TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пратеникот на СИРИЗА Јорго Урсузидис, испрати порака од грчкиот Парламент на македонски јазик(видео)

AKO - 15.06.2018

Јорго Урсузидис, пратеник на владејачката Сириза, на денешната собраниска дебата на која се расправаше за доверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас, во својот говор се обрати и на македонски јазик, објавија грчките медиуми.

Пратеник проговори на македонски јазик во грчкиот Парламент

Нова ТВ - 15.06.2018

Пратеникот Јоргос Урзидис од Сириза кој има потекло од северна Грција, денеска во грчкиот Парламент даде поддршка за договорот со Македонија. Тој за време на неговиот говор од говорницата се обрати на македонски јазик, односно на костурски дијалект, ...

Пратеник на Сириза зборуваше македонски во грчкиот Парламент

Р.С.Европа - 15.06.2018

Јорго Урсузидис, пратеник на владејачката Сириза, на денешната собраниска дебата на која се расправаше за недоверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас, во својот говор се обратил и на македонски јазик, објавија грчките медиуми.

ВИДЕО: Грчки пратеник на македонски јазик се обрати во грчкиот парламент

А1 On - 15.06.2018

Јорго Урсузидис, од СИРИЗА, денеска во грчкиот парламент се обрати на македонски јазик, поздравувајќи ги, како што кажа, пријателите од Република Северна Македонија. Урсузидис изјави дека е време да се остави позади тоа што не разделува и да гледаме ...

Пратеник на Сириза на македонски јазик им се обрати на „пријателите од Северна Македонија“ во грчкиот парламент

Сакам да кажам - 15.06.2018

Пратеникот на грчката владејачка партија Сириза Јорго Урсузидис, денеска за време на расправата во парламентот за недоверба на Владата на Алексис Ципрас се обрати на македонски јазик до, како што рече, „пријателите од Република Северна Македонија“.

(ВИДЕО) Време е за љубов и пријателство: Пратеник на Сириза се обрати на македонски во грчкиот Парламент

еМагазин - 15.06.2018

„Пријатели од Република Северна Македонија, како што се разбравме, време е да го оставиме назад сето она што не разделува и да го видиме напред тоа што е зваемно пријателство, сестринството и љубовта„, рече на македонски јазик, во својот говор во ...

Видео: грчки пратеник прозбори на македонски со бугарски дијалект од говорницата на парламентот во атина

Поглед - 15.06.2018

Пратеникот Јоргос Урсузидис од редовите на владејачката партија „Сириза“ испрати интересна порака на македонски јазик, со изразен бугарски дијалект од собраниската говорница во грчкиот парламент.

Вакво нешто никој не очекуваше во грчкиот парламент: Пратеник од власта говореше на македонски јазик, а рече и нешто ...

Sky - 15.06.2018

На Македонски јазик се зборуваше во грчкото собрание. Јорго Урсузидис, пратеник на владејачката Сириза, на денешната собраниска дебата на која се расправаше за доверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас, во својот говор се обрати и на македонски ...

На македонски во грчкото Собрание – пратеник на Сириза зборуваше на костурски дијалект (Видео)

1tv - 15.06.2018

Пратеникот Јоргос Урзидис од Сириза кој има потекло од северна Грција, денеска во грчкиот Парламент даде поддршка за договорот со Македонија. Тој од говорницата се обрати на македонски јазик, односно на костурски дијалект, а потоа пораката за ...

Грчки пратеник ја поздрави „Северна Македонија“ на македонски јазик

Фактор - 15.06.2018

Јорго Урсузидис, пратеник на владејачката Сириза, на денешната собраниска дебата на која се расправаше за недоверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас, во својот говор се обратил и на македонски јазик, објавија грчките медиуми.

На македонски во грчкото Собрание – пратеник на Сириза зборуваше на костурски дијалект (Видео)

Либертас - 15.06.2018

Пратеникот Јоргос Урзидис од Сириза кој има потекло од северна Грција, денеска во грчкиот Парламент даде поддршка за договорот со Македонија. Тој од говорницата се обрати на македонски јазик, односно на костурски дијалект, а потоа пораката за ...

Грчки пратеник се обрати на македонски во Собранието (ВИДЕО)

+инфо - 15.06.2018

Неговото обраќање на македонски јазик било поздравено со аплауз од неговите сопартијци. Јорго Урсузидис, пратеник на владејачката Сириза, на денешната собраниска дебата на која се расправаше за недоверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас, во ...

Пратеник на СИРИЗА зборуваше на македонски јазик во грчкиот Парламент (ВИДЕО)

Стандард - 15.06.2018

Пратеникот на СИРИЗА, Јоргос Урсузидис кој има потекло од северна Грција, денеска во грчкиот Парламент даде поддршка за договорот со Македонија. Тој од говорницата се обрати на македонски јазик, а потоа пораката за пријателство ја преведе и на грчки.

Пратеник на Сириза зборуваше македонски во грчкиот Парламент

Алсат-М - 15.06.2018

Јорго Урсузидис, пратеник на владејачката Сириза, на денешната собраниска дебата на која се расправаше за недоверба на Владата на премиерот Алексис Ципрас, во својот говор се обратил и на македонски јазик, објавија грчките медиуми.