TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕМ: Пендаровски е странски измеќар инсталиран за уништување на македонскиот народ

MakPress - 22.06.2019

Стево Пендаровски се придружи на марионетската влада во Скопје во проектот за подарувањето на македонската историја на Бугарија со изјавата дека македонскиот великан Гоце Делчев бил Бугарин.

Тогаш кога Пендаровски кажа дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин

Нова ТВ - 22.06.2019

Треба прилично долго време да се одвои за неколкупати да се сфати дека навистина е напишано тоа што го читате, а подоцна и тоа што сте го чуле- новиот претседател Стево Пендаровски изјави дека Гоце Делчев се декларирал како Бугарин, но во исто време ...

„Ако признаеме дека Гоце Делчев е Бугарин, одма плата од 500 евра ќе има“: Твитер реакции за изјавата на Пендаровски

еМагазин - 22.06.2019

И претседателот Стево Пендаровски , иако не е историчар, даде свое мислење за тоа чив е Гоце Делчев . Според него неспорно било дека Делчев се изјаснувал како Бугарин и се борел за самостојна македонска држава.

Пендаровски: Делчев се декларирал како Бугарин и се борел за самостојна македонска држава

Р.С.Европа - 22.06.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски ги соопшти членовите кои по негов предлог ќе бидат дел од новиот состав на Советот за безбедност. Станува збор за првиот министер за одбрана во независна Македoнија, Трајан Гоцевски, професорот на УЈИЕ, ...

Пендаровски: Гоце Делчев е црвената линија што Скопје веројатно нема да сака да ја премине

МКД - 21.06.2019

Признавањето на Делчев за Бугарин е црвената линија што Скопје веројатно нема да биде спремно да ја премине, навестил во интервју за Еурактив претседателот Стево Пендаровски. Пендаровски предупредил на растечката можност за тензии со Бугарија, пред ...

Пендаровски: Гоце Делчев е црвената линија што Скопје веројатно нема да сака да ја премине

Press24 - 21.06.2019

Признавањето на Делчев за Бугарин е црвената линија што Скопје веројатно нема да биде спремно да ја премине, навестил во интервју за Еурактив претседателот Стево Пендаровски, пренесува МКД.мк Пендаровски предупредил на растечката можност за тензии ...

Пендаровски: Гоце Делчев е црвената линија што Скопје веројатно нема да сака да ја премине

Република - 21.06.2019

Признавањето на Делчев за Бугарин е црвената линија што Скопје веројатно нема да биде спремно да ја премине, истакнал во интервју за Еурактив претседателот Стево Пендаровски. Тој предупредил на растечката можност за тензии со Бугарија, пред сè ...

ВИДЕО: Интервју со претседателот Пендаровски во „360 Степени“

Либертас - 21.06.2019

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат (21.6.2019 г.): – Интервју со претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски ...

„Глас за Македонија“: Гоце Делчев е предаден по втор пат

Макфакс - 21.06.2019

Партијата „Глас за Македонија“ на Солза Грчева најостро реагира на изјавите на претседателот Пендаровски и на премиерот Заев во врска со македонскиот револуционер Гоце Делчев и бугарските политички провокации.

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: За Стево Сидро-Македонецот, Гоце Делчев-Бугаринот и Исус Христос од палатата на Водно!

Денешен - 21.06.2019

Дарко Јаневски Таман помислив дека вчера-завчера сме го достигнале дното со Никола Димитров, кога ете го Стево Сидро во својство на президент (така е по бугарски, нели?) да ме демантира. Не можело подолу? Можело, можело.

Бугарски медиуми ја пренесоа изјавата на Пендаровски

Expres - 21.06.2019

Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин и ова е непобитен историски факт, ја пренесуваат изјавата на Стево Пендаровска бугарски медиуми. „Постојат два неспорни историски факт и тоа треба да биде компромисна варијанта за личноста и делото на големиот ...

Заев, Борисов и Пендаровски разменија пораки за Гоце Делчев

Фактор - 21.06.2019

Премиерот Зоран Заев и неговиот бугарски колега, Бојко Борисов си разменија пораки за ликот и делото на револуционерот Гоце Делчев. Бугарскиот премиер бара да созрееме за членство во Европската Унија. Заев смета дека тоа треба да е заеднички процес.

Заев му одговори на Борисов – за да успееме треба заедно да зрееме

Сител - 21.06.2019

Заев и Борисов со меѓусебни пораки за ликот и делото на Гоце Делчев. Бугарскиот премиер бара да созрееме. Неговиот македонски колега смета дека тоа треба да е заеднички процес. За Претседателот Пендаровски, Гоце Делчев е граница која државата не би ...

Пендаровски: Г. Делчев се декларирал за Бугарин и се борел за самостојна македонска држава

Алсат-М - 21.06.2019

Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и во исто време се борел за самостојна македонска држава, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 Степени“ што ќе се емитува вечерва (21.6.2019 г.) од 22:00 часот на ТВ Алсат.

Пендаровски: Неспорно е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин

Фокус - 21.06.2019

Неспорна историска вистина е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин, во тој историски контекст, како што е неспорна историска вистина и факт дека се борел за македонска држава, изјави претседателот Стево Пендаровски во вчерашното интервју за ...

