TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Таравари: Преку Ковакс-системот сме нарачале 103.200 вакцини, а не 800.000

Фокус - 18.02.2021

Поранешниот министер за здравство и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, смета дека пристигнувањето на вакцините од Србија било доволно да се одбележи со една вест, но не, како што вели, половина од Владата да оди на Табановце.

Во Турција вакцинирани над пет милиони луѓе

Нетпрес

Таравари: Македонија нема нарачано 800.000 вакцини преку „Ковакс“, туку 103.200

Република

Лума: Политиката да се држи подалеку од здравствениот интерес на граѓаните, потребна ни е квалитетна вакцина

Алсат-М

Таравари и Хасани спротивставени околу бројот на вакцини

Алсат-М

Лума: Да не се политизира прашањето за вакцините

Алсат-М

Вакцини од Србија, Таравари: Непотребен спектакл за само една кутија

Алсат-М

Алсат-М Локално Локално ТВ21 Локално 24 Вести Сител Курир

Кина одобри донација од 30.000 вакцини за Црна Гора

Канал5 - 18.02.2021

Кина одобри донација од 30.000 дози вакцина Синофарм за Црна Гора, што наскоро треба да пристигнат во земјата, објавила Владата на Црна Гора. Во соопштението се наведува дека кинеските власти ја одобриле донацијата откако биле контактирани од ...

Црна Гора издаде одобрение за увоз на кинеската вакцина на Синофарм, наскоро ќе пристигнат 30.000 дози

Слободен Печат

Работиме со сериозен интензитет кинеските вакцини да дојдат до крајот на месецот, рече Заев

Глас на Америка

Заев: Кинеските вакцини ги очекуваме до крајот на месецот

Фокус

Заев: Денеска е прв работен ден по Кинеската нова година и се работи за вакцините да стигнат до крајот на месецов

360 степени

Заев: Кинеските вакцини ги очекуваме до крајот на месецот

ТВ21

Кина донира 30.000 вакцини на Црна Гора

Независен

Република Точка Вечер Опсервер Скопско Ехо Локално Сител Акцент

Фајзер: Јужноафриканскиот сој значително го намалува нивото на антитела

Канал5 - 18.02.2021

Лабораториско истражување покажува дека јужноафриканскиот вид на коронавирус може да ја намали заштитата обезбедена од антителата развиени од вакцината Pfizer Inc / BioNTech за две третини.

Вакцините на Фајзер/Бионтех и на Модерна штитат од новите мутации на коронавирусот

Телма

Ново истражување за вакцините „Фајзер“ и „Модерна“: Три пати помалку антитела против јужноафриканскиот вид

Женски магазин

Јужноафриканскиот сој на коронавирусот значително го намалува нивото на антителата

Нетпрес

Лабораториски анализи: Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ штитат од британската и јужноафриканската мутација

360 степени

ФАЈЗЕР И БИОНТЕК: Кај јужноафриканскиот сој нивото на антитела од вакцината е намалено за две третини, но таа сепак штити од тешки форми на болеста и смрт

Фактор

Лабораториски анализи: Вакцините на Фајзер/Бионтех и на Модерна штитат од новите мутации на коронавирусот

Независен

Вечер Локално 24Инфо Опсервер Сител Република Денешен Фокус

Вработените во Ватикан добиваат отказ ако одбијат да се вакцинираат

Канал5 - 18.02.2021

Државата Ватикан им гарантира на своите вработени целосна слобода во одлучувањето дали да се вакцинираат или не. Ватикан им ставил на располагање на сите вакцини против ковид-19, нивно е само да го подигнат ракавот - или да не го сторат тоа.

Вработените во Ватикан добиваат отказ ако одбијат да се вакцинираат

Нетпрес

Вработените во Ватикан кои одбиваат вакцинација може да бидат отпуштени

Р.С.Европа

Вработените во Ватикан ризикуваат да останат без работа доколку не се вакцинираат

Точка

Вработените во Ватикан кои ќе одбијат вакцина можат да останат без работа

Опсервер

Вработените во Ватикан ризикуваат да останат без работа доколку не се вакцинираат

Вечер

Вработените во Ватикан ризикуваат да останат без работа доколку не се вакцинираат

24Инфо

Сител +инфо Слободен Печат Независен Либертас PressingTV Во Центар Скопско Ехо

Во Израел во ресторан, верски храм, театар… само со ковид-значка

360 степени - 18.02.2021

Светскиот лидер според бројот на вакцинирани против коронавирус – Израел претстави план за воведување ковид-значки, така што оние што се вакцинирани или излекувани од коронавирусот ќе можат да јадат во ресторани, да одат на концерти или во спортски ...

Ефикасноста на вакцината на Фајзер во Израел е 95 проценти

Р.С.Европа

Израел ќе дава ковид-беџови за вакцинирани и за прележани

+инфо

Израел воведува ковид-беџови за (не)вакцинирани

24Инфо

Израел воведува контроверзни ковид-беџови

Слободен Печат

Оваа држава воведува ковид беџ – ако не сте вакцинирани виолетова, а доколку сте вакцинирани зелена боја!

Курир

Додека Израел и Србија одат кон колективен имунитет, Филипче се фали со едно кутивче подарени вакцини

Република

Бриф MakPress PressingTV Опсервер Либертас OhridNews Centar Курир

„Астразенека“ за реакциите по вакцинација: Очекувани се

Вечер - 18.02.2021

Британско-шведската мултинационална фармацевтска компанија „Астразенека“ објави дека не ѝ се познати какви било сериозни или неочекувани несакани ефекти од вакцината против коронавирус, истакнувајќи ги строгите стандарди за квалитет и фактот дека ...

„АстраЗенека“: Несаканите ефекти од вакцината против коронавирусот се очекувани

+инфо

Германските весници ги повикуваат политичарите да се вакцинираат: Меркел да биде пример за граѓаните

Press24

„ВЛАДЕЕ НЕДОВЕРБА“: Германските медиуми ја повикуваат Меркел да се вакцинира како пример за граѓаните

Локално

Билд ја повика Меркел да се вакцинира против Ковид-19

Опсервер

Германски медиуми: Вакцинирајте се и вие, канцеларкe Меркел

Вечер

Светска медицинска асоцијација: Медицинскиот персонал да не се вакцинира со „АстраЗенека“

Денешен

Centar Точка +инфо Вечер Прес Опсервер Вечер 24Инфо Денешен

Филипче до пензионерите: Вакцинирајте се бидејќи сте во најризичната група

+инфо - 18.02.2021

Апелирав дека од голема важност е пензионерите да се вакцинираат, против коронавирусот бидејќи се во најризичната група и најголем дел од нив се со хронични заболувања, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче по средбата со ...

Андоновски: По аферата „Рекет“ Заев се нема сретнато со ниту еден претседател или премиери на држави од Европа и ова СДСМ не го демантира

Курир

Филипче: Пензионирите треба да се вакцинираат бидејќи се ризична група за зараза од Ковид 19

Локално

Филипче на средба со пензионерите – Од голема важност да се вакцинираат против коронавирусот бидејќи се во најризичната група

Frontline

Филипче на средба со пензионерите – Од голема важност e да се вакцинираат

Независен

Филипче на средба со пензионерите – Од голема важност да се вакцинираат против коронавирусот бидејќи се во најризичната група

Сител

Филипче на средба со пензионерите: Од голема важност да се вакцинираат против коронавирусот бидејќи се во најризичната група

Слободен Печат

ТВ21 Опсервер Press24 24Инфо iPortal Канал5 Нетпрес Курир

„Инјекции со воздух“ за стари лица: Бразил го тресе скандал за процесот на вакцинација

Press24 - 18.02.2021

Бразилци биле измамени дека се вакцинираат против вирусот Ковид-19. Тамошната полиција отвори истрага откако во јавноста се појавиле информации оти многу луѓе од ризични групи се излажани дека се вакцинирани.

ИЗМАМА: Вакцинирале ризични групи со празни шприцеви

Фактор

Во Бразил вакцинирале стари лица со празни шприцови?

Скопско Ехо

Вакцинирале постари луѓе со празни шприцеви- бразилската полиција започна истрага

Press24

Скандал во Рио де Жанеиро: Здравствени работници вакцинирале лица со празни шприцеви

Локално

Истрага во Бразил, старите лица ги вакцинирале со празни шприцови

Вечер

Во Бразил истрага поради давање „празни” вакцини

Бизнис Вести

Кумановски м. Независен Курир 24Инфо Опсервер Фокус OhridNews Денешен

Новинарите и медиумските работници ќе може да се вакцинираат во втората фаза

Р.С.Европа - 18.02.2021

Согласно Националниот план за ковид-19 вакцинација, новинарите и медиумските работници се опфатени во втората фаза за имунизација и спаѓаат во делот на категоријата граѓани од витални институции за функционирање на државата, информираат од МЗ.

Филипче на средба со ЗНМ и со ССНМ: Новинарите и медиумските работници ќе се вакцинираат во втората фаза како дел од виталните институции

Бизнис Вести

Новинарите и медиумските работници се дел од втората група за вакцинација против Ковид 19

Локално

Новинарите се опфатени со втората фаза на вакцинација – пријавувањето е доброволно

Скопско Ехо

Министерството за здравство и ЗНМ денеска за вакцинација на новинарите: Ќе има ли посебни списоци за медиумските работници?

Фактор

МЗ: Новинарите и медиумските работници ќе се вакцинираат во втората фаза

Сител

Филипче: Новинарите и медиумските работници ќе се вакцинираат во втората фаза како дел од виталните институции

ТВ21

Press24 ММС +инфо 360 степени Мета Вечер Независен Точка

Сите, а особено здравствените работници треба да се вакцинираат, вели д-р гривчева-старделова од Лекарската комора

Сакам да кажам - 18.02.2021

Никој, а особено здравствените работници, не треба да се сомневаат дали треба да ја примат вакцината против ковид-19, изјави денеска претседателката на Лекарската комора Калина Гривчева-Старделова откако ја прими првата доза од вакцината на „Фајзер“.

Во Македонија шетаат 30 варијанти на коронавирусот

Слободен Печат

Претседателката на Лекарската комора ја прими вакцината: Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури

Локално

Д-р Калина Гривчева Старделова: Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури

24Инфо

Претседателката на Лекарска комора, Калина Гривчева Старделова ја прими првата доза од анти-ковид вакцината

Слободен Печат

Гривчева Старделова: Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури

Опсервер

Гривчева Старделова: Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури

Либертас

Фокус ТВ21 Канал5 Мета Независен Press24 Екран iPortal

Хрватска најави олеснување на епидемиолошките мерки од 1 март

ТВ21 - 18.02.2021

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, денеска најави олеснување на епидемиолошките мерки од 1 март, доколку, како што рече, состојбата со коронавирусот биде добра и се намали бројката на новоинфицирани.

Хрватскиот премиер официјално потврди: Ја сакаме руската вакцина „Спутник V“

Локално

Пленковиќ потврди за разговори за набавка на руската вакцина против Ковид-19

24Инфо

Хрватска може да ја набави руската вакцина пред нејзиното одобрување од ЕУ

24Инфо

Хрватска може да ја набави руската вакцина пред нејзиното одобрување од ЕУ

MTM

Хрватска може да ја набави руската вакцина пред нејзиното одобрување од ЕУ

Точка

Хрватска може да ја набави руската вакцина пред нејзиното одобрување од ЕУ

Centar

Независен Опсервер Курир Фокус Слободен Печат Сител Нетпрес +инфо

Да не се грижиме-Захариева во најскоро време ќе ни донира вакцини

PressingTV - 18.02.2021

Бугарија во најскоро време ќе и донира вакцини на РС Македонија. Ова во интервју за БТВ го изјави шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева. -Ќе донираме вакцини за Северна Македонија во најскоро време.

Захариева: Бугарија наскоро ќе и донира вакцини на Македонија

Сител

Захариева: Бугарија наскоро ќе донира вакцини на Северна Македонија

24 Вести

Захариева: Наскоро ќе донираме вакцини на Северна Македонија, кога ќе имаме доволно количества од ЕУ

Frontline

Захариева: Наскоро ќе донираме вакцини за Северна Македонија

ТВ21

Захариева: Бугарија наскоро ќе донира вакцини на Северна Македонија

Вечер Прес

Захариева: Бугарија наскоро ќе донира вакцини на Северна Македонија

24Инфо

+инфо Слободен Печат ММС iPortal еМагазин Независен Либертас Опсервер

Пентагон: Третина американски војници не сакаат да се вакцинираат против Ковид-19

Независен - 18.02.2021

САД– Претставници на Министерството за одбрана на САД изјавија дека околу една третина од припадниците на вооружените сили одбиле да примат вакцина против коронавирусот. Генерал-мајор Џеф Талиаферо ги претстави тие информации на американскиот ...

Пентагон: Третина американски војници не сакаат да се вакцинираат против Ковид-19

Опсервер

Пентагон: Третина американски војници не сакаат да се вакцинираат против Ковид-19

Бизнис Вести

Една третина од американските војници не сакаат да се вакцинираат против Ковид-19

Курир

Пентагон: Третина американски војници не сакаат да се вакцинираат против Ковид-19

24Инфо

Пентагон: Третина американски војници не сакаат да се вакцинираат против Ковид-19

Фокус

Третина американски војници не сакаат да се вакцинираат против Ковид-19

Слободен Печат

Press24 Денешен MakPress Н.Македонија Centar

Николоски: Власта намерно не купува вакцини со цел кризата да трае подолго за да ловат во матно

Курир - 17.02.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски при посетата на компанија ФЈ “Инжинеринг” во Тетово, истакна дека власта намерно доцни со вакцинирањето за корона кризата да продолжи што повеќе, а тие да можат да ловат во матно.

Николоски: Власта намерно не купува вакцини со цел кризата да трае подолго

Опсервер

Николоски: Власта намерно не купува вакцини за да трае кризата подолго

+инфо

Николоски: Власта намерно не купува вакцини со цел кризата да трае подолго

Press24

Николоски: Власта намерно не купува вакцини со цел кризата да трае подолго за да ловат во матно

24Инфо

Николовски: Досега Македонија требаше да има откупено 2 милиони вакцини и милион луѓе да се вакцинираат

Локално

Николоски: Власта намерно не купува вакцини со цел кризата да трае подолго за да ловат во матно

PressingTV

Вечер Независен Либертас MakPress 365 24 Вести Мак. Весник Република

ЕУ почнува со програма за „втора генерација“ вакцини против Ковид-19

Независен - 17.02.2021

Европската унија ќе почне програма за проучување на мутации на коронавирусот и производство на вакцини од „втора генерација“ против идни мутации, соопшти претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

ЕУ почнува со програма за „втора генерација“ вакцини против Ковид-19

Опсервер

ЕУ почнува со програма за „втора генерација“ вакцини против Ковид-19

MakPress

Фон дер Лајен: Мораме да се адаптираме брзо на новите соеви на вирусот

24 Вести

Фон дер Лајен: Мораме да се адаптираме брзо на новите соеви на вирусот

24Инфо

Фон дер Лајен: Мораме да се адаптираме брзо на новите соеви на вирусот

MakPress

Фон дер Лајен: Мораме да се адаптираме брзо на новите соеви на вирусот

Независен

Опсервер Нова ТВ Р.С.Европа Н.Македонија Канал5 Телма Алфа ТВ21

Фон дер Лајен: Затворените граници не можат да го запрат вирусот

Независен - 17.02.2021

Белгија – Првиот бран од пандемијата на коронавирусот покажа дека затворањето на границите не го запре вирусот, туку донесе многу проблеми, изјави денеска на прес конференција во Брисел претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Фон дер Лајен: Затворените граници не можат да го запрат вирусот

Либертас

Фон дер Лајен: Затворените граници не можат да го запрат вирусот

24Инфо

СФАТИЈА, ОТКАКО ГИ КОЛАБИРАА ЕКОНОМИИТЕ: Затворањето на границите не го спречува ширењето на корона вирусот

Денешен

Фон дер Лајен: Вирусот не може да се запре ако ги затвориме границите

+инфо

Фон дер Лајен: Затворањето на границите не го запре вирусот, туку донесе многу проблеми

Слободен Печат

Фон дер Лајен: Затворените граници не можат да го запрат вирусот

Република

Вечер Прес Опсервер MakPress Курир

Нов начин за заштита од коронавирус – назална верзија на Спутник V

Локално - 18.02.2021

Руски експерти ја развија назалната верзија на „Спутник V“ како дополнителна форма на заштита од коронавирусот, а градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, објави дека сите три фази на клинички испитувања на овој препарат ќе бидат спроведени во ...