TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Коридорот 8 е нов економски и развоен импулс на државата

24Инфо - 05.04.2023

Владата предводена од СДСМ со започнување на силна градежна офанзива на Коридот 8 носи нов економски и развоен импулс за државата, придобивки за граѓаните и стопанството. Изградбата на Коридорот 8 значи помали трошоци за превоз, побрз транспорт, ...

Означен почетокот на изградбата на автопатските делници од коридорот 8 и 10д

Канал5

Ковачевски: Коридорот 8 е нов економски и развоен импулс на државата, можност Северна Македонија да биде на сообраќајната и економската карта на Европа

4NEWS

Ковачевски: Коридорот 8 е нов економски и развоен импулс на државата, можност Северна Македонија да биде на сообраќајната и економската карта на Европа

Курир

Ковачевски: Коридорот 8 е нов економски и развоен импулс на државата

Канал5

Ковачевски: Коридорот 8 е нов економски и развоен импулс на државата, можност Северна Македонија да биде на сообраќајната и економската карта на Европа

24Инфо

Ковачевски: Коридорот 8 е нов економски и развоен импулс на државата

Макфакс

Press24 А1 On Нетпрес Скопје1 Lider Курир Опсервер MakPress

“Го изедоа првиот километар“: Твитер реакции за камен-темелникот за Коридор 8

еМагазин - 05.04.2023

Без градежна механизација и без проект вчера на помпезна свеченост беше означен стартот на изградбата на Коридорот 8 со откривање на табла, на која присуствуваа министри, амбасадори, градоначалници… За изградбата на автопатите од Коридорите 8 и 10д ...

Камен темелник за контроверзниот проект Коридор 8

Глас на Америка

Коридор 8: Камен темелник има,проект нема, одговори за спорниот надзор нема

24 Вести

Поставен камен-темелникот за Коридорот 8 – Груби: Претседателе и оваа работа се заврши, благодарам

ТВ21

И покрај сите контроверзи, Владата поставува камен темелник на проектот за нови автопати

Алфа

Свеченост за Коридор 8 – автопат за кој нема проект и единствено е нацртан на маичката на Груби

Телма

Без лопати и градежна механизација означен старт на градежните работи на Коридорот 8

Алсат-М

Пари Centar Press24 Телма Независен Слободен Печат Centar Frontline

Ковачевски: Со Коридор 8 Македонија станува крстосница на Балканот наместо кружен тек како досега

Република - 05.04.2023

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Тетово присуствуваше на поставување камен-темелник на проектот Коридор 8, со што се означи почетокот на изградбата на модерен, современ автопат Тетово – Гостивар, ...

Владата со голема свеченост отвори табла за Коридорите 8 и 10-Д

Сител

Ковачевски: Коридорот 8 е нов економски и развоен импулс на државата

Слободен Печат

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Артан Груби облечен во знакот 8 за камен-темелникот за Коридорот 8

360 степени

Откривање табла, говори на бина и фотографирање за старт на западниот дел на Коридор 8

Gostivarpress.mk

Поставување камен-темелник на автопатската делница Тетово – Гостивар од Коридорот 8

Бизнис Вести

Поставување камен-темелник на автопатската делница Тетово – Гостивар од Коридорот 8

24Инфо

Опсервер Независен МКД Frontline Gostivarpress.mk ТВ21 Вечер Прес 4NEWS

(ВИДЕО) Како маицата со коридор 8 на Артан Груби заврши во „360 степени“

360 степени - 04.04.2023

Кога првиот вицепремиер го прашавме дали и маицата со која се појави на денешната свеченост му ја испечатила „Арбериа дизајн“, фирма чии комбиња беа видливи околу бината, Груби ни одговори: „Дајте радувајте се ве молам, радувајте се, се гради во ...