Средба на Пендаровски со работната група за придонес при креирањето на Закон за млади

Опсервер - 21.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари информативна средба со членовите на работната група за придонес при креирањето на закон за млади. Членовите на работната група го информирале Пендаровски за активностите реализирани во изминатиот ...

Пендаровски: Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и се борел за самостојна македонска држава

Press24 - 21.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 Степени“ што ќе се емитува вечерва на ТВ Алсат, се осврнува на многу теми, меѓу кои и проблемот кој настана меѓу Македонија и Бугарија за Гоце Делчев.

(видео) Изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека Гоце Делчев бил Бугарин, станува официјална политика на ...

Магазин - 21.06.2019

Претседалот Стево Пендаровски на интервју за „360 Степени“ што ќе се емитува вечерва на ТВ Алсат вели дека неспорна историска вистина е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин и се борел за самостојна независна Македонија.

Само Мицкоски не отиде кај новиот претседател

Независен - 21.06.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, е можеби единствениот порелевантен лик на политичката сцена во земјава кој еден и пол месец по инаугурацијата на новиот претседател Стево Пендаровски не стапнал сè уште во неговиот кабинет.

(ВИДЕО) 360˚ Пендаровски: Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и се борел за самостојна македонска држава

Либертас - 21.06.2019

Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и во исто време се борел за самостојна македонска држава, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 Степени“ што ќе се емитува вечерва (21.6.2019 г.) од 22:00 часот на ТВ Алсат.

Стево Пендаровски: Гоце Делчев е нашата црвена линија

PressingTV - 21.06.2019

Признавањето на Гоце Делчев за Бугарин е црвената линија преку која најверојатно не можеме да преминеме, изјавил македонскиот претседател, Стево Пендаровски, во ексклузивно интервју за Еурактив.

Изјава на Пендаровски долеа масло на огнот за Гоце Делчев (ВИДЕО)

Expres - 21.06.2019

Социјалната мрежа Твитер зовре откако министерот Димитров рече дека не е историчар за да каже што е Гоце Делчев а денеска излезе контроверзна изјава на претседателот Пендаровски на истата тема.

Единствена Македонија: Неспорен факт е дека Стево Пендаровски е странски измеќар инсталиран за уништување на ...

Скопје1 - 22.06.2019

Стево Пендаровски се придружи на марионетската влада во Скопје во проектот за подарувањето на македонската историја на Бугарија со изјавата дека македонскиот великан Гоце Делчев бил Бугарин, се вели во соопштението од Центар за комуникации на ...

Пендаровски на средба со Саити: Јакнење и гаранција за независноста на судиите и судството

Фокус - 20.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателот на Здружението на судиите и судија во Врховен суд на Република Северна Македонија Џемали Саити, на која било разговарано за предизвиците со кои се ...

Договорот за добрососедство на испит, Делчев како услов за влез во ЕУ?

Канал5 - 22.06.2019

Софија се закани со вето за ЕУ ако нема договор за Гоце Делчев.. Пендаровски предупредува за тензии со Бугарија, поврзани со работата на заедничката историска бугарско-македонска комисија.

„Глас за Македонија“: Гоце Делчев е предаден по втор пат

24Инфо - 21.06.2019

Партијата „Глас за Македонија“ на Солза Грчева најостро реагира на изјавите на претседателот Пендаровски и на премиерот Заев во врска со македонскиот револуционер Гоце Делчев и бугарските политички провокации.

Бугарски медиуми ја пренесоа изјавата на Пендаровски

Сител - 21.06.2019

Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин и ова е непобитен историски факт, ја пренесуваат изјавата на Стево Пендаровска бугарски медиуми. „Постојат два неспорни историски факт и тоа треба да биде компромисна варијанта за личноста и делото на големиот ...

Пендаровски: Ова со Гоце Делчев станува политички проблем, не можеме да прифатиме дека од 1944-та сме Македонци (ВИДЕО)

365 - 21.06.2019

Неспорна историска вистина е, за сите што имаат малку сознанија од тој историски период, дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин во тој историски контекст , но неспорна стопроцентна историска вистина е и дека Гоце Делчев се борел за македонска ...

Пендаровски: Неспорно е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин

Скопје1 - 21.06.2019

Неспорна историска вистина е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин, во тој историски контекст, како што е неспорна историска вистина и факт дека се борел за македонска држава, изјави претседателот Стево Пендаровски во вчерашното интервју за ...

Средба на Пендаровски со работната група за придонес при креирањето на Закон за млади

Либертас - 21.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари информативна средба со членовите на работната група за придонес при креирањето на закон за млади. Членовите на работната група го информирале Пендаровски за активностите реализирани во изминатиот ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и се борел за самостојна македонска држава

24Инфо - 21.06.2019

Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и во исто време се борел за самостојна македонска држава, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 Степени“ што ќе се емитува вечерва (21.6.2019 г.) од 22:00 часот на ТВ Алсат.

Пендаровски: Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и се борел за самостојна македонска држава

Република - 21.06.2019

Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и во исто време се борел за самостојна македонска држава, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 Степени“ што ќе се емитува вечерва на ТВ Алсат.

