TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ова се пратениците кои гласаа „ЗА“ промена на името на Република Македонија

Курир - 20.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на ...

Поддршка за договорот од ко-известувачите на Парламентарното собрание на Советот на Европа

24 Вести - 20.06.2018

Итните реформски приоритети и ратификацијата на договорот за името со Грција во фокусот на ко-известувачите на Парламентарното собрание на Советот на Европа. Двајцата известувачи од Молдавија и Норвешка го поздравија договорот кој го нарекоа ...

Парламентот го ратификува договорот за името - ВМРО ДПМНЕ бојкотира

Р.С.Европа - 20.06.2018

Со аплауз и честитки беше прославено денешното ратификување на договорот за името со Грција. Во отуство на опозицијата, за договорот едногласно гласаа „за“ 69 пратеници. Премиерот Зоран Заев порача дека договорот го штити македонскиот идентите за ...

Видео: Груби го овековечи гласањето на Ахмети на ратификацијата на Договорот со Грција

Press24 - 20.06.2018

Пратеникот Артан Груби на својот Фејсбук профил го пренесуваше во живот гласањето на лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешната седница за ратификација на Договорот со Грција. Откако договорот беше ратификуван пратениците си честита меѓусебно, а Груби ...

Талат Џафери по усвојувањето во Собранието ја „завери“ Спогодбата со Грција

Мета - 20.06.2018

Откако денеска во Собранието, во отсуство на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, беше ратификувана Спогодбата со Грција за разрешување на спорот за името со 69 гласа „за“, без гласови „против“ и воздржани, спикерот Талат Џафери го стави својот потпис на ...

Собранието го ратификуваше договорот со Грција

24 Вести - 20.06.2018

Собранието на Република Македонија го усвои законот за ратификација на конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Спогодбата ратификувана, поканата за НАТО на дневен ред

Призма - 20.06.2018

Немаше протести пред Собранието за време на ратификацијата | Фото: БИРН Сите 69 присутни пратеници во собраниската сала притиснаа „за“ и со тоа го изгласаа законот за ратификација на конечната спогодба за надминување на разликите околу името меѓу ...

(ВИДЕО) Ратификуван Договорот со Грција за решавање на спорот со името

Нова ТВ - 20.06.2018

Сите присутни 69 пратеници гласаа „за“ ратификација на Договорот со Грција за решавање на долгогодишниот спор за името. Премиерот Заев пред самото гласање се обрати пред пратениците и соопшти дека Североатлантскиот совет донел политичка одлука, ...

Пред Собрание мирно, полицијата ја напушти собраниската зграда

Алсат-М - 20.06.2018

Ратификацијата на Договорот за името со Грција во Собранието помина мирно и не беше проследена со протести. По завршувањето на седницата, полициските возила ја напуштија собраниската ...

Гордана Силјановска-Давкова: Попусто е мафтањето со европското знаме, ако не се почитуваат опозицијата и ...

Република - 20.06.2018

Со потпишувањето на Договорот со Грција, одеднаш станавме „најевропјани“!! Владата, „во чест“ на г-ѓа Могерини и г-дин Хан, го закити Законот за ратификација на Договорот со европско знаме , „манифестирајќи“ европската посветеност.

Собранието го ратификуваше договорот со Грција

Академик - 20.06.2018

Собранието на РМ на денешната собраниска седница го изгласа Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите нации, за престанување на ...

Ахмети го ратификува Договорот, Груби го овековечи лидерот ВИДЕО

+инфо - 20.06.2018

Артан Груби, пратеник и шеф на кабинетот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети со пренос во живо на неговата Фејсбук страница го овековечи гласањето на својот лидер на ратификацијата на Договорот за името со Грција.

Собранието го ратификуваше Договорот за името, поканата за НАТО на дневен ред во Брисел

МКД - 20.06.2018

Собранието со 69 гласови „за“ и ниту еден против, го усвои Законот за ратификација на Договорот за решавање на името што го потпишаа Македонија и Грција. На денешната седница беа присутни 69 пратеници и сите го поддржаа договорот.

Собранието го ратификуваше договорот со Грција со 69 гласа „за“

Сакам да кажам - 20.06.2018

Пратениците со 69 гласа „за“ го ратификуваа договорот со Грција. На пленарната седница не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Премиерот Зоран Заев побара од пратениците да гласаат за договорот со Грција за да му се даде шанса на решението, за ...

Поддршка од владејачкото мнозинство за договорот со Грција

Сител - 20.06.2018

Пратениците од вадејачкото мнозинство кои досега говореа на собраниската седница дадоа поддршка за ратификацијата на договорот со Грција бидејќи, според нив, со договорот ќе се обезбеди прогрес на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

Ратификуван Договорот за името

Р.С.Европа - 20.06.2018

Собранието, со 69 гласови „за“, без против и воздржани, го усвои законот за ратификација на Договорот со Грција за името. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, како што најавија уште вчера, не учествуваа ниту во расправата, ниту во гласањето за законот.

