TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чаусидис: Изборот на Чадиковски за прв човек на ЗНМ е легитимен

AKO - 16.12.2018

Еден од тројцата члеенови на изборната комисија, Тамара Чаусидис, за АКО.мк вели дека изборот на Младен Чадиковски за претседател на ЗНМ е легитимен. ,,Како член на комисијата немам дилема дка изборот на Чадиковски е спроведен транспарантно и е ...

ЦИВИЛ: Како беше организирано Изборното собрание на ЗНМ?

CivilMedia - 16.12.2018

ЦИВИЛ , како организација за човекови права и слободи, во чија структура функционира и организациската единица ЦИВИЛ МЕДИА, посветена на слободата на изразувањето и медиумските слободи, со внимание ги следи реакциите по изборот на Младен Чадиковски ...

Проблематизиран изборот на Чадиковски за претседател на ЗНМ

CivilMedia - 16.12.2018

Изборот на Младен Чадиковски за нов претседател на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го проблематизираа неколку новинари на социјалните мрежи и во медиумите. Според толкувањето на Горан Трпеноски, новинар на интернет порталот Сакам да ...

СКАНДАЛ! Младен Чадиковски е нелигитимен претседател на ЗНМ?!!

Канал5 - 15.12.2018

Според статутот на ЗНМ, за да победи некој денес, според бројот на присутните 175, морал да добие најмалку 88 гласа. Чадиковски доби 86 На самиот денешен избор му претходеа многу сомнителни случувања.

Трпеноски: Изборот на Чадиковски за претседател на ЗНМ не е според Статутот, немаше мнозинство од присутните членови

А1 On - 15.12.2018

Претставникот на верификационата комисија на ЗНМ, Горан Трпеноски на неговиот Фејсбук профил објави дека изборот на Младен Чадиковски за претседател на ЗНМ е нелегитимен. Како што напиша Трпеноски, за да се избере претседател на ЗНМ, за кандидатот ...

Оспорен изборот на Чадиковски за претседател на ЗНМ: Го добил ли Младен потребното мнозинство?

+инфо - 15.12.2018

Претставникот на Верификационата комисија на Изборното собрание на Здружението на новинарите на Македонија, Горан Трпеноски, по изборот на Младен Чадиковски за нов претседател на ЗНМ, на својот профил на Фејсбук објави дека изборот на Чадиковски е ...

Европската федерација на новинари го честиташе изборот на Младен Чадиковски

Фактор - 16.12.2018

Европската федерација на новинари му го честиташе изборот на Младен Чадиковски за претседател на ЗНМ. Вечерва претседателот на ЕФЈ, европската федеација на новинари на Твитер, Рикардо Гутиерез го честиташе,изборот на Чадиоковски, со зборовите, ...

Чадиковски под сомнителни услови избран за нов претседател на ЗНМ

Телма - 15.12.2018

Со девет гласови повеќе од новинарот Столе Наумов, за нов преседател на Здружението на новинари на Македонија е избран Младен Чадиковски. За него гласале 86 а за Наумов 77 новинари и медиумски работници.

Младен Чадиковски избран за нов претседател на Здружението на новинари на Македонија

Радио МОФ - 15.12.2018

Нов претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) е Младен Чадиковски. Тој беше изгласан на денешното Собрание на ЗНМ, со 86 гласа. Негов противкандидат беше Стојанче Наумов, за кого гласаа 77 членови на ЗНМ.

Младен Чадикоски избран за претседател на Здружението на новинари на Македонија

OhridNews - 15.12.2018

Со 88 гласа За, новинарот Младен Чадикоски е избран за претседател на Здружението на новинари на Македонија – ЗНМ, на Изборното собрание што се одржа денеска во Скопје. Тој доби 9 гласа повеќе од новинарот Столе Наумов.

МАН му го честита изборот на Чадиковски за претседател на ЗНМ

Макфакс - 15.12.2018

Македонската асоцијација на новинари (МАН) му го честита изборот на Младен Чадиковски за претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). „Се надеваме дека со новото раководство ЗНМ ќе се фокусира на вистински реформи во медиумската ...

Младен Чадиковски е нов претседател на Здружението на новинарите на Македонија

Сакам да кажам - 15.12.2018

Младен Чадиковски е нов претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). Чадиковски, кој е главен и одговорен уредник на Телевизија 24, е избран на денешното редовно изборно собрание на ЗНМ во конкуренција со Стојанче Наумов од радиото ...

