TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гутереш: Светот е полош отколку што беше пред пет години, но не верувам дека Русија ќе ја нападне Украина

Слободен Печат - 21.01.2022

Гутереш во интервју за Асошиејтед прес изјави дека не се сменети неговите приоритети, изнесени уште на 1 јануари 2017 година, кога првпат стапи на позицијата шеф на ОН. Дека ќе настојува да се справи со глобалните нееднаквости, кризата со Ковид-19 и ...

Гутереш: Светот денес гори, верувам дека Русија нема да ја нападне Украина

МКД

Гутереш: Светот денеска гори, се надевам дека Русија нема да ја нападне Украина

Нова ТВ

Гутереш: Се надевам дека Русија нема да ја нападне Украина

Фокус

Гутереш: Светот е полош отколку што беше пред пет години, но не верувам дека Русија ќе ја нападне Украина

А1 On

Гутереш: Светот е полош од пред пет години

Независен

Гутереш: Светот е полош отколку што беше пред пет години, но не верувам дека Русија ќе ја нападне Украина

Сител

Опсервер Бриф Канал5 Frontline Курир Вечер Прес Локално Република

Анализа: Можно ли е мирно решение на украинската криза – и за Путин и Бајден повлекувањето не е опција

А1 On - 21.01.2022

Психолошката војна меѓу Русија и САД околу Украина забрзано се приближува до точка од која мирно решение на кризата би било невозможно пишува Си-Ен- Ен во најновата анализа посветена на украинската криза.

Нафтата и гасот би можеле да бидат уште поскапи доколку Русија ја нападне Украина

Денар

Ниту Бајден, ниту Путин не можат да си дозволат пораз во украинската криза

Н.Македонија

Не е на арно: САД им одобрија на сојузниците да транспортираат оружје во Украина

Нова ТВ

Бајден ги шитна Украинците?

Оff.net

Бајден: Првата година од претседателствувањето беше година на предизвици, но и на огромен напредок

Бизнис Вести

Бајден: Првата година од претседателствувањето беше година на предизвици, но и на огромен напредок

Слободен Печат

Бриф А1 On Нова ТВ Фокус Курир Сител 24Инфо 24 Вести

На Русија може да ѝ се случи втор Авганистан доколку ја нападне Украина, предупредува Лиз Трас

Мета - 21.01.2022

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас ја предупреди Русија дека инвазијата на Украина ќе доведе до загуба на животи од размерите на советско-авганистанската војна, јавува Гардијан .

Лондон ја предупредува Москва: Смирете ги тензиите во Украина

Локално

Трас: Ја повикуваме Русија на деескалација и водење конструктивни преговори за Украина

Опсервер

Трас: Ја повикуваме Русија на деескалација и водење конструктивни преговори за Украина

Сител

Британската министерка Трас: Ја повикуваме Русија на деескалација и водење конструктивни преговори за Украина

Frontline

Лондон ја предупредува Москва да не направи голема грешка во врска со Украина

360 степени

Трас: Ја повикуваме Русија на деескалација и водење конструктивни преговори за Украина

Република

Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, исто како што нема помали жртви

Курир - 21.01.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски одговори на коментарите на американскиот колега Џо Бајден за руската „мала инвазија“ на неговата земја. Бајден рече дека „помал“ напад може да доведе до послаб одговор од САД и нивните сојузници.

Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, исто како што нема помали жртви

Бизнис Вести

Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, исто како што нема помали жртви

А1 On

Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, исто како што нема помали жртви

Слободен Печат

Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, како што нема помали жртви и помала тага

Нова ТВ

Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, исто како што нема помали жртви

Опсервер

Зеленски за изјавата на Бајден: Нема помали напади, исто како што нема помали жртви

Република

360 степени CivilMedia MakPress

Тврдењата на Кремљ се без основа

CivilMedia - 21.01.2022

Веќе не можам да избројам колку пати неодамна морав да им го објаснам значењето на англискиот термин „straw man“ („човек од слама“) на моите европски сојузници. Тоа е затоа што најдобриот, жив пример за „човек од слама“ во моментов е тврдењето на ...

Тврдењата на Кремљ се без основа

Frontline

Конфликт со Москва: Загриженост во Скандинавија

Слободен Печат

Нервоза во Скандинавија: Руската морнарица влезе во Балтичкото Море, Шведска и Данска испратија војници

Во Центар

Украина: Нашиот народ нема повторно да плаќа со крв поради неспособноста на Западот околу Русија

Точка

НАТО во споредна улога доколку Русија ја нападне Украина

Р.С.Европа

Руски парламентарци бараат од Путин да ги признае сепаратистичките области во Украина како неависни држави

А1 On

Телма MakPress CivilMedia Frontline Во Центар

Анализа: Бајден и Путин повеќе не можат да се откажат, мирно решение е речиси невозможно

Локално - 21.01.2022

Психолошката војна меѓу Русија и Америка за Украина брзо се приближува до точката кога мирното решение на кризата може да стане невозможно, пишува Си-Ен-Ен во најновата анализа. Американскиот претседател Џо Бајден се најде во отворен конфликт со ...

Кои се воените опции на САД за помош на Украина?

Глас на Америка

Столтенберг вели дека НАТО е обединет зад изјавите на Бајден

Нетпрес

Бајден вели дека евентуален влез на руска војска во Украина ќе се смета за „инвазија“

Слободен Печат

Бајден вели дека евентуален влез на руска војска во Украина ќе се смета за „инвазија“

А1 On

Лавина реакции по изјавата на Бајден за можен руски напад во Украина

24 Вести

Бајден очекува Путин да ја нападне Украина

Сител

Телма Локално Скопје1 Макфакс Точка MTM 24Инфо Опсервер

Ердоган ќе патува во Украина: Имам надеж дека ќе завладее мирот

Макфакс - 20.01.2022

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе отпатува за Украина на почетокот на февруари и дека се надева дека ќе ги собере руските и украинските лидери што е можно поскоро. „ Се надевам дека мирот ќе завладее во регионот“, рече Ердоган.

Ердоган ќе патува во Украина: Имам надеж дека ќе завладее мирот

24Инфо

Ердоган ќе патува во Украина: Имам надеж дека ќе завладее мирот

MTM

Ердоган ќе ги смирува тензиите мегу Украина и Русија

Тера

Захарова со критики за американските новинари

Макфакс - 20.01.2022

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска ги критикуваше американските новинари кои за време на прес-конференцијата на американскиот претседател Џозеф Бајден отворено зборуваа за рускиот напад врз Украина, но ...

Захарова со критики за американските новинари

24Инфо

Захарова со критики за американските новинари

MTM

Захарова со критики за американските новинари

Точка

Захарова со критики за американските новинари

Centar