TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонскиот јазик е бугарски дијалект, сметаат бугарските академици

Телма - 12.12.2019

Бугарската академија на науките смета дека македонскиот јазик е само дијалект на бугарскиот за што постојат цврсти докази и факти а повелбата за македонскиот јазик која ја усови МАНУ еполна со невистини.

БАН: Македонскиот јазик не постои

Канал5 - 12.12.2019

Неколку месечните политички превирања на релација Скопје-Софија, добија ново бурно продолжение, сега од највиската научна институција во Бугарија. Македонскиот јазик не постои, зашто е писмено-регионален стандард на бугарскиот, се вели во реакцијата ...

Реакција од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје по повод провокацијата на БАН во врска со ...

Канал5 - 12.12.2019

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје остро реагира и сериозно се спротивставува на ставот на Бугарската академија на науките во врска со постоењето на македонскиот јазик и на македонското писмо.

Заев: Ќе реагираме на ставот на БАН за негирање на постоењето на македонскиот јазик

Телма - 12.12.2019

Република Северна Македонија ќе реагира на оценката на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик, најави денеска премиерот Зоран Заев. – Ќе реагираме поради тоа што тоа прашање е дел од прашањето за ...

Џамбазов во свој стил ги „демантираше“ Бугарите: „Македонскиот јазик не постоел, еве ви го“ (ВИДЕО)

Press24 - 12.12.2019

Поттикнати од објавувањето на „Повелбата за Македонскиот јазик“ на МАНУ, објавена на 3 декември, бугарската академија одржала вонредна седница на која дошле до едногласен заклучок дека Македонскиот јазик не постои, туку е писмено-регионална норма на ...

Бугарија ја подига цената за македонските евроинтеграции

Р.С.Европа - 12.12.2019

Бугарската академија на науките усвои став дека македонскиот јазик не постои, туку дека е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик. Со тоа, Бугарија зазема позиции во момент кога се решаваат отворените прашања меѓу двете земји.

Заев: Очекувам Бугарија да го надмине и реши прашањето за македонскиот јазик

А1 On - 12.12.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека Бугарија не е на чисто со признавањето на македонскиот јазик, а очекува соседната држава да го надмине ова прашање и да го признае јазикот. Ваковиот став доаѓа откако Бугарската академија на науките преку реакција вели ...

А да се секираме ние малку повеќе за македонскиот јазик, одошто за тезите на бугарските академици?

+инфо - 12.12.2019

Наместо да се исцрпуваат во бесполезните спорови со Софија, нашите академици и воопшто, целата академска заедница, треба високо да го кренат гласот во одбрана на македонскиот јазик. Ама - од нас самите, од нашата фатална негрижа за него! Пред некој ...

Таки Фити: И во БАН има академици што не се согласуваат за непостоењето на македонскиот јазик

Сител - 12.12.2019

И во БАН има академици што не се согласуваат со негирањето на македонскиот јазик, рече претседателот на МАНУ во заминување Таки Фити. Тој посочи дека имаат одлична соработка со бугарската академија, но и дека допрво ќе седне на маса со своите ...

Стотици илјади студии и аргументи од домашни и странски слависти и научници се доказ за правниот и историски ...

Вечер Прес - 12.12.2019

Институтот за македонска литература најостро реагира по повод ставот на Бугарската академија на науките дека македонскиот јазик „не постои“, т.е. дека е „писмено-регионална норма на бугарскиот јазик“.

За Бугарската академија на науките Македонскиот јазик е бугарски дијалект

Телма - 12.12.2019

Поттикнати од објавувањето на „Повелбата за Македонскиот јазик“ на МАНУ, објавена на 3 декември, бугарската академија одржала вонредна седница на која дошле до едногласен заклучок дека Македонскиот јазик не постои, туку е писмено-регионална норма на ...

Браќа Бугари, дај бе одјебете

Оff.net - 12.12.2019

Да потсетиме, група македонски интелектуалци пред пар месеца објавија отворено писмо до ЕУ како како реакција на ставовите и барањата во Декларацијата на бугарското собрание, ставови кои деновиве беа бетонирани од бугарската академија.

