TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косово го пушти автопатот Арбен Џафери, нашиот дел ќе почека до 2023

Телма - 29.05.2019

Огномет, конфети и насмеани лица на повеќе делагации од регионот кои дојдоа на гости, на свеченото пуштање во употреба на последната делница од автопатот Арбен Џафери, кој го поврзува главниот град на Косово со границата на нашата држава.

Косово го пушти автопатот Арбен Џафери, нашиот дел ќе почека

Скопје1 - 29.05.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министрите за транспорт и врски и за економија, Горан Сугарески и Крешник Бектеши, како и ...

Заев: Автопатот што го носи името на големиот Арбен Џафери го прави регион поврзан, близок и пријателски

+инфо - 29.05.2019

Ова е свеченост која не собра, нас лидерите од неколку земји од регионот Западен Балкан за да прославиме еден голем потфат за Косово и за регионот – пуштањето во сообраќај на автопатот „Арбен Џафери“, рече премиерот Зоран Заев во обраќањето на ...

Автопатот „Арбен Џафери“ отворен за сообраќај од Приштина до Блаце

Мета - 29.05.2019

Косово денеска го пушти во употреба новиот автопат „Арбен Џафери“ што ја поврзува Приштина со Скопје. На свечениот чин присуствуваше целиот државен врв на Косово, македонскиот премиер Зоран Заев, собранискиот спикер Талат Џафери и црногорскиот ...

Од Приштина до Скопје за 45 минути – отворен автопатот „Арбен Џафери“

Макфакс - 29.05.2019

Автопатот „Арбен Џафери“ во Косово денеска беше пуштен за сообраќај. На свеченото отворање присуствуваше претседателот на Собранието, Талат Џафери, на покана на неговиот косовски колега, Кадри Весели.

Свечено отворање на автопатот „Арбен Џафери“, Скопје – Приштина за 45 минути

Скопје1 - 29.05.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, на покана од неговиот хомолог, претседателот на Собранието на Република Косово, Кадри Весели, присуствуваше на свеченото отворање на автопатот „Арбен Џафери“, кој ќе има ...

И ние ќе правиме автопат од Блаце до Скопје

Република - 29.05.2019

И ние набргу ќе објавиме тендер за 14 километри пат од Блаце до Скопје, со што патот Скопје – Приштина ќе се поминува за 45 минути од Блаце до Скопје порача Заев од Косово. изјави премиерот Заев при пуштањето во употреба на автопатот „Арбен Џафери“, ...

Заев: Автопатот Арбен Џафери, мотивација за нас

Слободен Печат - 29.05.2019

И ние набргу ке објавиме тендер за 14 километри пат од Блаце до Скопје, со што патот Скопје-Приштина ке се помине за 45 минутиод Блаце до Скопје, “Автопатот Арбен Џафери, претставува мотивација и за нас за да ја забрзаме процедурата.

„Арбен Џафери“ стигна од Приштина до границата со Севрна Македонија

Слободен Печат - 29.05.2019

Денеска свечено беше пуштено во употреба последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, кој го поврзува главниот град на Косово со границата со нашата земја. Денеска свечено беше пуштено во употреба последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, ...

Заев на отворањето на „Арбен Џафери“: Сега ние сме на ред

Фактор - 29.05.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија, денеска присуствува во Косово на свеченото отворање на автопатот „Арбен Џафери“, проектот кој ја поврзува Приштина со Скопје. Сепак македонскиот дел од 14-тина километри се уште не е започнат, а шефот на ...

Косово денеска го пушта автопатот кон Блаце

Алсат-М - 29.05.2019

Денеска ќе биде отворена последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, што ја поврзува Приштина со граничниот премин со Македонија, Блаце. На отворањето ќе присуствуваат косовскиот државен врв, претставен со претседателот, Хашим Тачи, собранискиот ...