Средба Пендаровски – Саити: Предуслов за напредок на секоја држава е владеење на правото

Сител - 20.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателот на Здружението на судиите и судија во Врховен суд на Република Северна Македонија Џемали Саити, на која било разговарано за предизвиците со кои се ...

„Глас за Македонија“: Гоце Делчев е предаден по втор пат

Точка - 21.06.2019

Партијата „Глас за Македонија“ на Солза Грчева најостро реагира на изјавите на претседателот Пендаровски и на премиерот Заев во врска со македонскиот револуционер Гоце Делчев и бугарските политички провокации.

ТВИТЕР ГОРИ: Ова се реакциите по изјавата на Пендаровски за Гоце Делчев

Магазин - 22.06.2019

„Неспорна историска вистина е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин, во тој историски контекст, како што е неспорна историска вистина и факт дека се борел за македонска држава“, изјави претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 ...

(видео) ПЕНДАРОВСКИ: Гоце Делчев се декларирал како Бугарин и се борел за самостојна македонска држава

Денешен - 21.06.2019

Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и во исто време се борел за самостојна македонска држава, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за емисијата „360 Степени“ за ТВ Алсат. Пендаровски вели дека станува збор за два неспорни историски ...

Пендаровски: Неспорно е дека Делчев се изјаснувал како Бугарин

Сител - 21.06.2019

Неспорна историска вистина е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин, во тој историски контекст, како што е неспорна историска вистина и факт дека се борел за македонска држава, изјави претседателот Стево Пендаровски во вчерашното интервју за ...

Пендаровски: Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и се борел за самостојна македонска држава (ВИДЕО)

Локално - 21.06.2019

Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и во исто време се борел за самостојна македонска држава, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 Степени“ што ќе се емитува вечерва на ТВ ...

Средба Пендаровски – Саити: Предуслов за напредок на секоја држава е владеење на правото

Опсервер - 20.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска се сретна со претседателот на Здружението на судиите и судија во Врховен суд на Република Северна Македонија Џемали Саити, на која било разговарано за предизвиците со кои се ...

Грчева: Гоце Делчев по втор пат предаден! Срам и арам!

Expres - 21.06.2019

Жестока реакција од поранешната пратеничка Солза Грчева и од партијата Глас за Македонија чија претседателка е по изјавите на претседателот Стево Пендаровски и на премиерот Зоран Заев за Гоце Делчев.

(ВИДЕО) Пендаровски: Неспорно е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин и се борел за самостојна македонска држава

еМагазин - 21.06.2019

Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и во исто време се борел за самостојна македонска држава, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 Степени“ на ТВ Алсат М . „И еве можеби да излезам надвор од мојот мандат, бидејќи во изминативе ...

Пендаровски: Неспорно е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин

Вечер Прес - 21.06.2019

Неспорна историска вистина е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин, во тој историски контекст, како што е неспорна историска вистина и факт дека се борел за македонска држава, изјави претседателот Стево Пендаровски во вчерашното интервју за ...

Пендаровски: Гоце Делчев се декларирал за Бугарин (ВИДЕО)

Курир - 21.06.2019

Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и во исто време се борел за самостојна македонска држава, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 Степени“. Пендаровски вели дека станува збор за два неспорни историски факти и ова го нуди како ...

Пендаровски: Неспорно е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин, но се борел за автономна македонска држава

Слободен Печат - 21.06.2019

Зборувајќи за дискусиите кои се водат во Бугарија и Македонија за националноста на Гоце Делчев, Пендаровски рече дека изминатиов период имал интензивни консултации со луѓе кои се разбираат од проблематиката.

Пендаровски: Никаде не пишува дека Гоце Делчев се борел за Голема Бугарија!

Вечер Прес - 21.06.2019

„Значи, ако ве интересира, како што велат некои политичари, вистината и само вистината – во ред. Неспорна историска вистина е дека се изјаснувал како Бугарин во тој историски контекст, како што е неспорна историска вистина и факт дека се борел за ...

ВИДЕО: Претседателот Пендаровски тврди дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин

Таратур - 21.06.2019

Во време кога е засилена дискусијата со бугарските политичари и историчари за тоа кој е Гоце Делчев, при што од бугарска страна стигнуваат и закани и уцени дека ако не ја прифатиме бугарската верзија на историјата, ќе останеме без датум во ЕУ, своја ...

Пендаровски за Алсат М: Неспорно е дека Делчев се изјаснувал како Бугарин (ВИДЕО)

Expres - 21.06.2019

„Неспорна историска вистина е дека Гоце Делчев се изјаснувал како Бугарин, во тој историски контекст, како што е неспорна историска вистина и факт дека се борел за македонска држава“, изјави претседателот Стево Пендаровски во вчерашното интервју за ...

Пендаровски: Делчев се изјаснувал за Бугарин, но се борел за македонска држава (ВИДЕО)

Нетпрес - 21.06.2019

Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и во исто време се борел за самостојна македонска држава, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 Степени“. Пендаровски вели дека станува збор за два неспорни историски факти и ова го нуди како ...