TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Бомбите“ влегуваат во историја според мислењето на Врховниот суд

CivilMedia - 31.01.2019

„Бомбите“ остануваат неискористено докази ако се уважи правното мислење на Врховниот суд дека СЈО не може да покренува нови обвиненија по истекот на законскиот рок од 18 месеци. Тоа подразбира дека СЈО може да води истраги за покренати постапки до ...

Вангеловски ѝ пресуди на Јанева

Независен - 31.01.2019

Истрагите и обвиненијата што ги поднесе Специјалното јавно обвинителство по 30 јуни 2017 година и оние што ги презеде од своите колеги од редовното обвинителство и ги почнало по законскиот рок треба да ги преземат нивните колеги од Јавното ...

„Бомбите“ на буниште, СЈО пред еутанaзија

Deutsche Welle - 31.01.2019

Мислењето на Врховниот суд предизвика многу компликации: Дали „Монструм“ ќе мора пак да се врати во ЈО, што со правосилната пресуда за Чингаровска во „Талир“ и други правни апсурди. Дали е СЈО пред политичка еутаназија? Со правното мислење на ...

Ништо не е готово, вели Јовески и чека сигнал од Катица да ги продолжи истрагите на СЈО

Сакам да кажам - 31.01.2019

Со одлуката на општата седница на Врховниот суд да ги оспори поведените и завршените истраги на Специјалното јавно обвинителство, владеењето на правото се врати 10 години наназад, смета Јавниот обвинител Љубомир Јовески.

СЈО на колена!

CivilMedia - 31.01.2019

пишува: Таквата одлука на Врховен е постигната во „содејство“ меѓу Заев, Ахмети и одредени фракции и поединци во ВМРО-ДПМНЕ (не и Мицкоски) кои имаат сложени тековни односи со овдешниот обид за воспоставување правна држава.

По одлуката на Врховен: Ќе се спасат ли Ахмети, Мијалков, Бонева, Камчев, Османи, Милошоски, Тодоров… од прогон?

еМагазин - 31.01.2019

Одлуката на Врховниот суд дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) не смеело да отвора нови случаи по истекот на рокот од 18 месеци, (како што е предвидено во Законот за СЈО во член 22), предизвика лавина од негативни реакции во јавноста.

Адвокатот Гажоски: Во моментов ниту на ДПМНЕ, ниту на СДСМ, ниту на ДУИ не им одговара силно СЈО

Фокус - 30.01.2019

Адвокатот Ѓоко Гажоски за „Фокус“ ја коментираше денешната одлука на Врховниот суд по однос на Специјалното јавно обвинителство. Тој вели не е проблемот што Врховниот суд само го констатирал тоа што и е наведено во член 22 од Законот за СЈО, туку ...

А тоа боли…

+инфо - 30.01.2019

СЈО нема да биде без контрола, да се разбереме, ниту сега е без контрола, ама дека на криминалците на високите позиции во сите нивоа, па и во судските, им е колец во око, им е. И секогаш ќе им биде. А тоа боли...

Мислењето од Врховен суд ќе спаси од одговорност функционери од случаите на СЈО?

24 Вести - 30.01.2019

Врховниот суд донесе мислење со кое го прогласува СЈО за ненадлежно да води 18 истраги и предистраги по јули 2017-та. Дали пропаѓаат или ќе се префрлат во редовното обвинителство истрагите за функционерите од ДУИ, Али Ахмети и Бујар Османи, за ...

Дали Врховен го ослободи Мијалков?

Телма - 30.01.2019

Врховен му зададе сериозен удар на СЈО. Десетици предистраги меѓу кои и за Скопје 2014, 18 истраги меѓу кои и „Попис“ за Ахмети, „Империја“ за Мијалков и Камчев и други лица, „Моќник“ за Антонио Милошоски, „Пациент“ за Бујар Османи, но и двете ...

Мијалков и Камчев по мислењето на Врховен ќе бараат да им се укине куќниот притвор

Макфакс - 30.01.2019

По начелното правно мислење на Врховниот суд за неможноста на СЈО да покренува обвиненија и да отвора истраги по рокот од 18 месеци, осомничените во предметот „Империја“, до кривичниот суд ќе поднесат барања за укинување на куќниот притвор, дознава ...

Одлука на Врховен: СЈО веќе нема основа да поведува истраги

Канал5 - 30.01.2019

Врховниот суд донесе одлука со која ја оспорува надлежноста на СЈО да води нови истраги .Со ваквото мислење Врховен ги става под знак прашалник низа истраги кои СЈО ги покрена по рокот од 18 месеци, што беше предвиден за поднесување на обвиненија.