Автопатот ,,Арбен Џафери“ од Приштина до Блаце од денеска е во употреба

AKO - 29.05.2019

Автопатот од Приштина до граничниот премин со Македонија, кој денеска е пуштен и официјално во употреба, ќе го носи името на македонскиот политичар од албанско потекло, Арбен Џафери. Тој го доби ова име уште во 2014 година, кога започна да се гради.

Од денес до Приштина преку „Арбен Џафери“

Република - 29.05.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе присуствуваат на свеченото отворање на последната делница од автопатот „Арбен Џафери”, кој ја поврзува Приштина со граничниот премин Блаце.

Заев и Сугарески на отворањето на автопатот Приштина – Скопје

Независен - 29.05.2019

Косово – Претседателот на македонската Влада Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе присуствува денеска на свеченоста по повод пуштањето во употреба на последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, кој го ...

Заев отвора автопатишта во соседството: По српскиот, денес има покана и за косовскиот „Арбен Џафери“

Фактор - 29.05.2019

Денеска доцна попладне во Косово се отвора автопатот "Арбен Џафери" кој ќе има големо влијание врз економскиот развој на приватниот сектор и поврзувањето на коридорите, а како поканет гостин е и македонскиот премиер Зоран Заев.

Заев и Сугарески на отворање на автопатот Приштина – Скопје

Скопје1 - 29.05.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе присуствува денеска на свеченоста по повод пуштањето во употреба на последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, кој го поврзува главниот град на ...

Премиерот Заев утре во Косово на отворањето на автопатот „Арбен Џафери“

ТВ21 - 28.05.2019

Премиерот Зоран Заев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, утре ќе присуствуваат на отворањето на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово, кој ги поврзува Приштина со Северна Македонија.

Заев на отворањето на автопатот „Арбен Џафери“: Поврзувањето со Косово ја забрзува европеизацијата на регионот

Макфакс - 29.05.2019

Премиерот, Зоран Заев, заедно вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министрите за транспорт и врски и за економија, Горан Сугарески и Крешник Бектеши, и со претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска присуствуваше на ...

Од Приштина до Скопје за 45 минути – отворен автопатот „Арбен Џафери“

Скопје инфо - 29.05.2019

Автопатот „Арбен Џафери“ во Косово денеска беше пуштен за сообраќај. На свеченото отворање присуствуваше претседателот на Собранието, Талат Џафери, на покана на неговиот косовски колега, Кадри Весели.

Намалете со емоции кога зборувате за автопатишта

Независен - 28.05.2019

Македонија има добра изграденост на патна мрежа. Нема потреба од нови автопатишта, ама постојните мора подобро да се одржуваат. И недостига организација за да се завршуваат патните проекти со предвидената динамика, вели професорот Слободан ...

Отворање на последната делница на автопатот од Приштина кон Скопје

Р.С.Европа - 29.05.2019

Последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, што ја поврзува Приштина со македонскиот граничен премин Блаце ќе биде отворена денеска. На отворањето ќе присуствува косовскиот претседателот, Хашим Тачи, собранискиот спикер, Кадри Весели и премиерот ...

Од денес до Приштина преку „Арбен Џафери“

PressingTV - 29.05.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе присуствуваат на свеченото отворање на последната делница од автопатот „Арбен Џафери”, кој ја поврзува Приштина со граничниот премин Блаце.

Заев и Сугарески на отворањето на автопатот Приштина – Скопје

Локално - 29.05.2019

Претседателот на македонската Влада Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе присуствува денеска на свеченоста по повод пуштањето во употреба на последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, кој го поврзува ...

Премиерот Заев утре во Косово на отворањето на автопатот „Арбен Џафери“

24Инфо - 28.05.2019

Премиерот Зоран Заев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, утре ќе присуствуваат на отворањето на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово, кој ги поврзува Приштина со Северна Македонија.

Заев на отворањето на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово: Инфраструктурното поврзување помеѓу Северна Македонија и ...

iPortal - 29.05.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министрите за транспорт и врски и за економија, Горан Сугарески и Крешник Бектеши, како и ...

