TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин во директен телевизиски пренос потпиша указ за признавање на независноста на Доњецк и Луганск

360 степени - 21.02.2022

Признавањето на независноста на Доњецк и Луганск, коментираат светските медиуми, би ѝ овозможило на Русија да испрати војници во Украина со цел наводно да ги заштити двете независни држави Непосредно пред крајот на своето обраќање до нацијата и ...

Кус историјат на конфликтот во Донбас

А1 On

(Видео) Путин во живо на телевизија го потпиша признавањето на сепаратистите

Макфакс

Што значи руското признавање на отцепените украински региони?

Слободен Печат

Доњецк и Луганск признаени од Русија како независни држави

Оff.net

Путин го потпиша указот за признавање на регионите Доњец и Луганск

Канал5

Радост во Донбас по одлуката на Путин за признавање на проруските региони во Украина (ВИДЕО)

Канал5

МКД МКД Р.С.Европа +инфо Deutsche Welle Глас на Америка Нова ТВ Телма

Ленин ја создаде Украина, таа нема традиција на државност, кажа Путин и ја призна независноста на Доњецк и Луганск

Сакам да кажам - 21.02.2022

Владимир Путин го обвини Ленин за формирањето на Украина и кажа дека таа никогаш немала традиција на сопствена државност. Рускиот претседател ѝ се обрати на нацијата набргу откако Кремљ објави дека тој планира да ја признае независноста на ...

Путин го потпиша указот за признавање на независноста на сепаратистичките региони во Украина

А1 On

(ВИДЕО) Путин: Украина е комунистичка творба, сакате ли декомунизација?

А1 On

Вонредно обраќање на Путин до нацијата: Украина е создадена од Русија

360 степени

(Видео) Вонредно обраќање на Путин: Украина е геополитичка фикција создадена од Сталин

Макфакс

Путин ги призна сепаратистичките области во Украина

Р.С.Европа

Путин во обраќањето ја спомена и Македонија (ВИДЕО)

Канал5

Фактор МКД Centar Локално 4NEWS CivilMedia Бриф Опсервер

Германија со осуда за Кремљ поради признавањето на сепаратистичките региони во Украина

А1 On - 21.02.2022

Германскиот канцелар Олаф Шолц во телефонски разговор со рускиот лидер Владимир Путин ги осуди плановите за формално признавање на независноста на проруските сепаратистички региони во Украина. Пред да го потпише указот за признавање на т.н.

Макрон го свика Советот за одбрана заради кризата околу Украина

А1 On

Борел: Ако Путин ги признае регионите, ќе воведеме санкции против Русија

Канал5

Макрон и Шолц разочарани од Путин

Макфакс

Итни седници, предупредувања и апели: Западот вознемирен по најавата дека Путин ќе го признае Донбас

МКД

Путин во обраќање преку медиумите најави признавање на сепаратистичките региони во Украина, Шолц и Макрон разочарани

Либертас

Шолц го предупреди Путин да не ги признава самопрогласените народни републики Доњецк и Луганск

А1 On

Бриф Денешен Локално Deutsche Welle Р.С.Европа Вечер Прес MTM MakPress

Џонсон: Ова е мрачно навестување за тоа што следува

МКД - 21.02.2022

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека одлуката на Путин е флагрантно прекршување на меѓународното право, како и на суверенитетот и интегритетот на Украина. „Тоа е отфрлање на договорот од Минск и мрачно навестување за тоа што следува“, рече ...

Путин по седницата на Советот за безбедност: Русија правеше се` за мирно решавање на проблемот

Канал5

Зеленски: Ова е сируп за кашлица кога е потребна вакцина против коронавирусот, системот за безбедност не функционира

CivilMedia

Џонсон: Доказите покажуваат дека Русија ја планира најголемата војна во Европа од 1945 година

Во Центар

Џонсон: Русија ја планира најголемата војна во Европа по 1945

МКД

Џонсон: Русија ја планира најголемата војна од 1945 година, имаме докази за тоа

Макфакс

Џонсон: Ситуацијата во Украина може да доведе до најголема војна од 1945 година

360 степени

Скопје1 Локално Алсат-М Либертас Фокус Република Вечер Прес ТВ21

За три дена од Донбас беа евакуирани повеќе од 50.000 луѓе

Во Центар - 21.02.2022

Во тек е евакуацијата на цивилите од регионот Донбас во источна Украина, кој е под контрола на проруските сепаратисти, во руската област Ростов. За евакуацијата која започна во текот на викендот во пограничниот регион, Анадолија објасни дека ...

Русија тврди дека убила пет украински војници, Украина реагираше: Ниту еден наш војник не ја премнина границата

Во Центар

Русија тврди дека пет украински војници се убиени во престрелки на границата

Фактор

Пет украински војници убиени во престрелки на границата, тврди Москва

МКД

ВРИЕ ВО ИСТОЧНА ЕВРОПА, РУСИТЕ ОТВОРИЈА ОГАН Петмина Украинци загинаа, два транспортери се уништени

+инфо

Ни трага од бегалци во најблискиот руски град до сепаратистичкиот украински Донбас

МКД

Над 60.000 евакуирани цивили од сепаратистичките региони во Украина

Телма

Бриф Локално Во Центар Фактор Вечер Прес 24Инфо MakPress А1 On

Признавање на Луганск и Донцек ја отвора вратата за руска воена интервенција?

Макфакс - 21.02.2022

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на состанокот на Советот за безбедност на Руската Федерација изјави дека ги слушнал мислењата на сите членки и дека денеска ќе донесе одлука за признавањето на независноста на самопрогласените Луганска и ...

Признавањето на Луганск и Донецк веќе утре може да биде на дневен ред во руската Дума

Макфакс

Експлозија во Луганск, истрагата е во тек

Скопје1

Признавањето на Луганск и Донецк веќе утре може да биде на дневен ред во руската Дума

24Инфо

Признавањето на Луганск и Донецк веќе утре може да биде на дневен ред во руската Дума

Centar

Признавањето на Луганск и Донцек ја отвора вратата за руска воена интервенција?

Centar

Признавањето на Луганск и Донцек ја отвора вратата за руска воена интервенција?

24Инфо

MTM

Путин: Мораториум на членството на Украина во НАТО нема да ги реши тензиите меѓу Русија и Западот

А1 On - 21.02.2022

Мораториум на членството на Украина во НАТО нема да ги реши тензиите меѓу Русија и Западот, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, пренесен од ДПА. Зборувајќи на денешниот состанок на рускиот Совет за безбедност во Москва Путин изјави ...

Столтенберг: Сè укажува дека Русија планира напад врз Украина

Во Центар

Столтенберг: Сите индикации се дека Русија планира напад од големи размери врз Украина

Алсат-М

НАТО: Се укажува на тоа дека Русија планира целосен напад

Макфакс

НАТО: Сѐ укажува на тоа дека Русија планира целосен напад

Press24

НАТО: Се укажува на тоа дека Русија планира целосен напад

Centar

НАТО: Се укажува на тоа дека Русија планира целосен напад

MTM

Zoom Либертас Нова ТВ Независен 365 Опсервер Вечер Прес

Москва: Руски пункт на границата со Украина погоден со артилериска граната (ВИДЕО)

МКД - 21.02.2022

Инцидентот се случува во време на информации за силно гранатирање долж контактната линија со Донбас, вели РТ. Стражарски пункт на границата меѓу Русија и Украина е погоден од проектил лансиран од другата страна на границата, објави руската главна ...

ВИДЕО| Русија извести за гранатирање на нејзин пограничен пункт и уништување диверзантска група

Нетпрес

Москва тврди дека граната испукана од Украина уништила руски граничен објект

Бриф

Ништо не остана од рускиот граничен пункт во Ростов! Утринава украинските воени сили со проектил со земја го срамнија рускиот пограничен пункт на службата ФСБ! (видео)

Во Центар

Русија тврди дека украинската граната го уништила рускиот граничен пункт, демантира Киев (ВИДЕО)

Кумановски м.

Украинците уништија руски граничен пункт (ВИДЕО)

Локално

Објавено видеото од нападот врз украинскиот министер за внатрешни работи и група новинари

24Инфо

Нова ТВ А1 On +инфо Бриф MakPress Опсервер MakPress Опсервер

Руската инвазија веќе е почната, тврди претставник на британскиот премиер Џонсон

MakPress - 21.02.2022

[photo] Официјален претставник на британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека нивните разузнавачки служби сугерираат дека рускиот претседател Владимир Путин има намера да изврши инвазија на Украина.