(ВИДЕО) Миланов: Бомбите не смеат да бидат доказ ако истрагите бидат преземени од друго обвинителство

А1 On - 30.01.2019

Адвокатот Еленко Миланов по чија претставка одлучуваше Врховниот суд во однос на отварањето нови истраги и обвиненија од страна на СЈО, изјави дека нелегално прислушуваните разговори не смеат да бидат користени како доказ доколку истрагите бидат ...

(Видео) Врховен ги врза рацете на СЈО

1tv - 30.01.2019

Бранителите на обвинети во случаи на СЈО и врховните судии на иста линија. СЈО нема да може да покренува предисражни и истрани постапки, по завршувањето на 18 месечниот рок, кој истече пред 7 месеци-ова е одлуката на Врховниот суд, чии судија ...

(Видео) Судијката Неделкова за 1ТВ: Врховен суд донесе правно мислење за кое нема надлежност

1tv - 30.01.2019

Врховната судија Лидија Неделкова во Дневникот на 1ТВ изјави дека Врховниот суд без надлежност донел одлука во врска со Специјалното јавно обвинителство. „Врховен донесе важна одлука без дискусија“, изјави Неделкова.

Вангеловски: СЈО не може да презема предмети кога ќе му текне, а само за да земаат „дебели“ плати!

Фокус - 30.01.2019

Јово Вангеловски, претседателот на Врховниот суд, вели дека судот имал надлежност да расправа по иницијативата за СЈО, поднесена од двајца адвокати, поради што и на денешната општа седница било донесено начелно правно мислење.

Врховен „ги врза рацете“ на Јанева, каква ќе биде судбината на СЈО?

ТВ21 - 30.01.2019

Зад затворени врати, Врховен суд одлучи СЈО да не може да поднесува обвиненија. Во долуката на Врховен се објаснува дека по истекот на рокот од 18 месеци од добивањето на предметите и прислушуваните материјали, СЈО веќе не е овластен тужител за ...

Врховен суд одлучи: СЈО нема право да покренува нови истраги и обвиненија

Нова ТВ - 30.01.2019

Врховниот суд одлучи дека Специјалното јавно обвинителство повеќе не смее да води истраги и да покренува обвиненија, затоа што поминал рокот од 18 месеци откако ги добиле прислушуваните разговори.

СЈО останува без 18 истраги отворени по јуни 2017

Телма - 30.01.2019

18 истраги на СЈО, две обивненија отворени по јули 2017 се доведени под прашање. Откако Врховниот суд со големо мнозинство денел одлука да ја прифати иницијативата на адвокатите Еленко Миланов и Боро Тасевски кои бранат повеќемина обвинети од СЈО и ...

Според Законот за судовите, Врховниот суд утврдува правни мислења и по иницијатива на адвокати

Академик - 30.01.2019

Врховниот суд на Република Македонија по повод иницијативите на адвокатите Боро Тасевски и Еленко Миланов, поднесени врз основа на членот 6 од Законот за изменување и дополнување на Законот за судовите (Сл. весник на РМ бр.

Ахмети, Бујар, бонева, Милошоски и јанушев се спасија, Врховниот суд ги забрани истрагите на СЈО против нив

Сакам да кажам - 30.01.2019

Со мнозинство гласови, врховните судии донесоа одлука дека истрагите на Специјалното обвинителство (СЈО) кои ги отвори по 30 јуни 2017, не може да продолжат натаму. Пропаѓаат истрагите за пописот против лидерот на ДУИ Али Ахмети и избеганиот Никола ...

Јовевски: Врховен не е надлежен да носи вакви мислења

24 Вести - 30.01.2019

По донесеното мислење од страна на Врховниот суд, првиот човек на Државното обвинителство Љубомори Јовевски во телефонски разговор вели дека одлуката отскокнува од досегашната практика. Врховниот суд толкува нешто што треба да го прави Собранието, ...

Илиев: Скандалозен потег на Врховниот суд, се стави над законодавецот!

Фокус - 30.01.2019

Врховниот суд не смеел да да одлучува по иницијатива на адвокати со која бараат судот да толкува закон, бидејќи на овој начин се ставил над законодавецот. Нивниот потег е скандалозен, и досега не се случило вакво нешто.

Врховен ги разгледува иницијативи за истрагите на СЈО

Канал5 - 30.01.2019

Врховниот суд одржа седница на која ги разгледуваше двете иницијатива од адвокати во врска со прашањето дали Специјалното јавно обвинителство се уште може да отвора истраги. Седницата ја следеше Михајло Видимлиски.

