TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе нема помалку часови за учениците, но ќе бидат помалку ученици во паралелка

Независен - 06.06.2019

Од новата учебна година нема да има намалување на бројот на часови бидејќи сегашната состојба покажува дека учениците до 14 години имаат над 900 часа помалку од нивните врсници од земјите на ОЕЦД, поради што ќе им се даде можност да се вклучат во ...

Педесет македонски наставници дел од конференцијата „Светот на образованието ги брише границите“

Радио МОФ - 06.06.2019

Изминатиот викенд во Будва, Црна Гора се одржа Втората Регионална конференција „Светот на образованието ги брише границите“ во организација на Асоцијацијата на најдобри наставници од поранешните југословенски републики (ANN_EKS YU).

Целосниот текст на новиот Предлог-закон за основното образование

Академик - 06.06.2019

Министерството за образование и наука го објави новиот Предлог-закон за основното образование. „Со овој Закон за основното образование се уредува воспитно-образовниот процес кој се остварува во основните училишта, како и дејноста на основното ...

Нема да се учи во сабота но школската година ќе трае подолго

Сител - 05.06.2019

Нема повеќе учење во сабота, се воведуваат платени неработни денови за наставниците за време на зимскиот распуст, построга контрола околу квалитетот на исхраната и намалување на бројот на ученици во паралелките.

Обуки од БАС за поголема вработливост

Тера - 05.06.2019

Учениците од средните училишта „Наум Наумовски Борче“ од Крушево, „Крсте Петков Мисирков“ од Демир Хисар и ученици од СОУ „Цар Самоил“ од Ресен денес во БАС ги презентираа проектите кои што ги работеа во рамки на проектот „Бастион“.

Адеми: Со новиот закон за основно образование се намалува бројот на ученици во паралелките

24 Вести - 05.06.2019

Ќе се намалува бројот на ученици во една паралелка, нема да се учи во саботи, нема да има намалување на часови, а уште од прво одделение покрај одделенскиот, децата ќе имаат и наставник по физичко и здравствено образование- ова се предвидува со ...

Владата го презентираше нацрт-законот за основно образование

Канал5 - 05.06.2019

Новиот закон предвидува унапредување на наставниот процес и во начинот на организирање на наставата. Нема да има промена на бројот на часови на учениците во основно образование, ако се губи од наставата часовите нема да се одработуваат за викенд, ...

Нема настава во сабота, а на крајот на учебната година ќе се полагаат тестови кои нема да влијаат на оценките, според ...

Сакам да кажам - 05.06.2019

Нема да се намалува бројот на часови за основците, но нема да има ни настава во сабота, предвидува новиот закон за основно образование, кој е во подготовка. Министерот за образование Арбор Адеми на денешната презентација на новото законско решение ...

Основците нема да учат во саботи, ако треба ќе се продолжи учебната година

Канал5 - 05.06.2019

Нема намалување на бројот на часовите, но е предвидено дека веќе саботите нема да се одработуваат бидејќи тоа досега резултира како непродуктивно. Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, ...

Се крчка нов закон за основно: Нема работа во сабота, наставник по физичко од 1-во одделение, тест на знаење на крај ...

Gostivarpress.mk - 05.06.2019

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми денес ги презентираше новините во Предлог-Законот за основно образование, чија примена би требало да започне од септември. Законот содржи одредби кои значат измени во наставниот процес, во статусот и ...

Нема веќе последно ѕвонче на 10 јуни – измени во Законот за основно образование

Алфа - 05.06.2019

Наместо традиционално како и досега на 10 јуни, училишното ѕвонче во иднина крајот на школската година ќе го означува неколку дена подоцна. Од Министерството за образование децидни – сите пропуштени наставни денови немало да се одработуваат во ...

Нема кратење на бројот на часови – нашите деца учат 1,5 година помалку од оние во земјите на ОЕЦД

Мета - 05.06.2019

Новото законско решение не предвидува намалување на бројот на наставни денови. Сегашната состојба покажува дека нашите ученици до 14-годишна возраст добиваат над 900 часови помалку од нивните врсници во земјите членки на ОЕЦД, односно една и пол ...

Учениците нема да имаат повеќе настава во сабота, но и нема да се распуштаат на 10 јуни

Телма - 05.06.2019

Со новиот Закон за образование не се предвидува намалување на бројот на часови, вели министерот за образование, кој денеска го претстави пред јавноста. Во саботите нема да се одрабортуваат пропуштените часови, туку годината ќе трае подолго, а ...

Не се намалува бројот на часови, во саботи нема да се учи, а школската година може и да не заврши на 10 јуни

Деца - 05.06.2019

Учениците во основно образование ќе се организираат во ученички парламент. Парламентот ќе има претставници во училишниот одбор и ќе дава свои предлози за активности, за ученички екскурзии, како и предлози за ученичкиот стандард.

Измени во Законот за основно образование, следната учебна година нема да заврши на 10 ти јуни

Скопје1 - 05.06.2019

Нов Нацрт закон за основно образование кој до крајот на летово треба да помине во собраниската процедура. Од Министерството за образование децидни – сите пропуштени наставни денови немало да се одработуваат во сабота затоа што според нив ова, се ...

Реформите пресисаа: Барања на наставниците една година заглавени во фиока во Министерството за образование

Фактор - 05.06.2019

Една година во фиока во Министерството за образование стои официјален документ со заклучоци од Меѓународната конференција за образованието по природни науки и математика. Толку време од Министерсвоито нема реакција во јавноста за барањата на ...

Што навистина сакаат наставниците за подарок за крај на учебната година?

Кафе пауза - 05.06.2019

Повеќето наставници среќно прифаќаат секакви подароци од нивните ученици (и нивните семејства) на крајот од учебната година. Но, што тие навистина сакаат? Погледнете ги нивните искрени одговори во продолжение… Прочитајте и ...

Децата веќе нема да учат во саботи, но нема ни да се распуштаат на 10 јуни

+инфо - 05.06.2019

Законот предвидува дека најмалку половина од периодот додека учениците се на распуст во зима, ќе бидат платени неработни денови за наставниците. Учениците повеќе нема да учат во саботи, намалување на часови нема да има, најмалку половина од зимскиот ...

Повеќето од наставниците се оценети со тројка

Н.Македонија - 05.06.2019

Во основните училишта наставниот процес се изведува според наставни планови и програми за воспитно-образовна дејност за деветгодишно основно образование, како и по наставни програми по наставните предмети математика и природни науки, адаптирани во ...

90 земји ветија дека училиштата ќе бидат безбедни за децата

Факултети - 05.06.2019

Правото на учење без чувство на страв, насилство и воена окупација беше во фокусот на третата меѓународна конференција за безбедни училишта во Шпанија. Сè поголем број земји преземаат мерки за заштита на децата и наставниците од напади во училиштата.

Учебна 2018/19 во Гостивар – ОУ „Гоце Делчев“ не доби нов кров, ама директорите по школите 100 пати се менуваа

Gostivarpress.mk - 05.06.2019

Течат последните денови од учебната 2018/2019 година, која за Гостивар останува запаметена по одземање на ингеренции во образованието, смени на директорите низ училиштата, прими-извади на наставничкиот кадар.

(Видео) Наставник во Гана танцува со децата за полесно да учат

Макфакс - 05.06.2019

Наставникот Саки Перси од Гана стана популарен на социјалните мрежи кога објави снимка на која игра со учениците. Тој вели дека сака да го направи учењето позабавно за децата и тие полесно да ги совладаат предметите.

Училишната година заврши, проболемите не се решија!

Алсат-М - 04.06.2019

Ова е последна недела за школската 2018-19 година. Учениците ќе одат на летен распуст, а училиштата ќе бидат затворени. Но тука не завршуваат проблемите со кои и оваа година се соочија учениците и наставниците.

Ученици подгответе се, национално тестирање во училиштата од септември

Либертас - 04.06.2019

Во новиот Закон за основно образование кое го изготвува Министерството за образование и наука (МОН), ќе биде вметнато и новото т.н. национално тестирање, кое заедно со другите измени и новини, ќе започне да се реализира од претстојниот септември.

Со новиот закон: Бројот на часовите не се намалува, основците нема да учат во саботи

Нова ТВ - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Учениците нема да имаат повеќе настава во сабота, но и нема да се распуштаат на 10 јуни

Бриф - 05.06.2019

Со новиот Закон за образование не се предвидува намалување на бројот на часови, вели министерот за образование, кој денеска го претстави пред јавноста. Во саботите нема да се одрабортуваат пропуштените часови, туку годината ќе трае подолго, а ...

Нема да се намали бројот на часови, а учебната година може да се продолжува. Што предвидува новиот закон за основно ...

Факултети - 05.06.2019

Учениците во основно образование ќе се организираат во ученички парламент. Парламентот ќе има претставници во училишниот одбор и ќе дава свои предлози за активности, за ученички екскурзии, како и предлози за ученичкиот стандард.

Нема реакција од МОН цела година по заклучоците за образовните проблеми

Н.Македонија - 05.06.2019

Една година во Министерството за образование има официјален документ со заклучоци од Меѓународната конференција за образованието по природни науки и математика, но примена на истите нема. Од МОН нема реакција за барањата на наставниците од основните ...

Децата веќе нема да учат во саботи, но нема ни да се распуштаат на 10 јуни

Република - 05.06.2019

Учениците повеќе нема да учат во саботи, намалување на часови нема да има, најмалку половина од зимскиот распуст за наставниците ќе бидат платени неработни денови, а уште од прво одделение покрај одделенскиот, децата ќе имаат и наставник по Физичко ...

Наставник во Гана танцува со децата за полесно да научат

Н.Македонија - 05.06.2019

Наставникот Саки Перси од Гана стана популарен на социјалните мрежи откако објави снимка на која игра со учениците. Тој вели дека сака да го направи учењето позабавно за децата и тие полесно да ги совладаат предметите.

Ако треба школската година ќе трае подолго, но саботите нема да се одработуваат

Фокус - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Тандем наставници, ученички парламент, настава дома…

Н.Македонија - 06.06.2019

Учениците од прво до петто одделение, од септември на часовите по физичко образование ќе имаат по двајца наставници – освен одделенскиот, и неговиот колега по физичко образование. Оваа новина ја најави министерот за образование и наука Арбер Адеми, ...

Учениците веќе нема да учат во саботи, но нема ни да се распуштаат на 10 јуни

Скопје инфо - 05.06.2019

Учениците повеќе нема да учат во саботи, намалување на часови нема да има, најмалку половина од зимскиот распуст за наставниците ќе бидат платени неработни денови, а уште од прво одделение покрај одделенскиот, децата ќе имаат и наставник по Физичко ...

Основците нема да учат во саботи, ако треба ќе се продолжи учебната година

1tv - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Основците веќе нема да одработуваат саботи и ќе има паралелки со помалку ученици

PressingTV - 05.06.2019

Основците повеќе нема да одработуваат во саботи, ќе се намалува бројот на учениците во паралелките, а уште од прво одделение покрај одделенскиот, децата ќе имаат и наставник по Физичко и здравствено образование.

Основците нема да учат во саботи, ако треба ќе се продолжи учебната година

Локално - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Нов нацрт закон за основно образование – продолжување на училишната година, нема одработување во саботи

CivilMedia - 05.06.2019

Учениците повеќе нема да учат во саботи, намалување на часови нема да има, најмалку половина од зимскиот распуст за наставниците ќе бидат платени неработни денови, а уште од прво одделение покрај одделенскиот, децата ќе имаат и наставник по Физичко ...

Адеми: Ако треба школската година ќе трае подолго, но саботите нема да се одработуваат

Press24 - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Основците нема да учат во саботи, ако треба ќе се продолжи учебната година

24Инфо - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Основците нема да учат во саботи, ако треба ќе се продолжи учебната година

Слободен Печат - 05.06.2019

Адеми нагласи дека законот е креиран внимателно, со интегриран сеопфатен пристап и со учество на сите засегнати чинители, со цел постигнување поквалитетен национален образовен систем. Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, ...

Учениците нема да имаат повеќе настава во сабота, но и нема да се распуштаат на 10 јуни

Курир - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Основците нема да учат во саботи, ако треба ќе се продолжи учебната година

А1 On - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Основците нема да учат во саботи, но учебната година ќе завршува по 10 јуни

Независен - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Основците нема да учат во саботи, ако треба ќе се продолжи учебната година

Опсервер - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Нема помалку часови, а нема ни учење во саботи – Министерот Адеми го претстави Нацрт-законот за основно образование

Радио МОФ - 05.06.2019

Намалување на часови за основците нема да има, учениците повеќе нема да учат во саботите, додека од прво одделение покрај одделенскиот, децата ќе имаат и наставник по Физичко и здравствено образование.

Школската година ќе трае подолго, но саботите нема да се одработуваат

Нетпрес - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Адеми: Основците нема да учат во саботи

МКД - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Основците нема да учат во саботи, ако треба ќе се продолжи учебната година

Денар - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Основците повеќе нема да учат во саботи

Макфакс - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...

Основците нема да учат во саботите, вели министерот!

Вечер Прес - 05.06.2019

Унапредување на наставниот процес и организацијата на наставата, зајакнување на недискриминацијата, забрана за понижувачко постапување за учениците и за вработените во училиштата, воспоставување принцип на целосна инклузија на учениците со ...