Заев: Автопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза европеизацијата на регионот

Независен - 29.05.2019

А втопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза динамиката на односите меѓу граѓаните и бизнисмените од повеќе земји од овој регион. Инфраструктурното поврзување во голема мерка ќе ја забрза севкупната европеизација на регионот, рече премиерот Зоран Заев ...

Од Приштина до Скопје за 45 минути – отворен автопатот „Арбен Џафери“

Точка - 29.05.2019

Автопатот „Арбен Џафери“ во Косово денеска беше пуштен за сообраќај. На свеченото отворање присуствуваше претседателот на Собранието, Талат Џафери, на покана на неговиот косовски колега, Кадри Весели.

Заев и Сугарески на отворањето на автопатот Приштина – Скопје

CivilMedia - 29.05.2019

Денеска ќе биде отворена последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, што ја поврзува Приштина со граничниот премин со Македонија, Блаце. На отворањето ќе присуствуваат косовскиот државен врв, претставен со претседателот, Хашим Тачи, собранискиот ...

Заев и Сугарески на отворањето на автопатот Приштина – Скопје

24Инфо - 29.05.2019

Претседателот на македонската Влада Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе присуствува денеска на свеченоста по повод пуштањето во употреба на последната делница од автопатот „Арбен Џафери”, кој го поврзува ...

Премиерот Заев утре во Косово на отворањето на автопатот „Арбен Џафери“

4NEWS - 28.05.2019

Премиерот Зоран Заев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, утре ќе присуствуваат на отворањето на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово, кој ги поврзува Приштина со Северна Македонија.

(ВИДЕО) Премиерот Заев на отворањето на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово, Инфраструктурното поврзување помеѓу Северна ...

Бриф - 29.05.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министрите за транспорт и врски и за економија, Горан Сугарески и Крешник Бектеши, како и ...

ЗАЕВ: Автопатот Арбен Џафери во Косово ќе ја забрза нашата европеизација и на целиот регион

Денешен - 29.05.2019

А втопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза динамиката на односите меѓу граѓаните и бизнисмените од повеќе земји од овој регион. Инфраструктурното поврзување во голема мерка ќе ја забрза севкупната европеизација на регионот, рече премиерот Зоран Заев ...

Заев и Сугарески на отворањето на автопатот Приштина – Скопје

1tv - 29.05.2019

Претседателот на македонската Влада Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе присуствува денеска на свеченоста по повод пуштањето во употреба на последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, кој го поврзува ...

Премиерот Заев утре во Косово на отворањето на автопатот „Арбен Џафери“

Press24 - 28.05.2019

Премиерот Зоран Заев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, утре ќе присуствуваат на отворањето на автопатот „Арбен Џафери“ во Косово, кој ги поврзува Приштина со Македонија. Претходно Заев беше дел од делегација од нашата земја која ...

Косово изгради модерен автопат до македонска граница, ние 13 километри до 2025

еМагазин - 29.05.2019

Високи државни делегации од Македонија и регионот денеска присуствуваа на отворањето на автопатот од Приштина до Блаце кој го носи името „Арбен Џафери“. „Автопатот што денеска се пушта во употреба ќе биде силна мотивација и за нас да ги забрзаме ...

Заев: Автопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза европеизацијата на регионот

Либертас - 29.05.2019

Автопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза динамиката на односите меѓу граѓаните и бизнисмените од повеќе земји од овој регион. Инфраструктурното поврзување во голема мерка ќе ја забрза севкупната европеизација на регионот, рече премиерот Зоран Заев ...

Заев и Сугарески на отворањето на автопатот Приштина – Скопје

Опсервер - 29.05.2019

Претседателот на македонската Влада Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе присуствува денеска на свеченоста по повод пуштањето во употреба на последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, кој го поврзува ...