Врховен ги проблематизира истрагите на СЈО

Р.С.Европа - 30.01.2019

СЈО може да покрене обвинение во период не подолг од 18 месеци од преземањето на предметите и материјалите од неговата надлежност, и по истекот на тој рок не е овластен тужител за преземање на предистражни и истражни дејствија предвидени со Законот ...

Врховен контра СЈО, а во корист на Груевски, Ахмети, Османи, Милошоски, Бонева…

+инфо - 30.01.2019

Врховните судии на денешната општа седница донеле начелно правно мислење во кое наведуваат дека Специјалното јавно обвинителство (СЈО) не може да покрене обвинение или да запре истрага по истекот на рокот од 18 месеци откако ги презело „бомбите“, ...

Јанева за Вангеловски: Немам доверба во тоа лице, се чудам како до сега не поднесе оставка

Фокус - 30.01.2019

Шефицата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, во вчерашното гостување на 1ТВ зборуваше и за претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. -Немам доверба во тоа лице, во таа особа која е на чело на Врховниот суд.

Врховен ја разгледува иницијативата за истрагите на СЈО

Алсат-М - 30.01.2019

Врховниот суд денеска ќе одржи седница на која ќе ја разгледа иницијативата, дали СJO може да отвора истраги и да поднесува обвиненија по истекот на 18 месеци од денот на преземањето на предметите во своја надлежност.

Врховен разгледува иницијатива за истрагите на СЈО

Нова ТВ - 30.01.2019

Врховниот суд денеска ќе одржи општа седница на која ќе ја разгледа иницијативата, дали Специјалното јавно обвинителство може да отвора истраги и да поведува обвиненија по периодот од 18 месеци од денот на преземањето на предметите во своја ...

Врховен на општа седница ќе разгледа иницијативи за истрагите на СЈО

Канал5 - 30.01.2019

Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи општа седница. Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи општа седница, на која ќе бидат разгледани и иницијативите поднесени од адвокатите Боро Тасевски и Еленко Миланов за ...

„Бомбите“ на буниште, СЈО пред еутанaзија

Либертас - 31.01.2019

Мислењето на Врховниот суд предизвика многу компликации: Дали „Монструм“ ќе мора пак да се врати во ЈО, што со правосилната пресуда за Чингаровска во „Талир“ и други правни апсурди. Дали е СЈО пред политичка еутаназија? Со правното мислење на ...

Врховен на општа седница ќе разгледа иницијативи за истрагите на СЈО

Слободен Печат - 30.01.2019

-Поради зголемениот интерес на медиумите, ја информираме јавноста дека согласно член 6 од Законот за изменување и дополнување на Законот за судовите (Сл.весник на РМ бр.83/18), Врховниот суд на Република Македонија, меѓу другото, има обврска на ...

Јовески: Врховен суд не може да одлучува за СЈО, мислењето не е обврзувачко

Фактор - 31.01.2019

Љубомир Јовески, главниот државен обвинител, з а СДК вели дека Врховен суд не може да носи одлуки за судбината на Специјалното јавно обвинителство, по вчерашното издадено мислење дека од таму не треба да се отвораат случаи и нови истраги по истекот ...

СЈО на колена!

+инфо - 31.01.2019

Во ниту еден висок судски орган во Македонија не може да се донесе одлука, без дискусија, во размер на гласовите 17:2, а таа претходно да не е договорена од страна на политиката. Тоа е случај и со одлуката на Врховниот суд на Република (наскоро, ...

Притворот на Мијалков и Камчев бил укинат поради нови искази важни за истрагата, рече Јанева

Фокус - 29.01.2019

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, во вечерашното гостување на 1ТВ одговори на прашањето зошто е укината мерката притвор за осомничените Сашо Мијалков и Орце Камчев во предметот „Империја“ и заменета со мерка куќен притвор.

Јанева во „Правда и неправда“: Немам доверба во Врховниот суд и неговиот претседател Вангеловски

1tv - 30.01.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева вели дека се надева дека СЈО набрзо ќе ја добие конечната верзија на законот со која ќе се дефинира автономноста и финансиската независност. Таа очекува дека ќе соработува со Обвинителството за организиран ...

СЈО во „Правда и неправда“ за замената на мерката притвор со домашен притвор

1tv - 29.01.2019

За полемиките во јавноста дека по бегството на Груевски беа притвори поради опасност од бегство за Миле Јанакиески и Кирил Божиновски, а по само еден месец СЈО се согласи на куќен притвор, обвинителката Лиле Стефановска вели дека најголем број од ...

