TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алатка за отчетност: Владата соопшти дека во првите шест месеци потрошила двојно помалку од составот во 2014

Макфакс - 21.03.2018

Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, денеска во Владата на Република Македонија одржа прес-конференција на која ја презентирташе Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции.

Нова алатка за следење на трошоците на функционерите

Канал5 - 21.03.2018

Авионски билети, хотелски сместувања, ресторани – вака јавните функционери најмногу ги трошеле државните пари во првите шест месеци од стапувањето на функција. Сите службени трошоци од денес на увид во јавноста – изработен е софтвер кој ќе ажурира ...

Груевски поголем трошаџија од Заев: Двојно повеќе пари за хотели, авионски карти и ресторани

еМагазин - 21.03.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски, од 1 јуни до 1 декември 2014 година, за хотелско сместување потрошил 7.304 евра, а за авионски карти 16.958 евра. Наспроти него, премиерот Зоран Заев од 1 јуни до 1 декември 2017 година за хотелско сместување ...

Груевски службено трошел по 8.000, а Заев по 5.700 евра месечно во ресторани и мензи – Веб-платформа за трошоци на ...

Радио МОФ - 21.03.2018

Во првите шест месеци од работењето, функционерите во Владата предводена од Зоран Заев потрошиле 21,9 милиони денари за службени трошоци, што е двојно помалку во споредба со 44,9 милиони денари кои биле потрошени од функционерите во Владата на ...

Алатка за отчетност - јавноста ќе го следи трошењето на државните пари

24 Вести - 21.03.2018

Со нова алатка за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции која е поставена на веб страницата на македонската Влада, јавноста ќе може да ја следи висината на трошењето на државните пари, но и причините поради кои тие биле потрошени.

Поповски: На увид трошењето на јавните пари

МРТ - 21.03.2018

Споредбено со периодот на Владата на Никола Груевски помалку пари се дадени за непродуктивни трошоци, вели министерот за комуникации, транспарентност и отчетност, Роберт Поповски на денешната прес-конференција во Владата.

Ако вака продолжи, Владата на Заев за 11 години ќе заштеди 8 милиони евра

+инфо - 21.03.2018

Владата на Зоран Заев за шест месеци потрошила 21.890.462 денари, а владата на Груевски 44.909.835. Разликата во трошењето е 23.019.373 денари. Двојно помалку државни пари во првите шест месеци од работењето потрошиле премиерот, министрите, ...

Премиерот Заев лани во просек трошел над 5.700 денари дневно за кафеани и ресторани

Press24 - 21.03.2018

Премиерот Заев бил најголем потрошувач во угостителските објекти во земјава и странство, но и во мензите со кои располага државата. Според последната апликација за отчетност објавена од Владата, Премиерот Заев минатата година за угостителски услуги ...

Трошоците на функционерите достапни до јавноста, рекордер во трошење е  Груевски, после него следи Зоран Заев

ТВ21 - 21.03.2018

Од јуни до декември 2014-та година, кога Никола Груевски ја извршуваше функцијата премиер на Република Македонија, потрошил 5 милиони 183 илјади 102 денари, покажува новата алатка за трошоци на функционерите која ја промовираше владата.

Jавноста доби увид за трошењето на функционерите

Нетпрес - 21.03.2018

Министерот без ресор Роберт Поповски, на прес-конференцијата во средата ја презентираше најновата алатка за отчетност за трошоците на министрите, замениците министри, државните секретари, како и на генералниот секретар и премиерот.

Поповски презентираше алатка за отчетност: Потрошивме двојно помалку од претходниците

Мета - 21.03.2018

Помалку од двојно државни пари потрошиле функционерите на оваа влада во првите шест месеци од стапувањето на функцијата, во однос на функционерите на претходната влада по преземањето на функциите во 2014 година, информираше денеска министерот за ...

Промовирана владината Алатка за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции

Нетпрес - 21.03.2018

Министерот без ресор Роберт Поповски, на прес-конференцијата во средата ја презентираше најновата алатка за отчетност за трошоците на министрите, замениците министри, државните секретари, како и на генералниот секретар и премиерот.

Погледнете колку трошел Груевски, а колку Заев за службени патувања и кафиња

Независен - 21.03.2018

Граѓаните од денеска имаат можност да видат како владините функционери на чело со премиерот Зоран Заев ги трошат нивните пари, а и да споредат колку трошат сегашните функционери во споредба со владата предводена од Никола Груевски.

Владата јавно ќе соопшти колку потрошиле функционерите за шест месеци

Макфакс - 20.03.2018

Владата на прес-конференција јавно ќе соопшти колку потрошиле носителите на јавни функции за време на нивниот шестмесечен мандат. „На денешната 60-та, редовна седница, Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои информацијата за ...

Кој министер колку потрошил – најавен отчет за првите шест месеци

Република - 20.03.2018

Колку потрошиле носителите на јавни функции за време на нивниот шестмесечен мандат – ваквата информација Влдата ќе ја објави на на прес-конференција. сооопшти владината прес-служба. Според нив целосниот увид во овие трошоци јавноста ќе го има преку ...

ВЛАДА ТРАНСПРАТЕНА: Ќе соопшти колку потрошиле носителите на јавни функции за шест месеци

Поглед - 20.03.2018

Владата на прес-конференција јавно ќе соопшти колку потрошиле носителите на јавни функции за време на нивниот шестмесечен ...

Алатка за отчетност: Владата соопшти дека во првите шест месеци потрошила двојно помалку од составот во 2014

Вечер Прес - 21.03.2018

Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, денеска во Владата на Република Македонија одржа прес-конференција на која ја презентирташе Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции.

