TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русите разговарале со Иранците по нападот

МКД - 15.04.2024

По саботните напади врз Израел, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров имаше телефонски разговор со иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан, пренесува Ројтерс.

ВИДЕО | Андоновиќ: Иран ја одбрани својата чест и се одмазди, Израел засега не размислува возврати

Слободен Печат

Израел: Самите ќе одлучиме како ќе го браниме својот народ

Макфакс

Иран предничи со активни војници, тенкови и подморници, Израел со резервисти, хеликоптери и артилерија

Телма

Сите го чекаат следниот потег на Израел: Дали ќе дозволи нападот на Иран да помине неказнето?

Денар

Не се знае Израел како ќе одговори на иранските напади

Канал5

Непредвидливата војна во сенка

Призма

Независен Макфакс Слободен Печат Канал5 МКД Макфакс Сакам да кажам Република

Макрон: Франција ќе направи се што е во нејзина моќ за да се избегне ескалација на конфликтот меѓу Израел и Иран

Бизнис Вести - 15.04.2024

Франција ќе направи се што е во нејзина моќ за да се избегне понатамошна ескалација на конфликтот меѓу Израел и Иран на Блискиот Исток, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. Тој го повика Израел да се воздржи од каков било одговор.

Макрон: Мора да избегнеме ескалација на Блискиот Исток

Макфакс

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Макфакс

Воен аналитичар: Доколку се случи одговор на Израел, тоа е чекор кон третата светска војна

Макфакс

Како Иран и Израел станаа непријатели? Долгогодишна војна во сенка!

Кумановски м.

Захарова: Израел не ги осуди украинските напади врз Русија

МКД

Министерството за надворешни работи го осуди нападот на Иран врз Израел, иницира план за итна евакуација на македонски државјани

Lider

Независен 24Инфо А1 On Локално Во Центар Либертас 4NEWS Макфакс

„ГЛАВНА ЗАКАНА ЗА МИРОТ“: во Советот за безбеднот на ОН Иран и Израел меѓусебно се обвинуваат - „сега треба да се ...

Фактор - 15.04.2024

Израел и Иран синоќа во Советот за безбедност (СБ) на Обединетите нации (ОН) се обвинија меѓусебно дека се главната закана за мирот на Блискиот Исток и ја повикаа СС да воведе санкции, Израел сака да го казни Иран, а Иран сака да го казни Израел.

Гутереш повика на максимална воздржаност по иранскиот напад на Израел

Р.С.Европа

Гутереш повика на максимална воздржаност по нападот на Иран врз Израел

Нетпрес

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Макфакс

Иравани: Иран го искористи своето право на самоодбрана

А1 On

Блинкен во разговор со Камерон и Бербок за нападот на Иран врз Израел

Скопје1

Израел: Паднаа маските

А1 On

МКД Вечер Прес А1 On Макфакс Рацин Телма MakPress Либертас

Западни аналитичари: Иранските напади ќе ја зголемат цената на нафтата, но не за долго

Бизнис Вести - 15.04.2024

Иранскиот напад врз Израел внесе нова вознемиреност на нафтените пазари кои веќе беа зафатени од регионалните тензии, но аналитичари нагласуваат дека не е јасно дали е неизбежен траен скок на цените.

ГЕОПОЛИТИЧКИТЕ ТЕНЗИИ го поскапеа златото, нафтата се движи околу 90 долари за барел

Пари

Може ли иранскиот напад врз Израел да предизвика вртоглаво зголемување на цената на суровата нафта?

Слободен Печат

Пад на цената на нафтата по конфликтот меѓу Иран и Израел

Кумановски м.

Иранските напади ќе ја зголемат цената на нафтата, но не за долго

Курир

Иранските напади ќе ја зголемат цената на нафтата, но не за долго

Нетпрес

Иранските напади ќе ја зголемат цената на нафтата – прогноза за западни аналитичари

Телма

Фактор ММС Либертас Канал5 24Инфо

Нападот врз Израел е двоен пораз за Иран, вели Камерон

360 степени - 15.04.2024

Како што пренесува агенцијата Франс прес, пратеникот на Израел во ОН, Гилад Ердан, побара од Советот на безбедност на Обединетите нации да ги наметне сите можни санкции врз Иран пред, како што рече да биде предоцна, како и да го осуди Иран за ...

Израел сѐ уште без одлука како да реагира на нападот од Иран

Deutsche Welle

Цените на нафтата паднаа по силниот скок вчера

ТВ21

Неизвесно на Блискиот Исток: Дали Нетанјаху ќе се откаже од одмаздата против Иран по разговорите со Бајден

360 степени

Нетанјаху се откажа од нападот на Иран по разговорите со Бајден

МКД

Бајден го одвратил Нетанхају од одмазнички напад, Израел ја кажа цената што мора да ја плати Иран

А1 On

„Нетанјаху се откажа од нападот на Иран, Бајден го убеди“: Њујорк тајмс тврди дека мировната мисија на Америка успеала

Скопје1

Р.С.Европа Либертас МКД Слободен Печат Канал5 Сакам да кажам А1 On Скопје1

„Луфтханза“ ги прекина летовите до четири градови на Блискиот Исток

Слободен Печат - 15.04.2024

Германската авиокомпанија Луфтханза најави дека ќе ги прекине летовите кон Аман, Бејрут, Ербил и Тел Авив најмалку до понеделник. Одлуката за прекин на летовите е донесена по последните настани на релација Техеран – Тел Авив, објави Кликс.ба.

Израелски весник тврди дека Хамас има предлог за прекин на огнот, познато е што бара од Израел

Макфакс - 15.04.2024

Палестинското милитантно движење Хамас им претстави контрапредлог на посредниците во преговорите за договор за размена на заложници во индиректните разговори за постигнување прекин на огнот во војната во Газа, објави израелскиот весник Хаарец.

Израел повикува резервисти за нови операции во Газа

Нетпрес

Неизвесна иднина за палестинските пациенти во Ерусалим

Глас на Америка

Израел нареди палестинските пациенти во Ерусалим да се вратат во Газа

Глас на Америка

Нетанјаху вели дека Хамас е единствената пречка за договорот за заложниците

Телма

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

Фактор

Од почетокот на израелските напади во Појасот Газа загинати најмалку 33.686 Палестинци

Во Центар

Пулс24 Рацин MakPress Нетпрес Опсервер +инфо MTM Точка

Велика Британија до Израел: Не возвраќајте, мислете со глава, а не со срце

Макфакс - 15.04.2024

На прашањето дали Обединетото Кралство ќе го следи истиот пат како САД, односно дека нема да се вклучи во одмаздничката акција на Израел против Иран, шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон рече дека „Израел мора да размислува со своја ...

Лавров смета дека ескалацијата на ситуацијата може да ја зголеми тензијата на Блискиот Исток

Слободен Печат

Лавров штотуку разговарал со неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан

Макфакс

Лавров штотуку разговарал со неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан

Опсервер

Лавров штотуку разговарал со неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан

MTM

Лавров разговарал со неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан

Денешен

Велика Британија до Израел: Не возвраќајте, мислете со глава, а не со срце

Опсервер

MTM

Лидерите на Г7 го осудија нападот на Иран врз Израел, ќе работат на стабилизација во регионот

Вечер Прес - 14.04.2024

За време на денешниот самит, лидерите на Г7 едногласно го осудија нападот на Иран врз Израел, кој се случи претходната вечер. Во соопштението тие порачаа дека ќе работат на стабилизирање на ситуацијата на Блискиот Исток и ја изразија својата ...

Г7 со заедничка изјава за поддршка за Израел

Р.С.Европа

Лидерите на Г7 едногласно го осудија нападот на Иран врз Израел

Канал5

Г7 го осуди иранскиот напад врз Израел и повика на воздржаност

Телма

Свикани се итни состаноци на Г7 и на Советот за безбедност- светот во страв од ескалација

Канал5

Видео конференција на лидерите на Г7 во врска со иранскиот напад врз Израел

Курир

Италија закажа седницата на Г7 поради иранскиот напад врз Израел

24Инфо

Р.С.Европа Телма Република Рацин Слободен Печат Нетпрес MakPress Локално

Седумгодишното девојче повредено во иранскиот напад на Израел и натаму се бори за живот

360 степени - 14.04.2024

Единственственото лице во Израел што е тешко повредено во иранскиот напад, седумгодишно девојче, еден ден по нападот останува во критична состојба и се наоѓа во медицинскиот центар Сорока во Бершеба.

