TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Град Скопје ја одложи изградбата на новиот луна-парк, кредитот ќе се троши на инфраструктура

360 степени - 03.04.2020

Град Скопје на денешната седница која се одржа на отворено на платото пред големата сала на Советот, најави ребаланс на општинскиот буџет за справување со последиците од коронавирусот. Градоначалникот Петре Шилегов најави дека наместо за изградба на ...

Помали фирмарини, поволни комуналии и кирии, Луна паркот за догодина: Кризни мерки на Град Скопје

Мета - 03.04.2020

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница под ведро небо усвои неколку одлуки како сет на мерки за олеснување на економската состојба на граѓаните во време на епидемијата на корона-вирусот.

Советот на Град Скопје одржува седница на отворено

Канал5 - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска, 03.04.2020 година, петок, одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, во време на вонредна состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот.

Град Скопје ги намалува комуналните такси, фирмарината и закупот на јавен простор

Вечер Прес - 03.04.2020

За полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот, Град Скопје ќе се откаже од дел од средствата од најголемите приходни ставки во Буџетот како: комуналиите, комуналните такси, закупот на јавен простор и други давачки.

(ФОТО) Град Скопје ќе одржи седница на отворено

360 степени - 03.04.2020

Поради пандемијата со коронавирусот и согласно препораките на Владата, денешната седница на Советот на Град Скопје, на која треба да бидат усвоени низа итни мерки во интерес на граѓаните, ќе се одржи на отворено на платото пред големата сала на ...

Град Скопје со „необична“ седница

Фактор - 03.04.2020

Својата денешна седница Советот на Град Скопје ќе ја одржи на на отворено, односно на паркингот пред бараките наместо во салата за седници, што значи дека таа ќе биде непосредна без видео-конференциска врска.

Поради короната утре седница на Советот на Скопје под ведро небо

Мета - 02.04.2020

Советот на Град Скопје утре ќе одржи една редовна и една вонредна седница на паркингот пред бараките на Град Скопје наместо вообичената локација – салата за седници на Град Скопје. Според материјалот кој беше испратен од службата за информирање на ...

Шилегов: Бројот на заразени во Скопје, во рамките на нормалното

Алсат-М - 01.04.2020

Главниот град води по бројот на заразени со коронавирус во земјава. Скопје и сите општини достигнаа број од 183, со седум нови случаи во последните 24 часа. Првиот човек на град Скопје, Петре Шилегов вели дека бројката се смета како нормална, ако се ...

Поради коронавирусот седницата на Советот на Скопје под ведро небо

Локално - 03.04.2020

Советот на Град Скопје ќе одржи една редовна и една вонредна седница на паркингот пред бараките на Град Скопје наместо вообичената локација – салата за седници на Град Скопје. На дневен ред на седницата на отворено, Советот на Град Скопје ќе се ...

Седница на Совет на Град Скопје на отворено

Вечер Прес - 03.04.2020

Поради пандемијата со коронавирусот и согласно со препораките на Владата, денешната седница на Советот на Град Скопје на која треба да бидат усвоени низа итни мерки во интерес на граѓаните ќе се одржи на отворено на платото пред големата сала на ...

Советот на Град Скопје на отворено

Скопје инфо - 03.04.2020

Поради пандемијата со коронавирусот и согласно со препораките на Владата, денешната седница на Советот на Град Скопје на која треба да бидат усвоени низа итни мерки во интерес на граѓаните ќе се одржи на отворено на платото пред големата сала на ...

Советниците на Скопје на отворена седница поради коронавирусот

+инфо - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, во време на вонредна состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот, информира Градот.

Советот на Град Скопје одржа седница на отворено

Press24 - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска, одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, во време на вонредна состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот.

Советот на Град Скопје одржува седници на отворено

А1 On - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, во време на вонредна состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот.

(ФОТО) Советот на Град Скопје одржува седица на отворено

Скопје1 - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска, 03.04.2020 година, петок, одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, во време на вонредна состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот.

Седница на отворено: Град Скопје ќе се откаже од дел од најголемите приходи

Фактор - 03.04.2020

На денешната седница на отворено пред Советот на Град Скопје, градоначалникот Петре Шилегов пред советниците рече дека управата за време на вонредна состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот ќе мора да се помири дека ќе се намали ...

[Галерија] Седница на Советот на Град Скопје среде пандемија

Радио МОФ - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржа седница на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, во време на вонредна состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот.

Советот на Град Скопје одржува седница на отворено

24Инфо - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска, 03.04.2020 година, петок, одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, во време на вонредна состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот.

Советот на Град Скопје одржува седници на отворено

Макфакс - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, во време на вонредната состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот.

Советот на Град Скопје одржува седница на отворено

Сител - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, поради пандемијата со коронавирусот во државата. Како што соопшти Град Скопје, на 50-та редовна седница советниците ги разгледуваа ...

Советот на Град Скопје одржува седница на отворено

ТВ21 - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, поради пандемијата со коронавирусот во државата. Како што соопшти Град Скопје, на 50-та редовна седница советниците ги разгледуваа ...

Советот на Град Скопје одржува седници на отворено

Н.Македонија - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, во време на вонредната состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот.

Советот на Град Скопје одржува седница на отворено, тема се економските мерки за ублажување на последиците од кризата

Слободен Печат - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, поради пандемијата со коронавирусот во државата. Како што соопшти Град Скопје, на 50-та редовна седница советниците ги разгледуваа ...

