TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Единствена Македонија: Заев и Ахмети подготвуваат фалсификување на пописот

А1 On - 10.06.2019

„Ја информираме јавноста дека Зоран Заев и Али Ахмети спремаат фалсификување на пописот во 2020 година, како и пописот во 2002 со кој Албанците беа лажно прикажани дека се 25 отсто, со цел, да се задоволи потребата на рамковниот договор, кој ...

(ВИДЕО) Костадинов: Заради калкулации ВМРО-ДПМНЕ не спроведе попис

А1 On - 10.06.2019

„Да не беше жално, ќе беше смешно, но ништо не нė изненадува од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Практично кога секогаш треба да се донесат крупни одлуки, одлуки коишто се во интерес на државата, ние знаеме самиот попис колку е важен да се ...

Гаранција за правата како гаранција за успешен попис

Р.С.Европа - 10.06.2019

Последниот попис се спроведе пред 17 години, а неуспешен обид имаше пред осум години. Сега, веднаш по влегувањето на предлог законот за попис во собраниска процедура со забелешки се јавија од ВМРО-ДПМНЕ.

(Видео) Костадинов: Попис немаше со години поради политичките калкулации на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 10.06.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов изјави дека знаат колку е важно да се спроведе пописот во државата, кој, како што рече, со години не се спроведувал поради политички калкулации од страна на тогаш владејачката ВМРО-ДПМНЕ, а сега опозициска ...

Дијаспората ќе се попишува на различен список

PressingTV - 10.06.2019

Пописот на населението кој ќе се спроведе во април следната година ќе биде со два различни списоци. Еден список ќе биде за оние жители кои во моментот на попишување се наоѓаат во државата, а друг за лицата кои живеат во странство.

Собраниската седница за пописот откажана после реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Магазин - 09.06.2019

Извори блиски до ДУИ за Магазин брифираат дека сепак овој закон за попис мора да се донесе по секоја цена, бидејќи истиот на Али Ахмети му бил ветен од страна на премиерот Заев меѓу двата круга од претседателските избори, во замена за поголем број ...

Пропаѓа ли планот Заев – Ахмети по реакцијата на Мицкоски, одложена седницата за пописот

Expres - 09.06.2019

По реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на барање на лидерот Ахмети во пресрет на посетата на Заев на Берлин одложена е седницата на собраниската комисија која треба да ги договори деталите од пописот.

ВМРО ДПМНЕ може да не учествува во спроведувањето на пописот

Телма - 09.06.2019

ВМРО ДПМНЕ може да не учествува во спроведувањето на пописот на населението. Тврдат дека на шверцерски начин е изготвен законот кој утре ќе се најде на дневен ред на собраниската комисија за европски прашања.

СДСМ: Во подготовка и спроведување на пописот вклучена е и Евростат, очајната ВМРО-ДПМНЕ не нуди ништо добро за ...

Канал5 - 09.06.2019

Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество се наведува во реакцијата на СДСМ на наводите на Наум Стоилковски од ВМРО ДПМНЕ. ВМРО ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков ...

ВМРО-ДПМНЕ ја предупредува власта: За пописот ќе се консултирате или можен е бојкот

PressingTV - 09.06.2019

Предлог-законот за попис утре пред пратениците. Во петокот бил испратен од Министерството за правда до Собранието, а утре за предлог законското решение ќе расправаат членовите на Комисијата за европски прашања, каде што е поднесен со европско ...

(Видео) Костадинов: Попис немаше со години поради политичките калкулации на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 10.06.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов изјави дека знаат колку е важно да се спроведе пописот во државата, кој, како што рече, со години не се спроведувал поради политички калкулации од страна на тогаш владејачката ВМРО-ДПМНЕ, а сега опозициска ...

За дијаспората посебен список, а етничката припадност „незадолжително поле“

Република - 10.06.2019

Пописот на населението кој ќе се спроведе во април следната година ќе биде со два различни списоци. Еден список ќе биде за оние жители кои во моментот на попишување се наоѓаат во државата, а друг за лицата кои живеат во странство, пишува Пресинг ТВ.

Власта најавува европски попис, ВМРО-ДПМНЕ најавува бојкот

Р.С.Европа - 09.06.2019

Сега целокупната подготовка за организирање на пописот е професионална и транспарента, по сите меѓународни стандарди и во неа цело време е вклучен Евростат, соопшти СДСм. Пописот беше најавен уште минатата година, а 2020 година е годината кога би ...

СДСМ: Во подготовка и спроведување на пописот вклучена е и Евростат, ВМРО-ДПМНЕ нуди само деструкција

+инфо - 09.06.2019

Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество. ВМРО ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис, соопшти СДСМ.

Името на пописот: Тргни, застани!

Deutsche Welle - 10.06.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини за шверцерско носење на законот за попис, а од СДСМ одговараат дека се е според стандардите на Евростат. Сепак, комисиската расправа за предлог- законот е одложена.

ВМРО-ДПМНЕ може да не учествува во спроведувањето на пописот

Локално - 09.06.2019

ВМРО-ДПМНЕ може да не учествува во спроведувањето на пописот на населението. Тврдат дека на шверцерски начин е изготвен законот кој утре ќе се најде на дневен ред на собраниската комисија за европски прашања.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години не успеа да организира попис, а и сега оди против напредокот

Макфакс - 09.06.2019

ВМРО-ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис бидејќи цели 11 години на власт партијата не успеа да организира попис на населението, стои во реакцијата на СДСМ по повод обвинувањата од Наум Стоилковски ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нека се соземе – во спроведувањето на пописот вклучена е и Евростат

1tv - 09.06.2019

– Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество. ВМРО ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис.

Името на пописот: Тргни, застани!

Либертас - 10.06.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини за шверцерско носење на законот за попис, а од СДСМ одговараат дека се е според стандардите на Евростат. Сепак, комисиската расправа за предлог- законот е одложена, пишува Дојче веле .

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години не успеа да организира попис, а и сега оди против напредокот

Centar - 09.06.2019

ВМРО-ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис бидејќи цели 11 години на власт партијата не успеа да организира попис на населението, стои во реакцијата на СДСМ по повод обвинувањата од Наум Стоилковски ...

СДСМ: Во спроведувањето на пописот вклучена и Евростат, очајната ВМРО-ДПМНЕ не нуди ништо добро за државата

24Инфо - 09.06.2019

Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество. ВМРО ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис, се вели во соопштението на СДСМ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ 11 години не успеа да организира попис, а и сега оди против напредокот

Точка - 09.06.2019

ВМРО-ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис бидејќи цели 11 години на власт партијата не успеа да организира попис на населението, стои во реакцијата на СДСМ по повод обвинувањата од Наум Стоилковски ...

СДСМ: Пописот ќе биде спроведен според стандардите на Евростат

МКД - 09.06.2019

Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество. ВМРО ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис.

СДСМ: Во спроведувањето на пописот вклучена и Евростат

А1 On - 09.06.2019

„Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество. ВМРО ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис.

ВМРО-ДПМНЕ нема кредибилитет да зборува за попис, велат од СДСМ

ММС - 09.06.2019

Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество. ВМРО ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис.

СДСМ: Во спроведувањето на пописот вклучена и Евростат, очајната ВМРО-ДПМНЕ не нуди ништо добро за државата

Опсервер - 09.06.2019

Скопје, 9 јуни 2019 Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество. ВМРО ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис.

СДСМ за пописот

Тера - 10.06.2019

Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество. ВМРО ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис, стои во соопштението на СДСМ.