ВИДЕО: Груби ја соблече, па ја подари маицата со коридор 8 на новинарот од „360 степени“

Press24

Артан Груби како подвижна реклама: Маичка со испечатен автопат и бројот „8“ на стартот на изградбата на Коридор 8

А1 On

Груби пристигна тематски облечен на поставувањето камен темелник на Коридор 8

Слободен Печат

(ФОТО) ГРУБИ И СО ОБЛЕКАТА ПОКАЖА КОЛКУ МУ Е ВАЖЕН КОРИДОРОТ 8 Носи маица со број 8 и ленти од автопат

+инфо

ГРУБИ СЕ ОБЛЕЧЕ ТЕМАТСКИ ВО ЗНАК НА КОРИДОРОТ 8: Почеток на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар

Фактор

ФОТО: Груби се облече како Коридор 8

Телма

Либертас Курир Press24 4NEWS Независен Денешен Lider Вечер Прес

Двојкаш со средно за плата од 5.600 евра месечно ќе врши надзор на изградбата на автопатот Гостивар-Букојчани

Република - 05.04.2023

Од експерти никогаш доста, дали се тоа во железница, или одредени инспекторати, односно се експерти во надзор од коридорите 8 и 10д од „Бехтел и Енка“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. велат од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ: За скандалозниот надзор ангажиран техничар со средно образование со доволен 2 успех, за 5.600 евра месечно

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: За скандалозниот надзор ангажиран техничар со средно образование со доволен 2 успех, за 5.600 евра месечно

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: За скандалозниот надзор ангажиран техничар со средно образование со доволен 2 успех

Канал5

(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ обвинува – „за надзорот на Коридор 8 и 10д ангажиран техничар со средно образование, со успех двојка“

Фокус

За скандалозниот надзор ангажиран техничар со средно образование со доволен 2 успех, за 5.600 евра месечно

Опсервер

МАШАЛА, ЗА ТЕХНИЧАР ЗАВРШЕН СО „ДОВОЛЕН 2“ МЕСЕЧНА ПЛАТА ОД 5.600 ЕВРА НЕТО! Опозицијата открива пикантерии од договорот за надзор над коридорите 8 и 10Д

+инфо

Нетпрес Сител Денешен MakPress Скопје1

Ковачевски и Груби не дозволија прашања на свеченото отворање на табла за автопатиштата вредни 1,3 милијарди евра

Сакам да кажам - 04.04.2023

Владата денеска организираше свеченост за отворање табла за проектот за изградба на четири автопатишта кои ќе ги гради „Бехтел и Енка“ вредни 1,3 милијарди евра. На настанот, кај наплатната рампа Тетово – Гостивар, премиерот Димитар Ковачевски и ...

Премиерот, министри, амбасадори, лидери на партии на отворање табла за проектот за автопатите, ама без одговори на новинарски прашања

Фокус

Помпезна свечност за откривање на табла за автопатите, за кои граѓаните ќе платат 1,3 милјарда евра

еМагазин

(ВИДЕО) Ново издание на 360°: Како 24 експерти пријавени на 10 часа неделно ќе вршат надзор за целото работно време на „Бехтел и Енка“?

360 степени

Борците за слобода на медиуми Ковачевски и Груби не дозволија новинарски прашања

Република

(ВИДЕО) За колку дена ваделе лиценца другите ако фирма од надзорот над „Бехтел и Енка“ завршила работа за 4 дена?

360 степени

Пред стартот на изградбата на Коридорот 8, бината за политичарите е поставена, но никој не открива кој ќе плати за свеченоста

Телма

360 степени Lider MakPress

Груби ја поклони маичката со 8-ка на новинар кој прашуваше дали му ја испечатиле „Арбериа дизајн“

Фокус - 04.04.2023

Вицепремиерот, Артан Груби, на денешната свеченост по повод отпочнување на изградбата на Коридор 8 се појави со маичка во стилот на проектот, една 8-ка и две линии кои треба да ги одбележуваат делниците.

Каде е Груби таму е и Арберија дизајн: Омилената фирма на ДУИ организатор и на „фештата“ на првиот вицепремиер за Коридорот 8

Алфа

Поставување камен темелник за коридорите 8 и 10Д- За свеченоста ќе се погрижи повторно „Арбериа Дизајн“

Телма

„Арбериа дизајн“ ангажирана и за свеченоста за камен-темелникот на коридорите 8 и 10-д?

360 степени

Арбериа дизајн“ ангажирана и за свеченоста за камен-темелникот на коридорите 8 и 10-д?

Фокус

Арбериа дизајн“ ангажирана и за свеченоста за камен-темелникот на коридорите 8 и 10-д?

Lider

„Арбериа Дизајн“ ангажирана и за поставувањето камен темелник за коридорите 8 и 10Д

Нетпрес

Телма MakPress

Рустеми: Пред 30 години, кога бев студент од Тетово, до Тирана патувавме 12-14 часа, во 2028 овој пат ќе се вози за два ...

Макфакс - 04.04.2023

Почетокот на изградбата на делницата Тетово – Гостивар од Коридорот 8 го потсети директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми на неговите студентски денови во Тирана.

Агелер: Коридорот 8 е инвестиција во иднината на Северна Македонија, на сите земји, кои ги поврзува и пошироко

24Инфо

Ова е голема работа за САД и американскиот бизнис тука, рече Агелер на македонски јазик на поставувањето камен темелник на Коридор 8

Локално

Агелер: Коридорот 8 е инвестиција во иднината на Македонија

Канал5

За Мицкоски Коридор 8 е криминален тендер, Амбасадорката Агелер вели ова е инвестиција во иднината на Северна Македонија

Frontline

Агелер: Коридорот 8 е инвестиција во иднината на Македонија, на сите земји, кои ги поврзува и пошироко

MakPress

Агелер: Коридорот 8 е инвестиција во иднината на Северна Македонија, на сите земји, кои ги поврзува и пошироко

Press24

Курир Опсервер Lider Нетпрес Точка Либертас 24Инфо Бриф

Бочварски: Jа испишуваме историјата на модерна, просперитетна и европска Македонија

Макфакс - 04.04.2023

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска се обрати на настанот по повод отпочнување на изградбата на автопатот Тетово – Гостивар на Коридорот 8. Министерот во својот говор истакна дека со започнување на реализацијата на овој проект ...

Бочварски: С. Македонија останува на вистинскиот правец за модерна и просперитетна држава

Frontline

Бочварски: Jа испишуваме историјата на модерна, просперитетна и европска Македонија

24Инфо

Бочварски: Jа испишуваме историјата на модерна, просперитетна и европска Македонија

Локално

Бочварски: Jа испишуваме историјата на модерна, просперитетна и европска Македонија

Press24

Бочварски: Jа испишуваме историјата на модерна, просперитетна и европска Македонија

Либертас

БОЧВАРСКИ: Ова е момент што ќе го памтите сите – ја испишуваме историјата на модерна, просперитетна и европска Македонија

Денешен

Железничкото поврзување помеѓу двете земји во фокусот на разговорите меѓу Бочварски и неговиот бугарски колега ...

Локално - 04.04.2023

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски оствари работна средба со заменик министерот за транспорт и врски на Република Бугарија, Красимир Папукчиски. На средбата се разговараше за инфраструктурните проекти што се реализираат на регионално ...

Средба на министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски со заменик министерот за транспорт и врски на Република Бугарија, Красимир Папукчиски

Бриф

Бочварски: “Северна Македонија е силно посветена на доизградба на железничкиот Коридор 8“

Во Центар

Бочварски вели дека Владата е „силно посветена“ на изградбата на пругата кон Бугарија

Слободен Печат

Бочварски-Папукчиски: Македонија е силно посветена на доизградба на железничкиот Коридор 8

24Инфо

Железничкото поврзување помеѓу двете земји во фокусот на разговорите меѓу Бочварски и неговиот бугарски колега Папукчиски

Република

Македонија ќе гради квалитетни патишта, а не само евтини

Frontline - 04.04.2023

Пишува: ЉУБИША НИКОЛОВСКИ Ако се погледне патната мрежа во државата, може да се констатира дека Македонија има добро разгранета патна мрежа со околу 14000 км патишта од кои околу 300 км автопатишта, над сто километри експересни и неколку илјади ...

Македонија ќе гради квалитетни патишта, а не само евтини

Centar

Македонија ќе гради квалитетни патишта, а не само евтини

Вести плус

Македонија ќе гради квалитетни патишта, а не само евтини

Бриф

Македонија ќе гради квалитетни патишта, а не само евтини

Либертас

Рустеми: Пред 30 години, кога бев студент од Тетово, до Тирана патувавме 12-14 часа, во 2028 овој пат ќе се вози за два ...

Press24 - 04.04.2023

Почетокот на изградбата на делницата Тетово – Гостивар од Коридорот 8 го потсети директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми, на неговите студентски денови во Тирана.

Рустеми: Пред 30 години, кога бев студент од Тетово, до Тирана патувавме 12-14 часа, во 2028 овој пат ќе се вози за два часа

Курир