TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се зголемува бројот на жртви на протестот во Париз

ТВ21 - 16.12.2018

Францускиот министер за внатрешни работи Кристоф Кастене вчера соопшти дека е загинато уште едно лице во протестите на „Жолтите елеци“. Бројката на загинати е зголемена на 8. Како што објаснува АП, блокирани се одредени кружни текови поради ...

Биланс на протестите во Франција: 115 приведени, 8 загинати

Канал5 - 16.12.2018

Француската полиција соопшти дека на вчерашните протести на „жолтите елеци“ се приведени 115 лица, иако протестите биле релативно мирни , во кои полесно се повредени седму лица. Вчерашниот петти по ред протест на „жолтите елеци“ во Франција бил со ...

Граѓански протест во срцето на Европа, а осуммина веќе загинати

Фактор - 16.12.2018

Француската полиција соопшти дека 115 лица се уапсени во саботата, иако протестите на т.н, „жолти елеци“ беа релативно мирни и со само седум лица со полесни повреди. Сепак, францускиот министер за внатрешни работи, Кристоф Кастене, минатата ноќ, ...

Осма жртва на протестите во Франција

Макфакс - 16.12.2018

Францускиот министер за внатрешни работи, Кристоф Кастене, синоќа изјави дека уште едно лице загинало во протестите на движењето „жолти елеци“, со што бројот на загинати од почетокот на протестите во средината на ноември се зголеми на осуммина.

БУНТ ВО ФРАНЦИЈА: Блокирани патишта, десетици апсења и солзавец

MTM - 16.12.2018

70.000 полицајци и жандарми денеска ги дочекаа агресивни демонстранти низ целата земја. Стравот од нова сабота со насилство ги принуди властите да преземат остри мерки. Конечно, два пати помалку демонстранти излегоа на улиците, но решија да ги ...

Жолтите елеци се судрија со полицијата (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.12.2018

Денешниот протест на Жолтите елеци во Париз започна релативно мирно на Шанз-Елизе, но подоцна демонстрантите влегоа во судир со полицијата. Стотици луѓе се собраа на протест повикувајќи на оставка на Емануел Макрон.

Нов протест на „Жолтите елеци“ во Париз

Телма - 15.12.2018

Илјадници приврзаници на „Жолтите елеци“ и денеска демонстрираа на Шанзелизе во Париз и покрај апелите од страна на владата и францускиот претседател Емануел Макрон. 69 илјади полицајци ги обезбедуваа денешните протести на кои демонстрантите ...

Полицијата испука солзавец на демонстрантите во Париз, приведени 85 лица

Канал5 - 15.12.2018

На денешниот протест на „Жолтите елеци“ во Париз повторно имало судири меѓу полицијата и демонстрантите, при што се приведени 85 лица, пренесе агенцијата АП. Париската полиција соопшти дека привела 85 лица, од нив 46 се уапсени.

Тензично во Париз – демонстрантите бараат оставка од Макрон

24 Вести - 15.12.2018

Петти по ред викенд претставници на движењето жолти елеци се повторно на улиците на Париз, но за разлика од претходните протести, денешните демонстрации не беа толку масовни. Забележани се само помали судири меѓу полицијата и демонстрантите во ...

„Жолти елеци ” – Мобилизацијата слабее, тензиите сè уште присутни

Независен - 15.12.2018

Според Министерството за внатрешни работи на Франција, попладнево на демонстрациите излегле околу 33.500 лица што е за, речиси, петпати повеќе во споредба со саботата сабота кога на улица излегоа околу 7.000 демонстранти.

„Жолтите елеци“ се помалубројни, тензиите се уште високи

1tv - 15.12.2018

Според Министерството за внатрешни работи, на Франција, попладнево на демонстрациите излегле 33.500 лица, за споредба минатата сабота имаше 7.000 демонстранти. Петтиот чин од на мобилизацијата на “жолтите елеци” беше многу помалку важен отколку во ...

Вкупно седум жртви од почетокот на протестите, илјадници Французи во притвор

Нетпрес - 15.12.2018

Досега се уапсени повеќе од 4.500 лица, од кои 4.100 се уште се во затвор. Една жена загина за време на протестот на „жолтите елеци” во францускиот град Сосон, објави Спутник. Жената загинала во судар меѓу две возила, откако еден од возачите се ...

Нападот во Стразбур го намали бројот на „жолтите елеци“, и денеска судири со полицијата

24Инфо - 15.12.2018

Полицијата во Париз денеска по протестите на „жолтите елеци“ привела 95 лица, што е далеку помалку отколку минатиот викенд кога беа приведени 598, а притворени 475 демонстранти. Според министерството за внатрешни работи на Франција, околу 12 часот ...