Џамбазов: Како бе, не постои македонски јазик… (ВИДЕО)

Expres - 12.12.2019

Популарниот Игор Џамбазов на својот инстаграм профил нво негов стил ги демантираше Бугарите кои тврдеа дека македонскиот јазик непостоел. Како не постои, вели Џамбазов. Еве ви ...

Драги Ѓоргиев: Односите Скопје - Софија се доведени во апсурдна ситуација

Deutsche Welle - 12.12.2019

Откако БАН усвои став дека македонскиот јазик е „писмено-регионална норма на бугарскиот јазик“, на повидок е нов тест на доброседските односи меѓу Скопје и Софија. Нова бура беснее на релација Софија-Скопје, откако вчера усвои став дека македонскиот ...

Глас за Македонија најостро реагира на шовинистичките и пред се ненаучни изјави на Бугарската Академија на Науките

Опсервер - 12.12.2019

Глас за Македонија најостро реагира на шовинистичките и пред се ненаучни изјави на Бугарската Академија на Науките, која отворено го негира постоењето на македонскиот јазик. Ги потсетуваме дека македонскиот јазик е непобитен лингвистички, историски ...

Бугарската лингвистка Ана Кочева нѐ нарекува ,,северномакедонци“ и се потсмева со нашето кирилско писмо и глаголицата

AKO - 12.12.2019

Според вонредниот професор д-р Ана Кочева од бугарскиот институт за јазици при БАН, ,,северномакедонците имаат линија на однесување кога станува збор за јазикот, а таканаречениот македонски јазик е норма на бугарскиот и бугарските научници го ...

БАН: Македонскиот јазик е бугарски, напишан на српска машина

Алфа - 12.12.2019

Нова провокација од бугарија, овој пат од највисоката научна институција Бугарската академија на науките.. Македонскиот јазик не постои, тој е писмено – регионална норма на бугарскиот јазик, македонската позиција е лажна.

Бугарската академија контра МАНУ: Македонски јазик не постои

360 степени - 12.12.2019

Официјалниот јазик во Република Северна Македонија е писмено-регионална норма на бугарскиот јазик, е ставот на Бугарската академија на науките (БАН), кој тамошните академици едногласно го зазеле на вчерашната седница, објавен во нејзиното официјално ...

Милески: Ѓорѓија Пулевски, Белград, 1875 година. Толку имам да кажам

Република - 12.12.2019

Јавноста остро реагира на Бугарската академија на науките, која се огласи со став дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик. Од Владата засега на оваа тема се молчи.

БАН СО ПРОВОКАЦИЈА ДО МАНУ: Не постои македонски јазик

Фактор - 12.12.2019

Раководството на Бугарската академија на науките (БАН) не се согласува со Македонската академија на науките и уметностите, одобрена од Македонската академија на науките и уметностите, објави прес-центарот БАН.

Бугарската академија контра МАНУ: Македонскиот јазик не постои, тој е наречје на бугарскиот

МКД - 12.12.2019

Официјалниот јазик во Република Северна Македонија е писмено-регионална норма на бугарскиот јазик, е едногласниот и непроменет став на Бугарската академија на науките (БАН), потврден на денешната седница на Академијата и објавен во нејзиното ...

Бугарската академија спори со МАНУ: Не постои македонски јазик

Deutsche Welle - 11.12.2019

По денешната седница во Софија, Бугарската академија на науките се огласи со став дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик. Македонската позиција е лажна, велат од БАН.

СКАНДАЛ: Бугарската Академија на Науките ( БАН ) денес донесе став-НЕ ПОСТОИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК!

Канал5 - 11.12.2019

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на МАКЕДОНСКИ јазик, на пладневната седница донесе одлука, која очигледно ја следи насоката на бугарскиот политички врв - дека македонскиот јазик е бугарски дијалект Бугарската Академија на Науките воопшто не се ...

