TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАТО ја разочара Украина без утврдена рамка за пристапување

Р.С.Европа - 11.07.2023

Лидерите на НАТО договорија пакет од три мерки за приближување на Украина до Алијансата, но тој не содржи рамка за пристапување. За Зеленски тоа е апсурдно и без преседан. Столтенберг рече дека „додека Украина не победи, нема воопшто да се разговара ...

Сега не е време за прием на Украина во НАТО, се согласиле сојузниците

360 степени

Столтенберг: Иднината на Украина е во НАТО, но откако ќе бидат исполнети условите

24 Вести

Столтенберг: Во Вилнус донесовме важни одлуки во критичен момент за нашата безбедност

А1 On

НАМЕСТО ДВА, ЕДЕН ЧЕКОР ДО НАТО Столтенберг рече дека патот на Украина ќе биде скратен, но дека не постои временски рок

+инфо

Украина ќе има поедноставен пат кон НАТО, но кога ќе дојде време, кажа Столтенберг

Сакам да кажам

Столтенберг: Потврдивме дека Украина ќе стане членка на НАТО во еден чекор

Телма

Zoom Во Центар МКД Слободен Печат Макфакс Опсервер CivilMedia Локално

Историски НАТО самит во Вилнус, Шведска доби зелено светло, Украина само поддршка и помош

ТВ21 - 11.07.2023

Добредојде за Шведска, поддршка од сите за Украина. Ова се пораките кои денеска беа упатени од првиот ден на НАТО самитот кој се одржува во Вилнус, град кој ги става лидерите на над 40 земји за прв пат во историјата толку блиску до Русија.

Самит на НАТО во Вилнус: Добредојде за Шведска, силна поддршка за Украина, но без членство

Канал5

Ердоган се состана со британскиот премиер Риши Сунак во Вилнус

Во Центар

Зеленски пристигна во Вилнус разочаран затоа што сè уште нема временска рамка за членството на Украина во НАТО

360 степени

Рама: Бајден на самитот на НАТО зборуваше за „проблемите на Западен Балкан“

Локално

УКРАИНА ДЕ ФАКТО ЌЕ СТАНЕ ЧЛЕНКА НА НАТО !? Што треба да се очекува од историскиот самит во Вилнус: “Доста е со формална поддршка, бараме гаранции!“

Во Центар

Самит на НАТО во Вилнус: Добредојде за Шведска, силна поддршка за Украина

Канал5

Р.С.Европа Deutsche Welle Слободен Печат Н.Македонија Бизнис Вести Локално Слободен Печат Deutsche Welle

Иднината на Украина е во Алијансата, но не во овој момент, согласни се земјите членки на НАТО

Н.Македонија - 11.07.2023

Лидерите на земјите-членки на НАТО на самитот се согласија дека иднината на Украина е во Алијансата, но тие не му предадоа покана на Киев, ниту пак прецизираа конкретна временска рамка за приемот што Украина го побара.

Членките на НАТО се согласија дека „иднината на Украина е во Алијансата“

А1 On

Декларација од самитот на НАТО во Вилнус: Иднината на Украина е во Алијансата

Опсервер

ВИДЕО | Што би се случило доколку Украина денес влезе во НАТО !? Активирањето на членот 5. би бил следниот чекор, а тоа значи само едно

Во Центар

Зеленски незадоволен што за неговата земја нема јасен пат до членство во НАТО

Телма

Науседа го отвори самитот на НАТО во Вилнус

Слободен Печат

Декларација од самитот на НАТО: „Иднината на Украина е во НАТО“

4NEWS

Локално Во Центар Локално Р.С.Европа Независен Локално Во Центар А1 On

Захарова: НАТО е длабоко вклучен во конфликтот во Украина

МКД - 11.07.2023

НАТО е длабоко вклучен во украинскиот конфликт, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. „Дали навистина мислите дека НАТО не е во војна со Русија? Всушност, НАТО го обезбедува оружјето, борците, ...

Захарова: НАТО е во војна со Русија

Локално

Захарова: НАТО е во војна со Русија

Опсервер

Захарова: НАТО е во војна со Русија

Република

ЗАХАРОВА: Дали навистина мислите дека НАТО не е во војна со Русија?