Младен Чадиковски избран за нов претседател на ЗНМ

Вечер - 15.12.2018

Младен Чадиковски е новиот претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). Тој беше избран на денешното редовно изборно собрание на кое од вкупно 555 членови присуствуваа 175, а за него гласаа 86.

Младен Чадиковски избран за нов претседател на ЗНМ

Либертас - 15.12.2018

Младен Чадиковски е новиот претседател на Здружението на новинари. Тој со 86 гласа го победи својот противкандидат Столе Наумов од Канал77, за кој имаше 77 гласови. Покрај ова, беа избрани и членови за Управниот и Надзорниот одбор и на Советот на ...

Младен Чадиковски избран за претседател на ЗНМ

Нова ТВ - 15.12.2018

Младен Чадиковски од ТВ24 е избран за претседател на Здружението на новинарите. Членовите на ЗНМ денеска на собрание избираа претседател и членови на Управниот и Надзорниот одбор и Советот на честа.

Младен Чадиковски избран за нов претседател на ЗНМ

Р.С.Европа - 15.12.2018

Новинарот Младен Чадиковски денеска е избран за претседател на Здружението на новинари на Македонија. Тој доби 86 гласа од членовите, а за неговиот противкандидат Столе Наумов гласаа 77 членови.

Младен Чадиковски е избран за претседател на ЗНМ

24 Вести - 15.12.2018

Младен Ч адиковски е новиот претседател на Здружението на новинари. Чадиковски денеска е избран со 86 гласа , додека неговиот противкандидат С толе Н аумов имаше 77 гласа. О свен рв човек на ЗНМ – се бираше и н ов управен и надзорен обор, како и ...

Младен Чадиковски е новиот претседател на ЗНМ

Фокус - 15.12.2018

Младен Чадиковски е новиот претседател на Здружението на новинари. Тој со 88 гласа го победи својот противкандидат Столе Наумов од Канал77, за кој имаше 77 гласови. Во моментот уште трае пребројувањето на гласовите за членовите на Управниот и ...

Младен Чадиковски избран за нов претседател на ЗНМ

А1 On - 15.12.2018

Младен Чадиковски е избран за нов претседател на Здружението на новинари на Македонија. Тој освои 86 гласа, додека неговиот противкандидат Столе Наумов имаше 77. – Голема благодарност за изборот кој помина без ниту една сенка, благодарам на сите кои ...

Младен Чадиковски избран за нов претседател на Здружението на новинарите на Македонија

Макфакс - 15.12.2018

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) за нов претседател го избра Младен Чадиковски. Тој доби подршка од 86 гласови, наспроти неговиот противкандидат Столе Наумов кој освои 77. На изборот вкупно гласале 169 редовни членови, што значи дека шест ...

Младен Чадиковски е избран за претседател на Здружение на новинари на Македонија

AKO - 15.12.2018

Младен Чадиковски, главен и одговорен уредник на ТВ24, е избран за претседател на ЗНМ. Со 86 гласа го победи својот противкандидат Столе Наумов од Канал77, за кого имаше 77 гласови. Во моментот уште трае пребројувањето на гласовите за членовите на ...

Новинарите си избраа нов лидер: Младен Чадиковски го наследува Насер Селмани во ЗНМ

Независен - 15.12.2018

Младен Чадиковски од ТВ „24 вести“ е избран за нов престедател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). Функцијата од Насер Селмани ја презема со 86 гласа „за“ наспроти 77. што ги доби неговиот противкандидат, Столе Наумов од „Канал 77“.

ЗНМ избира нов претседател меѓу Чадиковски и Наумов

Канал5 - 15.12.2018

Во атмосфера на оспорен легитимитет собранието на Здружението на новинарите на Македонија, избира нов претседател. Гласањето заврши пред малку. Членовите на ЗНМ избираат меѓу Младен Чадиковски и Стојанче Наумов.

Младен Чадиковски нов претседател на ЗНМ, „Достоинствено ќе ги претставувам новинарите“

4NEWS - 15.12.2018

Насер Селмани му го предаде кормилото од ЗНМ на Младен Чадиковски, кој што ќе го претставува здружението во следните четири години. Чадиковски освои 86, а противкандидатот Столе Наумов, освои 77 гласа.

Младен Чадиковски, нов претседател на ЗНМ

CivilMedia - 15.12.2018

Со поддршка од 86 негови колеги, Младен Чадиковски е избран за нов председател ма Здружението на Новинари на Македонија, а неговиот противкандидат Стојанче Наумов доби 77 гласови. На денешното изборно собрание се избраа и новиот состав на Управниот ...

Чадиковски: Ќе бидам претседател на сите членови на ЗНМ

Фактор - 15.12.2018

-Останувам на постулатите кои ги кажав на почетокот дека нема компромиси во однос на слободата на говорот и професионализација на медиумите и новинарството во Македонија. За тоа ќе се залагаме во следните четири години за да можеме да кажеме дека ...

Нов претседател на ЗНМ, Младен Чадиковски

Пулс24 - 15.12.2018

Веќе е решено, со 86 гласови ЗА и 77 ПРОТИВ на местото на поранешниот претседател на ЗНМ, Насер Селмани дојде Младен Чадиковски кој за функцијата се бореше со единствениот противкандидат, Стојанче Наумов.

Младен Чадиковски е новиот претседател на Здружението на новинари на Македонија

еМагазин - 15.12.2018

Главниот и одгворен уредник на телевизијата 24, новинарот Младен Чадиковски е новиот претседател на Здружението на новинари на Република Македонија (ЗНМ). Тој го победи против кандидатот, новинарот Столе Наумов од радиото Канал 77.

ЗНМ денеска избира претседател, кој ќе управува со Здружението во наредните четири години Чадиковски или Наумов

Фокус - 15.12.2018

Членовите на Здружение на новинари на Македонија, денеска ќе избираат нов претседател и нови членови на органите на управата на ЗНМ. За претседател на ЗНМ, пристигнати се две кандидатури и тоа на Столе Наумов, новинар во Канал 77 и на Младен ...

ЗНМ избира нов претседател

Р.С.Европа - 15.12.2018

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска треба да добие нов претседател. За претседателското место во ЗНМ во трка се двајца кандидати – Младен Чадиковски и Стојанче Наумов. Покрај ова, денеска ЗНМ треба да избере и членови за Управниот и ...

ЗНМ ќе избира нов претседател меѓу Чадиковски и Наумов

24 Вести - 15.12.2018

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска треба да добие нов претседател. За претседателското место во ЗНМ во трка се двајца кандидати – Младен Чадиковски и Стојанче Наумов. Од ЗНМ информираа дека до крајниот рок за поднесување кандидатура ...

Наумов и Чадиковски се кандидати за претседател на ЗНМ, Селмани по два мандата заминува од кормилото

AKO - 15.12.2018

Членовите на Здружение на новинари на Македонија, денеска ќе избираат нов претседател и нови членови на органите на управата на ЗНМ. За кандидат за претседател на ЗНМ , пристигнати се две кандидатури и тоа на Столе Наумов, новинар во Канал 77 и на ...

ЗНМ ќе добие нов претседател

ТВ21 - 15.12.2018

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска треба да добие нов претседател. За претседателското место во ЗНМ во се двајца кандидати Младен Чадиковски и Стојанче Наумов. Столе Наумов е новинар во Канал 77 и на Младен Чадиковски, главен и ...

Младен Чадиковски и Стојанче Наумов кандидати за иден претседател на ЗНМ

Локално - 15.12.2018

Денеска се избира нов лидер на ЗНМ како и сите органи кои во наредниот четиригодишен мандат ќе го водат ова еснафско здружение. Главниот и одговорен уредник на Телевизија 24 Младен Чадиковски и новинарот на Канал 77, Стојанче Наумов, се единствените ...

Чаусидис: Изборот на Чадиковски за прв човек на ЗНМ е легитимен

Локално - 16.12.2018

Еден од тројцата члеенови на изборната комисија, Тамара Чаусидис, за АКО.мк вели дека изборот на Младен Чадиковски за претседател на ЗНМ е легитимен. ,,Како член на комисијата немам дилема де ка изборот на Чадиковски е спроведен транспарантно и е ...

ЧАДИКОВСКИ КОНТРА НАУМОВ: Новинарите одлучуваат кој ќе го преземе кормилото на ЗНМ

Фактор - 15.12.2018

Меѓу двајца кандидати денеска новинарите ќе бираат кој ќе биде новиот претседател на Здружението на новинари на Македонија . Копјата ќе се кршат меѓу Младен Чадиковски и Стојанче Наумов. Како што беше соопштено пристигнати се и 29 кандидатури за ...

Скандалозно: Чадиковски премолчел бркање од работа бремена новинарка

Канал5 - 14.12.2018

Скандалозно – кандидатот за претседател на Здружението на новинарите, Младен Чадиковски, како главен уредник во телевизијата 24 Вести премолчел бркање од работа на новинарка која била бремена.

Го проблематизираат изборот на Младен Чадиковски за лидер на ЗНМ

Локално - 16.12.2018

Изборот на Младен Чадиковски за нов претседател на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го проблематизираа неколку новинари на социјалните мрежи и во медиумите. Според толкувањето на Горан Трпеноски, новинар на интернет порталот Сакам да ...

Скандал: Младен Чадиковски, кандидат за претседател на ЗНМ премолчел отказ на бремена новинарка!

Канал5 - 14.12.2018

Дали ЗНМ ќе добие претседател кој кога требало и можел не застанал во одбрана на новинарите? Поранешната новинарка на Телевизија 24 Христина Новевска на „Фејсбук“ статус објави сведоштво за скандалозниот начин на кој била отпуштена од телевизијата ...

Чадиковски: Почнаа црни кампањи по мојата кандидатура, затоа велам ни треба силно ЗНМ!

Локално - 14.12.2018

Црната пропаганда што некои од националните телевизии се обидуваат да ја протнат на мала врата пред утрешниото Собрание на ЗНМ, каде треба да се избере ново раководство на ова здружение е смислен атак за мое оцрнување , порача Младен Чадиковски ...

Мажот на годината држел 350 детски срца во раце

24Инфо - 14.12.2018

Да не бев лекар верувам дека ќе бев гитарист или ќе се занимавав со нешто поврзано со музика. Во мојата канцеларија ќе забележите голем број на CD-иња од Ју-ту, Стинг, Ерос Рамацоти. Често слушам музика.

„Телма“: Чадиковски под сомнителни услови избран за нов претседател на ЗНМ

Курир - 15.12.2018

Младен Чадиковски, новинарот на ТВ24 под сомнителни услови е избран за нов претседател на Здружението на новинари на Македонија, објави телевизјата „Телма“ . За Чадиковски гласале 86 новинари и медиумски работници, што е за девет повеќе од вториот ...

МАН му го честита изборот на Чадиковски за претседател на ЗНМ

24Инфо - 15.12.2018

Македонската асоцијација на новинари (МАН) му го честита изборот на Младен Чадиковски за претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). Од МАН изразуваат надеж дека со новото раководство ЗНМ ќе се фокусира на вистински реформи во ...

Избран нов претседател на ЗНМ

Курир - 15.12.2018

Младен Чадиковски е новиот претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ). Тој беше избран на денешното редовно изборно собрание на кое од вкупно 555 членови присуствуваа 175, а за него гласаа 86.

Младен Чадиковски на чело на новото раководство на ЗНМ

Локално - 15.12.2018

Младен Чадиковски е новиот претседател на Здружението на новинари. Тој со 86 гласа го победи својот противкандидат Столе Наумов од Канал77, за кој имаше 77 гласови. Покрај ова, беа избрани и членови за Управниот и Надзорниот одбор и на Советот на ...

Младен Чадиковски избран за нов претседател на ЗНМ

Сител - 15.12.2018

Младен Чадиковски од ТВ24 е избран за претседател на Здружението на новинарите. Членовите на ЗНМ денеска на собрание избираа претседател и членови на Управниот и Надзорниот одбор и Советот на честа.

Младен Чадиковски е новиот претседател на ЗНМ

Локално - 15.12.2018

Младен Чадиковски е новиот претседател на Здружението на новинари. Тој со 86 гласа го победи својот противкандидат Столе Наумов од Канал77, за кој имаше 77 гласови. Во моментот уште трае пребројувањето на гласовите за членовите на Управниот и ...

Младен Чадиковски избран за нов претседател на Здружението на новинарите на Македонија

Centar - 15.12.2018

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) за нов претседател со 4 годишен мандат го избра Младен Чадиковски кој доби подршка од 86 гласови, наспроти неговиот противкандидат Столе Наумов кој освои 77.

Младен Чадиковски нов претседател на ЗНМ, „Достоинствено ќе ги претставувам новинарите“

ТВ21 - 15.12.2018

Насер Селмани му го предаде кормилото од ЗНМ на Младен Чадиковски, кој што ќе го претставува здружението во следните четири години. Чадиковски освои 86, а противкандидатот Столе Наумов, освои 77 гласа.

Чадиковски: Ќе бидам претседател на сите новинари

Фокус - 15.12.2018

-Останувам на постулатите кои ги кажав на почетокот дека нема компромиси во однос на слободата на говорот и професионализација на медиумите и новинарството во Македонија. Ќе бидам претседател на сите членови.