TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со спектаклот Кармина Бурана отворено 55-тото издание на Охридско лето

Тера - 14.07.2015

Едно од најмаркантните дела на 20-от век, сценската кантата „Кармина Бурана" на германскиот композитор Карл Орф, доживеа модерна изведба преку шпанската продукција „Ла Фура дел Баус". Токму таквата изведба го отвори овогодинешното 55-то издание на ...

Огнена, визуелно моќна „Kармина Бурана“ во Антички театар

Дневник - 13.07.2015

Магично-визулно беше завчеравечер во Античкиот театар во Охрид. Во вековната меморија на сцената свои визуелни одблесоци остави претставата „Kармина Бурана“ како претстава за отворање на 55. издание на меѓународниот фестивал Охридско лето.

Кармина Бурана - аудиовизуелен спектакл каков што во Охрид немало

Вечер Прес - 13.07.2015

Едно од најмаркантните дела на 20 век, сценската кантата "Кармина Бурана“ доживеа модерна верзија преку шпанската продукција, во која уживаше публиката во преполниот Антички театар, сцена која на моменти изгледаше и премала за едно толку ...

Спектакуларен почеток на Охридското културно лето

Алфа - 13.07.2015

Грандиозен почеток на најголемата музичко сценска манифестација во државава, кој го отвори светски познатиот шпански ансамбл Ла фура дел баус, со изведба на едно од најмаркантните музички дела на 20 век Грандиозен почеток на најголемата музичко ...

ОХРИДСКО ЛЕТО: Кој сè дојде на приемот на Иванов во Охрид (ФОТО)

Телеграф - 13.07.2015

Ансамблот од Шпанија, „Ла Фура делс Баус“ приреди спектакуларно отворање на фестивалот со кантатата „Кармина Бурана“ од Карл Орф Политичари, дипломати и по некој уметник можеа да се забележат на приемот што претседателот Ѓорге Иванов го организира ...

„Кармина Бурана” го разгоре фестивалскиот оган на 55. јубилејно издание на „Охридско лето”

Канал5 - 13.07.2015

„Кармина Бурана” го разгоре фестивалскиот оган на 55. јубилејно издание на најголемата културна манифестација во земјава “Охридско лето”. Едно од најмаркантните дела на 20-от век, сценската кантата во изведба на шпанскиот ансамбал „Ла Фура дел Баус“ ...

Грандиозен старт на „Охридско лето“

МРТ - 13.07.2015

„Кармина Бурана“ го разгоре фестивалскиот оган на јубилејното 55 – то „Охридско лето“. Едно од најмаркантните дела, сценската кантата во изведба на шпанскиот ансанбл „Ла Фура Дел Баус“ синоќа во Античкиот Театар допре до сетилата на повеќе илјадната ...

Отворено 55 издание на „Охридско лето“

Р.С.Европа - 13.07.2015

Со изведба на сценската кантата „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот Ла фура делс Баус од Шпанија, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија синоќа на сцената на Античкот театар во Охрид свечено е ...

Желба ми е Бочели да го видам во Антички

Вест - 12.07.2015

Елизабета Јанкуловска во 2012 година стана директорка на најголемиот фестивал во земјава Охридското лето, кој годинава слави јубилеј од 55 години, а наследи долгови и големи проблеми. Бети, позната на јавноста по успешната директорска работа во ...

Фото + видео: Овации за атрактивната изведба на „Кармина Бурана“ на отворањето на 55-то „Охридско лето“

OhridNews - 13.07.2015

Со изведба на музичко сценскиот спектакл „Кармина Бурана“ на шпанската продукциска куќа „Ла Фура дел баус“ заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и оркестарот, балетот и хорот на Македонската опера и балет, под диригентската палка на ...

ОХРИДСКО ЛЕТО: Надреален музички спектакл вечерва го отвора фестивалот (ВИДЕО)

Телеграф - 12.07.2015

Шпанскиот ансамбл „Ла фура делс Баус“, кој ги урна сите досегашни сфаќања за операта и за балетот, вечерва во 21 часот на сцената во Античкиот театар ќе го изведе мултимедијалниот спектакл „Кармина бурана“ Концерти, претстави, проекции, ...

МУЗИЧКИ СПЕКТАКЛ: Грандиозно отворено 55. Охридско лето (ФОТО)

Телеграф - 12.07.2015

Ансамблот од Шпанија, Солисти во вода, уметници качени на кранови, актери кои легуваат во гледалиштето, хор и оркестар со врвна професионалност и постојани надреални визуелизации можеше да види публиката на вечерашното отворање на 55. Охридско лето.

Шпанскиот ансамбл „Ла фура делс Баус“ вечер ќе го отвори 55.Охридско лето

Хитпортал - 12.07.2015

Со изведба на „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот „Ла фура делс Баус“ од Шпанија, под диригентската палка на Хозеп Висент, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија вечер на сцената на Античкот ...

