TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русите велат дека убиле 600 Украинци во еден напад. Украина: Тоа е лага

МКД - 09.01.2023

Портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-полковник Игор Конашенков изјави дека здружените руски сили „уништиле повеќе од 600 украински војници" во масовен ракетен напад на пунктови на украинската војска во Краматорск, јави во неделата ...

ДНР: Повеќе од 25 украински војници загинаа во ДНР во изминатите 24 часа

Кумановски м. - 09.01.2023

Повеќе од 25 украински војници се убиени во изминатите 24 часа во самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР), тврди денеска прес-службата на Народната милиција на ДНР. Прес-службата на Телеграм напиша дека во последните 24 часа силите на ...

Нови жртви од руските ракетни напади врз Украина

Мета - 09.01.2023

Најмалку едно лице загина, а неколкумина се повредени утрово во рускиот ракетен напад врз пазар во селото Шевченкове во Харкивскиот регион, пренесува Гардијан. Украинските власти информираат дека во нападот имало седуммина повредени, а во моментов ...

Нема индикации дека Русите убиле 600 Украинци во еден напад, тврди сведок за Ројтерс

А1 On - 08.01.2023

Рускиот ракетен напад врз украинскиот град Краматорск предизвика штета, но не уништи згради и нема очигледни докази за жртви, изјави сведок на Ројтерс, откако Русија извести дека убила 600 украински војници во нападот .

Русија: Убивме над 600 Украинци во еден напад

А1 On - 08.01.2023

Руското Министерство за одбрана соопшти дека повеќе од 600 украински војници загинале во ракетен напад врз две згради во источна Украина, каде што привремено биле стационирани украинските сили.

Москва тврди дека убила над 600 украински војници во Краматорск – Киев го негира ова

Во Центар - 08.01.2023

Во изминатите 24 часа руските сили убиле повеќе од 600 украински војници во Краматорск на истокот на Украина во ракетен напад, јави агенцијата ТАСС, соопшти руското Министерство за одбрана.

Русија тврди дека во напад во Краматорск убиле 600 украински војници

Независен - 08.01.2023

Министерството за одбрана на Русија денеска соопшти дека спровела „операција за одмазда“ како одговор на „криминалниот удар на режимот во Киев“ на средното училиште во Макеевка каде што беа сместени мобилизирани руски војници.

СТИГНА РУСКАТА ОДМАЗДА ЗА МАКИИВКА? Москва тврди дека убила 600 војници во Краматорск, но траги од нив уште нема

+инфо - 08.01.2023

Министерството објаснува дека нападот врз зградите во Краматорск бил одмазда за смртоносниот украински напад на почетокот на оваа година врз руската касарна во Макиивка во регионот Доњецк која беша контролиран од московските сили.

Москва објави за стотици убиени украински војници во одмаздата за загинатите руски во Макеевка

Нетпрес - 08.01.2023

Командата на Заедничката групација на руските војски изведе одмаздничка операција на нападот на украинската војска врз позицијата на руските сили во Макеевка, и притоа убиени се неколку стотици украински борци, соопшти во неделата на редовниот ...

Нејасен исход од нападот на Краматорск: Русите тврдат едно, Украинците друго

Локално - 08.01.2023

Рускиот ракетен напад врз украинскиот град Краматорск, за кој Русија тврди дека загинале 600 украински војници, според очевидци на Ројтерс предизвикал штета, но не уништил згради и нема знаци за жртви.

Руската армија изврши “одмазнички удар” врз позиции на украинската армија. Има стотици загинати

Опсервер - 08.01.2023

На 8-ми јануари, руското Министерство за одбрана откри „операција за одмазда“ за украинскиот напад во Макеевка на новогодишната полноќ. Според соопштението на руското воено одделение, руските сили нападнале два студентски домови во градот ...

МО на Русија: 600 украински војници се елиминирани во ракетен напад на Краматорск

Локално - 08.01.2023

Повеќе од 600 украински војници се елиминирани во руски ракетен напад врз украинскиот град Краматорск во Донбас, соопшти руското Министерство за одбрана. „Бомбардирањето во неделата беше „одмаздничка операција“ изведена како одговор на „криминалниот ...

Одмазда на Русија – повеќе од 600 загинати

Точка - 08.01.2023

Денешниот удар во Краматорск е одговор на украинското гранатирање на Макеевка на новогодишната ноќ. Повеќе од 600 украински војници се елиминирани во руски ракетен напад во украинскиот град Краматорск во Донбас, соопшти руското Министерство за ...