TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Македонија блокира“: Вчера пред Собранието имаше повеќе луѓе отколку на НАТО-журките на СДСМ

А1 On - 02.12.2018

„Македонија-Блокира“ со писмено соопштение ги осудува, како што велат, лагите и заканите на СДСМ во нивното вчерашно соопштение во кое луѓето кои беа синоќа на Сенародниот македонски протест ги нарече маргинални групи и поединци и остатоци од ...

Со шатори пред Собрание против уставните измени

Телма - 01.12.2018

Со десетина шатори поставени пред Собранието приврзаниците на „Македонија блокира“ ќе се обидат да го спречат или попречат процесот на уставните измени и промена на името на државата. На денешниот протест кој почна паралелно со пленарната седница во ...

„Македонија блокира“: Остануваме тука до Нова Година

МКД - 01.12.2018

Демонстрантите од иницијативата „Македонија блокира“ поставија шатори на улицата пред Собранието, во кое денес почна расправата од втората фаза за уставните измени предвидени со Преспанскиот договор на Македонија и Грција.

„Македонија Блокира“ го блокираше центарот

Независен - 01.12.2018

Граѓанската иницијатива „Македонија Блокира“ со шатори ја блокираше улицата пред Собранието, додека во законодавниот дом се оддржува пленарна седница за втората фаза на уставните измени предвидени со Преспанскиот договор на Македонија и Грција.

„Македонија блокира“ пред Собранието

МКД - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија блокира“. Демонстрантите веат знамиња со сонцето од Вергина и руски знамиња, а бараат ...

Протести пред Собранието, поставени шатори, демонстрантите ќе кампуваат

ТВ21 - 01.12.2018

Додека во Собранието се оддржува пленарна седница за втората фаза на уставните измени, надвор пред законодавниот дом мал број граѓани под организација на граѓанската иницијатива Македонија Блокира протестираат.

Фото: Неверојатната “масовност” на протестот пред Собранието

Либертас - 01.12.2018

Атмосферата на протестот против уставните измени во моментов фото: ...

Бачев: Од сабајле почнаа со провокации, го заградија половина простор и ни ја исклучија струјата

Фокус - 01.12.2018

Организаторите на денешниот протест кој се одвива пред Собранието паралелно со почетокот на втората фаза од уставните измени внатре во парламентот, обвинија дека утринава им ја исклучиле струјата, поради што биле принудени да купат агрегат.

„Македонија блокира“ постави шатори пред Собранието

Пулс24 - 01.12.2018

Демонстрантите поставија шатори на улицата пред Собранието, откако попладнево започнаа со протестот против утврдување на нацрт-амандманите согласно договорот од Преспа, со кој се предвидува промена на уставното име на Република Македонија.

„Македонија блокира“: Остануваме тука до Нова година

Р.С.Европа - 01.12.2018

Иницијативата „Македонија блокира“ и Кризниот штаб против промена на Уставот, зад кој стои проруската партија на Јанко Бачев, „Единствена Македонија“, започна со протестите пред Собранието во кое почна расправата од фтората фаза за уставните измени ...

Протест пред македонското Собрание

Алсат-М - 01.12.2018

Во организација на иницијативата „Македонија блокира“, пред Собранието на Република Македонија во моментов се одвива протестен собир на кој граѓаните го изразуваат несогласувањето за измена на Уставот и бараат запирање на собраниската расправа по ...

(Видео) Запален преспанскиот договор пред Собранието

Макфакс - 01.12.2018

Демонстрантите од „Македонија блокира“ на бината пред Собранието од каде протестираа, го запалија Преспанскиот договор. Претходно тие ја фрлија и искинаа програмата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

Протестот пред Собранието против уставните измени

Сител - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат ...

Полицијата го обиколи Собранието пред протестот, реагира Кризниот штаб

Курир - 01.12.2018

Од Кризниот штаб против промена на Уставот, велат дека пред Парламентот е поставена заштитна ограда на начин, како што велат, да го узурпираат просторот за луѓе кои денес ќе излезе на протест.

Во живо: Протест на “Македонија на блокира” пред Собранието против измена на Уставот за промена на името.

Либертас - 01.12.2018

Во живо: Протест на “Македонија на блокира” пред Собранието против измена на Уставот за промена на името фото: ...

ФОТО Протест пред Собранието, улицата поделена со полициски кордон

Фокус - 01.12.2018

Протест се одвива пред Собранието додека трае расправата за утврдување на нацрт амандманите внатре во парламентот. Протестот е во организација на иницијативата „Македонија блокира“. Демонстрантите вејат македонски знамиња и бараат да се стопира ...