(ВИДЕО) Јолевски: Фестивалите треба да бидат слободни зони

А1 On - 12.07.2015

Не само Охридско лето, туку воопшто фестивалите, треба да бидат слободни зони, слободна зона на добрата мисла, слободна зона на убавите претстави и уметноста никако не смее да влезе во замката на политичките игри и манипулации, вели селекторот на ...

Отворено 55. издание на „Охридско лето“

Канал5 - 12.07.2015

Со изведба на сценската кантата „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот Ла фура делс Баус од Шпанија, под диригентската палка на Хозеп Висент, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија вечерва на ...

Светската музичка елита одушевена од Античкиот театар

OhridNews - 12.07.2015

„ Некои театри имаат убава местоположба, некои пак имаат убава енергија. Античкиот театар во Охрид ги има и двете нешта“- изјави на свечениот коктел со пријателите, спонзорите и помагателите на „Охридско лето“, шпанскиот диригент Хозеп Висент под ...

Почнува 55-то јубилејно Охридско лето

Алфа - 12.07.2015

Јубиленото 55-то издание на најголемата музичко сценска манифестација во државава, вечерва го отвора светски познатиот шпански ансамбл Ла фура дел баус, со изведба на едно од најмаркантните музички дела на 20 век, „Кармина Бурана”.

Ексклузивно фото: Еве како ќе изгледа спектаклот „Кармина Бурана“ што ќе го отвори „Охридско лето“

OhridNews - 12.07.2015

Со изведба на музичко сценскиот спектакл „Кармина Бурана“ на шпанската продукциска куќа „Ла Фура дел баус“ заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и оркестарот, балетот и хорот на Македонската опера и балет, вечерва, ќе биде отворено ...

Вечерва свечено отворање на 55-то јубилејно издание на фестивалот Охридско лето

Канал5 - 12.07.2015

Со големиот музичко-сценски спектакл, „Кармина Бурана“ во изведба на светски познатиот ансамбл од Шпанија „Ла фура делс баус“ вечерва свечено ќе биде отворено 55 то јубилејно издание на фестивалот Охридско лето.

Не се менува победничкиот концепт на „Охридско лето“

Н.Македонија - 11.07.2015

Фестивалот почна скромно и без мегаломански претензии - со концертот на оперската певица Ана Липша-Тофовиќ во црквата „Св. Софија“ на 4 август 1961 година. Во меѓувреме се сменија многу работи - го сменивме општествениот систем, станавме независна ...

Охридско лето со „Кармина Бурана“ во изведба на „Ла Фура Делс Баус“

Канал5 - 12.07.2015

Традиционално на 12 јули вечерва почнува Oхридско лето. Концерти, претстави, проекции, мултимедијални содржини со домашни и странски актери, музичари, уметници, ансамбли ќе проследи публиката на годинешното 55. издание.

Шпански ансамбл ќе го отвори 55. „Охридско лето“

Курир - 12.07.2015

Со изведба на „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот „Ла фура делс Баус“ од Шпанија, под диригентската палка на Хозеп Висент, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија вечер на сцената на Античкот ...

Со музичко сценскиот спектакл „Кармина Бурана“ почнува 55. Охридско лето

Сител - 12.07.2015

Со музичко сценскиот спектакл „Кармина Бурана“од Карл Орф во изведба на шпанската продукција „Ла Фура дел баус“ заедно со Оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија вечерва стартува 55-то јубилејно издание на фестивалот ...

Иванов се сретна организаторите и уметниците кои ќе настапат на отворањето на `Охридско лето`

Макфакс - 12.07.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во неделата во „Вила Билјана" во Охрид ги прими организаторите на фестивалот „Охридско лето", како и дел од членовите на ансамблот Ла фура делс Баус од Шпанија, коишто ќе настапат на свеченото ...

„Кармина Бурана“ го отвора 55. „Охридско лето“

Република - 11.07.2015

На сцената на Античкиот театар во Охрид, утревечер во 21 часот по 55. пат ќе започне да се одржува Фестивалот „Охридско летo“. Во Охрид пристигнаа сите членови од екипата на шпанската продукциска куќа „Ла фура делс Баус“ која заедно со Македонската ...

Иванов ќе се сретне со организаторите и уметниците кои што ќе настапат на `Охридско лето`

Макфакс - 12.07.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во недела во Вила Билјана во Охрид, ќе ги прими организаторите на фестивалот „Охридско лето“ и членовите на ансамблот Ла фура делс Баус од Шпанија, коишто ќе настапат на свеченото отворање на ...

Стотина артисти во „Kармина Бурана“ ќе прават спектакл на Охридско лето

Дневник - 10.07.2015

Охрид од вечерва е регионален центар на светската музичка елита. На Античкиот театар (21 ч) стотина артисти со музичко-сценскиот спектакл „Kармина Бурана“ на Kарл Орф во изведба на светски познатиот ансамбл од Шпанија „Ла фура делс баус“ ќе го ...

Светските ѕвезди на Охридско лето бараат соба со поглед и охридска пастрмка!

Канал5 - 10.07.2015

Апартман со поглед кон Охридското езеро, здрава органска храна, македонски специјалитети , риба, макало, се главните барања на светските ѕвезди кои во рамките на фестивалот Охридско лето ќе престојуваат во Охрид.

