TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Eдинствена Македонија: Осумте пратеници се обидуваат да го исперат срамот

Макфакс - 02.11.2018

Денеска во Собранието 8-те одметнати и уценети пратеници со ефтини трикови се обидоа да се исперат од срамот со некакви нивни уставни амандмани со кои се подобрувал капитулантскиот договор со Грција, смета партијата на Јанко Бачев, „Единствена ...

На 1-ви декември пленарна седница за уставните измени

ТВ21 - 02.11.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за 1-ви декември ја закажа пленарната седница за уставните измени. На 7-ми ноември пак, ќе се одржи седница на Комисијата за разгледување на амандманите.

Нацрт-амандманите пристигнаа во Собрание

Вечер - 02.11.2018

На прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев рече дека во амандманите се во согласност со меѓуанродните стандарди и оти заслужуваат поддршка од сите пратеници во име на интеграцијата во ЕУ и ...

Уставните амандмани стигнаа во Собранието

Слободен Печат - 02.11.2018

Комисиската расправа најверојатно ќе почне на 6 ноември, а пленарната на 3 декември, а за гласање во оваа фаза е потребно мнозинство од пратениците, односно 61 глас. Уставните амандмани стигнаа во Собранието.

Нацрт-амандманите пристигнаа во Собрание

1tv - 02.11.2018

Во Собранието пристигнаа нацрт-амандманите кои, во согласност со Договорот од Преспа и заклучоците на Собранието, беа усвоени на денешната владина седница. На прес-конференција во Владата ги соопшти премиерот Зоран Заев кој рече дека четирите ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев ги претстави уставните амандмани

Алсат-М - 02.11.2018

По седницата на Владата на која беше усвоен текстот на нацртот на амандманите за уставните измени, премиерот Зоран Заев ги соопшти измените кои што ќе бидат вградени во Уставот на Република Македонија.

Заев ги објасни амандманите и очекува поддршка од 120 пратеници (ВИДЕО)

+инфо - 02.11.2018

Владата утврди нацрт амандмани на Уставот на РМ низ инклузивен процес. Овој процес, во оваа почетна фаза го направивме низ инклузивен процес кој претставува нова вредност во македонското општество, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес ...

Усвоени нацрт-амандманите на Уставот, Заев: Нацрт-амандманите заслужуваат поддршка од сите пратеници, во име на ...

ТВ21 - 02.11.2018

„Владата утврди нацрт-амандмани на Уставот на Република Македонија, согласно Договорот од Преспа и согласно заклучоците на Парламентот на РМ. Низ инклузивен процес успеавме да ги утврдиме амандманите на уставот кои произлегуваат од Договорот помеѓу ...

Заев: Уставот ќе се менува со четири амандмани, во нив е и Охридскиот договор

Мета - 02.11.2018

Владата низ инклузивен и транспарентен процес изготви четири нацрт-амандмани за промена на Уставот согласно Договорот од Преспа, информираше премиерот Зоран Заев на прес-конференција во Владата.

Заев ги претстави уставните амандмани

Бизнис Вести - 02.11.2018

По седницата на Владата на која беше усвоен текстот на нацртот на амандманите за уставните измени, премиерот Зоран Заев ги соопшти измените кои што ќе бидат дополнети во Уставот на Република Македонија.

Во живо: Премиерот Зоран Заев за нацрт-амандманите

Макфакс - 02.11.2018

Прес-конференција на премиерот Зоран Заев, по седницата на Владата на која на дневен ред беше текстот на нацртот на амандманите на Уставот на Република ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на премиерот Зоран Заев

Press24 - 02.11.2018

Владата на Република Македонија на денешната 99. седница ги разгледува нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија, што денеска треба да ги достави до Собранието на Република Македонија.

(Во живо) Прес-конференција на Заев за амандманите за Уставот

Локално - 02.11.2018

Проследете ја прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев во врска со амандманите за промена на Уставот, во согласност со Спогодбата од Преспа. Прес-конференција после 99-та седница на Владата на Република Македонија Во живо: Прес-конференција после ...

