TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нашите деца не се експеримент, порачаа учесниците на протестите против Законот за учебници

Телма - 15.05.2021

Нашите деца не се за експеримент, потребни се промени во образовниот процес, но по мерка на ученикот, порачаа од иницијативата на родители „Учебници и настава мора да има“. Организирани против Предлог- Законот за учебници, кој предвидува примена и ...

КОЛУМНА НА РУСЕВСКИ: Анатомија на уништување на образованието!

Денешен

Родителите излегоа на протести против Законот за учебници

Канал5

Протести против реформите во образованието

Алсат-М

(ФОТО) Протести во повеќе градови низ земјава, се бара референдум за дигиталните учебници

360 степени

Протести на ученици и родители против политиките на Мила Царовска

МКД

Протести против дигитализација на учебниците (ФОТО)

Press24

Бизнис Вести Р.С.Европа ММС Мета Точка Скопско Ехо Факултети Кумановски м.

Протести против дигитализација на учебниците, МОН возвраќа: Протестите се апсурдни

Алсат-М - 15.05.2021

Родители на ученици во основните и средните училишта протестираа против дигитализацијата на учебниците. На протестен марш пред Министерството за образование беше побаран референдум за реформите во образованието.

И во Тетово протести против случувањата во образованието

Алсат-М

ФОТО l Родителите на протест во Штип: Учениците да учат од книга, а не од компјутер!

Слободен Печат

ЦАРОВСКА: Вие протестирајте, но промените мора да се случат за напредок во образованието

Денешен

Започна протестот против образовните реформи

Сител

МАСОВНО И ВО СВЕТИ НИКОЛЕ: Родителите со поддршка на учениците и лошите мерки за дигитализација во образованието на Мила Царовска (ФОТО)

Курир

Битолчани од протестот порачаа: Се работи за иднината на нашите деца

Република

Frontline Фокус +инфо Lider Република Република Република Expres

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

+инфо - 15.05.2021

Промените мора да се случат. Новините се предизвик за сите, но од нив не треба да се откажуваме, туку напротив заедно и транспарентно да продолжиме да работиме на нивно интегрирање во системот, соопшти Министерството за образование.

Бараат на референдум луѓето да се изјаснат за образовните реформи, од МОН велат дека е апсурдно да протестираат

Фактор

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Радио МОФ

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието - промените мора да се случат

Press24

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Мета

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Бизнис Вести

МОН: Апсурдно е да се протестира против напредок во образованието

Скопје24

Фокус Либертас CivilMedia МКД Локално Канал5 Слободен Печат 24Инфо

Во Битола протест против најавените реформи во образованието

Н.Македонија - 15.05.2021

Незадоволните граѓани во Битола денеска излегоа на протест против најавените реформи во образованието. Протестот беше организиран од Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“.

Најмладите со порака до МОН: Книга во рака да учиме без мака

Фокус

Протест против најавените реформи во образованието

Тера

Протест против најавените реформи во образованието пред Општина Битола (фото)

Битола Њуз

Иницијативата „Учебници и настава мора да има“ закажа протести низ цела држава

МКД

Интервју со доц. д-р Анита Шешо: Информатичката технологија го зеде приматот во извршувањето на секојдневните работи, учиме, купуваме, се дружиме онлајн

Вечер Прес

Македонија утре на нозе против образовните реформи, Царовска си стои на своето

Скопско Ехо

Lider

Митева: Денешниот протест е одговор на ароганцијата и начин да се спречат погрешните политики на Царовска

Курир - 15.05.2021

Дигитализацијата на Царовска ќе има негативен ефект кон учениците и наставниците, истакна на денешната прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Марија Митева. Во породолжение интегрален текст и видео од прес-конференцијата на Митева: Голема е ...

Митева: Денешниот протест е одговор на ароганцијата и начин да се спречат погрешните политики на Царовска

Опсервер

Митева: Денешниот протест е одговор на погрешните политики на Царовска

Канал5

Митева: Денешниот протест е одговор на ароганцијата и начин да се спречат погрешните политики на Царовска

+инфо

Митева: Денешниот протест е одговор на ароганцијата и начин да се спречат погрешните политики на Царовска

24Инфо

(ВИДЕО) Митева: Денешниот протест е начин да се спречат погрешните политики на Царовска

Lider

Митева: Денешниот протест е одговор на ароганцијата и начин да се спречат погрешните политики на Царовска

MakPress

Сител Centar Нетпрес Press24 MTM

СДСМ:Со Законот за наставници обезбедуваме правна и економска сигурност за над 4.700 наставници

Канал5 - 15.05.2021

Измените и дополнувањата на Законот за наставниците и стручните соработници во основните и средните училишта, како и Законот за Бирото за развој на образованието се влезени во собраниска процедура.

СДСМ: Обезбедуваме правна и економска сигурност за над 4.700 наставници и стручни соработници

МКД

СДСМ: Со Законот за наставници обезбедуваме правна и економска сигурност за над 4.700 наставници

Сител

Со Законот за наставници и стручни соработници обезбедуваме правна и економска сигурност за над 4.700 наставници и стручни соработници

24Инфо

СДСМ: Со Законот за наставници и стручни соработници обезбедуваме правна и економска сигурност за над 4.700 наставници и стручни соработници

Локално

СДСМ: Со Законот за наставници и стручни соработници обезбедуваме правна и економска сигурност за над 4.700 наставници и стручни соработници

iPortal

СДСМ: Обезбедуваме правна и економска сигурност за над 4.700 наставници и стручни соработници

MakPress

iPortal Канал5 360 степени Press24 Локално MTM MakPress

Јаневска: Со законот за дигитализација Царовска врши дискриминација помеѓу учениците

Курир - 14.05.2021

„Огромен број на родители не знаат што е ова концепција и што предвидува, но и дел од наставниците не успеале точно да разберат што се случува бидејќи не им е достапна истата концепција, не им е доставена.

Јаневска: ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поправа тешките грешки на Царовска кога ќе дојде на власт, концепцијата ќе биде променета, а пари нема да се трошат за мебел туку за потребите на наставниците и учениците

Курир

Јаневска: ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ГИ ИСПРАВИ ГРЕШКИТЕ НА ЦАРОВСКА

Република

Јаневска: Онлајн наставата доживеа фијаско, власта абер нема за вакцинирање на наставници

MakPress

Јаневска: Реформите на Царовска нема да бидат успешни туку ќе допринесат до поголем проблем во образованието и до послаб успех на учениците

Курир

Нема придобивка од предвидените реформи во образованието, туку само проблеми

Нетпрес

Јаневска: Бројката од 76.000 члена во групата „Учебници и настава треба да има“ е сигурен знак дека народот не ги прифаќа реформите на Царовска

Курир

Нетпрес 24Инфо +инфо Press24 Lider MakPress

Епидемиолошката состојба ќе „одреди“ дали учениците од септември ќе се вратат во училиштата

MakPress - 15.05.2021

Оваа година избраниот хибриден модел на наставата даде одлични резултати, без застој во образованието, а притоа се заштити здравјето на учениците и наставниците како и колективното здравје.

Каква настава ќе има од септември зависи од епидемиолошката состојба

360 степени

Царовска: Наставата од септември зависно од епидемиолошката состојба

ТВ21

После матурата, МОН ќе одлучува каква настава ќе има од септември

Алсат-М

Царовска од Охрид: Наставата од септември зависно од епидемиолошката состојба

OhridNews

Царовска: Наставата од септември ќе се одвива зависно од епидемиолошката состојба

Слободен Печат

Царовска: Наставата од септември зависно од епидемиолошката состојба

Независен

Опсервер Скопје инфо CivilMedia Канал5 24Инфо Lider ММС +инфо

Јаневска: Дебакл е онлајн наставата, Царовска требаше да ги внесе наставниците во приоритетна група за вакцинирање за ...

Курир - 14.05.2021

„Добиваме информации дека онлајн наставата воопшто не е успешна. Наставниците генерално си ја вршат својата работа, тие се најавуваат во осум часот, држат предавања. Меѓутоа резултатите од таа настава се поразителни.

Онлајн наставата е дебакл

Нетпрес

Јаневска Онлајн наставата е дебакл, требаше наставниците да се вакцинираат за од септември да има настава со физичко присуство

Lider

Мицкоски: Недозволиво е интересот на власта за пари, да се става пред интересот на граѓаните и образованието на нашите ...

Курир - 14.05.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање на денешната изјава при посета на општина Битола дали ги поддржува утрешните протести на родителите против дигитализација на образовниот процес, посочи дека ова е уште ...

Мицкоски: Недозволиво е интересот на власта за пари да се става пред интересот на граѓаните и образованието

PressingTV

Мицкоски: Недозволиво е интересот на власта за пари, да се става пред интересот на граѓаните и образованието на нашите деца, ова е катастрофална реформа во образованието

Нетпрес

Мицкоски: Недозволиво е интересот на власта за пари, да се става пред интересот на граѓаните и образованието на нашите деца, ова е катастрофална реформа во образованието

Република

Мицкоски: Недозволиво е интересот на власта за пари, да се става пред интересот на граѓаните и образованието на нашите деца

MakPress

Мицкоски: Недозволиво е интересот на власта за пари, да се става пред интересот на граѓаните и образованието на нашите деца, ова е катастрофална реформа во образованието

Опсервер

Мицкоски за дигитализацијата: Ова е уште една катастрофална реформа спроведена од власта

Lider

Компаниите и институциите во кампања: Само стручно образован и подготвен кадар може да одговори на потребите на ...

OhridNews - 14.05.2021

еализираниот дијалог изминатите два месеца на локално ниво помеѓу компаниите, општините, училиштата и Министерството, има за цел креирање уписна политика во средно образование врз потребите на реалниот сектор, односно да се обезбеди подготвен кадар ...

Отворен ден во тетовското стручното училиште „Моша Пијаде“ во рамки на проектот „Учи паметно, работи стручно“

Вечер Прес

Отворен ден во тетовското стручното училиште „Моша Пијаде“ во рамки на проектот „Учи паметно, работи стручно“

MakPress

Професорот Јамандиев со повик до учениците и родителите утре да дојдат на протест

Курир - 14.05.2021

Предложениот Закон за учебници предизвика големо негодување кај наставниците, родителите, учениците и целата јавност. Затоа во сабота во 12 часот пред општина Охрид ќе се одржи мирен протест да се слушне гласот против сите нелогични реформи во ...

Професорот Јамандиев со повик до учениците и родителите утре да дојдат на протест

Република

Учениците и родителите утре да дојдат на протест, повика професорот Јамандиев

Lider

Средношколците утре на протест со нивните родители: Да се спротивставиме на уништувањето на образованието што го прави ...

Курир - 14.05.2021

Средношколски глас повторно излезе со повик за утрешниот протест. „Да излеземе што помасовно, да дадеме поддршка на нашите родители. Да се спротивставиме на уништувањето на образованието што го прави Мила Царовска.

Средношколците утре на протест: Доста е од узбрзани реформи и експерименти врз нашиот грб!

Нетпрес

Средношколски глас ги повика средношколците на утрешниот протест против Законот за учебници

24Инфо - 14.05.2021

Максим Крстески во името на Средношколски глас упати апел до средношколците да излезат на утрешниот протест организиран од Граѓанската иницијатива „УЧЕБНИЦИ И НАСТАВА МОРА ДА ИМА”. -Да излеземе што помасовно, да дадеме поддршка на нашите родители.

Средношколците утре на протест

Република