TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шчербак: Македонија ќе биде легитимна цел на Русија во случај на конфликт со НАТО

Deutsche Welle - 29.03.2018

Рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербак денеска на прес-конференција во Скопје ги појасни позициите на неговата земја во врска со аферата Скрипал и нарушувањето на билатералните односи со Македонија.

Македонија ќе згреши Ако влезе во НАТО, вонземјани ли ќе ја нападнат, вели рускиот амбасадор Шчербак

Сакам да кажам - 29.03.2018

Рускиот амбасадор во Скопје Олег Шчербак вели дека можното влегување на Македонија во НАТО ќе биде погрешна одлука од повеќе аспекти. „Влегувањето во НАТО ќе го ограничи суверенитетот на Македонија и не е никаква гаранција за просперитетот и за ...

Шчербак: Русија е разочарана од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ за протерувањето, ќе почека со контра мерки

Мета - 29.03.2018

Изјавата на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Николоски е израз на недоследната политика на дел од раководството на таа политичка партија, и како резултат на таквата политика, ВМРО-ДПМНЕ ги загуби изборите.

Шчербак: ВМРО-ДПМНЕ ја изгуби власта поради недоследната политика

Фокус - 29.03.2018

Рускиот амбасадор, Олег Шчербак, на денешната прес конференција ги прокоментира новите позиции на ВМРО-ДПМНЕ да се ориентира повторно кон ЕУ и НАТО откако во последните месеци од власта покажуваше аспирации кон сојузништво со Русија.

Шчербак: Доколку НАТО ја нападне Русија вие ќе бидете мета за возвратен удар

Фокус - 29.03.2018

Вие како одговорни граѓани на својата земја треба да размислите дека по евентуалното зачленување на Македонија во НАТО, земјата ќе стане дел од воена машинерија на алаијансата и доколку се случи агресија на НАТО против Русија вие ќе ја имате ...

Рускиот амбасадор: Непријателски чекор и политичка нарачка да се протера руски дипломат, ќе има одговор

Фокус - 29.03.2018

Рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак, рече дека е политичка нарачка одлуката на македонската Влада да протера руски дипломат. Тој ги отфрли обвинувањата на македонското Министерство за надворешни работи, дека рускиот дипломат бил инвовлиран ...

Шчербак: Протерувањето е непријателски чин, Москва ќе возврати соодветно

МРТ - 29.03.2018

Соодветено ќе одговориме на одлуката на македонските власти за протерување на рускиот дипломат. Тоа е непријателски чин- изјави рускиот амбасадор Шчербак на прес- конференцијата во Скопје за случајот „Скрипал“.

Шчербак: Протерувањето е непријателски чекор под влијание однадвор

Кајгана - 29.03.2018

Скопје, 29 март 2018 (МИА) – Одлуката на македонските власти да протераат руски дипломат предизвикува чувство на жалење. Оваа одлука има неоснован карактер и е без преседан за целата историја на руско-македонските односи, изјави рускиот амбасадор ...

Шчербак: Ваков непријателски чекор кон Русија, е земен под притисок

ТВ21 - 29.03.2018

Амбасадарот на Русија во Република Македонија, Олег Шчербак за одлуката на Македонија за протерување на рускиот дипломат вели дека за нив предизвикува чувство на длабоко жалење. Оваа одлука има неоснован карактер и е преседан во целата историја на ...

Рускиот амбасадор најави адекватен, но добро промислен одговор, на протерувањето на рускиот дипломат

24 Вести - 29.03.2018

Рускиот дипломат Олег Шчербак најави адекватен, но добро промислен одговор на протерувањето на рускиот дипломат од Македонија. „Одлуката на македонските власти да го протераат рускиот дипломат кај нас предизвика чувство на длабоко жалење.

Шчербак: Протерувањето на рускиот дипломат од Македонија го сметаме за сериозен непријателски чекор

МКД - 29.03.2018

Протерувањето на еден дипломат во дипломатијата се смета како сериозен непријателски чекор, но нашиот одговор ќе биде добро промислен од сите страни и адекватен, рече на денешната прес-конференција рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак.

Рускиот амбасадор најави мерки за протерувањето дипломат од Македонија

Р.С.Европа - 29.03.2018

Рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак на денешната прес- конференција изјави денеска дека врз основа на уцена, политички притисок и евроатланска солидарност неосновано се протеруваат руски дипломати во врска со случајот Скрипал идека ...

Рускиот амбасадор Шчербак порача: Избрзана е одлуката на Македонија за протерување на дипломатот

Макфакс - 29.03.2018

„Со големо жалење забележуваме дека некои држави меѓу кои и властите на Македонија потпаднаа под чекори, кои се непријателски за Русија, му веруваат на Лондон и на сметка на интересите на своите држави и на билатералните односи, донеле избрзана ...

Шчербак: Македонија не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за дипломатот

Стандард - 29.03.2018

Македонската страна не сакаше да ни обезбеди докази за тврдењата за делувањето на нашиот дипломат, изјави на денешната прес конференција рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербак, на која подетално зборуваше за улогата на Велика британија во ...