(Живо) Прес конференција на премиерот Заев во врска со уставните амандмани

1tv - 02.11.2018

Премиерот Зоран Заев одржува прес конференција во врска со уставните амандмани по 99. редовна седница на Владата што се одржа утрово. Денеска истекува рокот за доставување на уставните амандмани во ...

Владата денеска ќе ги достави нацрт-амандманите до Собранието

Макфакс - 02.11.2018

Владата денеска ќе ги достави нацрт-амандманите на Уставот до Собранието. „Владата на Република Македонија ја одржува својата редовна 99 седница, на која на дневен ред е текстот на нацртот на амандманите на Уставот на Република Македонија, која ...

Заев: Договорот е постигнат, нема нови амандмани, Охридскиот рамковен договор ќе се спомене во Уставот

Фактор - 02.11.2018

Нема амандмани, туку ќе се додадат амандмани на самите амандмани, објави премиерот Зоран Заев по договорот на Власта со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за изгледот на уставните измени кои се во собраниска процедура.

(ВО ЖИВО) Владата ги усвои нацрт амандманите за промена на Уставот

еМагазин - 02.11.2018

Владата на Република Македонија ја одржа својата редовна 99-та седница, на која го разгледа и усвои нацртот на амандманите за промена на Уставот на Република Македонија, согласно договорот од Преспа.

Владата на Република Македонија ја одржува редовната, 99-та седница

ТВ21 - 02.11.2018

Владата на Република Македонија ја одржува својата редовна 99-та седница, на која на дневен ред е текстот на нацртот на амандманите на Уставот на Република Македонија, која Владата денеска ќе ги достави до Собранието на Република Македонија.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Обраќање на премиерот Заев

Фактор - 02.11.2018

Нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија денеска се разгледуваат на владина седница, а потоа ќе се пратат до Собрание. Во секој момент се очекува обраќање на премиерот Заев. Обраќањето гледајте го во видеото ...

Истекува рокот за доставување на нацрт амандманите на Уставот во Собранието

Р.С.Европа - 02.11.2018

На денешната седница на македонската влада, според најавите, би требало да биде утврден текстот на нацрт амандманите на Уставот, согласно со Договорот од Преспа. Веднаш потоа амандманите треба да бидат доставени до Собранието, за да се запази рокот ...

Заев постигна усмен договор со исклучените пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 02.11.2018

БЈРМ: Договор со ВМРО-осум за измена на Уставот Владата на Зоран Заев постигна усмен договор меѓу новата парламентарна група од осум членови исклучени неодамна од ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени по состанокот на двете страни.

Владата ќе предложи од 4 до 7 уставни амандмани

Телма - 01.11.2018

Генерално, текстот на нацрт-амандманите на Уставот е усогласен. Вечерва ќе има уште една консултација, по што Владата утре на посебна седница ќе ги усвои и испрати во Собранието. Ова е заклучокот од средбата на премиерот Заев со независната ...

Мукоски:Премиерот даде согласност дека нашите амандмани ќе се прифатат

Нова ТВ - 01.11.2018

На утрешната владина седница се очекува да бидат разгледани нацрт амандманите во Уставот, во кои ќе бидат инкорпорирани и предлозите на новата пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ – со која вечерва премиерот Заев имаше втора средба во Собранието.

(ВИДЕО) Заев: Владата и осумте пратеници ги договараат амандманите, утре конечен став

А1 On - 01.11.2018

Владата вечерва во текст да го преточи тоа што е усно договорено за уставните амандмани на средбата во Собранието на Република Македонија меѓу премиерот Зоран Заев и осумте пратеници од новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра ...

Заев им ги презентираше уставните амандмани на осумте опозициски пратеници

24 Вести - 01.11.2018

До утре треба да биде изготвен текстот на нацрт уставните амандмани во кои треба да бидат инкорпорирани поголемиот дел од предлозите на осумтемина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, кои гласаа за почеток на уставни измени.

Заев по средбата со осумтемина поранешни пратеници на ВМРО – ДПМНЕ : Имаме решенија , сега треба да го преточиме тоа во ...