Собранието го ратификуваше Договорот со Грција

Алсат-М - 20.06.2018

Со 69 гласа ЗА од вкупниот број на присутните, Собранието на Република Македонија го ратификуваше договорот за решавање на спорот со името со Република ...

Пратениците го ратификуваа Договорот со Грција

+инфо - 20.06.2018

Пратениците со 69 гласа „ЗА“ го ратификуваа Договорот со Грција, во отсуство на пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Сега договорот треба да биде испратен до претседателот Ѓорге Иванов, кој има рок од седум дена да го потпише.

Собранието го ратификува договорот со Грција

Либертас - 20.06.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го донесе Законот за ратификација за Договорот со ...

Усвоен законот за ратификација на договорот со Грција: „За“ гласаа 69 пратеници

еМагазин - 20.06.2018

Собранието денеска го усвои законот за ратификација на конечната спогодба за надминување на разликите околу името меѓу Македонија и Грција откако на седницата „за“ гласаа сите 69 присутни пратеници.

Во отсуство на пратениците на ВМРО ДПМНЕ е ратификуван Договорот за името со Грција

AKO - 20.06.2018

Со 69 гласа ЗА и ниту еден против, но во отсуство на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, владејачкото мнозинство ја ратификуваше ,, Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на ...

Заев: Договорот носи македонски народ и јазик признаени од целиот свет

+инфо - 20.06.2018

Тој порача дека на крај граѓаните ќе го имаат последниот збор и им порача на пратениците дека тие се првата алка која ќе им овозможи демократско право да се изјаснат за својата иднина на референдум.

Пред Собрание мирно, седницата не е проследена со протести

Алсат-М - 20.06.2018

Денешната седница на Собранието за ратификација на Договорот за името со Грција не е проследена со протести. Ситуацијата за сега е мирна, а Собранието останува под засилено полициско ...

ДОМ ја поддржува ратификацијата на договорот за името

+инфо - 20.06.2018

По долга и емотивна дискусија и анализа на текстот на Договорот со Грција, Централниот одбор на ДОМ одлучи да се поддржи неговата ратификација, зашто во овој миг и е потребна на Македонија, соопшти партијата.

Почна седницата за ратификација на Договорот со Грција

Р.С.Европа - 20.06.2018

Собраниската седница за ратификација на Договорот со Грција почна со обраќање на премиерот Зоран Заев и без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Јазикот е наш македонски, македонска ни е татковината.

Засилено полициско обезбедување пред Собрание

Алсат-М - 20.06.2018

И денес Собранието е под засилено полициско обезбедување каде во 11 часот се очекува да започне пленарната седница за ратификација на договорот со името. Иако нема официјално соопштение за одржување протест, граѓаните преку социјалните мрежи се ...

Почна седницата за ратификација на Договорот со Грција

Алсат-М - 20.06.2018

Во Собранието почна седницата за ратификација на Договорот со Грција. Oпозицијата и пратеникот од владејачкото мнозинство Ферид Мухиќ не присуствуваат во ...

Со „договорот“ си го суспендираме правото на самоопределување

Н.Македонија - 20.06.2018

Македонското собрание веќе ја започна процедурата за ратификација на договорот меѓу Македонија и Грција, потпишан во Преспа, на 17 јуни 2018, од страна на министрите за надворешни работи на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Ахмети пристигна во Собрание

Алсат-М - 20.06.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пристигна во Собранието каде денес треба да се одржи пленарната седница за ратификување на Договорот за името со ...

Пратениците го ратификуваа договорот со Грција

24Инфо - 20.06.2018

Со 69 гласа „за“, без против и воздржани, пратениците во македонското собрание го ратификуваа договорот за името со ...

Врие полиција утрово пред Собрание

Press24 - 20.06.2018

И денеска пред Собранието на РМ има засилено полициско обезбедување, каде во 11 часот се очекува да започне пленарната седница за ратификација на договорот со името. И покрај тоа што нема официјално соопштение дека ќе се одржи протест денеска, ...

Пратениците денеска треба да го ратификуваат Договорот за името

МКД - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија, закажана денеска во 11 часот. Договорот вчера ги помина двете фази, прво на пленарна седница на која пратениците ...

Собранието денеска ќе гласа за ратификација на договорот со Грција

Сакам да кажам - 20.06.2018

За денеска во 11 часот е закажана собраниска пленарна седница на која ќе се гласа ратификација на договорот со Грција. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на расправата во Собранието и во Комисијата за европски прашања, бидејќи ја бојкотираат ...

Што после Преспа, како понатаму со Хорхе

Либертас - 19.06.2018

Преспа е убав град во Република Македонија, изјави еднаш математичарот. Во Преспа, од двете страни на езерото, грчката и македонската, на 17 јуни, се потпиша договорот меѓу Македонија и Грција околу спорот кој повеќе од две децении претставува за ...

Комисијата го усвои Предлог-законот за името: Пратениците утре ќе гласаат ратификација на договорот

ТВ21 - 19.06.2018

Договорот со Грција за само шест часа помина од пленарна седница во комисија, а утре ќе се гласа негова ратификација. И сето тоа, без присуство на опозицијата. Постапката ќе бешепократка да не беше 50-минутниот говор на министерот за надворешни ...

За опозицијата во Грција и Македонија спогодбата е срамна и капитулантска, тоа значи дека е постигнат компромис, кажа ...

Сакам да кажам - 19.06.2018

Собраниската Комисија за европски прашања го усвои Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името со Грција. За утре во 11 часот е закажана пленарна седница на која ќе се гласа договорот.

(ВИДЕО) Димитров:Немаше да ставам потпис, ако не ми беше мирна совеста

Нова ТВ - 19.06.2018

-Ако не ми беше мирна совеста, немаше да го потпишам Договорот и немаше денеска да бидам овде пред вас, рече министерот за надворешни работи Никола Димитров пред членовите на Комисијата за европски прашања на која се дебатираше за Предлог – законот ...

Власта брза со ратификацијата на договорот со Грција

Сител - 19.06.2018

Ратификацијата на Догворот меѓу Македонија и Грција за конечно решение во спорот со името утре е на пленарна седница. Во експресна процедура од еден ден владејчкото мнозинство успеа да ја донесе потребата за носење на законот за ратификација и да ја ...

Комисијата за европски прашања го усвои Предлог-законот за името

Алсат-М - 19.06.2018

Комисијата за европски прашања го усвои Предлог законот за ратификација на договорот со Грција. Министерот за надворешни работи Никола Димитров еден час зборуваше за процесот за решавање на спорот со името образложувајќи го постигнатиот договор со ...

Со 69 „За“ собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по скратена постапка

Канал5 - 19.06.2018

Само 48 часа по потпишувањето на договорот со Грција, законот за неговата ратификација влезе во собраниска процедура. Ќе се гласа по скратена постапка со европско знаменце, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија ...

Ратификацијата на договорот со Грција на собраниска седница

Макфакс - 19.06.2018

Пратениците денеска се очекува да гласаат за ратификација на договорот со Грција за промена на името, откако предлог-законот вчера попладне доби зелено светло на матичната Комисија за европски прашања.

Комисијата за европски прашања го усвои Предлог-законот за ратификација на договорот за името

Press24 - 19.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров еден час зборуваше за процесот за решавање на спорот со името образложувајќи го постигнатиот договор со Грција речиси член по член пред членовите на собраниската Комисија за европски прашања, која го ...

Ратификацијата на договорот со Грција – во наредните 24 часа?

Глас на Америка - 19.06.2018

Грција треба да ги извести Европскиот совет и НАТО, дека дава поддршка за почеток на преговори со Македонија СКОПЈЕ — Неофицијално, од владеачкото мнозинство најавија дека продолжението на 51-вата седница на Собранието на која ќе се ратификува ...

Тргна имплементацијата на договорот со Грција

Призма - 19.06.2018

Со запалени листови хартија демонстрантите порачаа дека го отфрлаат договорот| Фото: БИРН Со гласање во парламентот почна процедурата за спроведување на договорот потпишан во Преспа, со кој треба да му се стави крај на спорот за името меѓу ...

ВМРО-ДПМНЕ гласаше „против“, па ја напушти седницата

Глас на Америка - 19.06.2018

Се очекува договорот да ги помине собраниските процедури најдоцна до петок СКОПЈЕ — Надвор протести... Внатре остра дебата...Таква беше атмосферата во и пред Собранието кое денеска ја почна процедурата за ратификација на договорот за името кој пред ...

Милошоски: ВМРО ДМПНЕ нема да учествува на седницата за ратификација

Нова ТВ - 19.06.2018

Пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ ја напушти работата на Собранието и нема да учествува во дебатата за ратификација на Предлог – законот на Договорот меѓу Грција и Македонија. Постапката со кој се предлага Договорот да биде ратификуван е спротивен на ...

Кога ПЈРМ ќе стане Северна Македонија во Обединетите нации?

Канал5 - 19.06.2018

Дали ратификацијата на договорот со Грција во Собранието е доволна за нова резолуција на Советот за безбедност, со која референцата „Поранешна Југословенска Република Македонија“ ќе биде заменета со името „Република Северна Македонија“? Оваа дилема ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата за името, демонстрантите го запалија договорот

Р.С.Европа - 19.06.2018

Со 69 гласа „за“ и 40 „против“ пратениците ја изгласаа потребата за донесување на закон за ратификација на договорот за името. Попладнево заседаваат комисијата за европски прашања и законодавно правната комисија.

Законот за ратификација на договорот за Грција во Собранието

Канал5 - 19.06.2018

Само 48 часа по потпишувањето на договорот со Грција законот за неговата ратификација влезе во собраниска процедура. Ќе се гласа по скратена постапка, со европско знаменце, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата.