TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕК сериозно загрижена за судството и корупцијата

Р.С.Европа - 08.11.2023

Распространета корупција, без напредок во судството, прекумерна употреба на европското знаме и политичката поларизација, оценува Европската Комисија во извештајот за Северна Македонија. Министерот Османи за сè ја обвини опозицијата која го блокирала ...

ЕК бара реформи - остануваат слабостите во судството и борбата против корупцијата

Deutsche Welle

ЕК го објави Извештајот за С Македонија: Нема напредок во судството и во борбата против корупцијата, има длабока политичка поларизација

360 степени

Извештај за (не)напредокот на Македонија кон ЕУ – „Нема напредок во судството и борбата против корупцијата“

ТВ21

Корупцијата и неспроведените реформи во правосудството, главни забелешки во Извештајот на ЕК

МКД

ЕК го објави извештајот за напредокот на Македонија - нема напредок во ниту една област

Канал5

Македонија го доби историски најлошиот извештај од Европската комисија

Алфа

Телма Сакам да кажам Слободен Печат Р.С.Европа Макфакс Фокус Телма ММС

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на ЕК е одраз на тажната реалност

Сител - 08.11.2023

Извештајот на Европската комисија е доказ за лажните изјави на СДСМ и ДУИ дека се фокусирани на европската агенда. Тој е одраз на тажната реалност во Македонија каде е нотирана стагнација, а некаде и уназадување.

Македонија падна на судството и корупцијата

Сител

Никаквиот напредок во судството и борбата со корупцијата во Македонија – рак рана за Европската комисија

Телма

„Измените на Кривичниот законик предизвикуваат сериозна загриженост“ – борбата со корупцијата на тапет во новиот ЕУ извештај за С. Македонија

Радио МОФ

Нема напредок во делот на судството, оценува ЕК во Извештајот за 2023

Бизнис Вести

Пикантерии: ЕК го впери прстот и во ВМРО-ДПМНЕ, ги наброја сите гласања со европско знаменце

Независен

ЕК: Нема напредок во судството и борбата против корупција во Северна Македонија

Глас на Америка

Алсат-М Телма еМагазин Мета +инфо Lider Нетпрес Денешен

Сивата економија, парафискалните давачки и вештините ги кочат бизнисите-Извештај на ЕК за економскиот напредок на ...

Слободен Печат - 08.11.2023

Земјата е помеѓу умерено и добро ниво на подготовка во областа на економската и монетарната политика, оценува Европската комисија Северна Македонија постигна одреден напредок и е на добро ниво на подготовка за развој на функционална пазарна ...

Каква оцена ѝ даде ЕК на македонската економија

Независен

ЕК: Потребни дополнителни напори за промовирање атмосфера на дијалог и меѓусебно почитување со Софија

365

ЕК денеска објавува три документи: Стратегија за проширување, планот за економски раст и принципите за распределба на финансиската поддршка

Телма

Извештај на ЕК: Потребно е посистематско спроведување на законодавството за заштита на основните права

Бизнис Вести

Извештај на ЕК: Северна Македонија е доверлив партнер, постигна целосна усогласеност со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ

Frontline

Еврокомисијата ќе ги објави извештаите за напредокот на кандидатите за членство во ЕУ

24 Вести

Локално Локално Телма Н.Македонија Бриф 24Инфо Република Либертас

ДОКУМЕНТ: Целосниот извештај на ЕК за напредок на С. Македонија за 2023-та година

Телма - 08.11.2023

Работата на Собранието беше нарушена со политичка поларизација, која дополнително се продлабочи, одложувајќи го усвојувањето на многу реформски закони, е една од забелешките во последниот извештај на Европската Комисија.

ЕУ потсетува: „Скопје презеде обврска да го смени Уставот“

Алсат-М

Извештај на ЕК: Парламентот и Владата се обврзаа на уставни измени, преговорите за членство бараат широк консензус

Макфакс

Извештај на ЕК: Парламентот и Владата се обврзаа на уставни измени, преговорите за членство бараат широк консензус од политичките партии

Опсервер

Извештај на ЕК: Парламентот и Владата се обврзаа на уставни измени, преговорите за членство бараат широк консензус

Точка

Извештај на ЕК: Парламентот и Владата се обврзаа на уставни измени, преговорите за членство бараат широк консензус

Centar

ВМРО-ДПМНЕ: Извештајот на ЕК потврди дека наместо да работи на реформи, власта е насочена кон погрешни цели

360 степени - 08.11.2023

„Власта на СДС и ДУИ е разобличена, проблемот зошто Македонија не почнува преговори не се штетните договори или, пак, промената на Уставот под нечиј диктат туку затоа што државата не е средена, не е вистински реформирана и затоа што наместо право и ...

Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста, со власт полна со криминал и корупција Македонија е се подалеку од ЕУ

4NEWS

(ВИДЕО) Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста!

Фокус

Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста, со власт полна со криминал и корупција Македонија е сѐ подалеку од ЕУ

Нетпрес

(ВИДЕО) Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста

А1 On

Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста, со власт полна со криминал и корупција Македонија е се подалеку од ЕУ

Lider

Митева: Извештајот на ЕК е одраз на реалноста, Македонија се подалеку од ЕУ

Локално

Сител Press24 Макфакс Бизнис Вести Република Канал5 Скопје инфо МКД

Скринингот оди „глатко“, оцени ЕК

Независен - 08.11.2023

Во извештајот на Европската комисија се наведува дека „Северна Македонија продолжи целосно да се усогласува со Заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ (ЗНБП). Земјата, исто така, постигна одреден напредок во областа на правдата, ...

Извештај на ЕК за напредокот на С.Македонија: Измените во Кривичниот законик ја загрижуваат ЕК

Либертас

Извештај на ЕК: Северна Македонија треба да ги спроведе реформите поврзани со членство во ЕУ

Бизнис Вести

Извештај на ЕК: Македонија треба да ги спроведе реформите поврзани со членство во ЕУ

Канал5

ЕВЕ КАКВИ КРИТИКИ ИМА ЕУ ЗА МАКЕДОНИЈА: На што се фокусира извештајот?

Фактор

МНОГУ СТЕ ЛАБАВИ СО КОРУПЦИЈАТА! Извештајот на ЕУ ја потсетува Македонија што ветила а не остварила

+инфо

Извештај на ЕК: Северна Македонија треба да ги спроведе реформите поврзани со членство во ЕУ

CivilMedia

Во Центар Рацин А1 On Frontline Н.Македонија Press24 Lider 24 Вести