Мобилизацијата на „жолтите елеци“ е многу послаба од претходните саботи, но повторно судири на Елисејските полиња

Сител - 15.12.2018

Мобилизацијата на „жолтите елеци“ денеска е многу послаба во споредба со претходните саботи, јавува дописникот на МИА од Париз. Ова е петтиот чин од мобилизацијата на „жолтите елеци“ кои истакнаа бројни барања, започнувајќи од зголемувањето на ...

Париз- приведени 85 лица на протестите на Жолтите елеци

Р.С.Европа - 15.12.2018

Помали судири меѓу полицијата и поддржувачите на Жолтите елеци се случија попладнево во Париз. Светските агенции јавуваат дека полицијата во главниот француски град притворила за распит 85 луѓе.

(Видео) Протест на „жолтите елеци“ во Франција: Не сакаме да живееме во полемизаторска држава

1tv - 15.12.2018

Париз е под опсадна состојба – од едната страна жолтите елеци, од другата илјадници полицајци со оклопни возила. Демонстрантите се собраа на Шанзелизе за петти масовен протест да ги повторат барањата за социјална правда, поголеми плати и олеснување ...

Помалку „Жолти елеци“ на Шанз-Елизе: Демонстрантите во Париз бараат оставка од Макрон (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.12.2018

Париз е „помалку жолт" оваа сабота, со тоа што само неколку стотици луѓе излегоа на авенијата при големо присуство на полицијата. Ова време пред една недела бројот на демонстранти беше многу поголем и собирите резултираа во тешки судири.

(Видео) Нови судири на протестите во Париз, приведени 85 демонстранти

Макфакс - 15.12.2018

Во центарот на Париз на повеќе локации повторно дојде до судири меѓу демонстрантите од ,,Жолтите елеци” и полицијата, која користела солзавец за да ја разбие топлата, која се обидела да ги пробие кордоните на безбедносните сили.

Инциденти во Париз: Полицијата се судри со Жолтите елеци

Press24 - 15.12.2018

На протестите на движењето Жолти елеци во Париз денес дојде до судир помеѓу демонстрантите и полицијата, при што безбедносните сили употребија и солзавец. Француските медиуми пренесуваат дека илјадници демонстранти се собрале на големата авенија во ...

Приведени 85 луѓе во протестите на „жолтите елеци“, 46 од нив се задржани под стража

Курир - 15.12.2018

Осумдесет и пет луѓе се приведени во Париз во петтиот по ред викенд од протестите на „жолтите елеци“. Неколку илјади луѓе повторно излегоа на улиците да протестираат во Париз. Полицијата соопшти дека 46 од приведените се со мерка „задржување под ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПАРИЗ ПОД ОПСАДА: „Жолтите елеци“ во судир со полицијата

Фактор - 15.12.2018

На протестот на движењето на Жолтите елеци во Париз дошло до помал судир меѓу демонстрантите и полицијата при што полицијата на кратко употребила бибер спреј. До судирите дошло утринава на Елисејските палати во престолнината на Франција.

Тензично на улиците на Париз: Полицијата повторно се судри со Жолтите елеци...

Точка - 15.12.2018

На протестите на движењето Жолти елеци во Париз денес дојде до судир помеѓу демонстрантите и полицијата, при што безбедносните сили употребија и солзавец. До судирот дошло денес на Елисејските полиња во престолнината на Франција каде што група на ...

Париз во очекување на петтиот протест на „Жолтите елеци“

Канал5 - 15.12.2018

Француската метропола Париз е подготвена за уште еден, петти по ред протест на „жолтите елеци“.Претседателот Макрон повика на мир и ред пред новите протести. Организаторите на протестите наведуваат дека ќе излегуваат на улица се додека претседателот ...

„Жолтите елеци“ подготвуваат нови протести во Франција

Денар - 15.12.2018

Франција е во очекување на нови протести денеска, покрај отстапките што ги најави претседателот Емануел Макрон и повикот на властите да не се спроведуваат демонстрации по терористичкиот акт на божиќниот базар во Стразбур.

АПСЕЊЕ ВО ПАРИЗ РАНО НАУТРО: Приведени повеќе од 20 лица! За Жолтите елеци подготвени водени топови, оклопни возила и ...

MTM - 15.12.2018

Париската полиција соопшти дека од утрово уапси 21 лице во главниот град, каде што почна собирањето на "Жолтите елеци". Директорот на париската полиција изјави дека мерките за безбедност ќе бидат како и минатата сабота и дека според наведувањата од ...