Бугарската академија спори со МАНУ: Не постои македонски јазик

Либертас - 11.12.2019

По денешната седница во Софија, Бугарската академија на науките се огласи со став дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик. Македонската позиција е лажна, велат од БАН.

Бугарската академија зазема скандалозен став: Не постои македонски јазик

Нетпрес - 11.12.2019

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на македонски јазик, на пладневната седница донесе одлука, која очигледно ја следи насоката на бугарскиот политички врв, имено дека македонскиот јазик е бугарски дијалект.

Бугарската академија на науките го кажа својот став: Македонскиот јазик не постои

Press24 - 11.12.2019

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на македонски јазик, на пладневната седница донесе одлука, која очигледно ја следи насоката на бугарскиот политички врв - дека македонскиот јазик е бугарски дијалект.

Бугарската Академија на Науките: Не постои македонски јазик

24Инфо - 12.12.2019

Бугарската Академија на Науките на денешната седница донесе одлука дека македонскиот јазик е бугарски дијалект, пренесува Дојче Веле на МАКЕДОНСКИ јазик. Од БАН воопшто не се ни трудат да негират дека нивниот денешен став е „реакција“ на т.н.

БУГАРСКА АКАДЕМИЈА НА НАУКИТЕ: Македонскиот јазик е бугарски дијалект

Денешен - 12.12.2019

Како што објави електронското издание на Дојче Веле на македонски јазик, Бугарската академија на денешната седница донесла одлука дека „македонскиот јазик е бугарски дијалект“. Тоа покажува дека Академијата ја следи насоката на бугарскиот политички ...

Бугарска академија на науките: Не постои македонски јазик

+инфо - 12.12.2019

По пладневната седница во Софија Бугарската академија на науките се огласи со став дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик. Македонската позиција е лажна, велат од БАН, пренесува Дојче веле.

Нов удар од “Блгарските братја”: Од Охрид до Несебар се збори ист јазик

Expres - 12.12.2019

Бугарската академија на науките смета дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик. Македонската позиција е лажна, заклучиле на седница на БАН бугарските академици.

Бугарска академија на науки: Македонски јазик не постои тој е дијалект на бугарскиот јазик

MakPress - 12.12.2019

Електронското издание на Дојче Веле на Македонски јазик пренесува дека по седница во Софија, Бугарската академија на науките донеле став дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик односно дијалект на ...

Бугарските академици не го признаваат нашиот јазик: Повелбата за македонскиот јазик ги налути

Слободен Печат - 12.12.2019

Бугарските академици сметаат дека „македонската позиција е лажна и неприфатлива и ги нарушува односите меѓу двете соседни држави“. Со тврдењата дека постои македонски јазик се нарушуваат односите меѓу двете земји, оценуваат бугарските академици ...

Бугарија вчера донесе одлука дека македонскиот јазик НЕ ПОСТОИ!

Пулс24 - 12.12.2019

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на МАКЕДОНСКИ јазик, на пладневната седница донесе одлука, која очигледно ја следи насоката на бугарскиот политички врв – дека македонскиот јазик е бугарски дијалект.

Ништо ново од „браќата“ на исток: БАН – не постои македонски јазик

ММС - 12.12.2019

По вчершната седница во Софија, Бугарската академија на науките се огласи со став дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик. Македонската позиција е лажна, велат од БАН.

БАН конатра МАНУ: Не постои македонски јазик!

Република - 12.12.2019

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на македонски јазик по денешната седница во Софија, Бугарската академија на науките се огласи со став дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик.

За Бугарската академија на науките македонскиот јазик не постои, бил наречје на бугарскиот

еМагазин - 12.12.2019

За Бугарската академија на науките (БАН), македонскиот јазик не постои, туку тој е наречје на бугарскиот, стои во соопштението на БАН , кое следи по објавувањето на „Повелбата за македонскиот јазик” на Македонската академија на науките и уметностите ...

Бугарската академија БАН: Не постои македонски јазик

Скопје1 - 12.12.2019

По денешната седница во Софија, Бугарската академија на науките се огласи со став дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик. Македонската позиција е лажна, велат од БАН, објави Дојче Веле на ...