(ВИДЕО) Протест на „Македонија блокира“ пред Собрнието: Ќе останеме тука до Нова година

А1 On - 01.12.2018

Кризниот штаб против промена на Уставот, зад кој стои партијата на Јанко Бачев „Единствена Македонија“ започна со протестите пред Собранието. Пред законодавниот дом ечат патриотски песни, а собраните облечени во жолти елеци, бараат распуштање на ...

„Македонија блокира“: Оградата пред Собрание поставена на самиот булевар, не гарантираме за безбедноста доколку народот ...

А1 On - 01.12.2018

„Ја информираме јавноста дека министерот во МВР Оливер Спасовски ја направи првата опасна провокација во врска со денешнот голем Сенароден протест пред Собранието на Република Македонија. Утрово министерот Спасовски дал наредба за првпат во ...

„Македонија блокира“: Или СДСМ ќе избрише се што е македонско, или Македонија ќе победи

Курир - 02.12.2018

„Македонија-Блокира“ најостро ги осудува лагите и заканите на СДСМ во нивното вчерашно соопштение во кое луѓето кои беа синоќа на Сенародниот македонски протест ги нарече маргинални групи и поединци и остатоци од режимот, а што е најстрашно, од СДСМ ...

Угриновски пред утрешниот протестен митинг: Или власта ќе избрише се што е македонски или Македонија ќе победи

А1 On - 30.11.2018

„Македонија Блокира“ најави дека по „Сенародниот македонски митинг“ кој ќе се одржи пред Собранието на Република Македонија на 1 декември, ќе останат таму се до конечно распуштање на Собранието и распишување избори.

Протести пред Собранието, поставени шатори, демонстрантите ќе кампуваат

4NEWS - 01.12.2018

Додека во Собранието се оддржува пленарна седница за втората фаза на уставните измени, надвор пред законодавниот дом мал број граѓани под организација на граѓанската иницијатива Македонија Блокира протестираат.

Бачев: Од сабајле почнаа со провокации, го заградија половина простор

Press24 - 01.12.2018

Претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев истакна дека Владата провоцира со металната ограда на средина од улицата пред Собрание. -Заев прво што направи како премиер си зема лиценца за поризводство на марихуана.

Пред Собранието ќе има протести до Нова година

Фактор - 01.12.2018

Протести против промена на Уставот ќе има до Нова година. Иницијативата „Македонија блокира“ и Кризниот штаб против промена на Уставот, почнаа со протестите пред Собранието во кое почна расправата од фтората фаза за уставните измени предвидени со ...

„Македонија блокира“ со шатори ќе ја дочека Нова Година пред Собрание

Press24 - 01.12.2018

Иницијативата „Македонија блокира“ и Кризниот штаб против промена на Уставот започна со протестите пред Собранието против уставните измени. Околу 200 граѓани, кои облечени во жолти елеци, пред Собранието пеат патриотски песни, бараат итна оставка од ...

Протест пред македонското Собрание

Нетпрес - 01.12.2018

Во организација на иницијативата „Македонија блокира“, пред Собранието на Република Македонија во моментов се одвива протестен собир на кој граѓаните го изразуваат несогласувањето за измена на Уставот и бараат запирање на собраниската расправа по ...

ВИДЕО: Демонстрантите пред Собранието го запалија Преспанскиот договор

А1 On - 01.12.2018

Демонстрантите од „Македонија блокира“ на бината пред Собранието од каде протестираа, го запалија Преспанскиот договор. Претходно тие ја фрлија и искинаа програмата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

Протестот пред Собранието против уставните измени

MTM - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира". Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат ...

(Видео) Протест на „Македонија блокира“: Ќе останеме тука до Нова Година

Макфакс - 01.12.2018

Кризниот штаб против промена на Уставот, зад кој стои партијата на Јанко Бачев „Единствена Македонија“ протестираше пред Собранието. Пред законодавниот дом ечеа патриотски песни, а собраните облечени во „жолти елеци“, бараа распуштање на власта.

Кризниот штаб: Спасовски да ја помести заштитната ограда од булеварот

Макфакс - 01.12.2018

Кризниот штаб против промена на Уставот, зад кој стои партијата на Јанко Бачев „Единствена Македонија“ соопшти дека е поставена заштитна ограда на булеварот пред Собранието со цел, како што велат, да се узурпира просторот наменет за народот кој ...

„Македонија блокира“: Или СДСМ ќе избрише се што е македонско, или Македонија ќе победи

Нетпрес - 02.12.2018

„Македонија-Блокира“ најостро ги осудува лагите и заканите на СДСМ во нивното вчерашно соопштение во кое луѓето кои беа синоќа на Сенародниот македонски протест ги нарече маргинални групи и поединци и остатоци од режимот, а што е најстрашно, од СДСМ ...