Денешен

Захарова: НАТО е во војна со Русија

Курир

Захарова: НАТО е во војна со Русија

365

Либертас Н.Македонија Во Центар

Столтенберг - Не е поставена временска рамка за членство на Украина, Зеленски разочаран

Р.С.Европа - 11.07.2023

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на 11 јули изјави дека лидерите на земјите-членки на воената организација се согласиле да и дозволат на Украина да се приклучи „кога сојузниците ќе се согласат и ќе бидат исполнети условите“.

Зеленски незадоволен од одлуката на НАТО: Ова е апсурдно и без преседан

А1 On

Зеленски незадоволен од одлуката на НАТО: Ова е апсурдно и без преседан

МКД

Зеленски лут што не се поставува временска рамка за Украина да се приклучи кон НАТО

Телма

Столтенберг му одговори на Зеленски: Процесот на приклучување нема временска рамка

Опсервер

ЗЕЛЕНСКИ СЛЕТА ВО ВИЛНУС, БЕСЕН Е НА НАТО За Украина ова е незамисливо и апсурдно

+инфо

Зеленски бара временска рамка за членството, не сака условена како за Македонија

Независен

24 Вести 24Инфо Expres Курир 24Инфо Канал5 Вечер Прес

Се чини дека НАТО не е подготвено да ја покани Украина за членка, вели Зеленски

Сакам да кажам - 11.07.2023

Володимир Зеленски изјави дека ќе биде апсурдно ако Украина не добие временска рамка за членството во НАТО и дека неизвесноста по ова прашање ја мотивира Русија да продолжи со својот терор. „Ги цениме нашите сојузници.

Володимир Зеленски ги загуби нервите и испрати остра порака до сојузниците во НАТО: “Ќе биде апсурдно ако на Украина не и биде понудено членство!“

Во Центар

Зеленски: Апсурдно е да не и се понуди членство на Украина во НАТО

Бизнис Вести

Зеленски бесен пред самитот на НАТО: Би било апсурд ако на Украина не и’ се понуди членство

Макфакс

„Ова е апсурдно“: Зеленски бесен на НАТО, упати критики додека патува во Вилнус

Локално

Зеленски бесен пред самитот на НАТО: Би било апсурд ако на Украина не и’ се понуди членство

Скопје1

Зеленски бесен пред самитот на НАТО: Би било апсурд ако на Украина не и’ се понуди членство

MTM

Точка Курир Република Нова ТВ Опсервер CivilMedia Centar Frontline

Првата реакција на Белата куќа за остриот коментар на Зеленски за НАТО

МКД - 11.07.2023

Украина сè уште треба да исполни голем број услови пред да може да се приклучи на НАТО, изјави Џон Кирби, советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џо Бајден. САД одговорија на острите коментари на украинскиот претседател ...

Брзото членство за Украина е малку веројатно, тоа би значело дека НАТО е во војна со Русија, истакна Кирби

Н.Македонија

Белата куќа со реакција на гневната изјава на Зеленски за НАТО

Локално

Реакција на Белата куќа на гневната изјава на Зеленски за НАТО: Украина мора да исполни уште серија услови за членство

Опсервер

Белата куќа за гневната изјава на Зеленски за НАТО: Украина мора да исполни уште серија услови за членство

365

Реакција на Белата куќа на гневната изјава на Зеленски за НАТО

Канал5

Белата куќа одговори на жестоката изјава на Зеленски за НАТО: Украина мора да исполни уште услови за членство

24Инфо

А1 On

Доколку овој човек стане прв човек на НАТО, Владимир Путин може да остане заглавен во ќоше: “Ова е најлошото сценарио ...

Во Центар - 11.07.2023

Има огромни пукнатини во западната Aлијанса. Многумина не се задоволни што САД донира касетни бомби, а Германија не сака да ја види Украина во НАТО. Ваквите расколни го истакнуваат долгорочниот проблем на поделена Европа, која се потпира на ...

Кремљ: Внимателно го следиме Самитот на НАТО и ќе преземеме мерки за заштита на безбедноста на Русија

Бизнис Вести

Кремљ: Приемот на Украина во НАТО би бил „опасност и закана“

Р.С.Европа

Евентуалниот влез на Украина во НАТО ќе претставува апсолутна закана за Русија, вели Песков

Макфакс

НАТО е во расправија пред клучниот самит, сојузниците во конфликт, а Путин внимателно следи сè

Локално

Евентуалниот влез на Украина во НАТО ќе претставува апсолутна закана за Русија, вели Песков

Точка

Русија смета дека членството на Украина во НАТО ќе има негативни последици по европската безбедност

Слободен Печат

Centar Опсервер Слободен Печат Сител Република

Самит на НАТО: Зеленски незадоволен од поддршката за Украина, Шведска нова 32 членка

24 Вести - 11.07.2023

Уште од раните утрински часови во литванската метропола Вилнус вриеше како во кошница што од пристигнувањето на водечките личности на НАТО, што од новинари, што од засилени безбедносни мерки во кои се вклучени илјадници војници од 16 земји опремени ...

Три нови одбранбени планови и пакет за приближување на Украина се очекува да бидат усвоени на Самитот на НАТО во Вилнус

Бизнис Вести

Зајакнати безбедносни мерки во Вилнус поради НАТО Самитот, Ердоган ќе дозволи Шведска да влезе во Алијансата

MakPress

Три нови одбранбени планови и пакет за приближување на Украина се очекува да бидат усвоени на Самитот на НАТО во Вилнус

Опсервер

Три нови одбранбени планови и пакет за приближување на Украина се очекува да бидат усвоени на Самитот на НАТО во Вилнус

24Инфо

Состојбата во Украина главна тема на НАТО самитот во Литванија

PressingTV

Почнува дводневниот Самит на НАТО

360 степени

24 Вести Канал5 Либертас Сител Zoom +инфо Н.Македонија ТВ21

Столтенберг: Загрижени сме за тензијата на Косово, подготвен сум да се сретнам со Вучиќ

Бизнис Вести - 11.07.2023

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека е во редовен контакт со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и дека е подготвен да се сретне со него, јави дописникот на МИА од Белград.

Столтенберг: Подготвен сум да се сретнам со Вучиќ, имаме сили на КФОР во Косово за да ја гарантираме безбедноста

Во Центар

Столтенберг: Загрижени сме за тензијата на Косово, подготвен сум да се сретнам со Вучиќ

Курир

Столтенберг загрижен за тензијата на Косово, подготвен е да се сретне со Вучиќ

Слободен Печат

Столтенберг загрижен сме за тензијата на Косово, сака средба со Вучиќ

Независен

Столтенберг: Загрижени сме за тензијата на Косово, подготвен сум да се сретнам со Вучиќ

Опсервер

Столтенберг: Загрижени сме за тензијата на Косово, подготвен сум да се сретнам со Вучиќ

Lider

Нетпрес Zoom Р.С.Европа Нова ТВ Frontline Либертас MakPress

Зеленски слета во Вилнус

Бизнис Вести - 11.07.2023

Украинскиот претседател Володимир Зеленски слета во Вилнус, каде што лидерите на земјите-членки на НАТО треба да разговараат за можното членство на Украина во Алијансата. Украинскиот претседател на Твитер напиша дека не гледа „подготвеност ниту за ...

Зеленски слета во Вилнус

Курир

Зеленски слета во Вилнус

Опсервер

Зеленски пристигна во Вилнус

ТВ21

Зеленски слета во Вилнус

Канал5

Зеленски слета во Вилнус

Република

Столтенберг го пречека Бајден: Лидерите на НАТО се согласуваат во врска со идното членство на Украина

Слободен Печат - 11.07.2023

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека се согласил со „предложената формулација за можноста Украина во иднина да се приклучи на НАТО“. Изјавата на Бајден пред почетокот на самитот на НАТО дојде кусо откако украинскиот претседател ...

Бајден: Лидерите на НАТО „се согласуваат за формулацијата“ во врска со идното членство на Украина во Алијансата

Бизнис Вести

Бајден: Лидерите на НАТО „се согласуваат за формулацијата“ во врска со идното членство на Украина во Алијансата

Опсервер

Бајден: Лидерите на НАТО „се согласуваат за формулацијата“ во врска со идното членство на Украина во Алијансата

Zoom

Бајден: Лидерите на НАТО „се согласуваат за формулацијата“ во врска со идното членство на Украина во Алијансата

Република

Бајден: Лидерите на НАТО „се согласуваат за формулацијата“ во врска со идното членство на Украина во Алијансата

Либертас

Лидерите на НАТО се согласуваат за формулацијата за идното членство на Украина

Н.Македонија

MakPress

„НАШЕТО ОРУЖЈЕ Е ОРУЖЈЕТО НА АЛИЈАНСАТА“ Зеленски тврди дека Украина е де факто членка на НАТО, за овој негов испад ...

