TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спогодбата стапи на сила – Македонија стана Северна

+инфо - 12.02.2019

Од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 ...

Бугарски медиуми: Нашиот западен сосед официјално стана Република Северна Македонија

MTM - 12.02.2019

Македонската влада известува дека Преспанскиот договор влегува во сила и името на државата официјално се менува во Република Северна Македонија, пренесуваат медиумите во соседството. Во информацијата се цитира соопштението од прес службата на ...

Северна Македонија за влегување во сила на конечната спогодба, уставните амандмани и уставниот закон за спроведување на ...

24Инфо - 12.02.2019

Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената ...

И официјално од вечерва Македонија стана Северна Македонија

Centar - 12.02.2019

Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената ...

Влада: Од денеска сме Република Северна Македонија

1tv - 12.02.2019

Владата соопшти дека од денеска стапува во сила новото име на земјава – Република Северна Македонија, откако МНР ја објави одлуката во Службен весник. -Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за ...

Спогодбата и уставните амандмани стапуваат на сила, од вечерва Република Северна Македонија

Телма - 12.02.2019

Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената ...

И официјално од вечерва Македонија стана Северна Македонија

Скопје24 - 12.02.2019

Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената ...

Уставните измени стапуваат на сила, од денеска сме Република Северна Македонија

ТВ21 - 12.02.2019

Од Владата вечерва за прв пат испратија соопштение до медиумите со новото име – Република Северна Македонија. Во испратеното соопштение се вели: Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на ...

Влада : Влегува во сила преспанскиот договор и конечната спогодба за Република Северна Македонија

Канал5 - 12.02.2019

Владата на Република Северна Македонија соопшти за влегување во сила на конечната спогодба, уставните амандмани и уставниот Закон за спроведување на амандманите. Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба ...

Република Северна Македонија стапи во сила, прво соопштение на Владата со новото име

Сакам да кажам - 12.02.2019

Владата на Република Северна Македонија соопшти дека од денес, 12 февруари 2019 година, стапува во сила новото име на земјата – Република Северна Македонија, согласно Договорот од Преспа. Од Владата во соопштението, прво со новото име, велат дека е ...

Официјално името Република Северна Македонија стапува на сила

Независен - 12.02.2019

Oфицијално новото име на државата Република Северна Македонија стапува на сила. Во Службениот весник се објавени уставните измени кои ги изгласа Собранието. „Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за ...

Oд вечерва Македонија стана Република Северна Македонија

Република - 12.02.2019

Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената ...

Стапуваат во сила Договорот од Преспа и името Република Северна Македонија

А1 On - 12.02.2019

Од денеска влегува во сила конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 година и за ...

Влада: Од денеска Македонија е Република Северна Македонија

еМагазин - 12.02.2019

Од Владата известуваат дека од денеска, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на ...

Соопштение на Владата на Република Северна Македонија за влегување во сила на конечната спогодба

Бриф - 12.02.2019

Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената ...

Спогодбата стапи на сила – Македонија вечерва стана Северна!

Курир - 12.02.2019

Од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 ...

Влада: Од денеска стапува на сила Договорот од Преспа

Сител - 12.02.2019

Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената ...

Влада: Од денес официјално сме Северна Македонија

Press24 - 12.02.2019

До медиумите пристигна и првото официјално сооштение од Владата на Република Северна Македонија. Оттаму соопштија дека утре оваа одлука ќе биде објавена и во службен весник. „Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила ...

Влада: Македонија може да стане Северна

Слободен Печат - 12.02.2019

Од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации Од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната ...

Владата соопшти дека стапува во сила новото име Република Северна Македонија

Gostivarpress.mk - 12.02.2019

„Известуваме дека се исполнети условите за влегување во сила на амандманите ХХХIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Северна Македонија и Уставниот закон за спроведување на амандманите од ХХХIII до ХХХVI на Уставот на Република Северна ...

Стапуваат во сила Договорот од Преспа и името Република Северна Македонија, информира Владата

Вечер Прес - 12.02.2019

Од Владата информираат дека денеска влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од ...

Влада: Стапуваат во сила Договорот од Преспа и името Република Северна Македонија

Н.Македонија - 12.02.2019

Од Владата информираат дека денеска влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од ...

И официјално од вечерва сме Република Северна Македонија

МКД - 12.02.2019

Од Владата вечерва за прв пат испратија соопштение до медиумите со новото име – Република Северна Македонија Од Владата информираат дека денеска влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 ...

Влада: Стапуваат во сила Договорот од Преспа и името Република Северна Македонија

Нова ТВ - 12.02.2019

Од Владата информираат дека денеска влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од ...

Влада: Стапува во сила новото име на земјава - Република Северна Македонија

Р.С.Европа - 12.02.2019

Владата соопшти дека од денеска стапува во сила новото име на земјава – Република Северна Македонија, откако МНР ја објави одлуката во Службен весник. "Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за ...

Влада: Од денеска сме Република Северна Македонија

Либертас - 12.02.2019

Владата соопшти дека од денеска стапува во сила новото име на земјава – Република Северна Македонија, откако МНР ја објави одлуката во Службен весник. -Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за ...

Влада: Стапуваат во сила Договорот од Преспа и името Република Северна Македонија

Локално - 12.02.2019

Од Владата информираат дека денеска влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од ...

Стапи на сила Договорот од Преспа, Македонија стана Република Северна Македонија

Макфакс - 12.02.2019

Владата преку соопштение извести дека од денеска стапува на сила Преспанскиот Договор. На веб-страната на Владата, од вечерва стои „Влада на Република Северна Македонија“. „Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила ...

Од денеска станавме Република Северна Македонија, Договорот од Преспа попладнево стапи на сила

Фокус - 12.02.2019

Од Владата информираат дека денеска влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од ...

Стапи на сила Договорот од Преспа, Македонија стана Република Северна Македонија

Точка - 12.02.2019

Владата преку соопштение извести дека од денеска стапува на сила Преспанскиот Договор. На веб-страната на Владата, од вечерва стои „Влада на Република Северна Македонија“. „Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила ...

Сменето името на официјалната интернет страница на Владата

Тера - 12.02.2019

Во соопштението што доцна вечерва е објавено на интенер страницата на Владата се вели: „Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на ...

Државниот грб врамен со новото име испишано двојазично на македонски и на албански јазик

AKO - 12.02.2019

Вадата прва го смени старото име Република Македонија и започна со примена на новото официјално име на државата Република Северна Македонија. На официјалниот сајт е во тек промена на сѐ што беше потпишано со досегашното уставно име.

Од денес живееме во Република Северна Македонија

Скопје1 - 12.02.2019

„Известуваме дека од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на ...

Влада: Стапуваат во сила Договорот од Преспа и името Република Северна Македонија

MTM - 12.02.2019

Од Владата информираат дека денеска влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од ...

Од вечерва Македонија е Северна

Нетпрес - 12.02.2019

Од денес, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за Безбедност на Обединетите Нации, за престанување на важноста на Привремената спогодба од 1995 ...

Уставните измени стапуваат на сила, од денеска сме Република Северна Македонија

4NEWS - 13.02.2019

Од Владата вечерва за прв пат испратија соопштение до медиумите со новото име – Република Северна Македонија. Во соопштението се вели дека од денеска, 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната Спогодба за решавање на разликите опишани во ...

Соопштение на Владата за влегување во сила на Конечната спогодба, уставните амандмани и Уставниот закон

Академик - 13.02.2019

„Известуваме дека од 12 февруари 2019 година, влегува во сила Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите нации, за престанување на важноста на Привремената ...