Во иранскиот напад на Израел тешко е повредено седумгодишно девојче

Канал5

„Делови од ракета ни падна на куќа, веднаш ја однесовме во болница“: Татко на 7-годишно девојче кое беше тешко рането за време на иранскиот напад врз Израел

Скопје1

Повредено десетгодишно момче од шрапнел од проектил пресретнувач

24 Вести

Пријавено повредено дете од нападот на Иран врз Израел

Рацин

Пријавено повредено дете од нападот на Иран врз Израел

Фокус

Пријавено повредено дете од нападот на Иран врз Израел

MakPress

Либертас Независен ММС Zoom Сител Во Центар Република Пулс24

Израел има можност да формира стратешки сојуз против Иран, вели министерот Галант

Слободен Печат - 14.04.2024

Израел има можност да формира стратешки сојуз против Иран откако неговиот масовен напад со беспилотни летала и ракети беа заеднички одбиени, изјави во неделата израелскиот министер за одбрана Јоав Галант.

Галант разговараше со Остин за иранскиот напад врз Израел

Рацин

Остин побара од Галант да ги извести САД пред секој потенцијален одговор на иранскиот напад

MakPress

Израел: Подготвени сме за ирански напад

Канал5

Израелскиот министер за одбрана свика итен состанок со военото раководство поради состојбата со Иран

Слободен Печат

ИЗРАЕЛ СЕ СПРЕМА ЗА НАПАД ОД ИРАН: Откажани училишните екскурзии и сите други активности, армијата во состојба на готовност

Вечер Прес

Галант: САД и сојузниците му дадоа на Израел „нови способности“ за одбрана од потенцијален напад на Иран

Н.Македонија

Независен Рацин МКД MakPress MakPress MakPress

Бајден вети одговор на Г7 и „железна“ поддршка на САД за Израел по нападот од Иран

360 степени - 14.04.2024

Бајден, кој го прекина патувањето во Делавер и се врати во Вашингтон за да се сретне со советниците за нападот во саботата доцна навечер, во соопштението објавено од Белата куќа рече дека американските сили и објекти не биле погодени Американскиот ...

Бајден: Посветеноста на САД за безбедноста на Израел е „железна“

Слободен Печат

БАЈДЕН ПО СОСТАНОКОТ: Силно го поддржуваме Израел

Денешен

Заврши состанокот на Бајден со тимот за национална безбедност

Рацин

Бајден: “Нашата посветеност на безбедноста на Израел против заканите од Иран и неговите полномошници е цврста“

Фокус

Бајден има консултации со неговиот тим за национална безбедност во Белата куќа

Глас на Америка

Телефонски разговор Нетанјаху-Бајден: Потврдена железната посветеност на Америка за безбедноста на Израел

Бизнис Вести

MakPress ММС 24 Вести 360 степени МКД +инфо Рацин Макфакс

Зеленски го спореди Иран со Русија

Макфакс - 14.04.2024

Активностите на Иран, како и руските, се закануваат да предизвикаат поголем конфликт, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Тој повика на напори за спречување на понатамошна ескалација на Блискиот Исток.

Зеленски го спореди Иран со Русија

Centar

Зеленски го спореди Иран со Русија

Точка

Иранската војска заплени „израелски“ брод во близина на Ормутскиот теснец

Р.С.Европа - 13.04.2024

Иранска војска, Исламска револуционерна гарда заплени брод во близина на Ормутскиот теснец, за кој тврди дека е во сопственост на израелски милијардер, објавија иранските државни медиуми. Како одговор, Израел го обвини Иран за пиратерија и рече дека ...

Иранската елитна воена единица заплени товарен брод во Ормускиот залив (ВИДЕО)

МКД

Иран заплени трговски брод поврзан со Израел во Ормутскиот теснец

Телма

Ирански Командоси зазедоа товарен брод покрај брегот на Обединетите Арапски Емирати

Сакам да кажам

Ирански командоси зазедоа товарен брод „поврзан со Израел“ во близина на Ормутскиот теснец

Канал5

📽️ ПОЧНА ОДМАЗДАТА НА ИРАН Ирански гардисти запленија брод поврзан со Израел во Ормутскиот Теснец

+инфо

Иран заплени брод поврзан со Израел во близина на Ормутскиот Теснец

Вечер Прес

Слободен Печат Локално 360 степени Република 24Инфо Пулс24 ТВ21 365

Лавров и Амир-Абдолахиан сметаат дека може да се зголеми тензијата на Блискиот Исток

24Инфо - 14.04.2024

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неговиот ирански колега Хосеин Амир-Абдолахиан истакнаа дека ескалацијата на ситуацијата и „провокативните дејствија“ може да ја зголемат тензијата на Блискиот Исток, соопшти руското Министерство ...