Во Центар - 11.07.2023

Зеленски по повод самитот на НАТО. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека поголемиот дел од земјите членки на НАТО се со неговата земја и дека самитот на НАТО во Вилнус мора да потврди дека Украина е де факто членка на Алијансата .

Зеленски: Украина е де факто веќе во Алијансата – Москва ја повтори заканата дека цврсто ќе реагира ако НАТО ја прими Украина

Телма

Зеленски: НАТО-самитот да потврди дека „де факто Украина е членка“

Expres

Зеленски доаѓа на самитот на НАТО: Мора да потврдат дека Украина е де факто членка на Алијансата

МКД

Зеленски: Самитот во Вилнус треба да потврди дека Украина е всушност членка на НАТО

Бизнис Вести

Зеленски: Самитот во Вилнус треба да потврди дека Украина е всушност членка на НАТО

Опсервер

Зеленски: Самитот во Вилнус треба да потврди дека Украина е всушност членка на НАТО

24Инфо

Независен ТВ21 Нетпрес 4NEWS 360 степени Канал5 MakPress Lider

Џоана: Од фундаментално значење е НАТО да ја задржи својата технолошка предност

Бизнис Вести - 11.07.2023

Безбедноста е основата на просперитетот и на демократијата и затоа во услови кога војна со висок интензитет се враќа во Европа, потребно е повеќе да се инвестира во конвенционалните и повеќенаменските сили, порача денеска од Вилнус заменик ...

Џоана: Од фундаментално значење е НАТО да ја задржи својата технолошка предност

Опсервер

Џоана: Од фундаментално значење е НАТО да ја задржи својата технолошка предност

Курир

Џоана: Од фундаментално значење е НАТО да ја задржи својата технолошка предност

Frontline

Петровска и Османи ја поздравија одлуката на Турција да не го попречува членството на Шведска во НАТО

ТВ21 - 10.07.2023

Министерката за одбрана Славјанка Петровска, која заедно со премиерот Димитар Ковачевски и министерот за надворешни работи Бујар Османи учествува на Самитот на НАТО во Вилнус, ја поздрави одлуката на Турција да не го попречува членството на Шведска ...

Петровска и Османи ја поздравија одлуката на Турција да не го попречува членството на Шведска во НАТО

4NEWS

Петровска и Османи ја поздравија одлуката на Турција да не го попречува членството на Шведска во НАТО

Бизнис Вести

Петровска и Османи ја поздравија одлуката на Турција да не го попречува членството на Шведска во НАТО

Frontline

Петровска и Османи ја поздравија одлуката на Турција да не го попречува членството на Шведска во НАТО

Сител

Петровска и Османи ја поздравија одлуката на Турција да не го попречува членството на Шведска во НАТО

24Инфо

Петровска и Османи ја поздравија одлуката на Турција да не го попречува членството на Шведска во НАТО

А1 On

Бриф МКД Курир Опсервер CivilMedia Либертас Вечер Прес Во Центар

Песков: Членството на Киев во НАТО би имало негативни последици за безбедноста на Европа

Фокус - 10.07.2023

Русија денеска предупреди дека членството на Украина во НАТО ќе има многу негативни последици за европската безбедносна архитектура и претставува опасност и безбедност за Москва. „Морате да бидете свесни за целосно јасниот и конзистентен став на ...

Русија: Членството на Украина во НАТО би имало негативни последици за европската безбедност

Локално

Кремљ: Членството на Украина во НАТО ќе има негативни последици по европската безбедност

Опсервер

РУСИЈА СО ЗАКАНА ЗА НАТО Ако ја приклучите Украина, ќе имате негативни последици за безбедноста на Европа

+инфо

Членството на Украина во НАТО ќе има негативни последици по европската безбедност, сметаат од Кремљ

Н.Македонија

Кремљ: Членството на Украина во НАТО ќе има „многу негативни“ последици по европската безбедност

365

Кремљ: Членството на Украина во НАТО ќе има негативни последици по европската безбедност

Во Центар

Сител Макфакс Centar Канал5 Expres MakPress