TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МНР ќе плати 960 илјади евра за изнајмување на возила наменети за Самитот на ОБСЕ

Слободен Печат - 06.11.2023

Министерот за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи на денешниот брифинг соопшти дека организацијата на завршниот самит на ОБСЕ во Скопје ќе чини помеѓу пет и осум милиони евра, а речиси целата сума ќе ја плати Македонија како ...

И рускиот министер Лавров сака да дојде на Самитот на ОБСЕ во Скопје

еМагазин

Османи: Се прават логистички напори Лавров да дојде во Скопје на самитот на ОБСЕ

Во Центар

Османи: Ќе треба да се направат логистички напори за Лавров да биде дел од Самитот на ОБСЕ во Скопје

Слободен Печат

Македонија во декември домаќин за завршниот самит на ОБСЕ, министерот Османи со детали

24 Вести

Османи: Се прават логистички напори за Лавров да биде во Скопје за самитот на ОБСЕ

Локално

Антикорупциска бара образложение: Контроверзии околу анализата на возилата на МНР за самитот на ОБСЕ

Lider

Независен

Посетата на Лавров предизвик за Скопје; Воздушниот простор e затворен за руски авиони, појаснува Османи

Макфакс - 06.11.2023

Македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи информираше дека министерскиот годишен собир на ОБСЕ од 29 ноември до 1 декември во Скопје ќе биде најголем настан во државата, и по димензии и по суштина.

Османи на маки: Лавров побарал да дојде во Скопје, но воздушниот простор е затворен за руски авиони

А1 On

Лавров сака да дојде во Скопје

Независен

Сергеј Лавров сака да дојде во Македонија, а воздушниот простор е затворен за Русија: Ќе се направат напори

Скопје1

Посетата на Лавров предизвик за Скопје; Воздушниот простор e затворен за руски авиони, појаснува Османи

Опсервер

Посетата на Лавров предизвик за Скопје; Воздушниот простор e затворен за руски авиони, појаснува Османи

Скопје инфо

Османи: Посетата на Лавров е предизвик за Скопје - Воздушниот простор e затворен за руски авиони

Press24

Османи: Министерскиот собир на ОБСЕ најголем настан кај нас, и по димензија, и по суштина

Нова ТВ - 06.11.2023

Министерскиот годишен собир на ОБСЕ од 29 ноември до 1 декември во Скопје ќе биде најголем настан во државава, и по димензии и по суштина, рече министерот за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ Бујар Османи, на брифинг со новинарите во СЦ „Борис ...

Османи: Министерскиот собир на ОБСЕ најголем настан кај нас, и по димензија, и по суштина

Канал5

Османи: Министерскиот собир на ОБСЕ најголем настан кај нас, и по димензија, и по суштина

Либертас

Османи: Министерскиот собир на ОБСЕ најголем настан кај нас, и по димензија, и по суштина

24Инфо

Османи: Министерскиот собир на ОБСЕ најголем настан кај нас

ТВ21

Се очекуваат илјада гости во 76 делегации на министерскиот собир на ОБСЕ во Скопје

Н.Македонија

Османи: Министерскиот собир на ОБСЕ најголем настан кај нас, и по димензија, и по суштина

Frontline

CivilMedia МКД Вечер Прес Рацин

Бујар Османи: Цената за изнајмените возила може е висока, но ние не ја одредивме

Фактор - 06.11.2023

Министерсот за надворешни работи Бујар Османи рече дека организацијата на завршниот самит на ОБСЕ во Скопје, според претходни искуства, ќе чини вкупно помеѓу 5 и 8 милиони евра. Речиси целата сума ќе ја плати Македонија како земја претседавач.

Каде се владините возила кои ги купувавте по енормно скапи цени, прашува ДКСК за рент а кар јавната набавка вредна милион евра

Телма

Конзулите ги нудат своите автомобили и возачи, само Бујар Османи да заштеди милион евра на тендер

Фактор

МНР ќе потроши 1 милион евра за изнајмување 175 возила за ОБСЕ самитот во Скопје, Османи дециден: Сите стандарди мора да се запазат!

Фокус

ЌЕ ИЗНАЈМИМЕ ВОЗИЛА САМО АКО СМЕ ВО ЗОРТ Османи вели дека договорот со рент-а-кар компанијата е склучен за „не дај Боже“

+инфо