Заев: „Арбен Џафери“ ќе ја забрзува европеизацијата на регионот

Слободен Печат - 29.05.2019

Ова е свеченост која не собра, нас лидерите од неколку земји од регионот Западен Балкан за да прославиме еден голем потфат за Косово и за регионот – пуштањето во сообраќај на автопатот „Арбен Џафери“.

Заев: Автопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза европеизацијата на регионот

Локално - 29.05.2019

Автопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза динамиката на односите меѓу граѓаните и бизнисмените од повеќе земји од овој регион. Инфраструктурното поврзување во голема мерка ќе ја забрза севкупната европеизација на регионот, рече премиерот Зоран Заев ...

Заев и Сугарески на отворањето на автопатот Приштина - Скопје

Сител - 29.05.2019

Претседателот на македонската Влада Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе присуствува денеска на свеченоста по повод пуштањето во употреба на последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, кој го поврзува ...

Заев: Автопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза европеизацијата на регионот

Press24 - 29.05.2019

Автопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза динамиката на односите меѓу граѓаните и бизнисмените од повеќе земји од овој регион. Инфраструктурното поврзување во голема мерка ќе ја забрза севкупната европеизација на регионот, рече премиерот Зоран Заев ...

Заев и Сугарески на отворањето на автопатот Приштина – Скопје

Канал5 - 29.05.2019

Градежните работи на изградбата на косовскиот дел од автопатот Приштина – Скопје се завршени вчера Приштина, 29 мај 2019 (МИА) – Претседателот на македонската Влада Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе ...

Заев: Автопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза европеизацијата на регионот

ММС - 29.05.2019

А втопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза динамиката на односите меѓу граѓаните и бизнисмените од повеќе земји од овој регион. Инфраструктурното поврзување во голема мерка ќе ја забрза севкупната европеизација на регионот, рече премиерот Зоран Заев ...

Заев и Сугарески на отворањето на автопатот Приштина – Скопје

ММС - 29.05.2019

Претседателот на македонската Влада Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе присуствува денеска на свеченоста по повод пуштањето во употреба на последната делница од автопатот „Арбен Џафери”, кој го поврзува ...

Заев: И ние ќе ги забрзаме работите на изградбата на автопатот од Блаце до Скопје

PressingTV - 29.05.2019

Автопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза динамиката на односите меѓу граѓаните и бизнисмените од повеќе земји од овој регион. Инфраструктурното поврзување во голема мерка ќе ја забрза севкупната европеизација на регионот, рече премиерот Зоран Заев ...

Заев и Сугарески на отворањето на автопатот Приштина – Скопје

Press24 - 29.05.2019

Претседателот на македонската Влада Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе присуствува денеска на свеченоста по повод пуштањето во употреба на последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, кој го поврзува ...

Заев: Автопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза европеизацијата на регионот

24Инфо - 29.05.2019

А втопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза динамиката на односите меѓу граѓаните и бизнисмените од повеќе земји од овој регион. Инфраструктурното поврзување во голема мерка ќе ја забрза севкупната европеизација на регионот, рече премиерот Зоран Заев ...

Косово: Заев и Сугарески ќе го отвораат автопатот Арбен Џафери

Денешен - 29.05.2019

Претседателот на македонската Влада Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе присуствуваат денеска на свеченоста по повод пуштањето во употреба на последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, кој го поврзува ...

(ВИДЕО) Заев: Автопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза европеизацијата на регионот

А1 On - 29.05.2019

Автопатот Приштина – Скопје ќе ја забрза динамиката на односите меѓу граѓаните и бизнисмените од повеќе земји од овој регион. Инфраструктурното поврзување во голема мерка ќе ја забрза севкупната европеизација на регионот, рече премиерот Зоран Заев ...

Заев и Сугарески на отворањето на автопатот Приштина – Скопје

24 Вести - 29.05.2019

Претседателот на македонската Влада Зоран Заев, заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, ќе присуствува денеска на свеченоста по повод пуштањето во употреба на последната делница од автопатот „Арбен Џафери“, кој го поврзува ...