Шчербак: Македонија се вовлекува во НАТО

Нетпрес - 29.03.2018

Рускиот амбасадор во Македонија Олег Шчербак на прес-конференцијата во петокот во Скопје во врска со одлуката на македонските власти да протераат руски дипломат солидаризарајќи се со Велика Британија во врска со „случајот Скрипал“ рече дека ќе иде ...

Шчербак: ВМРО-ДПМНЕ ја изгуби власта поради недоследната политика

Слободен Печат - 29.03.2018

Рускиот амбасадор, Олег Шчербак, на денешната прес конференција ги прокоментира новите позиции на ВМРО-ДПМНЕ да се ориентира повторно кон ЕУ и НАТО откако во последните месеци од власта покажуваше аспирации кон сојузништво со Русија.

Рускиот амбасадор Шчербак порача: Избрзана е одлуката на Македонија за протерување на дипломатот

24Инфо - 29.03.2018

Рускиот амбасадор Шчербак порача: Избрзана е одлуката на Македонија за протерување на дипломатот Рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак, рече дека е политичка нарачка одлуката на македонската Влада да протера руски дипломат.

Шчербак: Протерувањето е непријателски чекор под влијание однадвор

Слободен Печат - 29.03.2018

Одлуката на македонските власти да протераат руски дипломат предизвикува чувство на жалење. Оваа одлука има неоснован карактер и е без преседан за целата историја на руско-македонските односи, изјави рускиот амбасадор Олег Шчербак по одлуката на МНР ...

Рускиот амбасадор во Македонија: ЌЕ ИМА САНКЦИИ

Фактор - 29.03.2018

Рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак на денешната прес-конференција изјави дека врз основа на уцена, политички притисок и евроатланска солидарност неосновано се протеруваат руски дипломати во врска со случајот Скрипал.

Рускиот амбасадор Шчербак со порака: Избрзана е одлуката на Македонија за протерување на дипломатот

Слободен Печат - 29.03.2018

„Со големо жалење забележуваме дека некои држави меѓу кои и властите на Македонија потпаднаа под чекори, кои се непријателски за Русија, му веруваат на Лондон и на сметка на интересите на своите држави и на билатералните односи, донеле избрзана ...

Шчербак: ВМРО-ДПМНЕ ја изгуби власта поради неконзистентност

+инфо - 29.03.2018

Поради својата неконзистентност, ВМРО-ДПМНЕ ја изгуби власта, коментира рускиот амбасадор, Олег Шчербак, на денешната прес конференција за новите позиции на ВМРО-ДПМНЕ да се ориентира повторно кон ЕУ и НАТО.

Шчербак: Протерувањето е непријателски чекор под влијание однадвор

Стандард - 29.03.2018

Одлуката на македонските власти да протераат руски дипломат предизвикува чувство на жалење. Оваа одлука има неоснован карактер и е без преседан за целата историја на руско-македонските односи, изјави рускиот амбасадор Олег Шчербак по одлуката на МНР ...

(ВИДЕО) Шчербак: Македонија ќе добие адекватен и смислен одговор за непријателскиот чин

А1 On - 29.03.2018

Рукиот амбасадор Олег Шчербак најави дека Русија ќе возврати со мерки за протерувањето на дипломатот од амбасадата во Скопје. Тој кажа дека Русија има долга и искусна дипломатија и во тој контекст не и се брза да ги соопшти мерките.

Шчербак: Протерувањето е непријателски чекор, ќе возвратиме соодветно

Press24 - 29.03.2018

Одлуката на македонските власти да протераат руски дипломат предизвикува чувство на жалење. Оваа одлука има неоснован карактер и е без преседан за целата историја на руско-македонските односи, изјави рускиот амбасадор Олег Шчербак по одлуката на МНР ...

Рускиот амбасадор Шчербак порача: Избрзана е одлуката на Македонија за протерување на дипломатот

Sky - 29.03.2018

„Со големо жалење забележуваме дека некои држави, меѓу кои и властите на Македонија, презедоа чекори кои се непријателски за Русија, му веруваат на Лондон и на сметка на интересите на своите држави и на билатералните односи, донеле избрзана одлука ...

Шчербак: Протерувањето е непријателски чекор, ќе вратиме со наш одговор

+инфо - 29.03.2018

Одлуката на македонските власти да протераат руски дипломат предизвикува чувство на жалење. Оваа одлука има неоснован карактер и е без преседан за целата историја на руско-македонските односи, изјави рускиот амбасадор Олег Шчербак по одлуката на МНР ...

Рускиот амбасадор Шчербак порача: Избрзана е одлуката на Македонија за протерување на дипломатот тоа го сметаме за ...

Точка - 29.03.2018

„Немаме традиција да брзаме во одлуките и во нашите чекори. Во дипломатската пракса протерување дипломат претставува сериозен и непријателски чекор. И во свое време ќе вратиме со наш одговор, но овој одговор ќе биде адекватен, добро промислен од ...

Шчербак: Протерувањето на рускиот дипломат e серизоен непријателски гест

Нетпрес - 29.03.2018

Протерувањето на дипломат, во дипломатијата се смета како сериозен непријателски чекор, но нашиот одговор ќе биде добро промислен од сите страни и адекватен, рече на прес-конференцијата во четвртокот рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак.