TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отворен зелениот покрив на ГТЦ

Канал5 - 29.11.2019

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар (ГТЦ) на кој се засадени 3.656 дрвја од преку 60 видови беше отворен денеска по неколкумесечна работа на Градот Скопје заедно со ГТЦ во рамки на меморандумот за соработка со УНДП за отпорен град.

Отворен зелениот кров на ГТЦ

Сител - 29.11.2019

Покривот на ГТЦ е на површина од 1800 квадратни метри засадени се повеќе од 20 висококвалитетни дрвја и над 30 други видови садници од категориите на средно и ниско зеленило. Поставени се неколку водени зони во форма на фонтани и базени, монтажна ...

Скопје ја доби својата зелена оаза (ФОТО)

Слободен Печат - 29.11.2019

На зелениот покрив се засадени 29 дрвја и повеќе од 30 видови садници на површина од 1.800 квадратни метри. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, заедно со директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски претставници на Општина Центар, официјално го ...

Шилегов: Дали ќе се отвори кафуле, зависи од ГТЦ

Слободен Печат - 29.11.2019

Во првичниот план за изградбата на зелениот покрив на ГТЦ беше предвидено и изградба и на угостителски, но тоа предизвика бурни реакции на социјалните медиуми, по што Градот Скопје се откажа од изградбата на овој објект на зелениот покрив.

ГАЛЕРИЈА: Некогаш нефункционалната тераса на ГТЦ стана дом на 3.656 дрвја

Локално - 29.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, амбасадорката на УНДП во С. Македонија, Луиза Винтон и директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски официјално го пуштија во употреба зелениот кров, каде граѓаните во работното време на Трговскиот центар ќе можат ...

Зелениот покрив на ГТЦ изгледа прекрасно

AKO - 29.11.2019

Градскиот трговски центар во Скопје доби зелен покрив. Местото каде што граѓаните на Скопје од денеска ќе можат да уживаат во убавините на зелениот покрив на овој објект го отворија градоначалникот Петре Шилегов, Нарине Сахакјан, постојан ...

Пуштен во употреба Зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Локално - 29.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов со претставници од Градскиот Трговски Центар и Општина Центар официјално го пушти во употреба зелениот кров на ГТЦ. Зелен Кров Со зеленило и клупи фотнатни, кровот на ГТЦ од неискористен и затворен ...

Се наѕира финалниот изглед на зелениот покрив на ГТЦ

Фактор - 29.11.2019

Според денешните фотографии кои ги објави скопскиот градоначалник Петре Шилегов, се наѕира финалниот изглед на зелениот покрив на Градскиот трговски центар, чија изградба како проект започна на почетокот на годинава.

ГТЦ доби зелен покрив

Expres - 29.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов со претставници од Градскиот Трговски Центар и Општина Центар денеска официјално го пушти во употреба зелениот покрив на ГТЦ. На 1.800 квадратни метри на просторот што гледа кон Плоштадот Македонија ...

Светско а наше: Скопје конечно го добива најубавиот кровен парк

Градина - 29.11.2019

Зелениот кров на ГТЦ официјално ќе биде отворен денес. Во услови на два обида за демолирање на кровот на ГТЦ, Градот не се откажа од активностите, и конечно денес зелениот кров ќе биде отворен.

Утре отворање на зелениот покрив на ГТЦ (ФОТО)

МКД - 28.11.2019

Утре град Скопје свечено ќе го отвори зелениот покрив на Градскиот трговски центар. На зелениот покрив се засадени 29 висококвалитетни дрвја и повеќе од 30 видови садници на површина од 1.800 квадратни метри.

Зелениот кров на ГТЦ повторно мета за демолирање

Телма - 27.11.2019

Обид за демолирање на новиот зелен кров на ГТЦ вчера вечер, по најавата на Град Скопје дека ќе биде пуштен за употреба во петок. Но, обезбедувањето од трговскиот центар реагирало на време и ги спречило сторителите да уништат било што.

(ВИДЕО) Нов обид за демолирање на зелениот покрив на ГТЦ – сторителите фатени

Скопје1 - 27.11.2019

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов преку социјлната мрежа Фејсбук информираше дека ноќеска имало нов обид за демолирање на зелениот покрив на ГТЦ. За среќа сторителите биле фатени. „Во текот на вчерашниот ден го најавив завршувањето на зелениот ...

Фатени на дело во обид да го демолираат зелениот покрив на ГТЦ(видео)

AKO - 27.11.2019

,,Во текот на вчерашниот ден го најавив завршувањето на зелениот кров на ГТЦ и види чудо, одеднаш, некои ,,чудни сили” решиле ноќеска да направат обид за негово демолирање. Сторителите се фатени на дело, приведени и предадени во полиција.