Подгответе се на трпение за во сообраќај до Нова година: „Македонија блокира“ остануваат на улица

еМагазин - 02.12.2018

„Македонија Блокира“ ќе останат на улица до Нова година. Вчера тие протестираа пред Собранието, додека траеше расправата за амандманите за уставни измени. „Македонија-Блокира„ во која членуваат 84 организации – политички партии, невладини ...

„Македонија блокира“: Поразот на Заев почнува утре со големиот сенароден митинг пред Собранието

Макфакс - 30.11.2018

Иницијативата „Македонија блокира“ на денешната прес-конференција се осврна на, како што велат оттаму, големиот сенароден македонски митинг што ќе се одржи пред Собранието, утре, 1 декември.

„Македонија блокира“: Остануваме тука до Нова година

Тера - 01.12.2018

Иницијативата „Македонија блокира“ и Кризниот штаб против промена на Уставот, зад кој стои проруската партија на Јанко Бачев, „Единствена Македонија“, започна со протестите пред Собранието во кое почна расправата од фтората фаза за уставните измени ...

(Видео) Запален преспанскиот договор пред Собранието

Centar - 01.12.2018

Демонстрантите од „Македонија блокира“ на бината пред Собранието од каде протестираа, го запалија Преспанскиот договор. Претходно тие ја фрлија и искинаа програмата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

Протест пред Собрание: „Оставка од Заев, ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат на народот"

Press24 - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат ...

(Видео) Протест на „Македонија блокира“: Ќе останеме тука до Нова Година

Centar - 01.12.2018

Кризниот штаб против промена на Уставот, зад кој стои партијата на Јанко Бачев „Единствена Македонија“ протестираше пред Собранието. Пред законодавниот дом ечеа патриотски песни, а собраните облечени во „жолти елеци“, бараа распуштање на власта.

Металната ограда пред Собрание поместена на средина од улицата, „Македонија блокира“ се заканува дека ќе ја врати на ...

Фокус - 01.12.2018

Иницијативата „Македонија блокира“ реагира на тоа што металната ограда пред Собрание е поместена на средина од улицата со што се ограничува просторот на демонстрантите кои секоја вечер излегуваат на протест и го блокираат сообраќајот во центарот на ...

„Македонија-Блокира“: Од синоќа зборот Македонија за Зоран Заев претставува кривично дело говор на омраза

Макфакс - 02.12.2018

„Македонија-Блокира“ најостро ги осудува лагите и заканите на СДСМ во нивното вчерашно соопштение во кое луѓето кои беа синоќа на сенародниот македонски протест ги нарече маргинални групи и поединци и остатоци од режимот , а што е најстрашно, од ...

„Македонија блокира“: Поразот на Заев почнува утре со големиот сенароден митинг пред Собранието

Centar - 30.11.2018

Иницијативата „Македонија блокира“ на денешната прес-конференција се осврна на, како што велат оттаму, големиот сенароден македонски митинг што ќе се одржи пред Собранието, утре, 1 декември.

„Македонија блокира“ протестира пред Собранието против уставните измени

Вечер - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира”. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат ...

„Македонија блокира“: Министерот во МВР Спасовски ја направи првата опасна провокација во врска со денешнот голем ...

ТВ21 - 01.12.2018

Ја информираме јавноста дека министерот во МВР Оливер Спасовски ја направи првата опасна провокација во врска со денешнот голем Сенароден протест пред Собранието на Република Македонија. Утрово министерот Спасовски дал наредба за првпат во ...

Протест пред Собранието против уставните измени

еМагазин - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат ...

Протест пред Собранието против уставните измени (фото)

Н.Македонија - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат ...

Протест пред собранието против уставните измени

Канал5 - 10.01.2019

Наместо во 13,00 часот собраниската седница за уставните измени беше презакажана за 15,00 часот. Пред собранието денеска нов ...

Протестот пред Собранието против уставните измени

1tv - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат ...

Протест против уставните измени пред Собранието

Нова ТВ - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат ...

Протест пред Собранието на Република Македонија

Слободен Печат - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира”. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат ...

(Фото)Протест пред Собранието против уставните измени

Независен - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат ...

Протестот пред Собранието против уставните измени

24Инфо - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира”. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат ...

Протест пред Собранието против уставните измени

Курир - 01.12.2018

Пред Собранието на Република Македонија, истовремено со одржувањето на пленарната седница, се одржува протестот против уставните измени, организиран од „Македонија Блокира“. Страшо Ончев од здружението „Македониум” рече дека агендата која ја работат ...