Владата на Заев за шест месеци потрошила двојно помалку пари од владата на Груевски

Локално - 21.03.2018

Двојно помалку државни пари во првите шест месеци од работењето потрошиле премиерот, министрите, замениците министри, државните секретари и генералниот секретар на сегашната Влада во споредба со владата на Никола Груевски во првите шест месеци по ...

(Видео) Еве каде може да следите каде Владата ги троши вашите пари

еМагазин - 21.03.2018

Помалку од двојно државни пари потрошиле функционерите на оваа влада во првите шест месеци од стапувањето на функцијата, во однос на функционерите на претходната влада по преземањето на функциите во 2014 година, информираше денеска министерот за ...

Владата јавно ќе соопшти колку потрошиле функционерите за шест месеци

Вечер Прес - 20.03.2018

Владата на прес-конференција јавно ќе соопшти колку потрошиле носителите на јавни функции за време на нивниот шестмесечен мандат. „На денешната 60. редовна седница Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои информацијата за реализацијата на ...

Промовирана Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции (ВИДЕО)

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, денеска во Владата на Република Македонија одржа прес конференција на која ја презентирташе Алатката за отчетност за трошоците на носителите на ...

Владата на Заев за шест месеци потрошила двојно помалку пари од владата на Груевски

Стандард - 21.03.2018

Двојно помалку државни пари во првите шест месеци од работењето потрошиле премиерот, министрите, замениците министри, државните секретари и генералниот секретар на сегашната Влада во споредба со владата на Никола Груевски во првите шест месеци по ...

Поповски: Владата на Заев потроши двојно помалку пари од владата на Груевски

МКД - 21.03.2018

Помалку од двојно државни пари потрошиле функционерите на оваа влада во првите шест месеци од стапувањето на функцијата, во однос на функционерите на претходната влада по преземањето на функциите во 2014 година, информираше денеска министерот за ...

Алатка за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции

Алсат-М - 20.03.2018

Владата на Република Македонија на денешната седница усвои информација за реализацијата на нејзината одлука со која ги задолжи министрите, замениците министри, државните секретари, генералниот секретар и претседателот на Владата на Република ...

Алатка за отчетност: Владата соопшти дека во првите шест месеци потрошила двојно помалку од составот во 2014

Sky - 21.03.2018

Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска во Владата на Република Македонија одржа прес-конференција на која ја презентираше Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции.

ВИДЕО: Владата на Заев за шест месеци потрошила двојно помалку пари од владата на Груевски

А1 On - 21.03.2018

Двојно помалку државни пари во првите шест месеци од работењето потрошиле премиерот, министрите, замениците министри, државните секретари и генералниот секретар на сегашната Влада во споредба со владата на Никола Груевски во првите шест месеци по ...

Владата ќе открие колку трошеле функционерите за шест месеци

А1 On - 20.03.2018

Владата на прес-конференција јавно ќе соопшти колку потрошиле носителите на јавни функции за време на нивниот шестмесечен мандат. „На денешната 60. редовна седница Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои информацијата за реализацијата на ...

Владата на Заев за шест месеци потроши двојно помалку пари од Владата на Груевски

Слободен Печат - 21.03.2018

Двојно помалку државни пари во првите шест месеци од работењето потрошиле премиерот, министрите, замениците министри, државните секретари и генералниот секретар на сегашната Влада во споредба со владата на Никола Груевски во првите шест месеци по ...

Владата ги контролира функционерите, ќе се објавуваат сите службени трошоци

Независен - 20.03.2018

Владата на Република Македонија на денешната седница усвои информација за реализацијата на нејзината одлука со која ги задолжи министрите, замениците министри, државните секретари, генералниот секретар и претседателот на Владата на Република ...

Владата јавно ќе соопшти колку потрошиле функционерите за шест месеци

Точка - 20.03.2018

Владата на прес-конференција јавно ќе соопшти колку потрошиле носителите на јавни функции за време на нивниот шестмесечен мандат. „На денешната 60. редовна седница Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои информацијата за реализацијата на ...

Алатка за отчетност за трошоците на функционерите

Слободен Печат - 20.03.2018

Владата на Република Македонија на денешната седница усвои информација за реализацијата на нејзината одлука со која ги задолжи министрите, замениците министри, државните секретари, генералниот секретар и претседателот на Владата на Република ...

Утре отчет кој функционер колку потрошил за шест месеци

+инфо - 20.03.2018

Целосниот увид во овие трошоци јавноста во Република Македонија ќе го има преку алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции, која ќе биде презентирана на прес-конференција во Владата, што е најавена за утре.

Владата ќе каже колку потрошиле функционерите за шест месеци

МКД - 20.03.2018

Владата на Република Македонија на денешната седница усвои информација за реализацијата на нејзината одлука со која ги задолжи министрите, замениците министри, државните секретари, генералниот секретар и претседателот на Владата на Република ...

Владина алатка за транспарентност во трошењето на функционерите

CivilMedia - 21.03.2018

Владата на Република Македонија на вчерашната седница усвои информација за реализацијата на нејзината одлука со која ги задолжи министрите, замениците министри, државните секретари, генералниот секретар и претседателот на Владата на Република ...

Кој министер колку потрошил – најавен отчет за првите шест месеци

Скопје инфо - 21.03.2018

Колку потрошиле носителите на јавни функции за време на нивниот шестмесечен мандат – ваквата информација Влдата ќе ја објави на прес-конференција. „На 60. редовна седница Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои информацијата за ...