Жолтите елеци и денес ќе излезат на улиците на Париз, ќе ги дочекаат 8.000 полицајци

МКД - 15.12.2018

Еден месец од почетокот на нивното движење „Жолтите елеци" се подготвуваат петта сабота по ред да излезат на улиците, и покрај отстапките што им ги вети францускиот претседател кој во петокот повика на смирување на ситуацијата.

ВИДЕО: „Жолтите елеци“ повторно се собираат во близина на Триумфалната порта

А1 On - 15.12.2018

„Жолтите елеци“ и покрај повиците да не протестираат по атентатот во Стразбур и отстапките на претседателот Емануел Макрон, сепак, денеска одлучија да протестираат. Од раните утрински часови на Елисејските полиња, веднаш во непосредна близина на ...

Силни безбедносни мерки пред протестите во Париз

Р.С.Европа - 15.12.2018

Илјадници француски полицајци денеска се распоредени во Париз пред очекуваните протести на движењето Жолти елеци. Бебедносните сили во опрема за сузбивање немири се распоредени во близина на централната железничка станица и по познатиот булевар Шанз ...

Зошто Французите протестираат во жолти елеци?

Факултети - 15.12.2018

Пред само две или три недели на францускиот претседател Емануел Макрон му се чинеше дека држи сѐ под контрола, но денес веќе ги моли своите сограѓани да престанат да „шараат по Триумфалната порта“.

Се зголемува бројот на жртви на протестот во Париз

4NEWS - 16.12.2018

Францускиот министер за внатрешни работи Кристоф Кастене вчера соопшти дека е загинато уште едно лице во протестите на „Жолтите елеци“. Бројката на загинати е зголемена на 8. Како што објаснува АП, блокирани се одредени кружни текови поради ...

„Жолтите елеци“ подготвени за нови масовни протести

Нетпрес - 15.12.2018

Првите „жолти елеџи“ во Париз веќе започнаа да ја окупираат Шанс-Елизе, за најавените масовни протести во цела Франција. Претходниот пат тука бевме поради даноците, сега заради институциите, бидејќи бараме поголема непосредна демократија, изјави ...

Осма жртва на протестите во Франција

Курир - 16.12.2018

Францускиот министер за внатрешни работи, Кристоф Кастане, синоќа изјави дека уште едно лице загинало во протестите на движењето „жолти елеци“, со што бројот на загинати од почетокот на протестите во средината на ноември се зголеми на осуммина.

Можни ли се „Жолти елеци“ и во БиХ?

Deutsche Welle - 14.12.2018

Аналитичарите не веруваат дека граѓаните на БиХ се подготвени за протести како оние во Франција, дури и ако за тоа имаат многу силни причини. „Овде е како во онаа песна 'Молчи и трпи', велат сараевчани.

Протести на „жолтите елеци“ во Израел против зголемување на трошоците за живот

Нова ТВ - 14.12.2018

Неколку стотици израелски „жолти елеци“ денеска учествуваа на протестите во Тел Авив и Ерусалим против претстојните зголемувања на цените, по примерот на Движењето, што ја потресе Франција во последниве недели.

Франција се подготвува за нови протести на ,,Жолтите елеци”

Канал5 - 14.12.2018

Утре француската полиција ќе распореди десетици илјади полицајци низ градовите , од кои само во Париз 8 000 припадници на жандармеријата и на специјалните единици. И покрај тоа што движењето губи на интензитет по ветувањата од претседателот Емануел ...

„Жолти елеци“ што сакаат брегзит го блокираа Вестминстерскиот мост (ВИДЕО)

МКД - 14.12.2018

Демонстранти што носат жолти елеци слични на оние што се носеа на неодамнешните протести во Франција, го блокираа лондонски Вестминстер мост, по што сообраќајот беше прекинат. Минувачите објавија на Твитер слики и видеа од мостот, на кои се гледаат ...

Франција се подготвува за утрешните протести на „жолтите елеци“

Алсат-М - 14.12.2018

Во исчекување на утрешните, петти по ред саботни протести, шефот на париската полиција најави дека на улицата на француската престолнина повторно ќе бидат распоредени оклопни возила и илјадници полицајци.

И израелските жолти елеци на протести

Р.С.Европа - 14.12.2018

Во Тел Авив и Ерусалим неколку стотици израелски „жолти елеци“ денеска учествуваа на протестите против претстојните зголемувања на цените, по примерот на демонстрантите во Франција, објавија новинските агенции.

