TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери со кавги го проби рокот за гласање и ја прекина седницата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Сакам да кажам - 25.02.2019

Во кавга пред исклучени микрофони и сценарио кое на никого не му беше јасно, што почна на 3 минути пред полноќ и траеше дури истече рокот за гласање, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина собраниската седница и воопшто не се гласше за ...

Со кавги и викотници, а без гласање е прекината седницата за одземање на имунитетот на Вељановски

Телма - 25.02.2019

Прекината е седницата за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељановски, но без гласање во предвидениот рок до 00:00 часот. На 15 минути до полноќ, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараа дополнителни 45 минути пауза за кои се побунија дека им биле ...

Во тензична атмосфера прекината седницата за имунитетот на Вељаноски

Р.С.Европа - 25.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери на полноќ ја прекина седницата на која пратениците требаше да одлучуваат за тоа дали да му се одземе имунитетот на пратеникот и поранешен претседател на Собранието Трајко Вељаноски.

ВИДЕО: Собранието не му го одзеде имунитетот на Вељаноски, Џафери ја прекина седницата

А1 On - 25.02.2019

Собранието не му го одзеде имунитетот на експретседател на Собранието, Трајко Вељаноски, осомничен за организирање на насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година. Тензичната собраниска седница на чии дневен ред беше само точката за одземање ...

Џафери ја прекина седницата за одземање на имунитетот на Вељаноски

Фокус - 25.02.2019

Во тензична ситуација, точно на полноќ, спикерот Талат Џафери ја прекина собраниската седница на која требаше да се гласа за имунитетот на Трајко Вељаноски. Џафери не кажа кога седницата би продолжила, иако гласањето требаше да се изврши до полноќ.

Џафери ја прекина седницата по жестоката расправа со Мицевски

24 Вести - 25.02.2019

До полноќ требаше п арламентарното мнозинство да одлучи за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер на Собранието, а сега пратеник Трајко Вељаноски. Седницата започна со задоцнување во 21.30, а уште на стартот од седницата од ...

Прекината седницата за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Велјаноски

Курир - 25.02.2019

Во тензична атмосфера Талат Џафери вечерва ја прекина седницата на која се одлучуваше за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Велјановски. Тој истата ја прекина две минути после полноќ и најави дека за продолжение дополнително ќе извести иако ...

По жолчната расправа дали е прекршен Деловникот, Џафери ја прекина седницата за имунитетот на Велјановски

Нетпрес - 25.02.2019

Беше неизвесно дали спикерот Талат Џафери воопшто ќе ја закаже седницата, на која ќе се разгледува барањето за одземање на имунитетот на Велјановски, поради правните недоречености, откако претходно, во Комисијата за мандатно-имунитетни прашање ...

Димовски: Што ќе стави Џафери на гласање кога Комисијата нема став за имунитетот на Вељаноски

А1 On - 24.02.2019

Досега секогаш Комисијата за мандатно-имунитетни прашања и останатите комисии донесувале одлуки кои биле доставени до Собранието. Овој пат се вели дека Комисијата не зазема став по барањето за одземање на имунитетот на Вељаноски.

Вељановски вечерва не се појави на седницата

Press24 - 24.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски вечерва не се појави на закажаната седницата на која треба да се одлучува по неговиот притвор кој го бара судот во рамки на случајот „27 април“.

Судот треба да испрати ново барање до Собранието за одобрување на притвор за Вељаноски

ТВ21 - 25.02.2019

Судот треба да испрати ново барање до Собранието за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски, бидејќи вечерва спикерот Талат Џафери ја прекина работата на 89. седница на Собранието, на која единствена точка на дневен ред беше барањето ...

ВИДЕО: Џафери ја прекина седницата, тензии во Собранието околу притворот на Вељаноски

ТВ21 - 25.02.2019

Во тензична атмосфера на полноќ, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата, откако претходно процедурално поторно се јави координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски кој инсистираше на паузата која не ја добил од еден час, притоа ...