ЏОНСОН СЕ ЗАКАНУВА СО ДОЛГОРОЧНИ САНКЦИИ: На руските компании ќе им биде забранет пристапот до фунтата и доларот

Слободен Печат

Руската инвазија веќе е почната, тврди претставник на британскиот премиер Џонсон

А1 On

Руската инвазија веќе е почната, тврди претставник на британскиот премиер Џонсон

Бриф

Руската инвазија веќе е почната, тврди претставник на британскиот премиер Џонсон

Опсервер

Руската инвазија веќе е почната, тврди претставник на британскиот премиер Џонсон

Вечер Прес

Руската инвазија веќе е почната, тврди претставник на Џонсон

Фокус

Украинското министерство за одбрана повторно ги отфрли американските информации за неминовен руски напад

Телма - 21.02.2022

Украинскиот министер за одбрана тврди дека е малку веројатно евентуалната руска инвазија на неговата земја да започне во првата половина на оваа недела, отфрлајќи ги американските наводи дека нападот е неминовен.

Резников: Нема повлекување на руските сили од позиции блиску до украинската граница

Нова ТВ

Министерот за одбрана на Украина: Русија нема да нападне во следните денови

МКД

Министер за одбрана на Украина: Русија нема да напаѓа во наредните денови

Макфакс

Министер за одбрана на Украина: Русија нема да напаѓа во наредните денови

24Инфо

УКРАИНА СЕ БОРИ И ПРОТИВ ЛАЖНИ ВЕСТИ Околу 147.000 руски трупи сѐ уште се на готовс

+инфо

Украина не забележува намалување на руските сили околу нејзините граници, тврди министерот за одбрана

Либертас

MakPress Опсервер

Повлекувањето на руската армија зависи од повлекувањето на НАТО, вели Белорусија

МКД - 21.02.2022

Белорусија денеска објави дека повлекувањето на руските сили од нејзината територија во голема мера ќе зависи од повлекувањето на силите на НАТО од околината на нејзината и на руската територија.

Белорусија: Повлекувањето на руските единици зависи од повлекувањето на НАТО

Нетпрес

Путин може да влезе во војна за да ја земе Украина: „Тој го направи тоа со Белорусија без да испука куршум“

Слободен Печат - 21.02.2022

Белорусија во неделата објави дека руските сили ќе останат во земјата по завршувањето на масовните воени вежби, потег за кој опозиционерите рекоа дека „е предавство на независноста на земјата на Москва без ниту еден испукан куршум“.

Путин и Лукашенко не се откажуваат, воените вежби во Белорусија продолжуваат

Слободен Печат

Русија и Белорусија ги продолжија воените вежби близу Украина

Мета

Белорусија и Русија ќе продолжат со воените вежби северно од Украина

Либертас

Кренин: Белорусија и Русија ќе продолжат со воените вежби северно од Украина

Денешен

Белорусија и Русија ќе продолжат со воените вежби северно од Украина

Опсервер

Белорусија и Русија ќе продолжат со воените вежби северно од Украина

А1 On

Бриф Нетпрес Фокус Вечер Прес MakPress 24Инфо MTM

Доњецк без вода: дефект во станица за филтрирање на вода при гранатирањето на украинската армија

Вечер Прес - 21.02.2022

Водоснабдувањето беше прекинато во Доњецк откако беше оштетена градската станица за филтрација на вода за време на гранатирањето на украинската армија, се наведува во денешното соопштение на канцеларијата на ДНР во рамките на Заедничкиот центар за ...

Во гранатирањето на Доњецк е оштетена станбена зграда

Макфакс

Министерот за внатрешни работи на Украина легна на земја да избегне проруска граната

Алсат-М

ВИДЕО | Министерот едвај спасил жива глава: Ги посетил војниците на истокот на Украина, а потоа над глава му прелетале гранати

Слободен Печат

Украинските сили гранатираа неколку населени места во Доњецк

Макфакс

Украинските сили гранатираа неколку населени места во Доњецк

Press24

Украинските сили гранатираа неколку населени места во Доњецк

Точка

24Инфо Zoom Centar MTM

Резников: Руски напад од Белорусија изгледа малку веројатен

MakPress - 21.02.2022

Напад на руски војници од Белорусија се чини малку веројатен, и покрај постојаното предупредување од САД, изјави денеска украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников, пренесе ДПА. -Тоа звучи смешно, им рече Резников на новинарите.

Резников: Руски напад од Белорусија изгледа малку веројатен

Опсервер

Резников: Руски напад од Белорусија изгледа малку веројатен

Вечер Прес

Резников: Руски напад од Белорусија изгледа малку веројатен

Слободен Печат

Џонсон: Русија ја планира најголемата војна од 1945 година

Локално - 20.02.2022

Русија планира нешто што би можело да биде „најголемата војна во Европа од 1945 година“, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон. Според Би-Би-Си, тој најави дека санкциите против Русија во случај на инвазија на Украина ќе одат многу ...