Бугарска академија на науки(БАН): Македонскиот јазик не постои и е дијалект на бугарскиот!

AKO - 12.12.2019

Испровоцирани од Повелбата за македонскиот јазик објавена на 3 декември од страна на Македонската академија на науки и уметности(МАНУ), Бугарската академија на науки(БАН), вчера донесе одлука дека македонскиот јазик не постои! Не е првпат бугарските ...

Бугарската академија вели дека не постои македонски јазик

Сакам да кажам - 12.12.2019

Бугарската академија на науките (БАН) смета дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик. Македонската позиција е лажна, велат од БАН, како одговор на Повелбата за македонскиот јазик што на 3 декември ...

Добрососедство од Софија: Според бугарските академици македонски јазик не постои

PressingTV - 12.12.2019

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на македонски јазик по денешната седница во Софија, Бугарската академија на науките се огласи со став дека македонскиот јазик не постои и оти тој е „писмено-регионална норма“ на бугарскиот јазик.

Ѓоргиев: Лингвистите во Бугарија со став дека македонскиот јазик не постои

Слободен Печат - 12.12.2019

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим експерти во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, вели дека не е изненаден од ваквиот став на БАН.

Драги Ѓоргиев за ставот на БАН: Односите меѓу двете земји доведени до апсурд

Expres - 12.12.2019

„Не гледам ништо ново. Тоа е генералниот став на сите лингвисти во Бугарија. Но, ова ги доведува во апсурдна ситуација и односите меѓу двете земји, а секако и работата на заедничката Комисија“, вели претседателот на македонскиот тим експерти во ...

Литовски: Со бугарската антимакедонска политика не може да имаме добрососедски односи

Фокус - 12.12.2019

Се затегнуваат односите Софија-Скопје, откако вчера Бугарската академија на науките (БАН) усвои став дека македонскиот јазик не постои и дека тој е „писмено-регионална норма на бугарскиот јазик”.

Односите на Македонија и Бугарија се донесени во апсурдна ситуација

Нетпрес - 12.12.2019

Историчарот Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим експерти во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, вели дека не е изненаден од ставот на Бугарската академија на науките (БАН), со кој се негира ...

Драги Ѓоргиев: Односите Скопје – Софија се доведени во апсурдна ситуација

Либертас - 12.12.2019

Откако БАН усвои став дека македонскиот јазик е „писмено-регионална норма на бугарскиот јазик“, на повидок е нов тест на доброседските односи меѓу Скопје и Софија. Нова бура беснее на релација Софија-Скопје, откако вчера Бугарската академија на ...

Глас за Македонија: Бугарската Академија отворено го негира постоењето на македонскиот јазик

Макфакс - 12.12.2019

Партијата „Глас за Македонија“ на Солза Грчева најостро реагира на, како што велат од таму, шовинистичките и пред се ненаучни изјави на Бугарската Академија на науките, која отворено го негира постоењето на македонскиот јазик.

БАН: Повелбата за македонскиот јазик содржи неточни и прифатливи позиции

Канал5 - 12.12.2019

Повелбата за македонскиот јазик што ја усвои МАНУ содржи неточни и неприфатливи позиции, кои им штетат на односите меѓу двете соседни земји, се наведува во реакција на Бугарската академија на науките (БАН).

БАН: Повелбата на МАНУ за македонскиот јазик наштетува на односите меѓу двете соседни земји

Локално - 12.12.2019

Повелбата за македонскиот јазик што ја усвои МАНУ содржи неточни и неприфатливи позиции, кои им штетат на односите меѓу двете соседни земји, се наведува во реакција на Бугарската академија на науките (БАН).

За бугарските академици македонскиот јазик е пишано-регионален стандард на бугарскиот јазик

Вечер Прес - 12.12.2019

Повелбата за македонскиот јазик што ја усвои МАНУ содржи неточни и неприфатливи позиции, кои им штетат на односите меѓу двете соседни земји, се наведува во реакција на Бугарската академија на науките (БАН).