Шилегов се откажа од кредитот за луна-паркот за да се надминат економските последици од пандемијата

Независен - 03.04.2020

Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги презема Градот Скопје во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во земјава.

Советот на Град Скопје одржува седница на отворено

ММС - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, поради пандемијата со коронавирусот во државата. Како што соопшти Град Скопје, на 50-та редовна седница советниците ги разгледуваа ...

Шилегов: Презедовме чекори со кои ќе ја помагаме економијата

+инфо - 03.04.2020

Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги презема Градот Скопје во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во земјава.

Шилегов: Преземавме конкретни чекори со кои во голема мера ја помагаме домашната економија

Press24 - 03.04.2020

Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги презема Градот Скопје во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во земјава.

Град Скопје се откажа од кредитот за луна-паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Макфакс - 03.04.2020

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари по квадрат, колкава што е минималната цена дозволена со закон за цела 2020 година и ја намали фирмарината за стопанските субјекти од 7.000 на 4.000 денари за 2020 ...

Град Скопје се откажува од кредитот за Луна Парк, фирмарината ја намалува од 7.000 на 4.000 денари за 2020

MakPress - 03.04.2020

Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги презема Градот Скопје во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во земјава.

Советот на Град Скопје орджува седница на отворено

MakPress - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска, 03.04.2020 година, петок, одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, во време на вонредна состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот.

Град Скопје ќе се задолжи за да има што да работат фирмите, рече Градоначалникот Шилегов

Сакам да кажам - 03.04.2020

Град Скопје ќе земе кредит, за да може домашните фирми да работат на изградба на улици, мостови и комунална инфраструктура. Градоначалникот Петре Шилегов денеска најави дека наместо за луна паркот, Градот ќе се задолжи за 12 милиони евра, за да се ...

Советот на Град Скопје одржува седница на отворено

4NEWS - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, поради пандемијата со коронавирусот во државата. Како што соопшти Град Скопје, на 50-та редовна седница советниците ги разгледуваа ...

Шилегов: Jа намалуваме фирмарината за стопанските субјекти од 7.000 на 4.000 денари

Бизнис Вести - 03.04.2020

Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги презема Градот Скопје во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во земјава.

Шилегов: Преземавме конкренти чекори со кои во голема мера ја помагаме домашната економија

24Инфо - 03.04.2020

Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги презема Градот Скопје во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во земјава.

Шилегов: За полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот ќе се откажеме од дел од ...

Либертас - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, поради пандемијата со коронавирусот во државата. Како што соопшти Град Скопје, на 50-та редовна седница советниците ги разгледуваа ...

Советот на Град Скопје одржува седници на отворено

Точка - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, во време на вонредната состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот. На 50.

Шилегов: Преземавме конкретни чекори со кои во голема мера ја помагаме домашната економија

Канал5 - 03.04.2020

Во овие тешки моменти за сите, одржавме седница на Советот на која преземавме конкретни чекори со кои во голема мера ја помагаме домашната економија Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните ...

Шилегов: Преземавме конкретни чекори со кои во голема мера ја помагаме домашната економија

А1 On - 03.04.2020

Градоначалникот Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги презема Градот Скопје во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во земјава.

Град Скопје се откажа од кредитот за Луна Паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Точка - 03.04.2020

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари по квадрат, колкава што е минималната цена дозволена со закон за цела 2020 година и ја намали фирмарината за стопанските субјекти од 7.000 на 4.000 денари за 2020 ...

Шилегов: Град Скопје се откажа од кредитот за Луна Паркот, ја намали и таксата за закуп на јавен простор

Мак. Весник - 03.04.2020

Град Скопје ја намали комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на 5 денари по квадрат, колкава што е минималната цена дозволена со закон за цела 2020 година и ја намали фирмарината за стопанските субјекти од 7.000 на 4.000 денари за 2020 ...

Град Скопје се откажува од кредитот за Луна Парк, а фирмарината ја намалува од 7.000 на 4.000 денари

Фокус - 03.04.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги презема Градот Скопје во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во земјава.

Советот на Град Скопје одржува седница на отворено

Frontline - 03.04.2020

Советот на Град Скопје на 11.02.2020 година го усвои Извештајот за извршување на Буџетот на Град Скопје за 2019 година, а во минатата година остварени се вкупни приходи и други приливи во износ од 5,7 милијарди денари, што претставува остварување од ...

Шилегов: Преземавме конкретни чекори со кои во голема мера ја помагаме домашната економија

Сител - 03.04.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги преземаат градските власти во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во ...

Град Скопје со конкретни мерки за помагање на домашната економија

Слободен Печат - 03.04.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги преземаат градските власти во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во ...

Шилегов: Преземавме конкретни чекори со кои во голема мера ја помагаме домашната економија

ММС - 03.04.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги преземаат градските власти во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во ...

Град Скопје се откажува од кредитот за Луна Парк, се намалува фирмарина и комунална такса за јавен простор

Нова ТВ - 03.04.2020

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешната прес-конференција ги соопшти конкретните мерки што ги преземаат градските власти во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот за сите граѓани во ...

Совет на Град Скопје сo седница на отворено

CivilMedia - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, поради пандемијата со корона вирусот во државата. Како што соопшти Град Скопје, на 50-та редовна седница советниците ги разгледуваа ...

Советот на Град Скопје одржува седници на отворено

MTM - 03.04.2020

Советот на Град Скопје денеска одржува седници на отворено, на просторот пред салата на Советот на Град Скопје, во време на вонредната состојба во државава поради пандемијата со коронавирусот. На 50.