Собранието не му го одзеде пратеничкиот имунитет на Вељаноски

1tv - 25.02.2019

Претседателот на собранието Талат Џафери не ја стави на гласање единствената точка, одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски. Рокот од три дена помина, по што пратеникот Трајко Вељаноски засега е слободен човек и нема да биде деновиве ...

Канческа побара 1 час пауза да заземе став за имунитетот на Вељаноски

Макфакс - 24.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по барање на координаторката на независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска даде едночасовна пауза од расправата за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски.

Мицевски: Зошто ни е мислење од Комисија кога истото не се почитува

А1 On - 24.02.2019

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања го разгледа барањето за притвор на експретседателот на Собранието Трајко Вељаноски од Основниот суд Скопје 1. Комисијата 2 дена расправаше по основ на точката.

Џафери ја прекина седницата, Вељановски се уште има имунитет

24Инфо - 25.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја прекина седницата на која требаше да се гласа за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељановски, што е на барање на Основен суд Скопје I Скопје, поради постоење на основно сомнение дека е сторено ...

Димовски: Што ќе стави Џафери на гласање кога Комисијата нема став за имунитетот на Вељаноски

Курир - 24.02.2019

Кажете ми што ќе стави на гласање претсњдтелот Џафери? Никогаш не се случило друго нешто да биде ставено на гласање, да има измени, но нема предлози, ова на денешната собраниска седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања го ...

Милошоски: Секој кој се дрзнал да не поддржи двотретински проект на власта станува обвинет

Макфакс - 24.02.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски на денешната седница во Собранието за одземањето на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски рече дека обвинителството е продолжена рака на извршната власт предводена од СДСМ.

Мицевски: Која е потребата да имаме собраниски комисии кога не се почитуваат одлуките на комисиите

Курир - 24.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на денешната собраниска седница посочи дека Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања после два дена расправа одлучи да не му го одземе мандатот на пратеникот Трајко ...

Џафери: Немаме заклучок од Комисијата за мандатно-имунитетни прашања

Алсат-М - 24.02.2019

Дали има основа во собранискиот Деловник за на пленарна седница да се разгледува барањето на судот за притвор на Трајко Вељаноски, по изедначеното гласање во мандатно-имунитетната комисија? Со различни ставови за ова прашање се спикерот Џафери и ...

Вељаноски не се појави на вечерашната седница – Џафери рече бил оправдано отсутен

ТВ21 - 24.02.2019

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски вечерва не се појави на закажаната седницата на која треба да се одлучува по неговиот притвор кој го бара судот во рамки на случајот „27 април“.

Со 63 гласа „за“ одземен имунитетот на Вељаноски

Република - 24.02.2019

Собранието со 63 гласа „за” му го одзеде пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател на Парламентот Трајко Вељаноски, осомничен за организирање на насилниот упад во Собранието на 27 април 2017 година.

Џафери ја прекина собраниската седница, останува имунитетот на Вељаноски

Канал5 - 24.02.2019

Претседатело на Собранието , Талат Џафери на полноќ ,по жолчна расправија ја прекина седницата нма која единствена точка на дневниот ред беше одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски.

Еден час пауза на пленарката за одобрување на притвор на Трајко Вељаноски

ТВ21 - 24.02.2019

Еден час пауза во Собранието на Република Северна Македонија на Елизабета Канческа Милеска која е координатор на 8-те пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. На 89-та седница на Собранието, единствена точка на дневен ред е одобрувањето на притвор за пратеникот ...

Мицевски бара да не се гласа за одземање на имунитетот на Вељаноски

Р.С.Европа - 24.02.2019

Пред почетокот на расправата за имунитетот на пратеникот и поранешен претседател Трајко Вељаноски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски побара од пратениците од владејачкото мнозинство да ја тргнат од дневен ред точката.

Собранието заседава за одзедемање на пратеничкиот имунитет на Трајко Велјаноски

Скопје1 - 24.02.2019

Закажаната седница за одземање на имунитетот на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски започна со половина час задоцнување. На седницата на дневен ред има само една точка, а тоа е барањето од судот за одземањето на имунитетот на ...

Џафери ја закажа седницата за одземање на имунитетот на Вељаноски

А1 On - 24.02.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по долго размислување и толкување на вчерашната одлука на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања одлучи во 21 часот да ја закаже седницата за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот претседател ...

Џафери за 21.00 часот ја закажа собраниската седница за имунитетот на Велјаноски

Курир - 24.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја закажа седницата за одземање на имунитетот на поранешниот претседател на Собранието Трајко Велјановски за вечерва во 21 часот. Станува збор за пленарна седница на која пратениците ќе расправаат и ...

ВО ЖИВО: Никола Мицевски побара симнување на точката од дневен ред, со 61 глас против не беше прифатено

ТВ21 - 24.02.2019

Закажаната седница за одземање на имунитетот на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски започна со половина час задоцнување. На седницата на дневен редн има само една точка, а тоа е барањето од судот за одземањето ан имунитетот на ...

Неуспех при гласањето за одземање на имунитетот на Вељаноски, беше недоразбирање или лошо менаџирање меѓу СДСМ и ДУИ?

ТВ21 - 24.02.2019

Вчера столчето на пратеникот на ДУИ, Агим Шаќири, остана празно во Комисијата за мандатно-имунитетски и деловнички прашања. Шаќири рече дека му се влошила здравствената состојба. Поради тоа не успеа одземањето на имунитетот на пратеникот на ...

Се подотворија вратите за притворот на Велјановски – Собранието му го одзема имунитетот

Бизнис Вести - 24.02.2019

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања го разгледа барањето за притвор на експретседателот на Собранието Трајко Вељаноски од Основниот суд Скопје 1. Комисијата 2 дена расправаше по основ на точката, Комисијата со 4 гласа „за“ и 4 „против“ не му ...

Пратениците ќе одлучуваат за имунитетот на Вељаноски – „Нема основа за пленарна седница“, велат од ВМРО ДПМНЕ

ТВ21 - 24.02.2019

За судбината на Трајко Вељаноски ќе се одлучува на пленарна седница. Од СДСМ велат дека пратениците ќе одлучуваат за одземање на неговиот имунитет базирајќи се и на судската одлука, покрај одлуката од матичната комисија.

Асани: пратениците не ме чекаа за гласање, Богоевски: колешката не можев да ја добијам

Телма - 24.02.2019

Пратениците од ДУИ отфрлаат одговорност за исходот од синоќшното гласање кое заврши 4 наспроти 4 и комисијата не донесе став за одземање на имунитетот на Трајко Велјановски, токму поради отсуство на пратеник од нивните редови, кој требаше да го даде ...

Џафери цел ден се думаше и на крај закажа седница во 21 часот за имунитетот на Вељановски

+инфо - 24.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери во 21 часот ноќеска ја закажа пленараната седница за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, информираат од Кабинетот на Џафери. Денеска цел ден имаше консултации и двоумења дали да се одржи ...

Власта и опозицијата различно го толкуваат деловникот-седницата за одземање на имунитетот на Вељаноски неизвесна

Сител - 24.02.2019

Спикерот Џефери не закажа пленарна седница за одземање на имунитетот на Трајко Вељановски по вчерашниот нерешен резултат во собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања. Вели извештај има, но нема заклучок што е основа за отворање расправа.

Богоевски: Собранието треба да одлучува по барањето на Судот, а не по ставот на Комисијата

Нова ТВ - 24.02.2019

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно – имунитетни прашња Павле Богоевски смета дека Собранието треба да одлучува по барањето на Судот за одземање на имунитетот на Трајко Велјановски, и покрај тоа што на комисијата 4 пратеници од ...

Џафери во дилема, дали да закаже седница за одземање на имунитетот на Вељаноски?

Фокус - 24.02.2019

Пратседателот на Собранието Џафери го има конечниот збор, но има и дилема дали треба да закаже седница на која ќе се гласа за одземање на имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски по барање на судот.

Дали Џафери ќе закаже пленарна седница за имунитетот на Вељаноски?

Канал5 - 24.02.2019

Се уште не се знае дали претседателот на Собранието Талат Џафери ќе свика пленарна седница на која ќе се гласа за или против одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, осомничен како еден од организаторите на настаните од 27 април.

Џафери свикал седница за одземање на имунитетот на Трајко Вељановски

CivilMedia - 24.02.2019

Вечерва во 21:00 часот е закажена седница за одземање на пратеничкиот имунитет на пратеникот Трајко Вељановски од ВМРО-ДПМНЕ. Најкасно до полноќ ќе се донесе одлука за одземање или не на имунитетот на Вељановски.

Џафери за во 21 часот закажа седница на која ќе се расправа за имунитетот на Вељаноски

ТВ21 - 24.02.2019

Спикерот Талат Џафери за во 21 часот ја закажа пленарната седницана која треба да се расправа во едниствента точка на дневен ред, а тоа е барањето од судот за симнување на пратеничкиот имунитет на пратеникот и поранешен претседател на Собранието, ...

Џафери за 21.00 часот ја закажа собраниската седница за имунитетот на Вељаноски

1tv - 24.02.2019

Претседателот на собранието Талат Џафери за во 21.00 часот ја закажа пленраната седница за одземање на пратеничкиот имунитет на Трајко Вељаноски, потврдуваат од Кабинетот на Џафери за 1ТВ.

Џафери размислува дали денеска да свика собраниска седница за имунитетот на Вељаноски

1tv - 24.02.2019

Собраниска комисија не предложи да му биде одземен пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски. Ваков епилог на комисиско гласање е редок случај, а прв, на комисијата за мандатно имунитетни прашања.

Седницата на која ќе се расправа за имунитетот на Трајко Вељаноски е закажана во 21часот

Бриф - 24.02.2019

Седницата на која ќе се расправа за имунитетот на Трајко Вељаноски е закажана во 21часот, информира Претседателот на комисијата Павле ...

По заменичката на Шаќири од ДУИ кому му се слошило тргнал возач, па се вратил, тврдат од ДУИ за гласањето за имунитетот ...

Сакам да кажам - 24.02.2019

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Ејуп Аљими тврди дека синоќа околу 21 часот тргнал возач да ја земе пратеничката Мирсада Асани – Емини од Чегране да гласа место колегата на кој му се слошило, но се вратил, зашто претседателот на ...

Нема предлог од комисијата за симнување на имунитетот на Вељаноски, вели Џафери и се мисли дали да закаже седница

Сакам да кажам - 24.02.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери не знае сè уште дали ќе свика собраниска седница за денеска за симнувањето на имунитетот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Вељаноски, откако синоќа во Комисијата за мандатно-имунитетни и деловнички прашања ...

Собранието е на ред да одлучува за имунитетот на Вељаноски

Р.С.Европа - 24.02.2019

Собраниската седница на која ќе треба да се расправа за дали да му се одземе пратеничкиот имунитет на пратеникот Трајко Вељановски се уште не е закажана за денеска. Извештајот од комисијата за мандатно-имунитетни прашања синоќа е испратен до ...

Собранието ќе одлучува за одземање на имунитетот на Вељаноски

Макфакс - 24.02.2019

Откако по два дена дебата, собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, не успеа да донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ...

На пленарка ќе се одлучува за имунитетот на Вељаноски

ТВ21 - 24.02.2019

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања со 4 гласа ЗА и 4 гласа ПРОТИВ синоќа не донесе конечна одлука околу точката на дневен ред со која се бараше одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот спикер Трајко Вељаноски.

Вељаноски не оди во притвор, Комисијата не му го одзеде имунитетот

Магазин - 24.02.2019

4 За, 4 Против. Комисијата за мандатно-имунитетни прашања не му го одзеде имунитетот на пратеникот Трајко Вељаноски. Агим Шаќири од ДУИ кој е член на комисијата не присуствуваше на гласањето, завршил во болница.