Структури на МВР им помогнале во бегството на Грујевски и Бошковски – СЈО во „Правда и неправда“

1tv - 29.01.2019

Специјалниот обвинител Трајче Пеливанов вели дека СЈО веќе ја има целосната слика за бегството на Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои беа уапсени во Грција, на пат за Будимпешта. -Веднаш по апсењето во Грција, инициравме постапка за екстрадиција ...

„Добивме жалба од Апелација дека празнењето на сметките на Груевски не значи подготовка за бегство“ велат од СЈО

ТВ21 - 29.01.2019

„Сметките на Груевски беа наш предлог кога го поднесовме обвинението за „Титаник“. Посочивме дека обвинетиот поседува сметки и дека може истите да ги испразни и да се вдаде во бегство. Добивме одговор од Кривичниот суд, а подоцна и со жалбата од ...

Мијалков и Камчев по мислењето на Врховен ќе бараат да им се укине куќниот притвор

А1 On - 30.01.2019

По начелното правно мислење на Врховниот суд за неможноста на СЈО да покренува обвиненија и да отвора истраги по рокот од 18 месеци, осомничените во предметот „Империја“, до кривичниот суд ќе поднесат барања за укинување на куќниот притвор, дознава ...

(Видео) Миланов: Ако истрагите ги преземе друго обвинителство, бомбите не смеат да бидат доказ

Макфакс - 30.01.2019

Адвокатот Еленко Миланов по чија претставка одлучуваше Врховниот суд во однос на отварањето нови истраги и обвиненија од страна на СЈО, изјави дека нелегално прислушуваните разговори не смеат да бидат користени како доказ доколку истрагите бидат ...

Неделкова: Врховниот суд донесе важна одлука, без никаква дискусија

Фокус - 30.01.2019

Врховната судијка Лидија Неделкова во Дневникот на 1ТВ изјави дека Врховниот суд без надлежност донел одлука во врска со Специјалното јавно обвинителство. „Врховен донесе важна одлука без дискусија“, изјави Неделкова.

Вангеловски: СЈО не може да презема предмети кога ќе му текне, а само за да земаат „дебели“ плати

Република - 30.01.2019

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски вели дека судот имал надлежност да расправа по иницијативата за СЈО, поднесена од двајца адвокати, поради што и на денешната општа седница било донесено начелно правно мислење.

Врховен „ги врза рацете“ на Јанева, каква ќе биде судбината на СЈО?

4NEWS - 31.01.2019

Зад затворени врати, Врховен суд одлучи СЈО да не може да поднесува обвиненија. Во долуката на Врховен се објаснува дека по истекот на рокот од 18 месеци од добивањето на предметите и прислушуваните материјали, СЈО веќе не е овластен тужител за ...

Кој се спаси од СЈО по одлуката на Врховниот суд?

ТВ21 - 30.01.2019

Врховниот суд денеска даде црвено светло за Специјалното Јавно Обвинителство, односно донесе одлука со која се забранува покренување на нови нови обвиненија и отворање нови истраги по истекот на 18 месеци од преземањето на предметите.

Јовевски: Врховен не е надлежен да носи вакви мислења

1tv - 30.01.2019

По донесеното мислење од страна на Врховниот суд, првиот човек на Државното обвинителство Љубомир Јовевски вели дека одлуката отскокнува од досегашната практика. Врховниот суд толкува нешто што треба да го прави Собранието, бидејќи тој треба да ...

Дане Илиев – поранешниот претседател на Врховeн: Скандалозен потег на Врховниот суд

Либертас - 30.01.2019

Врховниот суд не смеел да одлучува по иницијатива на адвокати со која бараат судот да толкува закон, бидејќи на овој начин се ставил над законодавецот. Нивниот потег е скандалозен, и досега не се случило вакво нешто.

Врховен пресече: СЈО веќе нема основа да поведува истраги

Скопје1 - 30.01.2019

Врховниот суд донесе одлука со која ја оспорува надлежноста на СЈО да води нови истраги. Имено , СЈО може да покрене обвинение во период не подолг од 18 месеци од преземањето на предметите и материјалите од неговата надлежност, и по истекот на тој ...

Катица Јанева: Се чудам како вангеловски не поднесе оставка

Press24 - 30.01.2019

Шефицата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, во вчерашното гостување на 1ТВ зборуваше и за претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски и рече дека не знае како досега не поднел оставка.

Врховниот суд зад затворени врати ќе разгледува иницијатива за истрагите на СЈО

Р.С.Европа - 30.01.2019

Врховниот суд денеска ќе одржи седница зад затворени врати на која ќе ја разгледа иницијативата, дали СJO може да отвора истраги и да поднесува обвиненија по истекот на 18 месеци од денот на преземањето на предметите во своја надлежност.