Француската полиција се подготвува за петтиот бран протести на Жолтите елеци

Нетпрес - 14.12.2018

Франццуската полициција во сабота ќе распореди илјадници полиццјаци ширума државата и околу 8.000 околу главниот град Париз, во престрет на петтиот бран протести на неформалнотио граѓанско движење Жолти елеци Фрнацуските државни медиуми и оние ...

Жолтите елеци на улиците во Лондон: Го блокираа сообраќајот и порачаа – сакаме Брегзит веднаш!

Точка - 14.12.2018

Протестите на Жолтите елеци се преселија и во Велика Британија, но таму демонстрантите имаат сосема други барања во однос на тие од соседна Франција. Демонстрантите кои што го поддржуваат Брегзит, односно излегувањето на Велика Британија од ...

Макрон повика на мир и ред во пресрет на новите протести

Локално - 14.12.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска повика на мир и ред во пресрет на новите протести на „Жолтите елеци“ закажани за утре, петти викенд по ред. – Мислам дека нашата демократија не може да прифати окупација на јавно добро и елементи на ...

Париз се подготвува за нови протести: На задача 8.000 полицајци и оклопни возила

Точка - 14.12.2018

Во исчекување на утрешните, петти саботни протести, шефот на париската полиција најавува дека на улиците во француската престолнина повторно ќе бидат распоредени оклопни возила и неколку илјади полицајци.

Француската полиција на готовс: „Мора да бидеме подготвени за најлошото сценарио“

ТВ21 - 14.12.2018

Франција в сабота ќе распореди повеќе од десет илјади низ цела Франција, а во Париз ќе бидат околу 8000 службеници. „Мора да бидеме подготвени на најлошото сценарио“, рече Мишел Делпех за РТЛ.

Жолтите елеци повторно на улица, излегуваат и 8.000 полицајци

Слободен Печат - 14.12.2018

Француските власти соопштиле дека вчера починал еден од тешко повредените припадници на движењето, кого го удри камион за време на блокадите на патиштата во близина на градот Авињон. Во сабота ќе се одржи петтиот протест на жолтите елеци во Париз.

„Жолти елеци ” – Мобилизацијата слабее тензиите се уште присутни

Вечер - 15.12.2018

Според Министерството за внатрешни работи, на Франција, попладнево на демонстрациите излегле 33.500 лица, за споредба минатата сабота имаше 7.000 демонстранти, јавува дописникот на МИА. Петтиот чин од на мобилизацијата на “жолтите елеци” беше многу ...

Иако во помал број „жолтите елеци“ повторно протестираа – 95 се приведени

Нова ТВ - 15.12.2018

Мобилизацијата на „жолтите елеци“ денеска е многу послаба во споредба со претходните саботи, јави МИА од Париз. Ова е петтиот дел од мобилизацијата на „жолтите елеци“ кои истакнаа бројни барања, започнувајќи од зголемувањето на цените на горивото, а ...

(Видео) Протест на „жолтите елеци“ во Франција: Не сакаме да живееме во полемизаторска држава

Либертас - 15.12.2018

Париз е под опсадна состојба – од едната страна жолтите елеци, од другата илјадници полицајци со оклопни возила. Демонстрантите се собраа на Шанзелизе за петти масовен протест да ги повторат барањата за социјална правда, поголеми плати и олеснување ...

Помалку „Жолти елеци“ на Шанз-Елизе: Демонстрантите во Париз бараат оставка од Макрон

Тера - 15.12.2018

Париз е „помалку жолт” оваа сабота, со тоа што само неколку стотици луѓе излегоа на авенијата при големо присуство на полицијата. Ова време пред една недела бројот на демонстранти беше многу поголем и собирите резултираа во тешки судири.

ВИДЕО: Судири меѓу полицијата и „жолтите елеци“ во Париз, приведени 85 демонстранти

А1 On - 15.12.2018

Осумдесет и пет луѓе се приведени во Париз во петтиот по ред викенд од протестите на „жолтите елеци“. Неколку илјади луѓе повторно излегоа на улиците да протестираат во Париз. Полицијата соопшти дека 46 од приведените се со мерка „задржување под ...

Жолтите елеци повторно се собираат во близина на Триумфалната порта

1tv - 15.12.2018

Жолтите елеци и покрај повиците да не протестираат по атентатот во Стразбур и отстапките на претседателот Емануел Макрон, сепак, денеска одлучија да излезат на улиците. Од раните утрински часови на Елисејските полиња, веднаш во непосредна близина на ...