Приведени се лица кои се обиделе да го демолираат зелениот кров на ГТЦ

MTM - 27.11.2019

Приведени се лица кои се обиделе да го демолираат зелениот кров на ГТЦ. Ова го соопшти на Фејсбук градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Тој објави и видео за настанот. „Во текот на вчерашниот ден го најавив завршувањето на зелениот кров на ГТЦ и ...

Светско а наше: Скопје конечно го добива најубавиот кровен парк (Фото)

Бизнис Вести - 29.11.2019

Зелениот кров на ГТЦ официјално ќе биде отворен денес, пишува gradina.mk Во услови на два обида за демолирање на кровот на ГТЦ, Градот не се откажа од активностите, и конечно денес зелениот кров ќе биде отворен.

Денеска ќе биде отворен зелениот покрив на ГТЦ

Скопје инфо - 29.11.2019

Денеска град Скопје свечено ќе го отвори зелениот покрив на Градскиот трговски центар. На него се засадени 29 дрвја и повеќе од 30 видови садници на површина од 1.800 квадратни метри. Поставени се и неколку водени зони во форма на фонтани и базени, ...

Скопје го добива најубавиот кровен парк

Иновативност - 29.11.2019

Зелениот кров на ГТЦ официјално ќе биде отворен денес, пишува gradina.mk Во услови на два обида за демолирање на кровот на ГТЦ, Градот не се откажа од активностите, и конечно денес зелениот кров ќе биде отворен.

(ВИДЕО) Пуштен во употреба зелениот кров на ГТЦ

Либертас - 29.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов со претставници од Градскиот Трговски Центар и Општина Центар официјално го пушти во употреба зелениот кров на ГТЦ. Со зеленило и клупи фотнатни, кровот на ГТЦ од неискористен и затворен простор станува ...

Пуштен Зелениот кров на ГТЦ, Шилегов вели дека ова е мал придонес во борбата со загадувањето

iPortal - 29.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов со претставници од Градскиот Трговски Центар и Општина Центар официјално го пушти во употреба зелениот кров на ГТЦ. Со зеленило и клупи фотнатни, кровот на ГТЦ од неискористен и затворен простор станува ...

Пуштен во употреба зелениот покрив на ГТЦ

Скопје инфо - 29.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов со претставници од Градскиот Трговски Центар и Општина Центар денеска официјално го пушти во употреба зелениот покрив на ГТЦ. Со зеленило и клупи фотнатни, кровот на ГТЦ од неискористен и затворен ...

ФОТО: Пуштен во употреба зелениот покрив на ГТЦ

Курир - 29.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов со претставници од Градскиот Трговски Центар и Општина Центар денеска официјално го пушти во употреба зелениот покрив на ГТЦ. Со зеленило и клупи фотнатни, кровот на ГТЦ од неискористен и затворен ...

Пуштен во употреба Зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Скопје24 - 29.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов со претставници од Градскиот Трговски Центар и Општина Центар официјално го пушти во употреба зелениот кров на ГТЦ. Со зеленило и клупи фотнатни, кровот на ГТЦ од неискористен и затворен простор станува ...

Отворен зелениот покрив на ГТЦ

24 Вести - 29.11.2019

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар (ГТЦ) на кој се засадени 3.656 дрвја од преку 60 видови беше отворен денеска по неколкумесечна работа на Градот Скопје заедно со ГТЦ во рамки на меморандумот за соработка со УНДП за отпорен град.

ГАЛЕРИЈА: Зелениот кров на ГТЦ и официјално во употреба – Придонес во враќањето на зеленилото во Мал ринг

iPortal - 29.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, амбасадорката на УНДП во С. Македонија, Луиза Винтон и директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски официјално го пуштија во употреба зелениот кров, каде граѓаните во работното време на Трговскиот центар ќе можат ...

Отворен зелениот покрив на ГТЦ – Вистинско катче за одмор и релаксација

ТВ21 - 29.11.2019

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар (ГТЦ) на кој се засадени 3.656 дрвја од преку 60 видови беше отворен денеска по неколкумесечна работа на Градот Скопје заедно со ГТЦ во рамки на меморандумот за соработка со УНДП за отпорен град.

Отворен зелениот покрив на ГТЦ – Вистинско катче за одмор и релаксација

4NEWS - 29.11.2019

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар (ГТЦ) на кој се засадени 3.656 дрвја од преку 60 видови беше отворен денеска по неколкумесечна работа на Градот Скопје заедно со ГТЦ во рамки на меморандумот за соработка со УНДП за отпорен град.