Канал5 - 01.11.2018

Верувам дека текстот на Нацрт амандманите за уставните измени ќе има широк консезус меѓу пратениците , рече премиерот Заев по средбата со осумтемина пратеници од ВМРО – ДПМНЕ. По средбата со новата пратеничка група на ВМРО – ДПМНЕ , премиерот Зоран ...

Утре во Собранието ќе бидат доставени владините амандмани за промена на Уставот

Алсат-М - 01.11.2018

Вечерва заврши последната средба меѓу независната пратеничка група на ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата со премиерот Зоран Заев. На неа начелно била договорена содржината на нацрт-амандманите кои ги побара осумте веќе исклучени пратеници на ВМРО како ...

(Видео) Заев по средбата со новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Имаме решенија, вечерва во Владата ќе биде прегледан ...

Макфакс - 01.11.2018

Премиерот Зоран Заев доцна попладнево, по новата средба со новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека имаат решение што сега треба да се преточи во зборови. Тие на денешната втора консултација разговарале за суштината, рече Заев.

Пратениците на опозицијата кои гласаат за уставните измени на состанок со Заев

Канал5 - 01.11.2018

Веќе еден час во Собранието премиерот Заев има состанок со пратениците на опозицијата кои гласаат за потребата од уставни имени. Тема – нацртот амандманите кои утре влегуваат во собраниска процедура.

Заев: Ќе видиме дали Рамковниот ќе биде дел од амандманите

Press24 - 01.11.2018

Заев не прецизираше дали Рамковниот договор ќе биде од амандамните на Уставот. Тој денеска по средбата со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои формираа независна пратеничка група рече дека и ноќеска Владата ќе работи на текстот на амандманите и дека не ...

Осумтемина пратеници на координација со Заев околу уставните амандмани

Телма - 01.11.2018

Почна средбата на премиерот Зоран Заев сом осумтемина пратеници кои гласаа за уставнините измени. Тема на разговор се нацрт амандманите на Уставот, кои владата до утре треба да ги поднесе до Собранието, а во кои, треба да бидат вградени и барањата ...

Заев: Ја имаме суштината на амандманите, ќе биде преточена во предлог и доставена до Собранието (ВИДЕО)

Стандард - 01.11.2018

Владата вечерва во текст да го преточи тоа што е усно договорено за уставните амандмани на средбата во Собранието на Република Македонија меѓу премиерот Зоран Заев и осумте пратеници од новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра ...

Заев: Ќе видиме дали Рамковниот ќе биде дел од амандманите

Република - 01.11.2018

Владата и осумте пратеници на ВМРО-ДПМНЕ начелно се договориле за уставните амандмани. Ова го изјави премиерот Зоран Заев по средбата со осумте пратеница на ВМРО-ДПМНЕ, која пред малку заврши во Собранието.

Нацрт амандманите утре ќе бидат испратени во Собранието

Телма - 01.11.2018

Утре на владина седница ќе биде утврден текстот на нацрт амандманите на Уставот. Веднаш потоа ќе бидат доставени до Собранието, за да се запази рокот од 15 дена што Владата го доби за прецизирање на деталите.

Дали Заев и пратениците ги прецизираа амандманите?

Фактор - 01.11.2018

Премиерот Зоран Заев во Собранието попладнево разговарал за деталите за уставните измени со пратениците кои гласаа „За“, од опозицијата. Зборувале за суштината, и заокружиле. Сега во Владата, како што вели Заев ќе биде утврден текстот.

Заев попладне на средба со новата пратеничка група за амандманите

Нова ТВ - 01.11.2018

Премиерот Зоран Заев попладнево во 16:30 часот во Собранието ќе има нова средба со Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ на која ќе се разговара за нацрт-амандманите на Уставот што Владата што до утре треба ...

Утре истекува рокот од 15 дена за нацрт уставните амандмани

Канал5 - 01.11.2018

До утре треба да биде изготвен текстот на нацрт уставните амандмани во кои како што изјави премиерот Заев ќе бидат инкорпорирани поголемиот дел од предлозите на осумтемина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, кои гласаа за почеток на уставни ...

