјалци кои упаднаа во објект кај Газивода, искинале српски знамиња. Директорот на Канцеларијата за Косово, Петар Петковиќ, објави дека го информирал специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, дека ...

Петковиќ тврди: Косовските специјалци го нападнале Газиводе, искинале српски знамиња

Centar

Петковиќ тврди: Косовските специјалци го нападнале Газиводе, искинале српски знамиња

Press24

Специјалци на Роса вооружени и со оклопни возила упаднале во објект на браната на Газивода

Макфакс - 11.12.2022

Припадниците на специјалната единица Роса, целосно вооружени и со оклопни возила, упаднале во објектот на големата брана на езерото Газивода, дознава Б92.нет. Со долги цевки и оклопни возила го нашле чуварот како таму го мери нивото на водата, го ...

Специјалци на РОСУ со оклопни возила упаднале во објект на браната на Газивода

Н.Македонија

Специјалци на Роса вооружени и со оклопни возила упаднале во објект на браната на Газивода

Centar

Грасо: Вучиќ знае дека НАТО никогаш нема да дозволи враќање на српската војска во Косово

Бизнис Вести - 11.12.2022

Поранешниот портпарол на мисијата на НАТО во Косово, КФОР, Винченцо Грасо вели дека северноатлантската алијанса и КФОР никогаш нема да дозволат враќање на српската војска на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Грасо: Вучиќ знае дека НАТО никогаш нема да дозволи враќање на српската војска во Косово

Курир

Вучиќ знае дека НАТО нема да дозволи враќање на српската војска на Косово, смета Грасо

Н.Македонија

Грасо: Вучиќ знае дека НАТО никогаш нема да дозволи враќање на српската војска во Косово

Опсервер

Винченцо Грасо: НАТО никогаш нема да дозволи враќање на српската војска во Косово

Пулс24

Грасо: Вучиќ знае дека НАТО никогаш нема да дозволи враќање на српската војска во Косово

365

Грасо: Вучиќ знае дека НАТО никогаш нема да дозволи враќање на српската војска во Косово

Нетпрес

Zoom Либертас Република Вечер Прес MakPress

УЧК се закани: Ако српската војска се врати на Косово, ќе има војна

Press24 - 11.12.2022

Косовците не сакаат враќање на српската војска на Косово. Ветераните на ОВК реагираа на најавите дека Србија испраќа војници на Косово и велат дека ако тоа се случи ќе има војна. Претседателот на Организацијата на ветераните на Ослободителната ...

УЧК се закани: Ако српската војска се врати на Косово, ќе има војна

Курир

Ветераните на ОВК се заканија – ако српската војска се врати на Косово ќе има војна

Нетпрес

ВЕТЕРАНИТЕ НА УЧК СЕ ЗАКАНИЈА: Ние не сакаме враќање на српската војска на Косово и ќе има војна ако Србија испрати војници

Денешен

Оклопни возила и долги цевки: Специјалците на Курти го нападнаа Газиводе

Centar - 11.12.2022

Припадниците на специјалните единици на Курт Росу, целосно вооружени и вооружени со оклопни возила, упаднале во објектот на големата брана на езерото Газиводе, дознава b92.net. Со долги цевки и оклопни возила нашле чувар кој го мери нивото на водата ...