Се подготвува сцената за спектаклот со кој ќе биде отворено 55-то „Охридско лето“

Вечер Прес - 10.07.2015

Интензивно се подготува сцената на Античкиот театар во Охрид, каде во недела, 12-ти јули, свечено ќе биде отворено јубилејното 55-то издание на фестивалот „Охридско лето", со изведба на музичкиот спектакл „Кармина Бурана"од германскиот композитор ...

Отворено 55 издание на „Охридско лето“

Локално - 13.07.2015

Со изведба на сценската кантата „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот Ла фура делс Баус од Шпанија, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија синоќа на сцената на Античкот театар во Охрид свечено е ...

Со „Кармина Бурана“ отворено на 55-то Охридско лето

Макфакс - 13.07.2015

Со изведба на музичко сценскиот спектакл „Кармина Бурана“ на шпанската продукциска куќа „Ла Фура дел баус“ заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и оркестарот, балетот и хорот на Македонската опера и балет, под диригентската палка на ...

РСЕ: Јолевски – Фестивалите треба да бидат слободни зони (ВИДЕО)

Репортер - 12.07.2015

Не само Охридско лето, туку воопшто фестивалите, треба да бидат слободни зони, слободна зона на добрата мисла, слободна зона на убавите претстави и уметноста никако не смее да влезе во замката на политичките игри и манипулации, вели селекторот на ...

Отворено 55-тото издание на „Охридско лето”

Репортер - 12.07.2015

– Со изведба на сценската кантата „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот Ла фура делс Баус од Шпанија, под диригентската палка на Хозеп Висент, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија вечерва на ...

„Ла фура дел баус“, го отвара јубилејното Охридско лето

Н.Македонија - 12.07.2015

Јубиленото 55-то издание на големата музичко сценска манифестација, вечерва го отвора светски познатиот шпански ансамбл „Ла фура дел баус“, со изведба на едно од најмаркантните музички дела на 20 век, „Кармина Бурана” Станува збор за грандиозен ...

Фестивалот Охридско лето почнува вечерва по 55-ти пат

Репортер - 12.07.2015

Со изведба на „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот „Ла фура делс Баус“ од Шпанија, под диригентската палка на Хозеп Висент, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија вечер на сцената на Античкот ...

Иванов ги прими уметниците кои ќе го отворат 55. „Охридско лето“

Press24 - 12.07.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во „Вила Билјана" во Охрид ги прими организаторите на фестивалот „Охридско лето" и дел од членовите на ансамблот „Ла фура делс Баус“ од Шпанија кои вечер ќе настапат на свеченото отворање на 55.

Со „Кармина Бурана“ се отвара „Охридско лето“

еМагазин - 12.07.2015

Фестивалот „Охридско лето“ кој традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на Република Македонија, вечерва ќе биде отворен со сценската кантата „Кармина Бурана“ од Карл Орф, во изведба на ансамблот Ла фура делс Баус од Шпанија, во ...

Отворено 55. издание на „Охридско лето“

Lider - 12.07.2015

Со изведба на сценската кантата „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот Ла фура делс Баус од Шпанија, под диригентската палка на Хозеп Висент, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија вечерва на ...

Шпанскиот ансамбл „Ла фура делс Баус“ вечер ќе го отвори 55. Охридско лето

А1 On - 12.07.2015

Со изведба на „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот „Ла фура делс Баус“ од Шпанија, под диригентската палка на Хозеп Висент, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија вечер на сцената на Античкот ...

Отворено 55. издание на „Охридско лето“

Сител - 12.07.2015

Со изведба на сценската кантата „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот Ла фура делс Баус од Шпанија, под диригентската палка на Хозеп Висент, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија вечерва на ...

Почнува 55. јубилејно Охридско лето

Алфа - 12.07.2015

Со изведба на „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот „Ла фура делс Баус“ од Шпанија, под диригентската палка на Хозеп Висент, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија вечер на сцената на Античкот ...

Ансамблот „Ла фура делс Баус“ што ќе го отвори „Охридско лето“ на прием кај Иванов

Република - 12.07.2015

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во „Вила Билјана” во Охрид ги прими организаторите на фестивалот „Охридско лето” и дел од членовите на ансамблот „Ла фура делс Баус“ од Шпанија кои вечер ќе настапат на свеченото отворање на 55.

Отворено 55-то издание на „Охридско лето

Либертас - 13.07.2015

Со изведба на сценската кантата „Кармина Бурана“ од Карл Орф, на ансамблот Ла фура делс Баус од Шпанија, под диригентската палка на Хозеп Висент, а во придружба на оркестарот на Македонската опера и балет и Македонската филхармонија вечерва на ...

Со спектаклот Кармина Бурана вечерва почнува Охридско лето

Вечер Прес - 12.07.2015

На свеченото отворање на 55. Јубилејно издание на Охридско лето вечер ќе се обрати претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, кој претходно во Вилата „Билјана" ќе ги прими организаторите на фестивалот и членовите на ансамблот „Ла фура делс ...