Заев ќе им ги презентира уставните амандмани на осумте опозициски пратеници

24 Вести - 01.11.2018

Премиерот Зоран Заев попладнево во Собранието ќе им ги презентира уставните амандмани со инкорпорирани барања на осумте пратеници од опозицијата, коишто гласаа за отворање на Уставот, потврдува за Телевизија 24 висок владин функционер.

Заев на нова средба со Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата

Макфакс - 01.11.2018

Премиерот Зоран Заев попладнево во Собранието ќе има нова средба со Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ на која ќе се разговара за нацрт-амандманите на Уставот.

Владата утре ќе одлучи за нацрт амандманите за уставните измени

Алсат-М - 01.11.2018

Владата утре ќе одлучи за нацрт амандманите за уставните измени. Пред да се достават во Собранието, предлозите ќе се разгледаат и со осумте протерани пратеници од ВМРО ДПМНЕ, кои бараат уставна гаранција за јазикот, идентитетот и историското ...

Ќе расте бројот на пратеници кои ќе го поддржат патот кон Брисел, ѝ рекол Ахмети на британската амбасадорка

Макфакс - 01.11.2018

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска одржа средба со британската амбасадорка, Рејчел Галовеј. Како што информираат од ДУИ, на средбата Ахмети го истакнал позитивниот развој околу обезбедувањето на 80 гласови во Собранието за отворање на Уставот ...

Владата утре ќе одлучи за нацрт амандманите за уставните измени

Press24 - 01.11.2018

Владата утре ќе одлучи за нацрт амандманите за уставните измени. Пред да се достават во Собранието, предлозите ќе се разгледаат и со осумте протерани пратеници од ВМРО ДПМНЕ, кои бараат уставна гаранција за јазикот, идентитетот и историското ...

Нацрт-амандманите се уште се усогласуват со осумтемина пратеници од опозицијата

Слободен Печат - 01.11.2018

Според неофицијалните информации, на првата средба, Заев начелно ги прифатил барањата на пратениците, но останало да се види дали тоа може да се усогласи со грчката страна. Каков одговор добил Заев од грчкиот колега Ципрас, засега не се открива.

Единствена Македонија: Одменатите пратеници со евтини трикови се обидуваат да се исперат од срамот

А1 On - 02.11.2018

„Денеска во Собранието 8-те одметнати и уценети пратеници со евтини трикови се обидоа да се исперат од срамот со некакви нивни уставни амандмани со кои се подобрувал капитулантскиот договор со Грција.

Нацрт-амандманите пристигнаа во Собрание

Нетпрес - 02.11.2018

Во Собранието пристигнаа нацрт-амандманите кои, во согласност со Договорот од Преспа и заклучоците на Собранието, беа усвоени на денешната владина седница. На прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев рече дека во амандманите се во ...

Заев ги објасни амандманите и очекува поддршка од 120 пратеници

МК News - 02.11.2018

Владата утврди нацрт амандмани на Уставот на РМ низ инклузивен процес. Овој процес, во оваа почетна фаза го направивме низ инклузивен процес кој претставува нова вредност во македонското општество, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес ...

Уставните амандмани на владина седница

Канал5 - 02.11.2018

Владата на Република Македонија на денешната 99. седница ги разгледува нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија, што денеска треба да ги достави до Собранието на Република Македонија.

Несогласувањата нема да ги спречат уставните измени

Р.С.Европа - 31.10.2018

Се уште се во тек консултациите за изготување на уставните амандмани кои до петок треба да бидат доставени до Собранието. Според упатените, несогласувањата на власта со партиите од албанскиот блок нема да влијаат на усвојувањата на уставните измени.

Нацрт-амандманите треба да се достават денеска, Заев најави помеѓу 4 и 7 амандмани

Мета - 02.11.2018

Денеска истекува рокот кога Владата треба да ги достави до Собранието нацарт-амандманите за промена на Уставот според Договорот од Преспа. Нацрт-амандманите денеска ќе се најдат на владина седница, а потоа ќе бидат доставени до Собранието.

Владата и осумте пратеници ги договараат амандманите

Н.Македонија - 01.11.2018

Владата вечерва во текст да го преточи тоа што е усно договорено за уставните амандмани на средбата во Собранието на Република Македонија меѓу премиерот Зоран Заев и осумте пратеници од новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра ...